A Barcelona december 3-ai Atlético Madrid elleni 1-0-s győzelme után rengeteg kritika érte Robert Lewandowskit. A lengyel csatár a meccs első tizenkét percében három olyan ziccert hagyott ki, amelynek összesített xG-értéke 1,1 volt. Ritkán látni ehhez hasonlót – pláne egy Lewandowski-kaliberű csatár esetében –, talán emiatt is lett a kelleténél jobban felfújva a dolog. Rögtön megjelentek olyan hangok, amelyek szerint Lewandowski formája hanyatlásnak indult, de akadtak olyan vélemények is, hogy a Barcelonának mielőbb meg kellene szabadulnia tőle, már csak azért is, mert
A mostani témát is ez adja: valóban visszaesett-e Lewandowski teljesítménye, vagy csak egy kirívó eset volt az Atlético Madrid elleni produkció?
Kezdjük azzal, hogy miként teljesít a lengyel csatár ebben a szezonban. Eddig 1018 percet töltött a pályán a La Ligában, hét gólt szerzett és három gólpasszt osztott ki. Ezzel a csapaton belül vezeti a kanadai táblázatot 10 ponttal, a sorban utána következő Ilkay Gündogan, Joao Félix és Raphinha 4-4 ponttal áll. Lewandowski 38-szor lőtt kapura és 9,15-ös xG-t termelt – ebben a két mutatóban szintén ő a legjobb, vagyis továbbra is ő a Barcelona legveszélyesebb embere.
De mi a helyzet akkor, ha összehasonlítjuk elmúlt évadbeli önmagával? Ahhoz képest mit ér a mostani teljesítménye? Az alábbi radardiagramon azok a mutatók vannak feltüntetve, amelyek csatárposzton a legrelevánsabbak (az értékek 90 percre vetítettek). Ahogyan látható, a büntető nélküli xG/lövés mutatót leszámítva Lewandowski mostani számai elmaradnak az előzőektől. A 35 éves csatár kevesebb gólt szerez, kevesebbet lő kapura, kevesebb helyzetet alakít ki, kevesebbet ér labdába a kapu előtt és a társak is kevesebbszer találják őt meg. Azt azért hozzá kell tenni, hogy Lewandowski az utóbbi tíz év talán legjobb kilencese, vagyis az, hogy önmagához képest rosszabbul teljesít, nem jelenti azt, hogy már ne lenne topjátékos.
Lewandowski magasra tette a lécet. A 2010/2011-es évad óta mindössze kétszer fordult elő, hogy a lengyel húsznál kevesebb bajnoki góllal fejezte be az idényt.
sőt, a 2020/2021-es évadot 41 góllal zárta, ami Bundesliga-rekordnak számít. A Barcelonához történő távozása sem okozott törést a karrierjében, gyakorlatilag átmenet nélkül érkezett meg a La Ligába. Lewandowski az első tizenkét bajnokiján tizenhárom gólt szerzett a katalán csapatban, és ezzel ő lett a klub történetének legeredményesebb új igazolása. Az alábbi ábrán Lewandowski góljainak alakulását látjuk az első dortmundi szezonja óta. Akkor 0,45-ös gólátlagot hozott, ennél csak jobb számai voltak az elmúlt bő egy évtizedben. Ahogyan arról szó volt, a Bayern Münchennél töltött évei brutálisak voltak, de a legtöbb csatár még Lewandowski legrosszabb szezonjait is megirigyelné.
Azt látjuk, hogy Lewandowski jelenlegi teljesítménye sem volumenében, sem minőségében nem tartozik a legjobbak közé. Érdemes viszont elgondolkodni azon, hogy mi lehet ennek az oka. Lewandowski, ugye, klasszikus csatár, az a fajta, akit helyzetbe kell hozni, mert magától nem cselez majd ki senkit. A Bayern Münchenben éveken keresztül játszott mellette Franck Ribéry és Arjen Robben, a 2010-es évek két talán legmeghatározóbb és legjobb szélsője. Amellett, hogy mindketten gólerősek voltak, rendszeresen tömték labdával Lewandowskit a szélekről. 2019-ben Ribéry és Robben is távozott Münchenből, de a csapat új szélsői (Serge Gnabry, Leroy Sané, Kingsley Coman) ugyanezt az iskolát képviselték. A Bayernre amúgy is már évek óta jellemző az átlós játék, vagyis a szélsők állandó kiugratása, akik a kapott labdával nem az alapvonal felé, hanem átlósan, a kapu irányába futnak. Ez a rendszer tökéletes egy Lewandowski-típusú csatár számára, aki
A Bayernhez hasonlóan a Barcelona is a széleken próbál bontani, és ehhez az elmúlt évadban meg is voltak megfelelő a játékosai. A jobb oldalon Raphinha, a bal oldalon Ousmané Dembélé feladata volt az, hogy miután megverte az emberét, kiszolgálja a középen érkező Lewandowskit. Mivel Raphinhának és Dembélének is ez a profilja – utóbbi valószínűleg a legjobb ebben jelenleg –, ez működött is gördülékenyen. A nyáron azonban, nem sokkal az átigazolási időszak zárása előtt, Dembélé távozott és a Paris Saint-Germain játékosa lett. A Barcelonának nem volt lehetősége leakasztani egy Dembélé-minőségű szélsőt, csak az utolsó pillanatban sikerült megszereznie kölcsönben az Atlético Madrid támadóját, Joao Félixet. Félix klasszis játékos, ezt a Barcelonában is bizonyítja, de nem szélső, pláne nem olyan profilú szélső, mint Dembélé. Eközben Raphinha is kevés lehetőséget kapott eddig, így Lewandowski két oldalán általában Félix és Gavi/Ferran Torres/Lamine Yamal játszott: ők vagy profilban vagy minőségben térnek el Raphinhától és Dembélétől. Ebben a felállásban Lewandowski helyzete is nehéz, hiszen nincs, aki helyzetbe hozza a kapu előtt, és összességében is kevesebb labda jut el hozzá (a fenti radardiagramon látszik, hogy most kevesebb labdát kap, és kevesebb labdaérintése van a tizenhatoson belül). Tény tehát, hogy Lewandowski teljesítménye valamelyest visszaesett, de ne feledjük: a csapat is megváltozott körülötte.
Mindezek után azért még érdemes kontextusba helyezni Lewandowski számait. Az öt európai topligát vizsgálva látható, hogy az xG-t tekintve Lewandowski még mindig ott van az élmezőnyben, vagyis a helyzetbekerüléssel továbbra sincs gondja. A problémát jelenleg az okozza, hogy az xG-jéhez képest kevesebb gólt szerez (aki a vonal felett van, több gólt lő, mint az xG-je, aki alatta, az kevesebbet). A gól és az xG kapcsolatában azt szokták mondani, hogy az átlagosnál jobb játékosok felül lövik az xG-jüket.
azaz hosszú távon valószínűleg felülteljesít majd. És akkor ott lesz valahol a jobb felső sarok környékén.
A szerző Kovács Gábor, az FTC adatelemzője