Azt lehet mondani: a kilencvenes évek elején Sao Paulo a futballvilág közepe volt. A brazil város nevét viselő csapat, a Sao Paulo FC az 1992-es Világ Kupa-mérkőzésen legyőzte a Barcelonát, az 1993-ason a „felülmúlhatatlan” Milant.
Az utóbbi bravúrnak éppen harminc éve.
A duplázás a VK-ban – és persze a Libertadores Kupában – azért is érdekes, mert az SPFC az 1992-es brazil bajnokságban hatodik, az 1993-asban negyedik, az 1994-esben megint hatodik volt. (A Libertadores Kupában akkor is döntőt vívott, de harmadszorra nem nyert.)
A történet már 1992 augusztusában megkezdődött, mert La Corunában, a hagyományos nyári Teresa Herrera torna döntőjében összefutott a Sao Paulo és a Barcelona; a brazil csapat feltűnően simán, 4-1-re győzött. A Tokióban rendezett interkontinentális meccsen már nehezebben nyert, mert a bolgár Hriszto Sztoicskov parádés emelésével a katalán csapat jutott vezetéshez.
Johan Cruyff, a Barcelona edzője mérgesen mondta:
Ezt a találkozót mi vesztettük el, mégpedig azért, mert az előny megszerzése után csak álldogáltunk a pályán. Volt néhány játékosunk, például Guardiola, aki mintha ott sem lett volna a gyepen.
Pep Guardiola így nyilatkozott: „Most nem fűzök kommentárt a kritikához, és nem minősítem az edzői taktikát sem. Majd, ha lecsendesednek a kedélyek.”
Eközben Sao Paulo delíriumban volt a hajnali órákban.
Ahogyan 1993. december 12-én is. Pedig a csapat e két évben nem sokat pihent: előbb 97, majd 84 mérkőzést játszott. A 181 meccsnek nagyjából a felét (92) nyerte meg, kevesebb mint a negyedét (40) elvesztette. A legfontosabbakat azonban rendre diadallal zárta.
A Milan elleni meccs még az előző VK-próbánál is nagyobb feladatnak tetszett. A vörös-feketék az 1992/93-as évadban alig két vereséggel nyerték meg az olasz bajnokságot, aztán
(a Sampdoriától 3-2-re), és úgy hódították el ismét a scudettót, hogy egyetlen forduló volt, amely után nem álltak az élen.
A hab a tortára pedig azzal került, hogy a Milan az athéni BL-döntőben kolosszális játékkal 4-0-ra „lemosta” a Barcelonát.
Igaz, a Sao Paulóval szemben Brian Laudrup, Gianluigi Lentini, Marco Simone, Dejan Savicevic és Marco van Basten is hiányzott sérülés miatt. Ám az is igaz: Athénban Lentini és Simone végig a cserepadon ült, Laudrup és Van Basten még ott sem. Savicevic viszont játszott, egészen kiemelkedően, maximális 10-esre.
A Sao Paulo Japánban nyolc olyan játékost vonultatott fel, akit Carlos Alberto Parreira szövetségi kapitány behívott a négy nappal a Világ Kupa-találkozó után tartott Mexikó–Brazília mérkőzésre (0-1). A nyolcak – Zetti, Cafu, Valber, Ronaldao, Dinho, Leonardo, Müller, Palhinha – közül a guadalajarai Jalisco stadionban csak Cafu és Valber nem lépett pályára, öten kezdtek, Leonardo csere volt.
Hozzájuk csatlakozott a 38 esztendős Toninho Cerezo, akit
viszont Tokióból – ahogyan Rai egy évvel korábban – elvitte a meccs legjobbjának felajánlott Toyota Celica gépkocsit. A veterán szerezte meg másodszor a vezetést a Sao Paulónak (2-1), majd 2-2 után, a befejezés előtt három perccel ő indította a győztes gólt szerző Müllert (3-2).
Az eredmény azért is szenzációt keltett, mert – miként mondani szokás – a Milan máskor „egy szezonban nem kapott három gólt”, nemhogy másfél óra alatt. Ráadásul a sérülések ellenére egyáltalán nem állt fel rosszul: a Rossi – Panucci, Franco Baresi, Costacurta, Paolo Maldini – Dossena, Desailly, Albertini (Orlando), Massaro – Papin, Raducioiu (Tassotti) összetétel a világ legtöbb helyén „elment” volna.
A Sao Paulo FC-t Tele Santana irányította, akit többen „a brazil futball utolsó romantikusaként” emlegettek, miután az 1982-es és az 1986-os világbajnokságon ő dirigálta a selecaót, amely ragyogó előadásaival mindkét Mundialon örökre nyomot hagyott, de végső soron eredménytelen maradt. A szambatáncos együttes az 1982-es tornán sokak szerint a képességek alapján a legjobb volt, bár Junior, Toninho Cerezo, Falcao, Socrates, Zico, Eder világklasszisához képest meghökkentően gyenge centerrel, Serginho Chulapával játszott, ami nyilvánvalóan a kapitány felelőssége, miként részben az is, hogy a művészegyüttes még a legjobb négy közé sem jutott.
Az 1986-os vb-n a futballtörténet technikailag legmagasabb színvonalú mérkőzéseinek egyikén esett ki a brazil csapat a negyeddöntő tizenegyespárbajában a franciákkal szemben, ott meg az volt a difi, hogy Santana – soha be nem igazolódott gyanú miatt – a torna kezdete előtt hazaküldte briliáns csatárvirtuózát, Renato Gauchót.
A csapat megismételt sikere olyan maradandó hatást váltott ki, hogy a harmincadik évforduló alkalmából december 16-án a Sao Pauló-i Morumbi stadionban emlékmeccset rendeznek az SPFC és a Milan öregfiúi között. A brazil csapatban a később a Milanban is futballozó Cafu, valamint Valber, Ronaldao, Palhinha, továbbá a 2005-ben a Liverpool elleni 1-0-val szintén klub Világ Kupát nyerő Cicinho, Lugano, Aloisio, Josué, Amoroso bizonyosan pályára lép, akárcsak az itáliai együttes 1993-as és későbbi tagjai közül a szintén brazil Dida, Roque Junior, André Cruz és Serginho, továbbá Costacurta, Panucci, Seedorf. A Sao Paulo játékosaként 2002-ben világbajnok, a Milan futballistájaként 2007-ben aranylabdás Kaká a tervek szerint mindkét oldalon szerepel.
„Büszkeséggel tölt el bennünket, hogy a labdarúgás óriásait ismét köszönthetjük a Morumbiban, a futball templomában” – lelkendezett Eduardo Toni, a Sao Paulo FC marketing-igazgatója.
Az AC Milan egyébként december 16-án alakult 1899-ben, tehát a gála idején a 124. születésnapját ünnepli.
Ha már 1993. december 12-én nem volt mit ünnepelnie.