Hosszú és zsibbasztóan unalmas műsor után a FIFA és meghívott sztárvendégei gyorsan lebonyolították a 2022-es világbajnokság sorsolását, eljött hát az idő, hogy erősorrendbe rendezzük a kijutottakat. A rangsor kialakításakor figyelembe vettük a csapatok FIFA-világranglistás helyezését, a selejtezősorozat mérlegét, a zóna erősségét és a sorsolás nehézségét is megpróbáltuk modellezni. No meg persze ott van a szerkesztői önkény is, amely minden raglista esetében kulcsfontosságú…
A MÉG KIADÓ HELYEK
32.–30.: Ezt a három helyet egyelőre fenntartjuk, hiszen még nem ismert a kijutó kiléte.
UEFA: 1 hely kiadó az európai csapatoknak. Előbb le kell játszani az egymeccses Skócia–Ukrajna párharcot, melynek győztesére Cardiffban Wales vár. Amelyik együttes a walesi–skót/ukrán találkozót megnyeri, kijut. A továbbjutó Anglia, Irán és az Egyesült Államok mellé kerül a B-csoportba.
Interkontinentális hely 1: Először Ausztrália és az Egyesült Arab Emírségek Dohában, egy mérkőzésen dönt az utolsó ázsiai továbbjutó kilétéről. A győztes (ugyancsak Dohában) Peruval mérkőzik meg, a találkozó nyertese kvalifikálja magát a vb-re. A kijutó Franciaországgal, Dániával és Tunéziával találkozik a D-csoportban.
Interkontinentális hely 2: a CONCACAF-zónából Costa Rica mérkőzik meg az óceániai zónából érkező Új-Zélanddal Dohában. A győztes kijut; „jutalma” a spanyol, német, japán csoport, azaz az E jelű kvartett.
A RANGSOR
29. ECUADOR (46. a világranglistán. Selejtezős mérleg: 7–5–6. A megszerezhető pontok 51%-át gyűjtötte be). Az összes csapat közül Ecuadoré a legrosszabb mérleg, ez persze bökheti az olaszok csőrét, akik egy vereséggel lemaradtak a tornáról… De hát az az ő bajuk, ami a legkevésbé kell, hogy érdekelje a tavaly november óta nyeretlen ecuadoriakat. A vb szempontjából nem jó jel, hogy a legutóbbi 13 idegenben és semleges pályán megvívott meccséből Ecuador csak kettőt nyert meg – esetükben a hazai pálya (és a magaslat) kulcsszerepet játszik. Na, Katarban egyik sem lesz, viszont szembejön a házigazda, Hollandia és Szenegál.
28. SZAÚD-ARÁBIA (49., 13–4–1, 80%). A szaúdiak olyanok, mint az a bully, aki üti-veri az osztályát, mígnem néha bekerül az igazi nagyfiúk közé, ahol meg őt verik össze. Az arab futball egyik meghatározó csapata 1994-ben kiválóan mutatkozott be a világbajnokságon, hogy aztán összehozzon egy 12 meccses vb-nyeretlenségi sorozatot, benne 10 vereséggel. A szaúdiak könnyedén abszolválták a selejtezőket (egyszer szenvedtek vereséget: Japántól, idegenben), csoportelsőként jutottak ki.
Argentína, Mexikó és Lengyelország azért nagy falatnak tűnik.
27. TUNÉZIA (34., 5–2–1, 71%). Ha valaki látványos, nyílt sisakos játékot vár a tunéziaiak meccsein, akkor jobb, ha tisztában van vele: a „karthágói sasok” legutóbbi 12 meccséből kettőn esett kettőnél több gól… Tunézia ellen a legerősebb afrikai riválisok is vért izzadnak, azt viszont nem tudjuk, hogy ez más zónák együttesei ellen mire lesz elég. Európai vagy amerikai csapattal például 2019 (!) óta nem játszott Tunézia, melynek – Szaúd-Arábiához hasonlóan – előnyös lehet a katari rendezés. A védelem meg Franciaország és Dánia ellen is megmutathatja stabilitását…
26. IRÁN (21., 14–1–3, 80%). Az irániak világranglista-helyezése remek, selejtezős mérlege imponáló, az más lapra tartozik, hogy mindkét tényhez „csak” az ázsiai zóna csapatait kellett agyba-főbe verni. Az, mondjuk, sikerült! Ugyanaz a figyelmeztetés igaz, mint Tunézia esetében: alig játszanak zónán kívüli ellenféllel, így nehéz felmérni a csapat játékerejét. Irán eddig öt vb-t járt meg, de még sosem tudott továbbjutni csoportjából. Ha ez most sem sikerül, de – csakúgy, mint 1998-ban – legyőzi az Egyesült Államokat, az is vigaszdíj lenne…
25. KAMERUN (38., 6–0–2, 75%). Az utolsó pillanatig úgy tűnt, hogy a kameruniak lemaradnak a tornáról, de aztán Algírban jött Karl Toko Ekambi, és a 124. percben kilőtte a játékvezetői ítéletek által is megsegített „szelidíthetetlen oroszlánokat” Katarba. A selejtezők során Elefántcsontparttal is kibabráló kameruniak kerete nem a valaha látott legerősebb, de így is elit játékosokkal van tele. Kamerun a legutóbbi két vb-jét pont nélkül zárta és az olaszországi csoda óta egyszer sem jutott tovább csoportjából (ráadásul csak egy győzelmet aratott). Most sem a nyolcaddöntő a papírforma – a brazil, szerb, svájci trió túl erősnek tűnik.
24. KANADA (35., 14–4–2, 77%). A vb-résztvevők közül Kanadának kellett megvívnia a legtöbb selejtezőt, és evés közben alaposan megjött az étvágy: John Herdman együttese
A juharleveleseknek még szerzett góljuk és pontjuk sincs a vb-ken, nagyon csalódottak lennének, ha Katar után ugyanez lenne a mérleg, pláne, hogy vannak kiemelkedő játékosaik és az elmúlt egy és negyed évben majdnem annyi győzelmet arattak, mint előtte hét esztendő alatt összesen. Belgium, Horvátország és Marokkó ellen azért nem ők lesznek a favoritok.
23. KATAR (51., házigazdaként nem játszott selejtezőt). Ember legyen a talpán, aki be tudja lőni a katariak esélyeit. A vb-házigazda az Ázsia Kupa címvédőjeként, az Arab Kupa bronzérmeseként, a CONCACAF Arany Kupa elődöntőseként érkezik, márciusban legyőzte Bulgáriát és ikszelt Szlovéniával. Ez az egyik arca a katari csapatnak. A másik: tavaly ősszel Szerbia (0–4, 0–4), Írország (0–4) és Portugália (1–3, 0–3) is simán felülmúlta őket. Rendezőként az első kalapba kerültek, enélkül aligha lenne továbbjutási esélyük, de azért így is sokan tennének arra, hogy Dél-Afrika után Katar lesz a második házigazda, amely a csoportjából sem jut tovább a vb-n. A holland, szenegáli, ecuadori triónál sokkal rosszabbat is húzhattak volna nekik.
22. DÉL-KOREA (29., 12–3–1, 81%). A dél-koreaiak a kissé (nagyon?) „hátszeles” 2002-es világbajnokság óta nem villogtak a nagy tornákon, de azért Oroszországból legutóbb emlékezetes meccsen csak hazaküldték a címvédő németeket, bár a továbbjutáshoz az sem volt elég. Az egyetlen világklasszisa, Szong Hun Min által húzott együttes szokás szerint simán kipipálta az ázsiai selejtezőket, de ez esetében a minimum elvárás. A H-csoportban nem tűnnek teljesen esélytelennek, de azért valószínűbb, hogy hamar hazautaznak.
21. GHÁNA (60., 4–3–1, 63%). Afrika „fekete csillagai” a ranglistás helyezésüknél alighanem erősebbek, de hát az utóbbi időben nem fényesek az eredményeik (tavaly november óta nem nyertek, az Afrika Kupáról egy pontot szerezve zúgtak ki és kikaptak a Comore-szigetektől), viszont az igazán fontos párharcot, a Nigéria elleni „jollof derbyt” megnyerték. Kettős így az öröm: kijutottak így a vb-re, és a legnagyobb riválisuk otthon marad. A harmadik: a H-csoportból, Portugália, Uruguay és Dél-Korea mellől nem elképzelhetetlen a továbbjutás. Az uruk (és Luis Suárez) ellen a 2010-es negyeddöntő miatt aligha kell plusz motiváció!
20. JAPÁN (23., 15–1–2, 85%). A japánok valósággal végigcsörtettek a selejtezősorozaton, de ez nem meglepetés, sőt: inkább elvárás. A válogatott más kontinensek csapataival szemben is próbára tette erejét a közelmúltban, és nem is teljesített rosszul. A gerincet topligás játékosok alkotják, 2018-ban is megvolt a nyolcaddöntő, játékerőben is inkább a mezőny első felében lennének, az egyetlen „apró” probléma a rémálomsorsolás, amely Spanyolország és Németország mellé rendelte a „kék szamurájokat”. Mindegy is, hogy Costa Rica vagy Új-Zéland lesz a negyedik csoporttag…
19. MAROKKÓ (24., 7–1–0, 92%). Vahid Halilhodzic szövetségi kapitány lett az első szakvezető a világbajnokságok történetében, aki négy válogatottat (Elefántcsontpart, Algéria, Japán, Marokkó) is kijuttatott a tornára; Bora Milutinovic nyomában jár, aki öt csapatot irányított vb-n (de nem kellett mindegyikkel kvalifikálnia). A bosnyák szakembernek meg is kellene őriznie helyét a tornáig, ami nem könnyű, pláne, hogy kapcsolata a szurkolókkal és a marokkói sztárokkal (elsősorban Hakim Zijessel) sem konfliktusmentes… Meglátjuk, hogy Zijes ott lesz-e a tornán (Halilhodzic korábban azt mondta, hogy ha Messi lenne, akkor sem válogatná be), a marokkóiaknak azért nélküle sincs rossz keretük. A továbbjutáshoz Belgiumot vagy Horvátországot muszáj lenne előzni, magasan van a léc…
18. SZERBIA (25., 6–2–0, 83%).
Tegyük hozzá, nem az volt minden idők legnehezebb csoportja… Szerbia (Montenegróval együtt, illetve már „egyedül”) még nem tudott egyszer sem továbbjutni a vb csoportköréből. Csalódottak lennének, ha így maradna, de azért Brazília és Svájc (meg Kamerun) mellől továbbmenni nem kis fegyvertény.
17. LENGYELORSZÁG (26., 7–2–2, 70%). A lengyeleknek jókora mázlijuk volt az európai pótselejtezőkkel: az oroszok kizárása miatt nem kellett lejátszani az egyik meccset, a másikon így pihenten fogadták a hullafáradt, hosszabbításos csatából érkező svédeket, ki is használták a ziccert. Robert Lewandowski személyében az övék a világ legjobb kilencese (ezúton is elnézést Karim Benzemától); hogy ez mire lesz elég, az más kérdés. A lengyelek a legutóbbi 7 nagy tornájukból (3 vb, 4 Eb) hatszor már a csoportkörben elbúcsúztak, világbajnokságon 1986 óta nem jutottak be a kieséses szakaszba. A csoportot elnézve, ez a sorozat megszakadhat, mert sem Mexikó, sem Szaúd-Arábia nem verhetetlen. Argentína azért más kategória.
16. MEXIKÓ (11., 8–4–2, 67%). A zónaelsőségről ugyan lemaradt Mexikó (az együttest a kanadaiak és az amerikaiak is „megfagyasztották” a selejtezők téli szekciójában), de a továbbjutása így sem forgott veszélyben. A világranglistán igen jól álló válogatott a második kalap kényelmét élvezhette a sorsoláson. A mexikóiak a legutóbbi 7 (!) vb mindegyikén a nyolcaddöntőbe jutottak, de ott ki is estek; könnyen elképzelhető a széria folytatása. A papírforma szerint nagy harcot vívnak majd a lengyelekkel a C-csoport második helyéért.
15. EGYESÜLT ÁLLAMOK (13., 7–4–3, 60%). A CONCACAF-zónadöntőben érték kellemetlen pofonok az amerikaiakat, akik Arany Kupa-győztesként utazhatnak a vb-re. Gregg Berhalter fiatal csapata (az utolsó selejtezőkre meghívott keretben egyetlen 30 év fölötti játékos volt!) bizonyíthatja az amerikai utánpótlás-nevelés erejét, no meg azt, hogy a 2018-as blama (kvalifikációs kudarc) után ismét számolni kell az Egyesült Államokkal. A második kalapos kiemelés azért nem ártott, a B-csoport (akármelyik európai csapat is érkezik még bele) nem nevezhető nagyon nehéznek.
14. URUGUAY (14., 8–4–6, 55%). Az új szövetségi kapitánnyal, Diego Alonsóval az uruk a sírból hozták vissza a vb-kvalifikációt – a legendás Óscar Washington Tabárezt váltó szakemberrel megnyerték az utolsó négy selejtezőt, és ez ért nekik kijutást. Uruguayi futballikonok sora – a 34. évén és a 110 válogatottságán egyaránt túl járó Diego Godín, Luis Suárez, Edinson Cavani, Fernando Muslera, Martín Cáceres – készülhet egy utolsó nagy dobásra, bár a hollywoodi végkimenetelre nem feltétlenül fogadnánk. Szurkolóik ebből a csoportból továbbjutást várnak, de azért a portugál–ghánai–dél-koreai hármason el lehet csúszni.
13. SVÁJC (15., 5–3–0, 75%). A selejtezőcsoportban az olaszokat kigolyózó svájciak veretlenül jutottak ki, és a keretükre nézve aligha volt olyan ellenfél, amely őket áhította volna riválisnak. Svájc 2020 novembere óta csak két mérkőzését veszítette el (meg a spanyolok elleni Eb-negyeddöntőt, tizenegyesekkel), ez mutatja, hogy a „Nati” mennyire nehezen feltörhető dió. Egy klasszis csatárral azért beljebb lennének, de az pont nem jutott nekik… Csoportjuk nehéz (Brazília erősebb, viszont Szerbia és Kamerun ellen a papírforma alapján a svájciak a favoritok), ám oldottak már meg nagy feladatokat.
12. SZENEGÁL (20., 6–1–1, 79%). A szenegáli válogatott pár ezer lézer fénye mellett (aki látta az Egyiptom elleni tizenegyespárbajt, tudja, mire gondolunk) jutott ki a vb-re, s Afrika-bajnokként készülhet a tornára. A szövetségi kapitány Aliou Cissé tisztában van vele, milyen világbajnokságon vitézkedni (2002-es vb-hősről van szó), Édouard Mendy, Kalidou Koulibaly és Sadio Mané a világ bármely csapatába beférne.
és ennek fényében akár menetelést is kinéznénk belőlük a tornán. Főleg, hogy a csoportbeosztásuk egyáltalán nem kedvezőtlen, sőt!
11. HORVÁTORSZÁG (16., 7–2–1, 77%). Nagyon nehéz elképzelni, hogy Horvátország Katarban is versenyben maradjon a vb utolsó mérkőzéséig, tekintve, hogy a keret elöregedőben van. Azért középpályán így is bárkivel felveszik a versenyt a horvátok, de hogy Luka Modric varázspálcája meglendül-e még egyszer… nos, az azért kétséges. Belgium, Marokkó és Kanada ellen a továbbjutás elvárható lenne, viszont utána – ha nincs nagy meglepetés – Spanyolország vagy Németország jön. Ott már nem a horvátok lennének az esélyesek.
10. PORTUGÁLIA (8., 7–2–1, 77%). Cristiano Ronaldót valószínűleg utoljára látjuk világbajnokságon (már ha egy sérülés, betegség, vagy rettentő formahanyatlás miatt le nem marad róla), a „kiszolgáló egység” (azaz a teljes keret) nagyon erős, kérdés, CR7 mire lesz még képes. A legutóbbi három világbajnokságon egyszer sem jutott tovább Portugália a nyolcaddöntőnél. Most szintén már a tizenhat között összeakadhat Brazíliával…
9. HOLLANDIA (9., 7–2–1, 77%). A kispadon ismét Louis van Gaal, ez 2014-ben bejött, a 2018-as vb-ről meg ugyebár lemaradt Hollandia. A mostani keret minősége jócskán a legjobb holland keretek mögött van, de hát Van Gaalékat nyolc éve sem várták sokan a legjobb négy közé, aztán mi lett a vége (aki nem emlékszik rá: bronzérem)… Szenegál, Katar és Ecuador ellen minden emberi számítás szerint ki kell vívniuk a továbbjutást, a B-csoportból érkező ellenfél is megoldhatónak tűnik.
8. DÁNIA (10., 9–0–1, 90%). A tavalyi Eb és a csapat ereje, egysége alapján alighanem
pláne, hogy Christian Eriksen a halál torkából visszatért a válogatotthoz. A sorsolás sem rossz. Rendben, hogy Franciaország a világbajnok, de Tunéziánál sokkal erősebbek a dánok, mint ahogyan erősebbek lesznek az interkontinentális pótselejtezőből kikeveredő csapatnál (Peru? Ausztrália? Egyesült Arab Emírségek?) is.
7. BELGIUM (2., 6–2–0, 83%). A belgák hosszú idő után elveszítették a világranglista-elsőséget, de így is veretlenül kvalifikálták magukat a vb-re. Kínos lenne, ha Horvátország, Kanada és Marokkó mellől kiesnének a csoportból, de az már sokkal nagyobb probléma, hogy a nyolcaddöntőben Spanyolország vagy Németország árnya sejlik fel. Ráadásul az a szemlélő érzése, hogy a belga aranygeneráció túl van már a csúcson, Eden Hazard-nak és Romelu Lukakunak meg valahogy meg kellene találnia a formáját novemberig.
6. SPANYOLORSZÁG (7., 6–1–1, 79%). A 2008–2012 közötti spanyol „aranycsapat” rendkívül magasra tette a lécet minden követőjének – mondhatni, legalább annyira, mint amennyire az 1970-es brazil válogatott feltette minden későbbi brazil együttesnek. A legutóbbi Eb-n már megmutatták izmaikat az ifjú spanyol sztárok, Katarban azt is megmutathatják, mennyit fejlődtek. Például a németek ellen, rögtön a csoportban… A továbbjutás elvárható, de már a nyolcaddöntőből sem lesz könnyű továbbmenni. Főleg, ha nem sikerül megelőzni a csoportban a németeket.
5. NÉMETORSZÁG (12., 9–0–1, 90%).
meg a „szomszédos” kvartettben lévő belgák és horvátok. A legutóbbi világbajnokság gyalázatosan, az Európa-bajnokság rosszul sikerült a németeknek, de a Joachim Löw-éra után megérkezett Hansi Flick, és vele még veretlen a Nationalelf, amely Hollandia kivételével minden ellenfelét ledózerolta; gólkülönbsége 9 meccsen „szerény” 34–3.
4. ARGENTÍNA (4., 11–6–0, 76%). A dél-amerikai zónából veretlenül továbbmenni nem kis teljesítmény, még ha az argentinok sokat is ikszeltek. Argentína 31 mérkőzés, 2019 júliusa óta veretlen (17 találkozót kapott gól nélkül zárt), Lionel Messi (is) az utolsó nagy dobásra készül a világbajnokságon. A legnagyobb elégtétel az lenne az argentinoknak, ha a vb után a brazilok végre nem húzhatnák őket azzal, hogy még Vampetának is több világbajnoki címe van, mint Messinek… Az argentinok továbbjutás esetén papírforma szerint már a nyolcaddöntőben belefutnak a címvédő franciákba vagy az Eb-elődöntős dánokba; ennél azért jobbat is kaphattak volna.
3. ANGLIA (5., 8–2–0, 87%). A 2018-as világbajnokságon közel voltak a sikerhez – de végül negyedikek lettek. A tavalyi Eb-n még közelebb – de hazai pályán elveszítették a döntőt. Nem lenne meglepetés, ha Gareth Southgate csapata Katarban már a csúcsra érne, főleg, hogy a negyeddöntőig illene félresöpörnie minden akadályt. A sorsolás kedvező. De le tudják-e győzni az angolok legnagyobb ellenfelüket – önmagukat?
2. FRANCIAORSZÁG (3., 5–3–0, 75%). A tavalyi Eb-n a franciák elmaradtak a várakozástól, meglátjuk, hogy Didier Deschamps megtalálja-e a 2018-as vb után elveszített egyensúlyt. Valószínűleg a címvédőé a világ legerősebb válogatott kerete, a sorsolás viszont trükkös. Egy ilyen szintű csapatnak mindenkit meg „kell” vernie, de ha a franciák ráfutnak egy dán „aknára”, akkor akár megismétlődhet a 2018-as világbajnokságon látott, Argentína elleni nyolcaddöntő. Mondjuk, Oroszországban jól jöttek ki belőle. Meg egyébként is: ki ellen lenne félnivalójuk?
1. BRAZÍLIA (1., 14–3–0, 88%). A dél-amerikai selejtezőkön imponáló teljesítményt nyújtottak a brazilok, veretlenül, csak három döntetlennel jutottak ki a világbajnokságra – jutalmuk a világelsőség lett. Szerbia és Svájc (no meg Kamerun) kemény ellenfélnek ígérkezik, de az első akadályt alighanem veszi a selecao. A H-csoport beosztását nézve jó eséllyel a következőt is. A negyeddöntő már nagy kérdés, hiszen 2006-ban (Franciaország), 2010-ben (Hollandia) és 2018-ban (Belgium) is itt bukott el Brazília. Hazai pályán, 2014-ben továbbküzdötte magát, de a brazil drukkereknek még mindig poszttraumás stressz-szindrómára emlékeztető tünetei vannak attól, ami ezt követően, Németország ellen jött. Brazília legutóbbi 25 mérkőzéséből csak egyet veszített el, játéka meggyőző, kerete rettentő erős, a bukmékereknél is favorit.