Nasszer al-Kelaifi, a Paris Saint-Germain elnöke 2013 januárjában egy francia lapnak adott interjút. Nevét addigra már ismerte a közvélemény, ő volt a katari állammal összefonódott párizsi terv egyik arca. „Amikor 2011-ben megérkeztünk Párizsba, öt évet adtunk magunknak, hogy felzárkózzunk az európai élvonalba és megnyerjük a Bajnokok Ligáját. Úgyhogy még van három évünk” – mondta, majd hozzátette: „a PSG-ből egy nagy európai klubot, de legfőképp egy nemzetközi sportmárkát akarunk faragni.”
A pályán és a plakátokon Lionel Messi, Neymar, Kylian Mbappé arcképei virítanak. Néhány megbicsaklástól eltekintve a párizsiak sorra nyerik a francia bajnokságot. 2021-ben a Forbes listáján bekerültek a 10 legértékesebb futballklub közé. A Bajnokok Ligájában azonban mindössze egy döntőt játszottak, azt is elvesztették. A nemzetközi szerepléseiket nézve pedig előbb juthatnak eszünkbe a bukfenceik, mint a sikereik.
Párizsban fogalommá vált a „remontada”. Ez a spanyol kifejezés olyannyira beépült a francia köznyelvbe, hogy a Larousse enciklopédia is betette az évente frissülő fogalomtárába. A remontada azt jelenti: visszajövetel. Olyan helyzetről van szó, amikor az ellenfél reménytelenül vesztes állásból megfordítja az eredményt és megnyeri a mérkőzést. Párizsban ott tartanak, hogy már nem is kell kimondani a szót, elég ha összefűzik, hogy Barcelona, Manchester United és most legutóbb, Real Madrid.
De mi vezetett ezekhez a remontadákhoz? Mitől lett ilyen szerves része a PSG szellemiségének a már-már kiszámítható kiszámíthatatlanság? Miért van az, hogy telnek az évek, de az összeomlások nem szűnnek?
Sokan ilyenkor a játékosokban találják meg a hibát, akik egy éles helyzetben látványos baklövést követnek el, vagy naphosszat lógnak a telefonjaikon, és szabadidejükben divatbemutatókra járnak.
Nem akarták eléggé a győzelmet
– mondják, amikor már tényleg elfogynak az érvek. A játékosoknak is kijár a felelősség egy-egy szelete, de nem bennük kell keresni a hibát. A felelősség a párizsi vezetőket terheli, akik olyan feltételeket hoztak létre, amelyekkel megágyaztak a sorozatos remontadáknak.
Évek óta megfigyelhető, hogy a francia fővárosban sosem alakult ki összehangolt sportpolitika. 2011 óta öt sportigazgató fordult meg Párizsban. A hivatalban lévő Leonardo már a második ciklusát tölti, az első alkalommal azért kellett elmennie, mert egy mérkőzés után megütött egy bírót. Volt, hogy a posztot senki nem töltötte be. Előfordult, hogy az FC Portóhoz ezer szálon kötődő és a jutalékok világában meglehetősen járatos Antero Henrique volt a felelős, akinek módszerei miatt a Bayern vezetősége a médián keresztül üzente meg, hogy jobb lenne, ha elhagyná a pályát. Volt, hogy a korábbi holland válogatott labdarúgó Patrick Kluivert vitte a boltot, akiről úgy tudni, hogy egyszer egy repülőtérről jövet együtt utazott egy frissen leigazolt játékosával, akit nem ismert fel. Bemutatkozott, majd a játékos így válaszolt: „Thomas Meunier vagyok. Én vagyok az, akit maga leigazolt.”
Az elmúlt években sosem lehetett tudni, hogy hol születnek a klubot érintő döntések. Egyesek szerint a PSG központja nem Párizs volt, hanem Doha. A katari emír maga is futballrajongónak vallja magát, akinek a fülébe szintén futballrajongó tanácsadók duruzsolnak. Bizonyos játékosokat személyes kapcsolati alapon cserkésztek be. Az argentin Giovanni Lo Celsót 2016-ban úgy igazolták le, hogy a klub HR-felelőse az argentin ex-teniszező Luiz Ferrerrel beszélt, aki teniszkörökből ismerte az emírt, így kissé tudott rá hatni. Folyamatosan reppentek fel olyan hírek, hogy az elnök, a sportigazgató és a mindenkori edző között folyamatos a széthúzás, és mindenki a saját ügynöki hálóját preferálja.
„Egóharc” – jellemezte egy szóval a helyzetet Romain Molina, a PSG belügyeit jól ismerő francia újságíró, aki szerint több, kétes hátterű ügynök is szabadon kóricálhatott az edzéseken és a csapat rendezvényein.
Nem csak az intézményi szerkezet nem stimmelt. Amikor lehetett választani, hogy egy helyzetben hatalmi szempontú vagy racionális döntés szülessen, a döntéshozók az első felé hajlottak. A PSG sorra vette a lépcsőfokokat, ám minden bajnoki cím és hazai kupasiker mellé jutott egy Bajnokok Ligája-kiesés. A krízisekben pedig hogyan döntött a vezetés? Tövig nyomták a gázt.
- 2017-ben a Barcelona elleni 1-6-os remontadát követő nyáron vették meg rekord összegért a Barcelona kulcsemberét, Neymart, valamint a Monacóval bajnoki címet nyerő Kylian Mbappét.
- 2018-ban a Manchester United elleni döbbenetes kiesés utáni hónapokban négy embert is szerződtettek az elsivatagosodott középpályára (Leandro Paredes, Idrissa Gueye, Ander Herrera, majd utána Danilo Pereira).
- Tavaly pedig, amikor Katarban tudták, hogy ez az utolsó esélyük megnyerni egy BL-trófeát a hazai rendezésű világbajnokság előtt, kommandófokozatba kapcsoltak: egyetlen átigazolási ablak alatt hozták el Lionel Messit, Sergio Ramost, Achraf Hakimit, Georgino Wijnaldumot és Gianluigi Donnarummát.
Fontos, a PSG nemcsak csapatot, hanem márkát is akart építeni. A szépen csengő nevek – a sportteljesítménybeli ígéret mellett – jelentős kereskedelmi potenciált is jelentettek.
Amit felépítettek, az inkább egy gyűjteményre hajaz, mintsem egy csapatra. Hívták már őket Harlem Globetrottersnek, élő Panini-albumnak vagy barbecue-társaságnak, teljesen mindegy, az elnevezések mögött ugyanazt lehetett kiolvasni: a nagy nevek jönnek-mennek, zsíros szerződéseket kötnek, pályára lépnek és becsülettel eljárnak edzésre is, de nem lehet megmondani, hogy tulajdonképpen kik határozzák meg a csapatot. Gondoljunk csak arra, hogy a PSG-nél megfordultak az alábbi nevek: Lassana Diarra, David Beckham, Dani Alves, Hatem Ben Arfa és Grzegorz Krychowiak. Julian Draxler szerdán még pályára is lépett.
A sportszakmai kérdések közben évről évre ismétlődtek.
- Lehet manapság úgy védekezni, hogy a támadók nem zárnak vissza?
- Hogyan lehet pótolni Neymart, aki sérülések miatt csak a meccsei felét játssza le?
- Mi van, ha az eredetileg jobbszélső Kylian Mbappé inkább csatár szeretne lenni?
- Hol játsszon Lionel Messi? Lehet őt egyáltalán padoztatni?
Ezeket a dilemmákat sem Mauricio Pochettino, sem Thomas Tuchel nem tudta hosszú távon, megnyugtató módon megválaszolni.
Sőt, az egymás mellé pakolt nevek további problémákat kreáltak. Ilyen volt a kapusok helyzete. Keylor Navas az egész párizsi ideje alatt kifogástalanul védett, és semmi nem indokolta, hogy mellé hozzák azt a Gigi Donnarummát, aki Olaszországban fiatal kora ellenére már komoly státuszt szerzett, és nyilvánvalóan nem cserekapusként érkezett Párizsba. Elhozták, és a csapatnak hirtelen lett két első számú kapusa.
Csakhogy a PSG egyszer már járt ebben az utcában. 2018-ban Navas mellé Gianluigi Buffont szerződtették azzal a céllal, hogy rutinja és tapasztalata révén talán talán sikerül javulni egy-két százalékot a jobb BL-szerepléshez. Thomas Tuchel felváltva játszatta a két kapust. Az egy szezonon át tartó „fej vagy írásban” viszont mindkét játékos felőrlődött. Az eredmény? Buffon a Manchester United ellen döntetlen állásnál hibázott óriásit. Szerdán ugyanígy Donnarumma követett el ki nem kényszerített hibát a Real Madrid ellen.
A szurkolók dühe ilyenkor nem ismer határokat. Sokan az edző személyében vagy a kapusban találják meg a főkolompost, holott tévedés lenne egy-egy embernél leragadni. Ha van lecke, amit egy ideje megtanulhattunk a PSG-ről, az az, hogy a játékosok jönnek-mennek, de a problémák maradnak. A korábbi edzők közül senki nem távozott a főbejáraton át, Laurent Blanc, Unai Emery, Thomast Tuchel mind kiégett, megfásult és meggyötört állapotban hagyta el a hajót. A titoktartási záradékok miatt egyikük sem mutogatott vissza volt munkaadójára, és látva Mauricio Pochettino megfáradt vonásait, szinte borítékolható, hogy rá is békésebb idők várnak.
Az ellen a Real Madrid ellen estek ki, mely jó eséllyel el fogja happolni a legfontosabb játékosukat, Kylian Mbappét. A francia szerződése lejár a nyáron, látva a személyes ambícióit és a mostani kiesést, gyakorlatilag eldőlt, hogy Párizsban új 7-es után kell nézni. Angel Di María – szintén lejár a szerződése – 34, Lionel Messi 35 éves lesz. Neymar már most azt hangoztatta, nem tudja, mennyi mentális tartalék van benne a csúcson maradáshoz. Az önreflexió teljes hiánya lenne, ha a PSG a nyáron ismét rálépne a gázpedálra.
A vezetés sorsa egyelőre homályos. Al-Kelaifi a katari hatalmi gócpont prominens tagja, aki fontos tisztségeket szerzett az UEFA-ban, az Európai Klubszövetségben és a francia bajnokságban. A hátán viszont egyre több púp nőtt. Ha igazak a hírek, a Real Madrid elleni kiesés után halálosan megfenyegetett egy dolgozót az ellenfél stábjából, és rárontott a mérkőzés bíróira is. Mindezt néhány órával azután tette, hogy egy svájci bíróság 28 hónapos börtönbüntetést lebegtetett be a FIFA-gate ügyében, melyben al-Kelaifit megvesztegetéssel vádolják. Mindemellett ki tudja még, mivé fog duzzadni az a bojkotthullám, amit a katari vébé létesítményein dolgozók tömeges halálesetei idéztek elő.
Al-Kelaifinak persze vannak érdemei. Célkitűzésének megfelelően felértékelte a klub márkáját, elérte, hogy PSG-re ma egy globális brandként tekintenek. Franciaországban egyre feljebb kúsznak a rekordok rangsorában, nemzetközi szinten megkerülhetetlen szereplők lettek. Az új edzőközpontot a tervek szerint jövőre fogják átadni, és a klub szakosztályai (kézilabda, kosárlabda) is jelentős sikereket értek el az elmúlt években (bár pont a kéziseknek szintén a BL megnyerése jelent gondot).
A PSG-nél viszont ahelyett, hogy klubot építettek volna, inkább a márkára figyeltek. A visszatérő pszichológiai összeomlások, az egymásra mutogatások és a diszfunkcionális csapatjáték mind annak a jelei, hogy nincs egy közös értékrendszer. A gyűjtemény mögött nincs intézmény, csak néhány ember, akik szabatosan válogatnak az átigazolási piacon. Csakhogy hiába a vastag pénztárca, ha az ellenfélnek is majdnem ugyanannyi van, és azt okosabban osztja be. Hiába találkozik a PSG az ideje nagy részében nála gyengébb csapatokkal, azok attól még csapatok maradnak.
Tavaly nyáron amikor Lionel Messit leigazolták, a PSG-t úgy mutatták be, mint a világ legjobb csapatát – mindezt anélkül, hogy egyetlen meccset is lejátszottak volna. A bejelentés óta hét hónap telt el, de még mindig úgy tűnik, mintha egyetlen meccset sem játszottak volna le.