Ennek részben az is az oka, hogy a Fradi bajnoki címe csak akkor kétséges az OTP Bank Ligában, ha a hozzá hasonló forrásokból gazdálkodó Vidi versenyképes csapatot tud összerakni, ez azonban idén nem így alakult. Aki tehát valódi izgalmakra és drámákra gerjed, annak érdemes a másodosztály felé fordítani a figyelmét.
A NER az NB II-ben is csak a lényegét adja
A Merkantil Bank Liga első nyolc csapatának mezőnyét hét megyeszékhely és egy budapesti csapat adja, de az élmezőnyből kicsúszók között is olyan megyei jogú városokat találunk, mint Szolnok, Győr vagy éppen Békéscsaba. Eközben az NB I dobogóján ugyebár a Felcsút és a Kisvárda pulzál, ami jól mutatja, milyen mélységekig torzította felismerhetetlenné a számára oly fontos futballszcénát a NER.
A kormányközeli oligarchák és közbeszerzés-mágusok persze ott vannak a másodosztályban is, ami természetéből fakadóan a versenyhelyzet torzulását eredményezte.
A fősodratú média is felkapta a hírt, miszerint a Diósgyőr egy szempillantás alatt elcsaklizta a Szegedtől a csongrádiak edzőjét, Dragan Vukmirt, miután a szegediek a földdel tették egyenlővé a DVTK-t a két csapat diósgyőri bajnokiján. Győzelmével a Szeged-Csanád veszélyesen közel került a borsodiakhoz, és a 0-5-nek köszönhetően egymás elleni eredményben is jobban állt náluk, márpedig a feljutás mindent felülíró cél Miskolcon. A szegedieknek az edzőjük lenyúlásával kiosztott sucker punch csak részben vált be, mert a Szeged-Csanád Vukmir távozása óta mindkét meccsét elveszítette, igen ám, de a Diósgyőr is csak egy pontot szerzett az új edzőjével, legutóbb pedig kikapott a kifejezetten rossz sorozatban lévő Haladástól.
A diósgyőrieknek nem ez volt az első sportszerűtlen húzásuk idén, egy másik közvetlen riválissal szemben is hasonló eszközhöz nyúltak. Februárban még nem a Szeged, hanem a Kecskemét tűnt veszélyesebb ellenfélnek (azóta ez újra így alakult), ezért a két csapat bajnoki meccse előtt két nappal a DVTK se szó, se beszéd kifizette a lilák alapemberének, Belényesi Csabának a kivásárlási árát. A védő mellett a csapat legeredményesebb játékosát, Lukács Dánielt is szerződtették, de őt a szezon végéig Kecskeméten hagyták.
A szóban forgó bajnokit végül 3-2-re a Diósgyőr nyerte, akkor bevált a taktika (tegyük hozzá, Belényesi mindössze három meccsen jutott szóba a DVTK-ban, mióta klubot váltott), de az állhatatosan nyomuló Kecskemét a hétvégén befogta és jobb gólkülönbségével megelőzte a Diósgyőrt.
Ki lesz a Vasas párja?
A 2015-ben kvázi megszűnt klubnál okosan, alázatos munkával építették újra a csapatot, a megyei osztályokból indulva szeptemberben már a másodosztályban kezdhették meg a szezont. A célkitűzés a biztos bennmaradás, lehetőség szerint a középmezőny elérése volt, ehhez képest áll most a második helyen a csapat, és friss hír, hogy a klub megkapta az NB I-es licencet, azaz adminisztratív akadálya biztosan nem lesz a feljutásuknak.
Szeged nem kimondottan futballváros, de az egyházi fenntartású klubnál is csupa jó döntést hoztak, így talán kicsit magukat is meglepve lettek szereplői a feljutásért zajló harcnak. A csapat hemzseg a 18-20 éves alapemberektől, sőt egy sztárigazolást is bekulcsoltak: a két Serie A klubot is megjárt Horváth Krisztofer kölcsönszerződése annyira jól sikerült, hogy a húszéves középpályás 18 góljával a csapat házi gólkirálya jelenleg.
Az NB II-ből még öt forduló van hátra, a Diósgyőr sorsolása sokkal könnyebb a riválisoknál, akik a következő fordulóban pont egymás ellen játszanak. A Szegednek gyakorlatilag csak rangadói vannak hátra (Kecskemét, Pécs, Győr, Nyíregyháza…), a KTE-nek valamivel könnyebb a dolga, de a feljutás legnagyobb esélyese továbbra is a DVTK.
A már biztos feljutónak tekinthető Vasas mögött tehát három csapat harcol az NB I-es tagságért, de a másodosztály annyira kiegyenlített bajnokság, hogy hosszabb-rövidebb ideig szinte a fél liga megfordult a dobogó környékén.
Azok az egykori vidéki fellegvárak!
Úgy kezdődött a szezon a Merkantil Bank Ligában, hogy a rajtot nagyszerűen elkapó Szolnok vezette a tabellát, amit csak azért fontos megemlíteni, mert a legutóbbi forduló már a csontutolsó helyen találta a csapatot. És nemcsak a szolnokiakkal ment nagyot a hullámvasút.
A Nyíregyházának szintén volt egy olyan periódusa, amikor abszolút elérhető közelségben voltak a feljutást érő helyek, és az ETO-nak is volt lőtávolban az NB I-es szereplés. Ez mostanra már egyik csapatra sem igaz, a Szpari tisztességes szezont futva a középmezőny elején mozog, a győriek viszont rettentően beragadtak a tavaszi rajton, holott például a kupában halmozza a bravúrokat Klausz László csapata. Az ETO úgy jutott az elődöntőbe a Magyar Kupában, hogy a Puskás Akadémiát és a MOL Fehérvárt is kiejtette a sorozatból, ezzel a legnagyobb óriásölő lett, a Fradi ellen pedig mindenféle teher nélkül léphet pályára – várhatóan telt ház előtt.
Nemcsak a feljutásért, de a kiesés elkerüléséért is óriási csata dúl a másodosztályban. Ez számszerűen azt jelenti, hogy a 12. helyezett Ajka alatt minden csapat kieshet még, ráadásul olyan szoros a mezőny, hogy fordulóról fordulóra változik a felállás. A tavaly még NB I-es Budafok, a kupában a nyolc közé jutó Békéscsaba, vagy a Puskás Akadémia fiókcsapataként működő Csákvár is érintett lehet.
Az elitizmusból fakadó elutasítás persze érthető a másodosztállyal szemben, de aki látta a hétvégi NER clasicót (Felcsút-Kisvárda, 0-0), és nem nyitott eret magán a hitvány minőségű produkció láttán, az jövő héten gyúrjon rá a Kecsó-Szegedre, ha meg akar lepődni.