Az idényzárást biztosan nem így képzelte a La Liga. A bajnokság már eldőlt – a Barcelona fölényesen megnyerte, a Real Madrid és az Atlético Madrid az ezüstéremért meccsel –, a három európai kupából csak az EL-ben áll spanyol csapat (a Sevilla, amely Budapesten az AS Romával csap össze), a hazai és a nemzetközi sportsajtó meg botránytól hangos, miután a Valencia fanatikusai inzultálták Vinícius Júniort. A kommunikációs bakiktól hemzsegő incidens-utóéletet látva mi pedig csak annyit állapíthatunk meg: itt nem lesz könnyű változást elérni.
És ez elég rossz hír lehet a La Ligának.
Kezdjük az elején! A Valencia–Real Madrid bajnokin (1-0) több alkalommal is rasszista kifejezésekkel illették a lelátóról Vinícius Júniort, az incidensek miatt a mérkőzést rövid időre meg is szakították. A brazil válogatott csatár később összeugrott a hazai játékosokkal, és kiállították.
Mindenki elmondta és leírta a szokásos közhelyeket (ezzel még nem is lenne baj), aztán Javier Tebas ligaelnök kikelt magából, amikor Vinícius a nyilvánosság előtt adott hangot felháborodásának, igen élesen kritizálva az esetet és a bajnokságot. Tebas válasza különösen visszataszító elegye volt a vállalati bullshitnek, a felelősségáttolásnak és az áldozathibáztatásnak (ennek megfelelő hatással, különösen Brazíliában); aztán néhány nappal később az elnök visszavonulót fújt és bocsánatot kért, mondván, üzenetét nem értették meg.
A cada rodada fora de casa uma surpresa desagradável. E foram muitas nessa temporada. Desejos de morte, boneco enforcado, muitos gritos criminosos… Tudo registrado.
Mas o discurso sempre cai em “casos isolados”, “um torcedor”. Não, não são casos isolados. São episódios… pic.twitter.com/aSCMrt0CR8
— Vini Jr. (@vinijr) May 22, 2023
A brazil szurkolók aligha zárták a szívükbe Tebast (meg a La Liga reakcióját úgy általában), a látványos szolidaritási gesztusok egymás után jöttek Brazíliában és Spanyolországban egyaránt, még a riói Megváltó Krisztus szobra is sötétbe borult.
A Valenciának 45 000 eurós bírságot kell fizetnie, a Spanyol Labdarúgó Szövetség (RFEF) öt mérkőzésre bezáratta a Mario Kempes lelátót. A megbüntetett klub kikérte magának az eljárást, mondván, az RFEF úgy bírságolt, hogy bizonyítékai ellentmondanak a rendőrség és a La Liga eseményekről alkotott verziójának. Vinícius piros lapját eltörölték, a kiállításban kulcsszerepet játszó, VAR-felügyelő játékvezetőt (Ignacio Iglesias Villanuevát) levették a további meccsekről – ennek oka az volt, hogy amikor a Valencia és a Real játékosai összeugrottak, a VAR csak Vinícius ütését mutatta meg, azt nem, hogy Hugo Duro előzőleg a nyakánál fogva próbálta elvonszolni a támadót. Hét embert – két különböző rasszista incidens miatt – letartóztattak. Három letartóztatás a valenciai botránnyal kapcsolatos, négy pedig azért történt, mert Madridban fellógattak egy Vinícius-mezes figurát.
Az esetet követő vitákban jól kiütközött Vinícius ellentmondásos megítélése is. Tebas szerint ebben az évadban kilencszer jelentettek rasszista incidenst a ligánál, nyolcszor Vinícius volt a célpont. A brazil klasszist sokan provokatőrnek tartják, aki nemcsak a pályán mutatott játékával, hanem a gesztusaival is hergeli az ellenfél fanatikusait. Mi tagadás: a gól és a gólöröm, a csel, a kimutogatás, az ellenfél sztárjainak puszta jelenléte önmagában is provokatív gesztus lehet egy stadionban. De ne feledjük: az egy dolog, ha a futballista a viselkedésével hozzájárul a helyzet elmérgesedéséhez, az viszont egy tudatos választás, ha a szurkoló a valós vagy vélt provokációra rasszizmussal reagál. Így gondolja ezt az Európa-bajnok Marcos Senna is.