Ha Messi ezt tudná: az öt gólja sem repítette Argentínát a vb-erősorrend élére

Véget értek a júniusi válogatott-játéknapok, az interkontinentális pótselejtezőkkel kialakult a katari labdarúgó-világbajnokság 32-es mezőnye, végleges a program is. Szeptemberig vissza sem tér a nemzeti csapatok nagy része, és a kora őszi két mérkőzés már vb-főpróba is lesz, hiszen az eddigiekkel ellentétben most az együttesek gyakorlatilag menetből indulnak a vb-re (november 14-én kell elengedni a futballistákat, 21-én rajtol a torna). Eljött az idő, hogy az első, akkor még hiányos lista után másodszor is erősorrendbe tegyük a csapatokat!

Nem irigyeljük a világbajnokságra kijutott válogatottak szövetségi kapitányait, hiszen minimális a kísérletezési lehetőségük ebben az évben: a késő őszre, kora télre tolt katari világbajnokság felforgatta a versenynaptárt, a hagyományos, vb előtti felkészülési mérkőzések helyett sokaknak sorozatos tétmeccseket kell vívniuk – az európai nagyágyúk például a Nemzetek Ligáját foghatják fel előkészületeknek, ami azért aligha ideális. A sok tétmeccs miatt visszaesett az interkontinentális mérkőzések száma, pedig sokaknak jól jönne, ha leendő vb-csoportellenfeleikhez hasonló stílusú együttesekkel tudnának összecsapni.

Második erősorrendünkben – az elsőt itt olvashatják – a júniusi válogatott-játéknapok után igyekszünk rangsorolni a világbajnokságra kijutott csapatokat. A súlyozásba belejátszik a sorsolás meg a forma, és figyelembe vettünk több erősorrendet (The Guardian, The Analyst, Squawka), a világranglistát, továbbá az Élő-rangsort is. Minél kevesebb helyezési pontja van egy csapatnak, annál jobbak a ranglistahelyezései, és annál többen tartják esélyesnek a győzelemre. Visszaszámlálás indul!

32. SZAÚD-ARÁBIA (186 pont, júniusi mérleg 0 győzelem, 0 döntetlen, 2 vereség). A szaúdiak csak két felkészülési mérkőzést vállaltak júniusban, a vb-re ki sem jutott Kolumbia és Venezuela egyaránt 1-0-ra legyőzte őket. A szaúdiaknál góllövő kerestetik: a válogatott legutóbbi 11 mérkőzésének egyikén sem szerzett egynél több gólt, hatszor be sem talált, legutóbbi két meccsén 0,84-es xG-t izzadt össze. Már együttvéve. A szövetségi kapitány Hervé Renard alatt mégsem inog a kispad, sőt: május végén 2027-ig (!) meghosszabbították a szerződését. Az Arab News a két meccset értékelve megjegyezte: figyelemreméltó, hogy a dél-amerikai csapatok mennyire könnyen tudtak helyzeteket kialakítani a különösen a beadások elhárításával hadilábon álló szaúdiak ellen. A szövetség még hat-hét felkészülési meccset tervez a vb előtt.

31. GHÁNA (173, 1–2–1). A ghánaiak előbb Afrika Kupa-selejtezőkkel múlatták az időt (3-0-ra legyőzték Madagaszkárt, 1-1-et játszottak a Közép-Afrikai Köztársaságban), majd elutaztak a hagyományos Kirin Kupára, amelyen a házigazda japánok leverték őket, mint vak a poharat (1-4). A chileiek elleni bronzmérkőzést 0-0 után tizenegyesekkel megnyerték. A helyi sajtó jóindulattal közepesnek minősítette a teljesítményt, hozzátéve, hogy sérülés, betegség vagy egyéb ok miatt csapatnyi játékos hiányzott Otto Addo szövetségi kapitány keretéből. Meg is látszott azon, hogy egy találkozót kivéve alig volt helyzetük a ghánaiaknak.

30. AUSZTRÁLIA (173, 2–1–0). Az ausztrálok Jordánia ellen játszottak egy felkészülési mérkőzést (2-1), hogy aztán előbb az ázsiai pótselejtezőn legyőzzék az Egyesült Arab Emírségeket (2-1), majd a Peruval szembeni interkontinentális pótselejtezőn 0-0 után a tizenegyesekre becserélt Andrew Redmayne kapus kibohóckodja őket a világbajnokságra. „Pedig esélyt sem adtak nekünk otthon” – jegyezte meg a szakvezető, Graham Arnold. Az egykori kitűnő ausztrál csatár, a szakértőként dolgozó John Aloisi ugyanakkor rámutatott: a jelenlegi csapat játékosai messze vannak a 2000-es évek aranygenerációjától, több futballistának kellene topligában játszania. A kijutás viszont megnyugtatta a Socceroos környékén gyakran viharossá váló vizeket. Jöhet a vb-n Franciaország, Dánia és Tunézia!

29. COSTA RICA (164, 2–0–1). Costa Rica a CONCACAF Nemzetek Ligájában kikapott Panamától (0-2), legyőzte Martinique-et (2-0), majd az interkontinentális vb-pótselejtezőn gyakorlatilag helyzet nélkül, csupán négy kapura lövéssel csikarta ki a győzelmet Új-Zéland ellen (1-0). Új-Zéland kis túlzással lefocizta Costa Ricát, de ez a közép-amerikaiakat nem kell, hogy érdekelje, mert Joel Campbell korai gólja, és az azt követő makacs védekezés világbajnoki részvételt ért. Spanyolország, Németország és Japán ellen azért önmagában nem lesz elég, hogy Keylor Navas fog, mint a festék.

28. KAMERUN (159, 1–0–0). A kameruniaknak két Afrika Kupa-selejtezőjük lett volna, de Kenya ellen nem játszhattak (a kenyai szövetséget felfüggesztette a FIFA), Burundit viszont sikerült 1-0-ra lenyomniuk Karl Toko Ekambi szabadrúgásgóljával. A Szelídíthetetlen Oroszlánok olyannyira nem játszottak jól, hogy a szövetségi elnök, Samuel Eto’o egy Twitter-videóban közzétett öltözői beszédben adott hangot nemtetszésének a válogatott játéka láttán, közölve,

repül a keretből, aki nem nyújt megfelelő teljesítményt.

Ha az egész csapat, akkor az egész csapat.

27. KATAR (154, nem játszott). A házigazda érdekes módon nem vívott felkészülési mérkőzést, júniusban Spanyolországban táborozik. Felix Sánchez szövetségi kapitány 27 játékossal utazott el a marbellai edzőtáborba, majd nyolcan az U23-as nemzeti csapatból csatlakoztak a kerethez. A katariak az edzőtábor alatt sem játszanak felkészülési mérkőzést, de a vb előtt újabb európai összetartások és találkozók sora szerepel a tervezett programban, igaz, az ellenfelek még nem ismertek.

26. TUNÉZIA (149, 3–1–0). A Karthágói Sasok jó passzban vannak: veretlenül zárták júniusi mérkőzéseiket, Egyenlítői-Guineát 4-0-ra legyőzték, Botswanával 0-0-t játszottak, majd Chile 2-0-s és Japán 3-0-s felülmúlásával megnyerték a Kirin Kupát. Tunézia a legutóbbi hat mérkőzésén gólt sem kapott. Különösen a Kirin Kupa megnyerése figyelemre méltó, hiszen a házigazda japánoknak már csak presztízs okokból is fontos volt a torna, ehhez képest az észak-afrikaiak lelépték őket. Az már csak hab a tortán, hogy igen szép gólokat szereztek. Érdemes lesz figyelni rájuk, annak ellenére, hogy nagyon nehéz csoportban vannak.

25. ECUADOR (147, 2–1–0). Jól sikerültek az ecuadoriak mérkőzései is: Nigériát és a Zöld-foki-szigeteket 1-0-ra verték, Mexikóval 0-0-ra végeztek, az együttes legutóbbi 12 találkozójából csak egyet veszített el. Ráadásul még a chileiek beadványát – amelyben azt állították, hogy az ecuadoriak egy olyan játékost küldtek pályára a selejtezőkön, akinek nem volt erre jogcíme – is elutasította a FIFA, szabad az út a világbajnokságra!

24. DÉL-KOREA (140, 2–1–1). Az ázsiaiak akkora pofont kaptak a világelső braziloktól, hogy a fal adta a másikat (1-5), viszont megverték Chilét (2-0) és Egyiptomot (4-1), valamint döntetlent játszottak Paraguayjal (2-2), és ez nem is rossz, sőt.

Különösen a gólérzékenység feltűnő, no meg az, hogy milyen veszélyesek a szabad- és a szögletrúgásaik.

23. MAROKKÓ (139, 2–0–1). Marokkó megnyerte a két júniusi tétmeccsét (2-1 Dél-Afrika, 2-0 Libéria ellen), ám az egyetlen fajsúlyosabb ellenfél, az Egyesült Államok ellen súlyos vereséget szenvedett (0-3), és az utóbbi sokatmondóbb eredménynek tűnik a világbajnokság szempontjából, mint az előző kettő. Az amerikaiak elleni mérkőzésen megtört a marokkóiak nagy szériája, húsz mérkőzés után először nem szereztek gólt.

22. KANADA (131, 1–0–1). A kanadaiak meccsei (4-0-s siker Curacao, 2-1-es vereség Honduras ellen) jóval kisebb hírverést kaptak, mint a válogatott körüli botrányok, és ennek aligha örülnek az 1986 óta első vb-jükre készülő juharlevelesek. Az Irán elleni felkészülési mérkőzést politikai okokból törölték – a 2020 januárjában Teherán mellett lelőtt ukrán utasszállító repülőgépen 55 kanadai állampolgár és további 30, Kanadában letelepedett személy volt, úgyhogy sem a politikai vezetők, sem az áldozatok családjai nem látták volna szívesen a meccset –, a pótlásul lekötött, Panama elleni találkozó pedig azért maradt el, mert a játékosok sztrájkolni kezdtek. Ennek az oka a játékosok és a szövetség közötti kötélhúzás: a futballisták szerződésmódosítást és jobb vb-bónuszokat akarnak kiharcolni, illetve a női és férfi válogatott meccspénzének egyenlő szintre hozását követelik. „Hol a pénz?!” – kérdezték a játékosok nyílt levelükben a szövetségtől. Lehet így is készülni egy világbajnokságra, csak nem érdemes.

Don MacKinnon / AFP – A kanadaiak legnagyobb sztárja Alphonso Davies, aki a Bayernben légióskodik

21. JAPÁN (130, 2–0–2). Két dél-amerikai és két afrikai ellenfél, a mérleg két győzelem (4-1 Paraguay és Ghána ellen), két vereség (0-1 Brazíliával, 0-3 Tunéziával szemben). Elég Janus-arcú a japán válogatott, mert amíg Paraguayt úgy mosta le, hogy öt-hatgólos győzelmet is arathatott volna, Tunézia simán két vállra fektette a Kirin Kupa döntőjében…  „Ébresztőt fújtak a válogatottnak” – jegyezte meg a tunéziaiak elleni 0-3 után a Kjodo hírügynökség.

20. IRÁN (127, 0–0–1). A kanadaiak elleni találkozó lefújásáról már esett szó, az irániak a maradék meccsükön 2-1-re kikaptak Algériától – 2020 novembere óta ez volt az első mérkőzés, melyet az irániak nem az ázsiai zónába tartozó ellenféllel vívtak. A Tehran Times beszámolója szerint Dragan Skocic szövetségi kapitány nagyon sok kritikát kap, s az edző alatt meginoghat a kispad. Több iráni lap arról számolt be, hogy a szövetség elnöke, Mirsad Madzsedi és Skocic több mint másfél órás, üvöltözésbe torkolló „megbeszélést” tartott (az edző állítólagos kifizetetlen bére is szóba került); ez semmi jót nem jelent. Ha Skocicot kirúgják, akkor Carlos Queiroz ülhet vissza a kispadra.

19. WALES (117, 1–1–3). A szigetországiak egyetlen meccsüket nyerték meg júniusban, az viszont vb-részvételt ért az Ukrajna elleni playoffon (1-0).

Wales 1958 óta először készülhet világbajnokságra,

de azt a Lengyelország (1-2), Hollandia (1-2, 2-3) és Belgium (1-1) elleni Nemzetek Ligája-mérkőzések megmutatták, hogy a kontinentális elitben még nem mozog komfortosan a válogatott. A világbajnokságon Anglia mellett „csak” az Egyesült Államok és Irán lesz az ellenfél, Gareth Bale pedig időnként szuperhőssé változik, amikor válogatott mezt húz magára. A szövetség közben megerősítette, hogy elfogadta Ryan Giggs szövetségi kapitány lemondását – az MU-legendát családon belüli erőszakért vették őrizetbe még 2020 végén, azóta Robert Page dolgozik a kerettel. Most már papíron sem Giggs a szakvezető.

18. LENGYELORSZÁG (114, 1–1–2). A lengyelek az éppen emlegetett walesiek ellen aratták egyetlen júniusi győzelmüket, a hollandokkal ikszeltek (2-2), a belgáktól viszont kaptak egy mázsás (1-6) és egy kisebb (0-1) pofont. A válogatott szupersztárja, Robert Lewandowski klubváltás előtt áll, a nemzeti csapatnak nagyon kellene, hogy a középcsatár jól döntsön, majd zökkenőmentesen illeszkedjen be új együttesébe, ha már elhagyja a Bayern Münchent. A szakvezető Czeslaw Michniewicz elsősorban fiatal játékosai – Jakub Kiwior, Nicola Zalewski, Szymon Zurkowski – teljesítményét dicsérte.

17. EGYESÜLT ÁLLAMOK (105, 2–2–0). Az amerikai válogatott lepofozta Marokkót (3-0), a papírformának megfelelően jól elverte Grenadát (5-0), az Uruguay elleni 0-0 tisztes eredmény, az El Salvador elleni 1-1 nem a legjobb, de elmegy. A tréner, Gregg Berhalter sokat kísérletezett a meccseken, a szeptemberi, európai felkészülési találkozókon már a vb-csapat körvonalazódik majd. A nyáron kerettagok sora igazolhat át, a The Athletic 14 válogatott játékost sorolt fel, aki klubot válthat a soron következő transzferidőszakban.

16. SZERBIA (105, 2–1–1). A szerbek egyszer legyőzték a Nemzetek Ligájában Szlovéniát (4-1), egyszer ikszeltek velük (2-2), idegenben nyertek a svédek ellen (1-0), de alulmaradtak otthon a norvégokkal szemben (0-1).

A vb előtt még jön a svédek és norvégok elleni meccs, ami nem biztos, hogy ideális felkészülés a brazilok meg a kameruniak elleni csoportmérkőzésekre, de hát ezt dobta a versenynaptár.

Dragan Stojkovic szövetségi kapitány a szlovének elleni első félidő teljes dominanciáját tökéletesnek minősítette, azt pedig figyelmeztető jelnek, hogy egy ötperces rövidzárlat miatt kicsúszott csapata kezéből a győzelem.

15. SZENEGÁL (96, 2–0–0). A kontinensbajnok a kötelezőket hozta júniusban, Afrika Kupa-selejtezőn 3-1-re legyőzte Benint, 1-0-ra pedig Ruandát. Szenegál legutóbbi 29 mérkőzéséből csupán hármat veszített el, igaz, csak afrikai riválisokkal találkozott. Sadio Mané szerezte a szenegáliak összes júniusi gólját, így jól végzett munka után mehet intézni az átigazolását. Ahogyan Lewandowski esetében, nála is kulcsfontosságú lesz a beilleszkedés, főleg, hogy a szenegáliak veszélyessége nagyban az ő játékától függ.

SEYLLOU / AFP – Mané a vébén már Bayern-játékosként szerepelhet

14. SVÁJC (96, 1–0–3). Rosszul indult a svájciaknak a június – a csehek (1-2), a portugálok (0-4) és a spanyolok (0-1) ellen is vereséget szenvedtek, márpedig zsinórban háromszor 2016 óta nem kapott ki a válogatott. A szériát aztán Haris Seferovic góljával sikerült megtörni a portugálok ellen (1-0), szeptemberben következnek a spanyolok és csehek elleni meccsek, aztán a vb. Granit Xhaka a csehek elleni mérkőzés után – a sajtó szerint – bírálta a szövetségi kapitány, Murat Yakin taktikáját, ám Yakin megnyugtatott mindenkit, hogy csak félreértették a középpályás szavait. A svájciak számára a kísérletezés időszaka véget ért, ezt a kapitány jelezte is az NL-meccseket követően.

13. MEXIKÓ (85, 1–2–1). Zötyögős volt az El Tri játéka júniusban, négy meccsből csak Suriname ellen sikerült nyerni (3-0), Ecuador (0-0) és Jamaica (1-1) kiharcolt egy döntetlent, Uruguay (0-3) meg éppenséggel jól elverte a mexikóiakat. Gerardo Martino szövetségi kapitány rengeteg kritikát kap, a lelátóról újból fel-felhangzott a „Tata, takarodj!” rigmus.

A Suriname elleni találkozót leszámítva nagyon csikorgott a válogatott támadójátéka, kevés a kidolgozott helyzet és a gól.

A szurkolók finoman fogalmazva is elégedetlenek.

12. HORVÁTORSZÁG (75, 2–1–1). Keservesen indult a június, ugyanis a Ralf Rangnick vezette osztrák válogatott 3-0-s csapást mért a horvátokra. Aztán sokkal jobban folytatódott: a világbajnoki címvédő franciákkal otthon ikszeltek (1-1) Zlatko Dalic fiai, a Stade de France-ban meg 1-0-ra győzni tudtak Luka Modric büntetőjével. Az Eb-elődöntős dánokat Koppenhágában sikerült 1-0-ra legyőzni, a horvát válogatottnak aligha kell bárkitől is tartania. Dalic a franciaországi diadal után arról beszélt, hogy csapatának sikerült leszámolnia egy kisebbségi komplexusával, ami a 2018-as vb-döntőn alakult ki. A horvát válogatott legutóbbi 13 mérkőzéséből csak egyet veszített el, a mérlege 8–4–1.

11. URUGUAY (64, 2–1–0). Amióta Diego Alonso a szövetségi kapitány, az uruguayiak jóformán megállíthatatlanok: a szakvezető mérlege 6–1–0-ra módosult, mivel csapata megagyalta Mexikót (3-0) és Panamát (5-0), a kettő között pedig 0-0-s döntetlent játszott az Egyesült Államokkal. Az elpusztíthatatlan Edinson Cavani négyszer köszönt be a júniusi meccseken, jó is volt az öreg a háznál, mert Darwin Núnez hazautazott az utolsó találkozó előtt, hogy liverpooli szerződését intézze. Nemcsak a formajavulás látványos Alonso kinevezése óta, hanem a védelem megszilárdulása is: az uruguayiak 2021 végén négy meccsen kaptak tizenegy gólt, az új szakvezetővel hét találkozón egyet; Sergio Rochet kapuját jóformán képtelenség bevenni.

10. DÁNIA (54, 3–0–1). Kérdés, hogy érdemes-e titkos esélyesnek nevezni Dániát, de az

aligha lepne meg bárkit is, ha az észak-európaiak hosszú vb-menetelésbe kezdenének.

A dánok kétszer legyőzték Ausztriát (idegenben 2-1, otthon 2-0), kikaptak a horvátoktól (0-1), de a korona a júniusi teljesítményen a franciák idegenbeli 2-1-es legyőzése. „Jó a csapatunk és bárkivel felvesszük a versenyt. Ha sötét lónak tartanak minket a világbajnokságon, az rendben van, azt jelzi, hogy valamit jól csinálunk” – mondta a dán kapitány, Kasper Hjulmand. Katarban jöhet majd az újabb meccs a franciák ellen.

9. ANGLIA (50, 0–2–2). A sorrend ellenére (amelyet a világranglista is befolyásol) előbb tennénk dán, mint angol világbajnoki sikerre a júniusban látottak alapján, de hát ilyen rossz meccsei ritkán vannak az angol válogatottnak. Már a németek elleni 1-1 és az olaszok elleni 0-0 is kiválthatott némi cöcögést, de a magyar válogatott elleni kettős vereség (a budapesti 0-1 és pláne a wolverhamptoni 0-4) kiverte a biztosítékot a szurkolóknál. Anglia 1964 óta nem kapott ekkora zakót, otthon meg 1928 óta nem mosták le ennyire, ezt azért nehéz megemészteni. Lehet, hogy a kíméletlen PL-idény miatt ólomlábakon mozogtak az angolok, lehet, hogy annyira hiányoztak nekik a júniusi találkozók, mint erdőjárónak a lódarázsfészekbe sétálás, de a mutatott halovány, ötlettelen, helyenként minősíthetetlenül rossz játékra ez sem magyarázat. Az angoloknak 2014 óta először van legalább négymérkőzéses nyeretlenségi sorozatuk, nyugis felkészülés helyett hangos a Gareth Southgate szövetségi kapitány alkalmasságát megkérdőjelezők kórusa.

8. PORTUGÁLIA (48, 2–1–1). Majdnem tökéletesen sikerültek a júniusi meccsek: a rivális spanyolok otthonában elért 1-1-et nem kell magyarázni, a svájciak 4-0-s és a csehek 2-0-s legyőzése jó játékkal társult, aztán a svájciak elleni idegenbeli 1-0-s vereség visszarángatta a földre a portugálokat. A védelem mindenesetre összeállt, a keret nagyon erős, Fernando Santos pedig, úgy tűnik, jobban megtalálja a csapaton belüli egyensúlyt akkor, ha Bruno Fernandes és Bernardo Silva közül csak az egyik kezdő, a másikat pedig a fáradó ellenfélre lehet ráereszteni. A jelek biztatóak.

Valter Gouveia / NurPhoto / NurPhoto via AFP – Ronaldo Eb-t már nyert a portugálokkal, a vébéken viszont az elődöntőnél még nem jutott tovább

7. NÉMETORSZÁG (44, 1–3–0). A németek az olaszok, az angolok és a magyarok elleni 1-1-es döntetlenekkel nyitották a hónapot, de mielőtt a közönség elkezdhetett volna morgolódni, Hansi Flick csapata pastaszósszá pépesítette az olaszokat (5-2, de volt az 5-0 is). Flick még mindig veretlen a Nationalelf kispadján (9–4–0), a budapesti mérkőzés azonban figyelmeztető jelként is szolgálhat, mert a helyzetek alapján ki is kaphattak volna a németek egy gyengébb játékerőt képviselő együttestől. Ugyanakkor az a csapat, amely – 1957 óta első válogatottként – öt gólt vág a védekezés mestereiként tisztelt olaszoknak, bárkire képes ráborítani a pályát a világbajnokságon is.

Jó hangulatban mehetünk pihenőre, szeptemberben még finomhangolást kell végeznünk, mert nem volt minden rendben

– így a szakvezető, akit bevallása szerint nagyon bosszantottak a sorozatos döntetlenek.

6. BELGIUM (36, 2–1–1). Az örök vetélytárs hollandok csengő-bongó pofont kevertek le a belgáknak (1-4 Brüsszelben, a szépítés is csak a lefújás előtt jött össze), mire Roberto Martínez együttese minden dühét levezette a lengyeleken (6-1). A Walesben elért 1-1 és a lengyelországi 1-0-s siker sem tette felhőtlenül boldoggá a belgákat, a védő Timothy Castagne például önkritikus hangot ütött meg. „Összességében nem lehetünk teljesen elégedettek a négy mérkőzés után, néha túl könnyen hullajtunk el pontokat” – értékelt. Martíneznek a négy találkozó „sok információt adott”. A szakember már most arról beszélt, mennyire nehéz lesz kijelölni a keretét, pedig minden bizonnyal életbe lép egy változtatás, és 23-ról 26-ra nő a vb-re nevezhető játékosok száma. Ennyit a belga futball erejéről.

5. HOLLANDIA (36, 3–1–0). Ha Memphis Depay nem ront el egy büntetőt, a hollandok hibátlanul zárják a júniusi meccseiket, de elrontotta, így a belgák (4-1) és a walesiek (2-1, 3-2) elleni győzelmekbe a lengyelek elleni hazai 2-2 rondít picit bele. Louis van Gaal fejében állítása szerint már nagyjából összeállt a keret, szeptemberben bizonyíthatnak utoljára játékosai a kerethirdetés előtt. Az oranje 13 meccses veretlenségi sorozatban van (9 győzelem, 4 döntetlen), a csehek elleni budapesti Eb-pofon óta nem talált legyőzőre. Kevés válogatott van ilyen jó formában a világbajnokságra kijutottak közül, a belgák elleni kiütéses siker pláne megkönnyítheti a merész álmok szövögetését.

4. FRANCIAORSZÁG (32, 0–2–2). Jó, rendben, Didier Deschamps csapata a címvédő. Oké, valószínűleg Franciaországé a világ legerősebb válogatott kerete.

De ezen kívül semmi nem oké.

A franciák nyeretlenül zárták a júniusi meccseket, 1-1-es döntetlent játszottak Horvátországban és Ausztriában, a dánoktól (1-2) és a horvátoktól (0-1) meg egyaránt otthon kaptak ki. Deschamps nem aggódós típus saját bevallása szerint, bár az eredmények és a játék akár jó okot is adhatnának az aggodalomra. Persze az is igaz: nem most kell villogni, hanem majd Katarban. Deschamps sokat kevergette a lapokat (és a formációkat): volt a pályán 3–4–1–2, 3–5–2, 4–3–3, 4–2–3–1, de igazán semmi sem működött. Ha szeptemberben is hasonlóan keservesek lesznek a Nemzetek Ligája-mérkőzések, akkor azért lehet, hogy a híresen szerencsés Deschamps is aggodalmaskodni kezd egy kicsit.

3. SPANYOLORSZÁG (21, 2–2–0). Döntetlen a portugálok (1-1) majd a csehek (2-2) ellen, győzelem Svájc (1-0) és Csehország (2-0) ellen, immár 8 mérkőzéses veretlenségi sorozat – Luis Enrique csapata egyáltalán nem áll rosszul a vb közeledtével. A szövetségi kapitány ugyanakkor megpróbálja visszafogni a túlzott lelkesedést – két dél-amerikai válogatottat tart a katari torna fő esélyesének. „Az én favoritom Argentína. Aztán Brazília. És együtt fogom említeni őket, mert ha az argentinokat a brazilok elé rakom, akkor azt kiforgatja majd a brazil sajtó. De úgy hiszem, Argentína és Brazília jócskán kiemelkedik most az összes válogatott közül” – nyilatkozta. Persze lehet, hogy csak altat.

2. ARGENTÍNA (18, 2–0–0). A világranglistán és az Élő-rangsorban második, a The Guardian és a Squawka erősorrendjében első az argentin válogatott, bár a bukmékerek (egyelőre?) nem bíznak ennyire Lionel Scaloni csapatában. Pedig lehet, lenne miért. Argentína 2019 júliusa óta veretlen, a sorozat 33 meccset számlál, ez rekord a válogatott történetében. Már csak négy találkozó kell az olaszok csúcsának (37) beállításához, öt a megdöntéséhez, tehát könnyen elképzelhető, hogy éppen a világbajnokságon lesznek Messiék az új rekorderek. Az argentinok nem sokat szórakoztak a júniusi meccseiken: előbb fecnikre tépték a Wembley-ben Olaszországot a Copa América-győztes és az Európa-bajnok összecsapásán (3-0), majd Messi öt góljával ledózerolták Észtországot. A borzasztó erős csapat és a jó forma azonban önmagában semmit sem jelent, Argentína – bármilyen jó kerettel is ment a vb-re – 1986 óta hiába kergeti a trófeát.

1. BRAZÍLIA (9, 2–0–0). A világranglista és az Élő-rangsor elsője erősorrendünkben is legnagyobb riválisa előtt van, és nem nehéz egyetérteni Luis Enriquével, amikor e két csapatot emeli ki vb-favoritként. A brazilok elcicáztak Dél-Koreával (5-1), nyertek Japánban is (1-0), veretlenségi szériájuk 13 mérkőzést számlál, az elmúlt öt találkozó öt győzelmet és 18-1-es gólkülönbséget hozott. Tite együttese kiemelkedő helyzetkialakításban – az xG-átlag a legutóbbi 10 mérkőzésen 2,54 –, ugyanebben a periódusban a selecao átlagban majdnem 17-szer próbálkozik kapura lövéssel. Sok szerencsét mindenkinek, aki szembejön! A brazilok a vb előtt Európában szerveznek összetartást. Tite kiadta a jelszót:

Kijutottunk a világbajnokságra, itt az ideje, hogy világbajnokok legyünk.

A rutinos szakember szerint csapata egyik legnagyobb ellensége a rendkívüli várakozás – ettől azonban soha, egyetlen brazil válogatott sem szabadulhat meg.  „Örökséget viszek, örökséget viszünk, Pelé, Zagallo, Tostao, Garrincha örökségét. Zagallót is kritizálták, hát hogy ne bírálnának engem? Hogy Brazília-e a világ legirigyeltebb válogatottja? Azt hiszem, igen, de ugyanakkor mindenki azt kérdezi tőlem, hogyan bírom a rendkívüli nyomást, amely brazil kapitányként rám nehezedik” – mondta a The Guardiannek. Ha ő és csapata elbírja a nyomást, akkor hozták, amit elvárnak tőlük. Ha nem – nos, akkor aligha Tite ül a kispadon a világbajnokság után.

Csatlakozz a Sport24 közösséghez, mondd el véleményedet zárt Facebook-csoportunkban, és vegyél részt csak előfizetőknek elérhető exkluzív eseményeinken.

CSATLAKOZOM