Bár a két liga közötti szakadéknak köszönhetően a Premier League kiesői mindig jókora előnnyel indulnak a másodosztályban, a három csapat közül azért legalább az egyik látványosan küszködni szokott, és nem történt még olyan, hogy mindhárom kieső egyből visszajutott volna. Idén most simán megtörhet ez a sorozat:
Sőt, Kieran McKenna csapata (melyről ősszel írtunk bővebben) még mindig automatikus feljutó helyen áll ugyan, ám egyértelműen hullámvölgybe került, az elmúlt öt meccsén nyeretlen maradt, és már csak három ponttal előzi a félelmetes formába lendülő Southamptont. Korai még persze temetni az Ipswichet, de a papírforma és a keretek erőssége azt súgja, nem fogja végig bírni ezt a tempót, és akkor már csak a play-offban bízhat, akárcsak a többi üldöző.
Önmagában nem meglepetés, hogy ez a három csapat jól teljesít, hiszen már az idény előtti beharangozónkban is megállapítottuk, legutóbb nem a szokásos „jojócsapatok” estek ki a Premier League-ből, hanem évek óta stabilan az élvonalban szereplő, masszív klubok, komoly infrastruktúrával és tulajdonosi háttérrel. Arra azonban kevesen számítottak, hogy ezek ennyire dominálni fogják a mezőnyt, azt pedig végképp senki nem várta, hogy az anyagi megszorítások és belső ellentétek sújtotta Leicester ilyen gyorsan talpra álljon: 26 meccsen 65 pontot szerzett, és ha tartani tudja ezt a formát, akkor simán megdönti a Championship jelenlegi rekordját, melyet a Reading állított fel még 2006-ban.
A Leicester kiesésekor még aggasztónak tűntek a nehézségek, amivel a klub szembesülni kényszerült:
A City bérköltsége (182 millió font) a hetedik – a topklubok utáni legmagasabb – volt a Premier League-ben, most a Telegraph információi szerint 35–50 százalékos bércsökkentés is elképzelhető a kiesés miatt. Külön problémát jelenthetnek azok a játékosok, akiknek nincs kiesés esetén életbe léptethető fizetéscsökkentési záradék a szerződésükben. A kiesőknek juttatott extra pénzt (parachute money) elnyeli a Leicester által felvett kölcsön visszafizetése, a bevétel nagyjából a harmadára esik vissza
– írtuk májusban.
A klub, amely 2016-ban még bajnokságot nyert, majd a kiesés előtti idényekben két 5. és egy 8. helyet, illetve egy-egy FA Kupa-győzelmet és Európai Konferencia Liga-elődöntőt tudott felmutatni, kénytelen volt kiárusítani a legjobbjait. Elment többek között James Maddison, Harvey Barnes, Youri Tielemans, Timothy Castagne, Caglar Söyüncü, Jonny Evans és kölcsönbe Boubakary Soumare is, és távozott az a Dean Smith is, aki Brendan Rodgers menesztése után próbálta bent tartani a csapatot, kevés sikerrel.
Enzo Marescára, Pep Guardiola addigi másodedzőjére várt a feladat, hogy összekapja a csapatot. Az olasz szakember kinevezésével vállalt némi kockázatot a klub, hiszen vezetőedzőként előtte nem sokat tudott felmutatni, de
Nemcsak azért, mert olyan, új taktikát dolgozott ki, amely a riválisok fölé emelte a Rókákat, de azért is, mert helyreállította a csapategységet az öltözőben.