A Premier League kezdeményezésére 2012-ben létrehozták az úgynevezett Elit Player Performance Plan-t (EPPP), azzal a céllal, hogy minél több saját nevelésű játékos kerüljön az angol élvonalbeli csapatok kereteibe.
Az EPPP konkrét céljai:
- minél több saját nevelésű játékost adni az angol topklubokba
- a játékosok játékperceinek növelése
- az edzőképzés fejlesztése
- egységes és megbízható mérési rendszer létrehozása
- előnyszerzés az utánpótlásképzésben az ellenfelekkel szemben
Az EPPP-nek három fázisa van:
- tehetséggondozás (U9–U11)
- képességfejlesztés (U12–U16)
- átmenet a felnőtt futballba (U17–U23)
A már tíz éve működésben lévő programnak számos hatása volt a Premier League-re. Az egyik ilyen, hogy az angol első osztályú klubok majdnem 2 milliárd fontot invesztáltak a projektbe az elmúlt tíz év folyamán, minek következtében az angol akadémiákon a főállású edzők száma 2012/2013-as évadhoz képest 220 százalékkal növekedett a 2019/2020-as évadra. Emellett a jelentős tőkebefektetésnek köszönhetően az angol akadémiákon a legmodernebb eszközökkel a legújabb módszerek mentén képzik a labdarúgókat.
A program hatása egyértelműen meglátszik azon, hogy az elmúlt években az angol topklubokba hány tehetség robbant be. Elég csak Phil Fodent, Trent Alexander-Arnoldot, Dominic Calvert-Lewin-t, Ben Chilwellt, Reece Jamest, Mason Mountot, Marcus Rashfordot, Declan Rice-t, Bukayo Sakát vagy Jadon Sanchót említenünk.