Összerakta a valaha volt legjobb női csapatot, mégis új kihívásokra vágyik

A Barcelona női csapata jelenleg a világ tetején csücsül: két aranylabdás, világklasszis játékosok egész sora, páratlan eredmények a bajnokságban – hamarosan ugyanakkor hiánycikké válik egyvalami, a vezetőedző. A 32 éves Jonatan Giráldez ugyanis Amerika felé vette az irányt, miután Cruyff totális futballját majdnem tökéletesre csiszolta a Barcelona Femenínél. Ki válthatja őt, milyen motivációk vezérlik a tengerentúlra költöző spanyol edzőt? Milyen nehézségekbe ütközhet a klubvezetés az új menedzser megtalálásánál?

Amikor érkezik egy állásajánlat, mint mindenki más, én is mindent mérlegre helyezek. Azért lépek tovább, mert fejlődni szeretnék, jobb emberré és szakemberré válni, fejleszteni a képességeimet. Meggyőződésem, hogy továbbra is ez lesz az a csapat, amely a mércét jelenti.

Így köszönt el három évnyi vezetőedzősködés után Jonatan Giráldez a Barcelona Femení csapatától, amelyet nagyon rövid idő alatt sikerre vezetett szinte minden fronton. Giráldez már a második jelentős távozó a katalán női csapatnál, miután Markel Zubizarreta sportigazgató néhány hónappal ezelőtt ugyancsak a lelépés mellett döntött.

Giráldez most Amerika felé veszi az irányt, és a jóval szerényebb képességű játékosokból álló – de igen nagy pénztárcát birtokló – Washington Spirit vezetőedzője lesz. Az észak-amerikai klub úgy tervezett, hogy Giráldez majd a szezon elején csatlakozik hozzájuk, ami egybeesett a spanyolországi idény közepével. Egyúttal ez azt is jelentette volna, hogy a spanyol a szezon felénél távozik jelenlegi munkaadójától. Miután ezt nem szerette volna, türelmet kért az amerikaiaktól, így csak a Liga F pontvadászatának végén hagyja el Barcelonát.

De miként vált a női futball egyik legjelentősebb arcává 29 évesen Giráldez, aki néhány éve még egyetemen tanult?

Ramsey Cardy – Sportsfile / UEFA / Getty Images

Az elemző

Giráldez szemtelenül fiatalon, 29 évesen lett a Barcelona Femení edzője, előtte sporttudományokat hallgatott az egyetemen, hogy elemzővé válhasson, később erőnléti edzőként és utánpótlásedzőként dolgozott a Katalán Labdarúgó Szövetségben, közben előadásokat tartott az egyetemen és tévékommentátorként is dolgozott. Először az Espanyol akadémiáján vállalt munkát, majd a katalán női válogatott utánpótlásánál lett elemző. Innen került az U12-es katalán férfiválogatott vezetőedzői posztjára, onnan pedig az U16-os, majd az U18-as katalán női csapathoz vezetett az útja segédezőként.

Hogy milyen úton került Barcelonába, arról a The Athletic egy korábbi cikkében lehet részletesen olvasni. A Barca kimagasló működése az edző stáb stabilitásában keresendő.

A Femenít 1988-ban alapították (akkor, amikor a spanyol női első osztályt is létrehozták). Az első jelentősebb edzőjük Xavi Llorens volt: tizenegy évig volt a poszton, megalapozta a klub sikereit, elsőként ünnepelt velük bajnoki címet, és ami érdekes,

ő volt Lionel Messi legelső edzője is az Infantil B-ben.

Llorens leköszönése után (manapság már a La Masián, a híres katalán akadémián tevékenykedik) Fran Sánchez lett a női csapat menedzsere. Az ő asszisztense volt Lluis Cortés, aki 2019-ben átvette a csapat irányítását. Ekkor választotta ki Cortés technikai asszisztensnek Giráldezt, illetve egy másik, a katalán női fociban kiemelkedő szakember, Rafel Navarro pedig a segédezője lett. A Femení egyre jobb és jobb lett a trió munkássága alatt, bajnoki címet nyertek, BL-győzelmet ünnepeltek, a világ egyik legjobb csapatává váltak.

Cortésnek mégis távoznia kellett, ugyanis megromlott a kapcsolata néhány kulcsjátékossal. A sportigazgató Zubizarreta nem akarta veszélyeztetni az addig felépített sikereket, így – hiába az eredmények – kiadta Cortés útját, a megüresedett pozícióra pedig Navarro és az akkor 29 éves Giráldez volt a legesélyesebb. Navarrót szerették a csapat játékosai, az Athletic öltözői forrásokra hivatkozva úgy értesült, húzónevek kardoskodtak a szakember maradása mellett.

Eric Alonso / Getty Images

Végül Giráldezt nevezték ki vezetőedzőnek egy évre szóló szerződéssel. Első meccsén csapata 17-0-ra győzte le az Elchét.

A munka ugyanolyan tempóban, minőségben folytatódott, mint Cortés-zel: Giráldez debütáló szezonjában megnyerte a bajnokságot, a Király Kupát és a Spanyol Szuperkupát, továbbá ezüstérmes lett a Bajnokok Ligájában.

Saját filozófiájáról így nyilatkozott korábban:

Amikor a Katalán Labdarúgó Szövetségben dolgoztam, a folyamatos fejlődés egyik fő módja az volt, hogy megpróbáltam tanulni egy másik vezetőedzőről és egy másik klubról. Az kevésbé fontos hogy egyetértesz-e az adott edző minden döntésével, de sokat tudsz tanulni azokból. Nem lehet minden meccset tökéletesen lehozni. Ha nyerünk 8-1-re, engem az foglalkoztat: miért kaptunk gólt, miért vesztettünk négyszer is labdát a védelemben, és ha kialakítottunk tizennyolc tiszta gólhelyzetet, miért szereztünk csak nyolc gólt? Oda kell figyelni az egyén fejlődésére: akkor a csapat is képes előre lépni.

A világ legjobbjai a pályán

A futballstatisztikákkal foglalkozó nemzetközi szervezet, az IFFHS rangsora alapján jelenleg a Barcelona Femení a világ legjobb női klubcsapata 609 ponttal, mögöttük a sokáig élen járó Olympique Lyonnais áll 434-es mutatóval. A Femení idei szezonja egészen kimagasló: 9 ponttal vezeti a bajnokságot, 59 szerzett és mindössze 3 kapott gól van a neve mellett. Ehhez meccsenként 4,5-es gólátlag, 70 százalékot meghaladó labdabirtoklás, meccsenkénti 10 kapura lövés, 614 átadás és brutális, 742 ellenfél térfelén való labdaérintés (összehasonlítva, a Real Madridnál 411 ez a szám) társul.

Ebben pedig a szinte tökéletes támadó játékosok keze – vagy fogalmazzunk pontosabban: lába – van benne: Caroline Graham Hansen, a friss aranylabdás Aitana Bonmatí, Clàudia Pina, Asisat Oshoala és Salma Paralluelo erőn felül teljesít, és akkor még szó sem esett a csupán öt meccsen kezdő Alexia Putellasról, aki a világ egyik legértékesebb és legjobban fizetett támadó középpályása/csatára, aki mostanában hamis kilencesként érte el, hogy övé legyen a bajnokságban a legtöbb lövés a katalán együttesben (meccsenkénti 6).

Míg Cortés alatt ez a csapat 4-1-4-1-et játszott, addig Giráldezzel a klasszikus 4-3-3-at részesíti előnyben. Az edző Johan Cruyff totális futballjának alappilléreit vallja, nevezetesen, hogy minden játékos mindenhol tud játszani, a kaput kivéve. És ez nagyon igaz a Barcelonára: Bonmatí gyakorlatilag bárhol feltűnhet a támadó harmadban; Hansen – legyen szélen vagy középen – 10 góljával, 10 gólpasszával, 15 ziccer kialakításával az egyéni statisztikák királynője a ligában.

Alex Caparros – UEFA / UEFA / Getty Images

A Femení játéka nem különbözik jelentősen a Xavi-féle Barcelonáétól, már ami az alapokat illeti – eredményességben, gördülékenységben viszont annál inkább. Bagatell dolog persze a két ligát erőssége szerint összemérni, ugyanakkor Xavi mindenképp meríthetne Giráldez azon elképzeléséből, ahogy a támadásépítést Bonmatíékra bízza.

A katalán nők nem aggódnak akár három-négy percen keresztül adogatni a saját térfelükön, bevállalva a legrizikósabb passzokat, miközben arra várnak, melyik a legjobb pillanat a kapuba juttatni a labdát.

A háromszögelés szinte alapelv Giráldeznél is, amit előszeretettel segítenek a szélsőhátvédek, mint Lucy Bronze vagy a válogatottban is hamis szélsőhátvédként helyezkedő Ona Batlle. Utóbbi jobb- és balhátvédként egyaránt használható a pályán, kimagasló sikerességű labdavezetési képessége pedig elősegíti, hogy a Barca minél nagyobb nyomást alakítson ki az ellenfél tizenhatosán belül.

„Ami a taktikát és a játék fejlesztését illeti, igazi perfekcionista vagyok, a posztokat tekintve pedig mindig segíteni akarok a játékosoknak, hogy kiderüljön, hol okozhatják a legnagyobb veszélyt az ellenfélnek. És nemcsak arról van szó, hogy a játékosok egyéni hasznot húzzanak ebből, hanem az egész csapatra nézve jó az, amikor hatékonyabban játszunk, több háromszöget alakítunk ki, és gyorsan visszaszerezzük a labdát, ha elveszítjük. Arról az önismeretről szól ez az egész, amit a videók nézésével szerezhetsz meg” – vallja Giráldez.

Egy olyan csapatnál, amely gyakorlatilag vereséget sem szenved hosszú hónapokig, a motiváció fenntartása kardinális kérdés. Giráldez szerint az edzések intenzitásában rejlik a kulcs: ha minden tréningen van versenyhelyzet, akkor kevésbé lankad a motiváció.

Ha van verseny és nem nyersz, akkor az rosszul hat rád, mert tudod, hogy valaki jobb nálad. Ha odateszik magukat, az a meccseken is segít a legjobbat kihozni. Amennyiben nincs verseny az edzésen, az meglátszik élesben is. Bennem is nagy a versenyszellem. Az edzésen mindig van nyertes és vesztes csapat.

Bonmatít pedig nem véletlenül nevezik a női Xavinak, mert a játékintelligenciájával, játékra gyakorolt hatásával nagyban hasonlít az egykori világbajnok középpályásra. Bonmatí életrajzi könyvébe is Xavi írta az előszót:

Aitana játéka izgalommal tölt el, felemel a kanapéról – pontosan ez az oka, amiért az emberek annyira izgatottak ettől a sporttól.

Eric Alonso / Getty Images

Akaratlanul is a Barcelona a korszakos férficsapatához hasonlítják a Femení játékosait, párhuzamba állítva Patri Guijarrót Busquetscel, Bonmatít Xavival, Putellast Messivel. Mint ahogyan korábban Guardiola, Giráldez is kísérletezett új posztokon kipróbálni játékosokat, hogy a legjobbat hozhassa ki belőlük. Így került például a svéd Fridolina Rolfö a balszélső posztjáról balhátvéd pozícióba – ő mind a spanyol ligában, mind a BL-ben parádés teljesítményt nyújt. Hasonló utat járt be a norvég, női Bundesligából érkezett Ingrid Engen, aki egyre többször belső védőként futballozik Giráldo elképzelése szerint (és Irene Paredes sérülése okán).

A Barcelona 2021/22-ben makulátlan eredménnyel zárta a bajnoki évadot. Mind a 30 mérkőzésüket megnyerték, 159 gólt szereztek és mindössze 11-et kaptak. Tökéletes hazai rekordjuk csak a következő idényben dőlt meg, amikor kikaptak a Madrid Femeninótól – ennek ellenére a bajnoki címet simán megszerezték, a vereségig világcsúcsot is felállítottak, 57 bajnoki győzelemmel.

Irány a női MLS, nehéz döntés Barcelonában

Már Cortés távozását is nehezen emésztették meg a Femení szurkolói, de Giráldez abszolút gyógyír volt a fájdalmakra.

Kiterjedt globális, adatvezérelt keresést végeztünk, és megállapítottuk, hogy Jona a legjobb választás játékosaink vezetésére

– nyilatkozta január közepén Michele Kang, a Washington Spirit tulajdonosa, miután a klub bejelentette, Giráldez csatlakozni fog a csapathoz vezetőedzőként.

Az bizonyos, hogy az amerikai női ligában van pénz: rekordszintű befektetések érkeznek az NWSL-be, nemrégiben például 240 millió dolláros közvetítési megállapodást kötöttek a női labdarúgás forradalmasítása miatt, így a meccseket a CBS, az ESPN és az Amazon is adni fogja, a liga pedig 14 csapatosra bővül. Talán nem alaptalanok azok a pletykák sem, hogy Giráldeznek hatszor több pénzt ajánlott a Spirit, mint amennyit a Barca kínált. A Spirit ambíciója mindenképpen az NWSL mielőbbi megnyerése, és egy Giráldez-kaliberű edző megszerzése valóban hatalmas lépés ehhez.

A Femenínél most igazán komoly döntés előtt állnak, ugyanis az észérvek azt diktálnák, hogy a folytonosság jegyében a másodedző Navarro vegye át a menedzseri posztot. Csakhogy katalán források szerint képben van Natalia Arroyo, aki a Real Sociedad Femenino edzője. Ő lehetne az első női tréner a Barcelona történetében, ez pedig kétségtelenül csábító gondolat.

Az Athletic eközben arról ír, hogy a Barca húzónevei kedvelik a Giráldez által kijelölt utat, és a kulcsjátékosok megtartását szeretnék elsősorban látni. Hét embernek biztosan lejár a szerződése 2024-ben: Putellasnak, Sandra Pañosnak, Asisat Oshoalának, Lucy Bronze-nak, Patri Guijarrónak, Mariona Caldentey-nek és Marta Torrejónnak is.

Fermin Rodriguez / Quality Sport Images / Getty Images – Natalia Arroyo

A klub vezetői állítólag kikérik majd a játékosok véleményét, mielőtt döntenének, noha a mostani sportigazgató, Marc Vivés nagyon bízna Arroyóban, aki katalán mivoltából adódóan is jól ismeri a Barcelonát, korábban újságíróként, tévés punditként is dolgozott – szerződése 2024-ig szól.

Miután nemcsak eredményeket várnak a szurkolók, hanem a klubkultúrához mérten megfelelő játékot is, elhamarkodott döntést nem hozhat a klubvezetés az új edző személyéről. Emiatt lehet ismét jó megoldás az, ha klubon belülről választják ki Giráldez utódját. Talán túlzottan magasan is van a megugrandó léc, ám a játékosállományra nézve valószínűleg csak a Bajnokok Ligája-győzelem újbóli elhódítása és a jól bevált taktikai elemek sikeres megtartása jelenthet igazi fejtörést a Femení új vezetőjének.

Csatlakozz a Sport24 közösséghez, mondd el véleményedet zárt Facebook-csoportunkban, és vegyél részt csak előfizetőknek elérhető exkluzív eseményeinken.

CSATLAKOZOM