Olasz Kupa: van, de minek?

Érzik az olaszok is, hogy ez így nagyon nem jó. Sőt sokan egészen odáig mennek, hogy igazából értelme sem sok van az Olasz Kupának a jelenlegi formájában. Az ok meglehetősen egyszerű; a zseniális szervezők pont azt vették ki belőle, ami miatt a világ többi nemzeti kupája a futballromantika egyik utolsó melegágyaként nagyon is érdekes sorozat: a kiscsapatot.

A „futballünnep” kifejezés jelentése nemcsak megváltozott az elmúlt évtizedekben, hanem gyakorlatilag szinte el is tűnt a jelenség. Azért nem találkozunk vele, mert kevés kivételtől eltekintve az írmagját is kiirtotta a profitorientált futballközeg, amelyben az öt éven belül nyolcadszor lejátszott Manchester City–Paris Saint-Germain meccs számít ünnepnek.

A futballünnepnek, vagy nevezzük inkább futballromantikának szinte kizárólag a kupasorozatokban van reménye a felbukkanásra.

A zászlóshajó a rendkívüli presztízzsel bíró FA Kupa, ahol évről évre láthatunk virgoncan nyomuló negyed-, esetleg ötödosztályú csapatokat, de az idén a Német Kupában is bekacsintott egy futballcsoda, amikor a Bayern Münchent törölte képen a veretes 1. FC Saarbrücken. Hasonló volt a helyzet a legutóbbi Magyar Kupában is, amelyben a másodosztályú Budafok menetelt egészen a döntőig – sőt másfél perc híján a büntetőpárbajig. No, ilyesmire a Coppa Italiában gyakorlatilag remény sincs.

Az Olasz Kupa lebonyolítását szemmel láthatóan egyetlen dolog indokolja: az, hogy a sűrű versenynaptárban a nagy klubok minél kisebb erőfeszítéssel eljuthassanak odáig, ahol már érdemes komolya(bba)n venni a sorozatot. A lebonyolítás gyakorlatilag ellehetetleníti a kiscsapatok dolgát, hiszen a többkörös selejtezők után a legjobb 16-ba jutottak igencsak komoly akadállyal találják szembe magukat: az előző szezon nyolc legjobb együttesét kellene kiejteniük egy meccsen, ráadásul idegenben. Sok sikert hozzá!

Sosem volt a kiscsapatok terepe

Az elmúlt évtizedben egyetlen egyszer fordult elő, hogy alacsonyabb osztályú csapat eljutott a legjobb négyig, és ehhez is kisebb csoda kellett. Hét éve az Alessandria játszhatott elődöntőt, amihez az is segítette, hogy a negyeddöntőben a hozzá hasonló csodát produkáló Speziával találkozott. Az Alessandrián (és a Spezián) kívül az elmúlt tíz évben egyetlen alacsonyabb osztályú csapatnak sikerült a legjobb nyolcba (!) jutnia, 2017-ben a Cesena tudta megugrani a szintet. A többi szezon szinte ugyanúgy nézett ki:

a Hét Nővér négy tetszőleges tagja alkotta az elődöntők mezőnyét.

(A Hét Nővér egy fiktív, de valójában nagyon is létező elitklub a Serie A-ban. A tradicionális nagy klubok sorában konstans a Juve, a Milan, az Inter, a Roma, a Lazio és a Fiorentina helye, a hetedik nővér szerepéért pedig hol a Parma, hol a Sampdoria, az utóbbi években pedig egyértelműen a Napoli küzd sikerrel.)

Tiziano Ballabio / NurPhoto / AFP

Az Olasz Kupa sanyarú állapotát mi sem bizonyítja jobban, minthogy jó negyedszázadot kell visszamennünk az időben, hogy olyan kupagyőztest találjunk, amelyet nem az aktuális Hét Nővér delegált. Ez 1997-ben a – Serie A-ban is káprázatos szezont futó – Vicenza volt, de az a statisztika is ide kívánkozik, hogy az olasz kupasorozat történetében mindössze egy másodosztályú győztest találunk: 1962-ben a Napoli tudott Coppa Italiát nyerni a Serie B-ből.

No meg az is, hogy jó harminc éve a döntő közelébe se szagolt másodosztályú csapat. 1994-ben az Ancona jutott el a fináléig, előtte ’79-ben és ’74-ben a Palermo, ’67-ben a Padova, illetve ’66-ban a Catanzaro játszhatott döntőt, de igazi hérosszá csak az utóbbi tudott emelkedni, még ha nem is nyerte meg a sorozatot. A Dél Királynőjének nevezett csapat menetelése valami egészen csodálatosra sikeredett: többek között Torinóban ejtette ki a Juventust, és a Fiorentina elleni döntőben is csak a hosszabbításban adta meg magát. Ilyen frenetikus sztorikat vár az ember a kupasorozattól! De az olasztól hiába.

Dögunalom és hullaszag

Most lejátszották az Olasz Kupa első idei nyolcaddöntőjét, ami tökéletesen ráerősített a Coppa Italia minden sztereotípiájára. Az alaposan megrotált Lazio és a hasonlóan tartalékos Genoa nem éppen mámoros párharcát egy ötödik percben szerzett góllal nyerték meg a rómaiak. A fagypont körüli hőmérséklet ellenére látszólag egész sokan voltak kíváncsiak a meccsre, de ne dőljünk be a látszatnak: a Lazio minden bérletesének két ingyenjegyet adott a kupameccsre.

De nemcsak az első nyolcaddöntő, hanem a kupaszezon is hasonlóan alakul, mint általában: a 16 közé két másodosztályú csapat jutott, a Serie B-t magabiztosan vezető Parma és a Cremonese. Előbbi tizenegyesekkel kikapott Firenzében, utóbbinak a Roma otthonában kellene csodát tennie, de kis- vagy középcsapatokat fogad az egymeccses nyolcaddöntőben a Juve (a Salernitanát), a Milan (a Cagliarit), a Napoli (a Frosinonét) és a címvédő Inter (a Bolognát). Ha mázlink lesz, és összejön, némi izgalmat csempész a sorozatba a Roma–Lazio negyeddöntő.

Érzik a résztvevők is, hogy ez így nem jó

Évek óta téma, kicsit (?) át kéne szervezni az olasz futballt, hogy versenyképesebb maradjon, de nagyon lassan mozdulnak a kerekek, különösen a Coppa Italiával kapcsolatban. Abban ugyanis nagyjából konszenzus van, hogy a Serie A-ban sok a húsz csapat, egészségesebb lenne a tizennyolc, sőt talán a tizenhat sem túlzás. A kupasorozattal kapcsolatban viszont csak odáig jutottak a reformerek, hogy ez rohadtul nem jó így.

A nagy klubok természetesen mindent akarnak, csak több meccset nem

(valahol érthető ez), így az érdekérvényesítő képességeiket tekintve apróságként definiálhatók reformterve, ami egy, a világ többi kupasorozatához hasonlóan igazságos sorozatot hozna létre, eleve halálra van ítélve. A nagyok talán abba belemennének, hogy amolyan szuperliga rendszerben, összesen két hétvége alatt lezavarjanak a legjobb csapatok részvételével valami kupaszerű dolgot, ami jól eladható és sok nézőt vonzhat. De hogy ennek a kicsik teljes kizárásával működő izének mi köze lenne a kupához, azt ők sem tudják megmondani. Talán nem is akarják.

Giuseppe Maffia / NurPhoto / NurPhoto / AFP

Csatlakozz a Sport24 közösséghez, mondd el véleményedet zárt Facebook-csoportunkban, és vegyél részt csak előfizetőknek elérhető exkluzív eseményeinken.

CSATLAKOZOM