„Nagyon nem vesz minket komolyan” – pont kerülhet Benzema szexvideós zsarolási ügyére

Pénteken dönt a versailles-i ügyészség Mathieu Valbuena szexvideós zsarolási ügyében, amelyben Karim Benzema is a vádlottak között szerepel. A szövevényes történet nemcsak a két játékost érinti, a szálak messzebbre vezetnek, és nem akkor kezdődött, amikor 2016-ban Benzemát előzetes letartóztatásba helyezték. A legfontosabb tudnivalók a két játékos életét merőben meghatározó botrányról.

2015 októberében a francia válogatott az Örményország és a Dánia elleni barátságos mérkőzésre készült. A clairefontaine-i edzőközpontban egy edzés után Mathieu Valbuena átsétált Karim Benzema szobájába. Valbuena gyanakodva lépett be. Hetek óta fenyegető üzeneteket kapott egy ismeretlentől, aki azzal vádolta, hogy a tulajdonába került egy őt ábrázoló szexvideó, amiért váltságdíjat követelt, Benzema pedig azt állította, tud segíteni az ügy lezárásában.

A két játékoson kívül senki nem volt a szobában. Benzema tudott a zsarolásról, de akkor még nem volt információja arról, hogy a telefonját a rendőrség lehallgatja. A beszélgetés után Benzema 22 óra 6 perckor felhívta egy ismerősét, akivel a következő beszélgetésrészlet zajlott le.

Ismerős: Nem ad semmit, gondolom.

Benzema: Jaja. Nagyon nem vesz minket komolyan.

Egy hónappal később Benzemát egy párizsi kerületi rendőrségen előzetes letartóztatásba helyezték.

Nem akkor robbant ki az ügy, csak a világ ez idő tájt tudta meg

Az ekkor napvilágot látott Benzema-Valbuena-ügynek – vagy ahogyan Franciaországban nevezik: „L’Affaire de la sextape” – azóta sincs végkifejlete. Több fokon is visszadobták vagy megfellebbezték, jelenleg a versailles-i ügyészség előtt van, és október 22-én pénteken hoznak ítéletet öt vádlottról, köztük Benzemáról. De kikről is van szó?

Az eset kapcsán fontos tudni, hogy Valbuenának nem a Benzemával történt beszélgetés idején jutott tudomására a felvétel megléte. Valbuena már 2015 elején többször is kapott fenyegető SMS-eket egy ismeretlen számról, és a videóval zsarolták. A játékos ekkor fogott gyanút, hogy a dolog mögött korábbi személyi asszisztense, Axel Angot állhat, aki

korábban évekig hozzáférhetett a személyes holmijaihoz.

Nem sokkal később közös ismerősük, Djibril Cissé, a francia válogatottat megjárt csatár felkereste Valbuenát, és azt állította, hogy a felvételt eljuttatták hozzá, látott is belőle részleteket. Azt mondta, úgy véli a személyes tapasztalata alapján – korábban ő is keveredett hasonló helyzetbe –, hogy a legbölcsebb döntés lenne fizetni. Valbuena vallomásában a Cissével folytatott beszélgetést barátinak, könnyednek jellemezte, amelyben nem volt jele semmiféle hátsó szándéknak.

Az üzenetek később sem maradtak el, ezért 2015-ben Valbuena a rendőrséghez fordult, és ismeretlen tettes ellen feljelentést tett. A rendőrség célja kezdettől fogva az volt, hogy visszafejtse, meddig érnek a szálak. A nyomozócsoport fejese személyesen vett részt az ügyben. Lukas álnéven Valbuena személyes ismerősének adta ki magát, majd a nyomozás előrehaladtával előkerültek a gyanúsítottak.

Az egyikük Mustafa Zouaoui, egy marseille-i alvilági figura, akinek korábban is volt már pedigréje a francia hatóságoknál. Az ő bizalmasa, Younes Houass volt az, aki Valbuenát üzenetekkel bombázta. A szűk körhöz tartozott még Karim Zenati, egy korábbi betörésben részt vevő alak, Benzema egyik régi bizalmasa, aki a játékos reklámszerződéseit és szponzori megállapodásait kezelő ügynökségnél dolgozott alkalmazottként.

Thomas Samson / AFP – Mathieu Valbuena ügyvédjével.

Amikor Zenati látta, hogy Houass eredménytelenül szőnyegbombázza az SMS-eket, Zouaouinak felajánlotta, hogy a saját kapcsolatain keresztül próbál meg ráhatni Valbuenára.

Ekkor jött a képbe Benzema,

aki egy válogatott összetartáson próbálta meg összefűzni az érintetteket. Benzema őt hívta aztán fel telefonon, hogy beszámoljon a fejleményekről.

A Real Madrid labdarúgójának szerepvállalása a legnagyobb kérdőjel az egész ügyben.

Saját bevallása szerint semmiféle köze nem volt az eltulajdonított videóhoz, egyszerűen csak kívülálló közvetítői szerepet vállalt, és mindössze arra törekedett, hogy a felek meg tudjanak állapodni. Valbuena szerint viszont a clairefontaine-i szobában történt beszélgetésük nem volt teljesen felhőtlen hangulatú, sokszor burkolt fenyegetésként értelmezhető mondatok hangzottak el a családjáról és a közeli hozzátartozóiról.

Emellett ott vannak az Europe1 által még az ügy kirobbanásakor leközölt telefonos transcriptek, melyben Benzema olyanokat mondott Zenatinak, hogy Valbuena „csak egy kis köcsög”, valamint „a piranhák fel fogják zabálni, és le fogják hugyozni”.

A nyomozás kulcskérdése, hogy Benzema miért használta a beszélgetésben a királyi többest („nem vesz minket komolyan”) és miért fogalmazott ennyire pejoratívan Zenatinak. Lehet, hogy volt mögötte anyagiakban is számszerűsíthető indíték, de az is előfordulhat, hogy csak a Zenatival való, még a lyoni külkerületekben töltött gyerekkorukból hozott, szoros baráti kapcsolatuk miatt mondta, amit mondott.

Minden megváltozott, majd minden visszaalakult

Benzema karrierje a botrány kirobbanása után éles fordulatot vett. A Francia Labdarúgó Szövetség elnöke, Noel Le Graet az előzetes letartóztatásról szóló hírek után arról beszélt, hogy bár Benzemát megilleti az ártatlanság vélelme, fájó szívvel ugyan, de a további fejlemények hiányában a játékost nem tartja alkalmasnak a beválogatásra.

Franciaországban ez drasztikus, precedens nélküli döntésnek számított. Az elmúlt években például egy fogadási csalás kapcsán bírósági ügybe keveredő kézilabdázót, Nikola Karabaticot az elhúzódó pere ellenére szerepeltették a francia válogatottban.

Benzema ráadásul már járt korábban a rendőrségen: még 2011-ben, amikor a Zahia-ügyben Franck Ribéryvel együtt egy kiskorú prostituált szolgáltatásának igénybevétele miatt kellett tanúskodnia. A Valbuena-eset még nagyobbat szólt: a francia közélet egyszerre mordult fel a szexvideós ügy kapcsán. Miniszterek, államtitkárok, de még az akkori miniszterelnök Manuel Valls is felszólalt, hogy a játékosok példamutató hozzáállásáról értekezzen.

Benoit PEYRUCQ / AFP – Az október 20-i tárgyalásról készült rajz, a mikrofonnál Mathieu Valbuena.

2016 áprilisában aztán Le Graet és a francia szövetségi kapitány, Didier Deschamps közös közleményben mondta ki, hogy

Benzema nem vehet részt a hazai rendezésű Európa-bajnokságon.

Indoklásukban arra hivatkoztak, hogy a sportteljesítmény mellett „a csapatkohézió, a példamutató magatartás és a keret védelme fontos szempontnak minősült”.

Benzema aztán hetekkel később a spanyol Marcának azt nyilatkozta, hogy Deschamps és Le Graet „megadta magát Franciaország rasszista kisebbségének”, minek nyomán Deschamps vidéki házára rongálók a „rasszista” feliratot graffitizték fel. A felek között érezhetően ekkor következett be a véglegesnek és visszafordíthatatlannak látszó törés.

Benzema csöndbe burkolózott, a médiában nem rohant ki többé hasonló módon és a francia válogatottról is csak elvétve nyilatkozott. Deschamps nem beszélt többet Benzemáról, az időszakosan felbukkanó kérdéseket hol nyugodtan, hol idegesen lesöpörte az asztalról.

Egészen 2021 májusáig. Deschamps ekkor érezhette, hogy a közelgő Európa-bajnokság előtt a bőséges tehetségfelhozatal ellenére megfogyatkoztak lehetőségei az igazán éles támadó kilétét illetően: Olivier Giroud morzsányi játékperceket kapott a Chelsea-ben, Antoine Griezmann komoly hullámvölgybe került a Barcelonában és Kylian Mbappéra sem adhatta rá a teljes menetfelszerelést. Mindenki meglepetésére Deschamps az utolsó percben behívta Benzemát az Eb-keretbe.

Az egyetlen bökkenő, hogy a 2016-ban kiadott elzárkózó közlemény és a 2021-es visszahívás között nem változott semmi.

Benzema jogi helyzete azóta sem tisztázódott, a nyomozók pedig nem rukkoltak elő komolyabb fejleménnyel. A felek csendben éltek, egymástól távol, és csak az utolsó hetekben közeledtek egymáshoz; ennek körülményeiről szinte semmilyen információ nem szivárgott ki.

Deschamps májusban ráadásul úgy hívta vissza Benzemát, hogy tudta, ügyét még januárban terjesztették fel a versailles-i ügyészséghez, amit Benzema egy odaszúrós kiszólással nyugtázott az Instagramon. Mint írta, „várja, hogy mikor folytatódik a színjáték.”

Október 22-én, pénteken pont kerülhet a hosszú és szövevényes ügy végére. Benzema zsarolási bűnrészességben való részvétel miatt kerül bíróság elé, a legszigorúbb kiszabható büntetés 5 év fegyház és/vagy 75 ezer eurós bírság. Benzema a hétfőn kezdődött tárgyaláson nem jelent meg, és várhatóan az ítélethirdetésen sem lesz ott.

Csatlakozz a Sport24 közösséghez, mondd el véleményedet zárt Facebook-csoportunkban, és vegyél részt csak előfizetőknek elérhető exkluzív eseményeinken.

CSATLAKOZOM