Csütörtök délután a Konferencia Liga első fordulójából az örmény Ararat FC ellen egy gyönyörű szabadrúgásgól és egy kapuskirugást követő védelmi megingás következményeként (2-0) a MOL Fehérvár FC 3-1-es összesítéssel simán kiesett.
Az újonnan létrehozott, Európa harmadik számú kupasorozatának számító Konferencia Ligában a klubvezetés és Szabics Imre vezetőedző is minden bizonnyal inkább csoportkörről álmodott, mint azonnali arculcsapásról, így finoman fogalmazva meglepetés a korai búcsú. Még akkor is, ha a felkészülés rövidre, és az Európa-bajnokságon résztvevő játékosok kényszerű távolmaradása, pihenése, későbbi munkába állása miatt keszekuszára is sikeredett.
Szabics a mérkőzést megelőzően a Molcsapat.hu oldalon azt mondta, „csak a továbbjutás fogadható el a magyar bronzérmestől”, míg a klubhonlapnak még közvetlenül a mérkőzés előtt is optimistán nyilatkozott:
Ha képesek vagyunk a tudásunk legjavát nyújtani, és nagy tempót diktálni a pályán, akkor megnyerhetjük az Ararat elleni visszavágót.
A vezetőedző közvetlenül a csütörtöki vereség után szinkronban önmagával így értékelt:
Azt terveztük, hogy többet birtokoljuk, és nagy tempóban járatjuk a labdát, de lassan játszottunk.
A futballelemzők nyilvánvalóan összeállításbeli, játékszerkezeti, netán taktikai, mentális okokat fejtegetnek most annak magyarázataként, miért járatta a Fehérvár a meccsen egyre lassabban, körülményesebben, olykor tanácstalanul a labdát, miért láttuk azt, amit Szabics végül szintén megállapított: „Elmondtam a meccs előtt is, a sikerhez százszázalékos teljesítményre lesz szükség, a határainkig kell elmennünk, ez sajnos nem történt meg”.
Más kérdés, hogy hol van ez a határ, ha a körülményeket is figyelembe vesszük. Lehet itt ugyanis egy teljesen más, a futballhoz kevésbé köthető, mégis objektív oka a tompaságnak, amely, ha fel nem is menti az edzői stábot és a játékosokat a csúfos kiesés felelőssége alól, de egyfajta magyarázatot szolgáltathat a Gyumriban látottakra.
1509 méter nem 118 méter!
A Fehérvár június 12-24. között az ausztriai Bad Waltersdorfban, 291 méterrel a tengerszint felett készült a szezonra és a kupasorozatra. A csapat előtte és utána is a 118 méteren fekvő Fehérváron edzett hazai környezetben.
Ugyanakkor a június 15-i sorsolás óta nyilvánvaló, hogy miközben az Ararat FC eredetileg Jerevánban játssza a meccseit, a visszavágóra nem az örmény fővárosban (a tengerszintről érkező szervezet számára még tolerálhatóbb 990 méteren, bár az is olyan, mintha a Kékestetőn meccselnél), hanem onnan 120 km-re északra, a török-örmény határ mellett fekvő Gyumriban, 1509 méterrel a tengerszint felett kerül sor.
Márpedig objektív tény: a légköri nyomás, így az oxigén nyomása is a magassággal exponenciálisan csökken, ezért érezni azt, hogy fent a levegő egyre ritkábbá válik (5000 méteren már feleakkora az oxigénnyomás, mint tengerszinten).
A sporttudomány három magaslati szintet különböztet meg:
- nagy magasság: 1500-3500 m között,
- nagyon nagy magasság: 3500-5500 m között,
- extrém magasság: 5500 m felett.
Az emberi szervezetnek lételeme az oxigén, annak megfelelő szállítása, különösen, ha nagy teljesítmény leadására készülünk. Felettébb igaz ez a labdarúgókra, akiknek 90 percen keresztül folyamatosan 120-180 között pulzál a szíve, sőt egy-egy oda-vissza sprint esetében gyakorta, egy meccsen többször is eléri akár a 200-as tartományt is.
Ebből következtethetően, amikor labdarúgóként hirtelen Székesfehérvárról Gyumriban, 1509 méteres magasságban találod magad, ahol a vér oxigéntranszportja nem ugyanolyan hatékonysággal működik, bekövetkezik az, amire nem számítasz és nem is igazán értesz:
Az 1509 méter ugyan a nagymagasság alja, és ez a szint normál állapotban még nem üt annyira fejbe, hogy olyan tüneteket produkálj, mint a magashegyi mászók esetében (fejfájás, szédülés, extrém magasságban légszomj, aluszékonyság, az ítélőképesség elvesztése), de ez a magasság pont azért veszélyes, mert sunyi.
Volt szerencsém három hetet francia magaslati edzőtáborban készülni az 1992-es olimpiát megelőzően. Font Romeu (1850 méter) alig van magasabban Gyumrinál, de az első héten a versenytávunkat ugyanolyannak vélt erőkifejtés mellett nagyjából 30 másodperccel futottam le lassabban, mint előtte Budapesten. Cirka egy hét kellett, amíg ehhez a magassághoz hozzászokott a szervezetem, a nyugalmi pulzusom visszaállt a tengerszinten megszokott szintre, megfelelően tudtam aludni, regenerálódni,
Mit tehettek volna a fehérváriak?
A sportszakemberek azt vallják, magaslaton versenyzeni, sportolni éppen ezért elsősorban úgy hatékony, ha
- kellő időt – 1500 méteren minimum egy hetet, 2200 méteren, mondjuk Mexikóvárosban inkább kettőt – hagyunk az akklimatizációra. Ezalatt eleinte semmiképp sem szabad oxigényhiányos munkát végezni, inkább csak kocogjon, nyújtson, lazítson az ember, aztán a fokozatosság elvének betartása mellett szép lassan lehet növelni a terhelést.
- sikerül minimum három hetet eltölteni magaslati edzőtáborban, mert ezalatt a szervezet vérhemoglobinszintje megemelkedik annyira, hogy onnan tengerszintre leereszkedve 2-3 hétig még megtartja, kifejti a magasabb oxigénszállító képességét, így eztán újra magaslatra menve felgyorsíthatja a szervezet akklimatizációját.
- a landolást követően szinte azonnal, még 12 órán belül versenyzel.
Mivel a MOL Fehérvár vezetőinek az edzőtábor szervezésére nem lett volna elég idejük, így a második megoldóképlettől elestek. A harmadik is elképzelhetetlennek tűnik, mivel nagyjából félnapos utazást követően szintén nem lehet megfelelő minőségű teljesítményt leadni.
Ezt a módszert egyébként is inkább közép- és hosszútávfutó atléták alkalmazzák, ráadásul fordítva; magaslati edzőtáborból, például Mexikóból repülnek délelőtt 2-4 órát tengerszintre, mondjuk egy amerikai pénzdíjas versenyre, este azonnal rajthoz állnak, majd másnap utaznak vissza az edzőtáborba.
Vagyis ha a fehérvári klubvezetés számol a magaslat hatásával, és a lehető legoptimálisabb körülményeket teremti a labdarúgóknak a továbbjutás eléréséhez, leginkább rögtön a július 8-i odavágó után kellett volna felkerekedni, és Gyumriban a visszavágó előtt egy hetet eltölteni.
Így viszont maradt a tompaság, a (már nem annyira érthetetlenül) lassú labdajáratás, a lankadtnak tűnő, csapategységeiben gyakran szétcsúszó játék, és a visszavágón a tükörsima 2-0-s vereség, valamint a kínos kiesés.
Kiemelt képünk a 2021. július 8-án rendezett meccsen készült.