Másodpercekkel azután, hogy a 2021-es Európa-bajnokságon kiesett a francia válogatott, a közvetítés kamerája a csalódott francia szurkolókat mutatta. Egy középkorú nő tűnt fel, 14-es, Rabiot-mezben, a táskáját igazgatta, fejben viszont érezhetően máshol járt. Előtte a sorsfordító tizenegyest kihagyó Kylian Mbappé testvére, Ethan ácsorgott, mellette több rokona. A nő feldúltan hozzájuk hajolt, valamit odaszólt, ujjaival közben maga felé mutogatott. Táskáját aztán hóna alá csapta, majd egy darabig egyedül toporgott tovább.
A nő Adrien Rabiot édesanyja volt, Véronique Rabiot. A beszámolók szerint azt mondta, hogy ideje lenne „jól megnevelni a fiút”, és hozzáfűzte, hogy Mbappé nem egy nagy játékos, hanem csak egy gyerek, aki jó játékosnak gondolja magát.
Véronique Rabiot egy jelenség. Nemcsak azért, mert a túlbuzgó focistaszülők karikatúráját testesíti meg, hanem mert egyben a fia ügynöke is. Akiről az a kép alakult ki, hogy fia érdekében gátlástalanul nyomul, harácsol, mindenbe beleszól és anyatigrisként védi kicsinyét. Olyannyira, hogy azzal el is kényeztetni a kölykét.
Adrien Rabiot pedig egy furcsa szerzet. Franciaországban régen abból volt botrány, hogy Eric Cantona „szarzsáknak” nevezte a francia szövetségi kapitányt, vagy Nicolas Anelka egyenesen az anyjába küldte vezetőedzőjét. Rabiot nem közösült kiskorú prostituálttal és szexvideóval sem zsarolta a társát. A bűnei közé sorolható, hogy többször is lemaradt megbeszélésekről, rossz helyekre tett lájkot, a Manchester United elleni történelmi lebőgés után diszkóba ment, kiállt az edzőjét lebuzizó Serge Aurier mellett, és a 2018-as világbajnokság előtt nem akart a tartalékosok között készülni a válogatottal.
Nem mondhatni, hogy a család kiváltságos lett volna. Rabiot beceneve „Le Duc” (a Herceg), esélyesen vékony testalkata, jófiús arca és hosszú loknijai miatt – még sincs köze Versailles-hoz. Rabiot Val-de-Marne-ban és Créteilben nőtt fel, egy panelrengetegben, az igazi francia külvárosi banlieu-ben. A szomszédaik mali és szenegáli bevándorlók voltak. Anyja, Véronique mediátorként és könyvtárosként dolgozott, a legtöbben mégis háztartásbeliként emlékeznek rá, aki három fiút is felnevelt: a legidősebb katona lett, a másodikat a művészetek érdekelték, a harmadik pedig a sport felé fordult.
Azt szerettem volna, hogy vívó legyen
– mondta Adrien-ről. A fiát viszont a foci érdekelte, a Marseille-nek szurkolt és a helyiekkel játszott. Amikor nem vették fel az INF Clairefontaine akadémiájára, a Manchester City egyik játékosmegfigyelője csapott le rá.
„A francia megfigyelőnk szerint Adrien édesanyja nagyon el akarta hagyni Franciaországot és Angliába akart menni, személyes okokból… Mondjuk úgy, a házassága miatt. London túl közel volt Párizshoz. Manchesterben látta a jövőt” – emlékezett vissza rá a City alkalmazottja. Véronique addigra elvált férjétől, kimentek. 6 hónappal később mégis hazatértek. Állítólag túl sok kérése volt, vagy ahogy ott mondják: „high maintenance” volt.
Rabiot egy dél-francia kitérő után a Paris Saint-Germain akadémiáján kötött ki. „Poupou”-t – Carles Puyol hajkoronája után szabadon – Carlo Ancelotti 2012-ben dobta a mélyvízbe, 17 évesen már a felnőttek között játszott, profi szerződést kapott, majd Mikel Arteta rekordját is megdöntötte: Rabiot lett a legfiatalabb PSG-játékos, aki Bajnokok Ligája-mérkőzésen kezdőként lépett pályára.
A futball világában láttunk már összetartó családokat, klánokat és a pereputtyal mindenhova együtt utazó kisközösségeket. A Rabiot család viszont nem egy klán. Csak az ő kapcsolatuk van, ahol anya és fia szinte szimbiózisban él egymással. Amikor Adrien a Juventushoz került, anyja a szomszédos lakást vette ki. A játékos még párizsi karrierje idején azért nem utazhatott a csapattal Dohába, mert a klub nem akarta fizetni az anyja elszállásolását.
Az sem véletlen, hogy Rabiot az anyja vezetéknevét viseli. Apja, Michel Provost 2007-ban olyan súlyos agyvérzést szenvedett, hogy évekig „bezártság-szindrómában” (locked-in syndrome) élt. Teljes testére lebénult és csak a szemhéjaival, a pislogásán keresztül tudott kommunikálni. Adrien ekkor 11 éves volt. Az esetet olyannyira nem verték nagy dobra, hogy sokáig még a csapattársai sem tudtak a család helyzetéről. 2011-ben egy Auxerre elleni barátságos mérkőzés alkalmával jelentek meg a nyilvánosság előtt, sem előtte, sem utána nem mutatkoztak többet együtt. Apja később, 2019-ben elhunyt.
Véronique Rabiot úgy látta el mozgásképtelen exférjét, hogy közben három fiút kellett felnevelnie. Hogy ez mennyire hagyott nyomot az igazságérzetén, és mennyire kovácsolta egy állhatatos asszonnyá, csak ő tudhatja. Amikor Adrien Rabiot nem akarta meghosszabbítani a szerződését a PSG-vel, a klub keményebb hangnemre váltott: a játékost leküldték az ifik közé, később fegyelmi vizsgálatot indítottak ellene.
Hogyne, aztán jön a száraz kenyér, a víz meg a tömlöc
– fakadt ki Véronique, aki a francia Sportminisztériumhoz fordult segítségért. Az ügyből per lett, melynek végén a Rabiot családnak adtak igazat.
Véronique Rabiot-t három tényező teszi egyedivé:
- nő,
- a fia ügynöke,
- a végletekig az ügyfele érdekeit képviseli.
Saját bevallása szerint hallott már egyet s mást a tesztoszterontól fűtött közegben, talán emiatt is alakult ki benne, hogy szinte mindenkivel ugyanúgy beszél. Előfordult, hogy egy Bayern München elleni meccsen a Mbappé- és Neymar-klánnal tartózkodott egy lakosztályban, és francia nyelven sem fogta vissza magát. Volt, hogy a Francia Labdarúgó Szövetség elnökét, Noel Le Graetet egyenesen hazugnak nevezte. „Egyáltalán nem érdekli a tekintély. Nem fél a rá csapódó ajtóktól. Ha szeretik, oké. Ha nem szeretik, nem érdekli. Ő csak halad előre. Le Graet vagy Nasszer El-Khelaifi, az ő szemében mindenki ugyanolyan. Semmi sem fontosabb a fia sorsánál.”
Azt pedig mégsem lehet felróni neki, hogy az ügyfele érdekeit képviseli, mint ahogy azt tenné bármilyen magára is adó ügynök.
Véronique Rabiot bizonyára tud nyers és goromba lenni, aki még a fia hivatalos fotózásakor is a háttérben tesz fel kérdéseket, mégsem fűződnek a nevéhez sötét ügyek. Nem tudni kenőpénzekről és edzőknek küldött aranyórákról. Mino Raiola is lehet, hogy újraértelmezte a futballügynökök szerepét, mégsem tartotta vissza attól, hogy 2019-ban három hónapra eltiltsák bárminemű üzletviteltől. Rabiot anyjánál még nem hajtottak végre házkutatást, mint ahogy tették a hatóságok Jorge Mendes otthonában. Egy ügyfele van, a fia, senki más.
Véronique Rabiot nagyon keveset szerepel, szinte nincsenek videók róla, interjút is csak nagyon ritkán ad. A szelektálás tudatos stratégia: egy ismerőse szerint abban hisz, hogy a népszerűséghez nincs szükség a média segítségére, ugyanakkor megbújik mögötte egy kis paranoia és önérzet is. Amikor fia a Juventushoz szerződött, még a repülőgépről kiszúrta, hogy újságírók várják a kifutópályán, ezért megtiltotta fiának, hogy leszálljon a gépről. Később kiderült, hogy a klub médiás emberei voltak.
A Mbappé családdal való összezördülés után azzal védekezett, hogy „maguk, ott a médiában, mikor fogják már elmondani végre az igazságot Adrienről 2018-ból?” Véronique maga is elismerte, hogy nem keresi a kapcsolatot.
Azt gondolom, hogy azért ilyen rossz a megítélésünk, mert nem beszélünk eleget a médiával. Emiatt aztán darálnak minket. De vastag a bőr a képemen. Senkinek semmit nem kell bizonyítanom. Nincs kedvem felfedni magam, ahogy Adriennak sincs. Ő focizni akar, ez a szenvedélye, diszkrét életet akar élni. Senkinek sem kell magyarázkodnia.
Véronique Rabiot-t szokták könyörtelen tárgyalópartnerként ábrázolni, de erről megoszlanak a vélemények. A PSG-nél olyannyira nehezen ment az egyezkedés, hogy egy idő után kijelentette, nem hajlandó az akkori igazgatóval, Olivier Létang-nal beszélni, mert annak nem volt komoly futballkarrierje. 2014-ben úgy volt, hogy az AS Romával már szinte mindenben megegyeztek, amikor a klub sportigazgatójával, Walter Sabatinivel leálltak a klub parkolóházában beszélgetni. Véronique az utolsó utáni pillanatban bedobta, hogy szeretne a Roma akkori edzőjével, Rudi Garciával is szót váltani. Sabatini annyira megsértődött a kérésen, hogy faképnél őket.
A legutóbbi átigazolási időszakban olyan hírek keringtek, hogy a Manchester United azért nem tudta megszerezni Rabiot-t, mert „obszcén” bért követelt. Egy bennfentes olasz újságíró szerint viszont „a kéréseiben nem volt semmi őrültség. Eltúlozzák a dolgot. Kevesebbet kért, mint amennyit egyes játékosok keresnek jelenleg a Unitednél.”
Rabiot anyjának negatív ügyei mindig hangosabbak voltak, mint a melegszívűbb gesztusai. 2019-ben, amikor Alfortville fociklubja is összetűzésbe keveredett a helyi önkormányzattal, ő maga is beállt a tüntetők közé. Amikor a televízióban elkapott egy riportot az európai játékosszabályozás emblematikus alakjáról, az azóta anyagilag kisemmizett Jean-Marc Bosmanról, az eset annyira megérintette, hogy írt neki egy 12 ezer eurós csekket. A legtöbb klubnál úgy beszélnek róla, mint egy anya, aki mindent megtesz a gyerekéért és aki egyből segített, ha tudott. Csak amikor lehetett, inkább maga vette át a gyeplőt és a kissé faragatlan stílusában mindig elment a falig.
Hogy a saját fiát mennyire sikerült „jól megnevelnie”, arról érdemes meghallgatni, mit mondott Pierre Mankowksi, Rabiot korosztályos válogatottbeli edzője.
Mindig utolsónak érkezett. Sosem érkezett pontosan a megbeszélt pillanatban, de nem is öt perccel előtte. Ha késett, az nem volt több tíz másodpercnél. Utolsóként érkezett, amikor már mindenki ott volt. Nem tudom, hogy ez valami játszma-e, vagy csak súrolja a provokáció határát. Amikor szóvá teszed, udvariasan elnézést kér, majd később újra megcsinálja. Nem tudom, hogy ebből milyen tanulságot lehet levonni.