Afrikának és Ázsiának ünnep, a kluboknak fejfájás, a futballnak gordiuszi csomó

A 2024-es év a futballban a kontinensbajnokságok esztendeje lesz: a hat konföderációból öt rendezi meg a legnagyobb válogatotteseményét, az egyetlen kivétel az Észak- és Közép-Amerikát, valamint a karibi régiót tömörítő CONCACAF. A kontinenstornák listáját a katari Ázsia Kupa és az elefántcsontparti Afrika Kupa nyitja, az európai klubcsapatok számára pedig indul az egy hónapos téli félelem és reszketés: megsérülnek-e a kulcsjátékosaik, illetve hogyan tudják pótolni a válogatottban szereplőket? Lehet-e döntő hatással a két torna a topligák versenyfutására? Persze adódik még egy kérdés: lehetne-e jobb versenynaptárt kialakítani?

A topligákon kívüli futball rajongóinak dupla ünnep, sok klub számára viszont nehéz időszak lesz a január-február. A 2024-es kontinenstornák közül az Afrikai Nemzetek Kupája és az Ázsia Kupa is elrajtol január második hetében, ez pedig azt jelenti, hogy összesen 48 válogatott játékosai kaptak meghívót szerte a világban.

Ha a saját földrészünkre nézünk, ez több mint 500 futballistát jelent

a portugáliai Funchaltól az oroszországi Krasznojarszkig (az egyetlen Magyarországról meghívott játékos Mohamed Ali Ben Romdan, a Ferencváros tunéziai légiósa). Míg a CAF (Afrika) és az AFC (Ázsia) égisze alá tartozó országokban leállnak a bajnokságok, az UEFA tagországaiban csak akkor van leállás, ha az adott helyen éppen téli bajnoki szünet van – és persze ezzel együtt jár a kontinensviadalok okozta fejfájás is.

A válogatott játékosoknak hajtós év lesz 2024: csak a CONCACAF-zónának nem lesz kontinenstornája, ám annak legjobbjai meghívottként a Copa Américán futballoznak. A klubidény megpróbáltatásaihoz így hozzáadódik a nemzeti csapatoknak kiírt tornák édes (?) terhe is. Aki szereti a válogatottfutballt (és különösen a nagy tornákat), az idén dúskálhat bennük; aki nem, az drukkolhat, hogy kedvencei ne sérüljenek meg a válogatottbeli kötelezettségeik alatt:

A versenynaptárban továbbra is akut problémás pont az Ázsia és Afrika Kupa egy hónapja. Szűk három évtizede, 1996-ban a két kontinenstornán 27 csapat mintegy 100 játékost vont ki az európai futball különböző szintjeiről, most 48 válogatott több mint 500 játékosa tart Katar, illetve Elefántcsontpart irányába. Ez jelentős kihívást jelent azoknak az edzőknek, akiknek sok játékosuk érintett a tornákon.

Mielőtt továbblépnénk, szögezzük le: panaszkodhatnak az európai klubok vezetői (szerencsére most nem voltak sokan) és a szurkolók, de az öreg kontinensnek az égvilágon semmi beleszólása nincs abba, hogy a CAF és az AFC mikor tartja meg legnagyobb válogatottrendezvényét. Már csak azért sem, mert nemcsak a tradíció miatt vannak ilyenkor a tornák: az éghajlati viszonyok megkötik a rendező nemzetközi szervezet kezét.

Az időjárás nagyobb úr a szövetségeknél

A CAF 2017-ben megpróbálta kihúzni a helyzet méregfogát azzal, hogy bejelentette: a kétévenkénti rendezésű, 24 csapatosra emelt létszámú Afrika Kupa 2019-től nyári időpontra költözik. Ez példátlan lépésnek számított: az ANK hagyományos időpontja február-március volt, a kilencvenes évektől ez január-februárra tolódott előre, de nyáron sosem rendeztek afrikai kontinensviadalt.

Nem véletlenül:

az észak-afrikai országokban ilyenkor pokoli a meleg, Nyugat-Afrikában meg az esős évszak lehetetleníti el a rendezést.

A 2019-es, egyiptomi ANK-n tapasztalt hőség be is tett a játékosoknak, a játékvezetőknek és a színvonalnak egyaránt, plusz kiváltotta a játékos-szakszervezet, a FIFPro rosszallását is. A 2021-re tervezett tornát (rendező: Kamerun) a kedvezőtlen klímaviszonyok miatt áttolták 2022 elejére, most pedig ugyanez történt Elefántcsontpart esetében is. Az eredetileg 2023. június 23. és július 23. közé kiírt tornát el kellett napolni 2024 elejére a „hátráltató időjárási tényezők” miatt.

Hogy mire gondolt a CAF? Például arra, hogy a meccsek majdnem 40 százalékának helyszínt biztosító Abidjanban júniusban átlagosan 561,8 mm csapadék esik – ez nagyjából annyi, mint az éves csapadékösszeg Budapesten. Tavaly egyetlen júniusi napon (ami nem sokkal előzte meg az ANK eredetileg tervezett rajtját) 180 mm eső zúdult le, az árvíz emberéleteket követelt Abidjan környékén. Az esők okozta földcsuszamlások és az árvizek súlyos közlekedési fennakadásokat okoztak, az országnak rendkívül fontos kakaóültetvényeket is megkárosították.

Szóval a CAF tett egy nagyvonalú gesztust, de ettől még Nyugat-Afrikában szinte képtelenség nyári kontinensviadalt rendezni, Észak-Afrikában pedig „csak” a hőség a gond. Mivel nem lehet az összes tornát Afrika többi régiójába vinni – pláne, hogy a meghatározó futballhatalmak jó része északi vagy nyugati – marad a téli rendezés, és az ezzel járó összeütközések.

Január nem ideális időpont a tornára az európai klubok miatt, de nem kockáztathatunk. Nem vállalhatjuk annak a rizikóját, hogy a legnagyobb rendezvényünket elmossa az eső

– indokolta a változtatást a CAF elnöke, Patrice Motsepe. Ázsiában nem az esős évszak, hanem a brutális katari hőség és a házigazda Aranykupa-vendégszereplése miatt kellett eltolni fél évvel a kontinensbajnokságot, és 2027-ben (rendező: Szaúd-Arábia) is ugyanez lesz a helyzet. Az időjárás akkora úr, hogy a 2023-as Afrika és Ázsia Kupát is sikerült 2024-re átütemeznie.

Imakör Liverpoolban és Leverkusenben

Ha már a naptárprobléma felold(hat)atlan, mindenkinek alkalmazkodnia kell. Nem arra a botrányt kavart nyilatkozatra gondolunk, amit a Napoli nagyszájú elnöke, Aurelio De Laurentiis tett másfél éve (arra célzott, hogy akkor igazol legközelebb afrikai légióst, ha a játékos aláír egy záradékot az ANK kihagyásáról), hanem a kontinenstornákkal is számoló kerettervezésre. A ghánai válogatott szakvezetője, Chris Hughton szerint a klubedzők minden korábbinál jobban fel vannak készülve a téli kontinensviadalok okozta kihívások megoldására. Meglátjuk: a 2023/24-es évadban két topligában is sorsdöntő fontosságú lehet ez a bajnokság szempontjából.

A Liverpool 2022-ben már bizonyította, hogy nem feltétlenül árt meg neki az Afrika Kupa,

holott akkor Mohamed Szalahot, Sadio Manét és Naby Keitát is elvesztette a torna idejére. Ehhez képest Jürgen Klopp csapata imponáló mérleggel (5–1–0, három bajnoki, egy FA Kupa- és két Ligakupa-találkozón) lépett túl a nehéznek ígérkező perióduson. A két sztártámadó, Szalah és Mané ráadásul kimaxolta az ANK-t, hiszen a döntőben Egyiptom és Szenegál csapott össze (tizenegyespárbaj után az utóbbi örülhetett). Szalah a finálé után négy nappal már bajnokit játszott, Mané később tért vissza.

Manét és Keitát már nem kell pótolni, hiszen mindkettő távozott, ám Szalah a Liverpool támadójátékának továbbra is kulcsfigurája. Az egyiptomi világklasszis idei góltermését (14) Darwin Núnez (5), Diogo Jota (5), Cody Gakpo (3) és Luis Díaz (3) együttvéve is éppen hogy csak felül tudja múlni. Szalah holtversenyben vezeti a góllövő- és gólpasszlistát, az össz-xG-t tekintve második a bajnokságban, ő próbálkozik a második legtöbbet kapura lövéssel, első a kulcspasszok rangsorában, no meg persze a WyScout-teljesítményindexe alapján összeállított álomcsapatnak is tagja.

Papíron elég erős a Liverpool, hogy elviselje Szalah többhetes hiányát, a gyakorlatban viszont nagyon érzékenyen érintheti, hogy a támadások fókuszpontjának számító klasszis nem lesz bevethető. A japán válogatottba meghívott Endo Vataru nem alapember, viszont felvette a Premier League ritmusát, és hiányozni fog az egyébként sem valami bő középpályás rotációból. Ha a Liverpool botladozni kezd, akkor az utóbbi hetekben igen jól helyezkedő Manchester City – melyet egyáltalán nem érint sem az Afrika, sem az Ázsia Kupa, mert egyikre sem küld játékost – a maga javára fordíthatja a bajnoki versenyfutást.

A PL első hét helyezettje közül a Liverpool mellett az Aston Villa (Bertrand Traoré), az Arsenal (Tomijaszu Takehiro, Mohamed el-Neni), a Tottenham (Yves Bissouma, Pape Matar Sarr, Szon Hung Min), a West Ham United (Najef Aguerd, Mohammed Kudus) és a Manchester United (André Onana, Szofjan Amrabat) is érintettje a kontinenstornáknak.

A legérzékenyebb veszteséget valószínűleg a Spurs szenvedi el: Szonnal kiesik a legeredményesebb és legjobb játékosa, Bissoumával és Sarral pedig a középpálya két motorja megy el akkor, amikor egyébként is sok a sérültje a csapatnak.

A német Bundesligában a listavezető, eleddig káprázatosan futballozó Bayer Leverkusen négy játékosáról kényszerül lemondani: kiesik a védelem kétharmada (Edmond Tapsoba, Odilon Kossounou), a házi gólkirály center (Victor Boniface), valamint egy fontos rotációs ember (Amin Adli).

Ez van, ilyen a naptár. Néhány játékos kiesik, de láttuk már korábban is, hogy van, aki a helyükre tud lépni. Nem fogok emiatt sírni

– vélekedett a gyógyszergyáriak vezetőedzője, Xabi Alonso.

A spanyol szakember december végén, a Bochum ellen már ANK-főpróbát tartott: Tapsoba, Boniface, Kossounou és Adli mind a kispadon kezdte a mérkőzést, és közülük csak Tapsoba és Boniface szállt be szűk félórára. A Leverkusen 4-0-ra nyert, a „Boniface-pótlék” (nem mellesleg Eb-társgólkirály) cseh Patrik Schick mesterhármast szerzett, a megváltoztatott összetételű védelem (Jonathan Tah mellé Josip Stanisic és Piero Hincapié került be) pedig állta a sarat.

„Csak a következő hónapban is működjön így a helyettesítés” – fohászkodhatnak a Bayer drukkerei. Merthogy a leverkuseniek január 20-án összecsapnak a BL-helyre hajtó RB Leipziggel, február 10-én pedig a Bayern Münchennel vívnak csúcsrangadót, és még ott van (több másik bajnoki társaságában) a Stuttgart elleni presztízsmérkőzés is a kupában. Az más kérdés, hogy a Stuttgartból a gólgép Serhou Guirassy és Silas hiányozhat az ANK, Ito Hiroki és Dzsong Vu Jong pedig az Ázsia Kupa miatt. A Bayern München ki fogja heverni Nusszair Mazraui hiányát, de az Ázsia Kupára elutazott Kim Min Dzse távollétét már nehezebben, a Dortmundnak mind Rami Benszebaini, mind Sébastian Haller hiányozni fog.

A Ligue 1-ben már rég megszokhatták, hogy kiürülnek az öltözők a téli nagy tornák alatt – a PSG éppenséggel meglesz valahogy Asraf Hakimi (és a Katarban fellépő Li Kang In) nélkül, de a Nice, a Lille, a Monaco vagy az Olympique Marseille serényen keresheti az embereket, akik átveszik a távozók szerepét erre a hónapra. A Marseille veszti el az összes európai klub közül a legtöbb játékost (nyolcat) az Afrika és az Ázsia Kupa miatt.

Spanyolországban ehhez képest kisebb kihívásnak minősíthető az ANK és az Ázsia Kupa:

a Real Madridnak és a Barcelonának nincs érintett játékosa, az Atlético Madridnak csak egy, a Gironának megint csak nincs, a Bilbao az elpusztíthatatlan Inaki Williamst hiányolhatja egy ideig – ám háromnál több futballistája egyetlen klubnak sem lesz távol. Az olasz Serie A topfavoritjainak (Inter, Juventus) sem kell lemondaniuk senkiről, a Milan, a Napoli és a Fiorentina viszont két-két spílert kell, hogy pótoljon – mondjuk, Nápolyban úgy lehetnek vele, hogy André Zambo Anguissa és pláne Victor Osimhen inkább most menjen az ANK-ra, mert ez az idény már amúgy is az ördögé.

A futballnaptár gordiuszi csomója

A futballvilág (egyik) gordiuszi csomójának tűnik a helyzet: a versenynaptár és az éghajlat nagyon behatárolja a CAF és az AFC lehetőségeit, azt viszont nem lehet elvárni az afrikai, illetve az ázsiai szervezettől, hogy kiszolgálják más kontinentális szövetségek igényeit és érdekeit. A futballisták ráadásul két tűz közé kerülhetnek: ha még nem meghatározó vagy sztárjátékosok, akkor a kontinenstornákon szerepléssel a klubjuknál hozhatják hátrányosabb helyzetbe magukat, a válogatottság lemondásával viszont hazájukban vághatják el a karrierjüket.

„A játékoson sok múlik ilyen esetben. Nekem a futball a versengésről szól. Elmegyek az Afrika Kupára, elvesztem a helyem a csapatban. Oké, de vissza fogom szerezni. Természetesen a klubok is megpróbálnak nyomást helyezni ránk, hiszen januárban van a torna, megpróbálnak minél később elengedni” – magyarázta a BBC-nek a korábbi 46-szoros elefántcsontparti válogatott Sol Bamba.

A játékosoknak, különösen a feltörekvő futballistáknak választaniuk kell. A klubjukban keresik meg a megélhetésre valót, és ott építhetik a karrierjüket. Sokszor nagyon nehéz helyzetbe kerülnek

– vélekedett a TRT Afrika riportjában John Ofori ghánai televíziós szakértő. Ofori arra is rámutatott: a téli tornák esetében minimális a felkészülési időszak, ráadásul a FIFA szabályai sem segítik a válogatottakat (nem kötelező a torna előtt elengedni a játékosokat, mivel nincs hivatalos válogatott-meccsszünet).

A versenynaptár dilemmájára még az Arséne Wenger által kidolgozott reformjavaslat sem kínált igazi megoldást, mert a kontinenstornáknak a június-júliusi időszakot tartotta fent, januári kötelező szünetet nem irányzott elő. Egy, a potenciális konfliktusokat elsimító naptárra szükség lenne. A válogatott mérkőzésekre fenntartott januári időszak segíthetne, ám ez ellen alighanem a különböző bajnokságok és nemzeti kupasorozatok közvetítési jogtulajdonosai emelnének vétót.

„Nem tudom, miért januárban játszunk – ez az Ázsia Kupára és az Afrika Kupára is vonatkozik. Ez így nem jó a játékosoknak” – panaszkodott a japán válogatott Tomijaszu Takehiro az Evening Standardnek.

A helyzet a kibővített FIFA-klubvilágbajnokság miatt még bonyolódik is.

A FIFA először 2025-ben rendezi meg az új lebonyolítású, felduzzasztott klubszupertornát, melyre négyévente kerül majd sor. Az első kibővített klub-vb (2025. június 15–július 13., Egyesült Államok, a résztvevők között négy afrikai csapat) kapásból üti az Afrika Kupát (2025. június–július, Marokkó). Az Ázsia Kupával nincs ilyen probléma, mert annak négyéves ciklusai kitérnek a klubvébé elől. Ebből alighanem megint téli Afrika Kupa lesz – az európai klubok „legnagyobb örömére” –, és lassan a CAF-nak komolyan el kellene azon gondolkodnia, hogy átálljon a négyévenkénti ANK-rendezésre. Ez viszont a CAF-nak, a nemzeti szövetségeknek és az afrikai focirajongóknak lenne rossz, valamint a földrész futballhagyományainak sem felelne meg.

Kézenfekvő megoldás nincs, kompromisszumosat sem egyszerű találni. A mainstreamen kívüli érdeklődésű sportrajongóknak azonban a következő bő egy hónap két kontinensviadallal is kedveskedik. Már csak az a kérdés, hol lehet azokat nézni: az Afrika Kupát legutóbb a CAF YouTube-csatornáján lehetett streamelni, de a közvetítési jogokkal kapcsolatos kötélhúzás miatt egyelőre nem tudni, megint él-e ez az opció. Az Ázsia Kupa esetében jó esetben az AFC YouTube-csatornája lesz a megoldás.

Mindez felvet egy újabb problémát, a láthatóságét, de az már egy másik kérdés…

Csatlakozz a Sport24 közösséghez, mondd el véleményedet zárt Facebook-csoportunkban, és vegyél részt csak előfizetőknek elérhető exkluzív eseményeinken.

CSATLAKOZOM