Az Aston Villa sikere mutatja, mi történik, ha a pénz szakmaisággal párosul

Az Aston Villánál megvizsgálták, hogy a modern futballban mire van szükség egy klub sikeres működéséhez, majd odavittek a szakma legjobbjai közül kettőt, és hagyják őket dolgozni.

Tizenegy forduló után az Aston Villa az ötödik helyen áll a Premier League-ben, és jelen állás szerint két pontra van a Bajnokok Ligája-indulástól. A birminghami csapat sikersorozata 2022. október 24-én kezdődött, amikor hatmillió euróért kivásárolta Unai Emeryt a Villarreallal élő szerződéséből. Azt megelőzően az Aston Villát Steven Gerrard irányította, aki a 2022/23-as évad első tizenegy bajnokija közül csak kettőt tudott megnyerni.

Emery a Manchester United elleni 3-1-es hazai győzelemmel mutatkozott be a Premier League-ben, és a spanyol tréner azóta is halmozza a sikereket: hogy mást ne mondjunk, a 2023-as naptári évben csak a Manchester City gyűjtött több pontot (80) az Aston Villánál (65). Emery hatása viszont nemcsak az eredményekben, hanem a játékosok egyéni teljesítményének ugrásszerű javulásában is lemérhető.

Emeryt mindig is kupaspecialistának tartották,

aki egy meccsen vagy egy oda-visszavágós párharcban bárkit képes legyőzni. A Sevillával egymást követő három évben (2014, 2015, 2016) megnyerte az Európa Ligát, majd 2021-ben a Villarreal edzőjeként is a csúcsra ért a sorozatban. Egy 38 meccsen át tartó bajnoki szezonban azonban még nem tudott igazán maradandót alkotni – bár tény, hogy túl sokszor nem ülhetett topcsapat kispadján.

A Paris Saint-Germainnel 2018-ban francia bajnokságot nyert, de ezt a sikert nagyban beárnyékolja, hogy egy évvel korábban csak második lett a fővárosiakkal a Monaco mögött. Ő váltotta Arséne Wengert 2018 nyarán az Arsenalnál, amellyel lecsúszott a Bajnokok Ligája-indulást érő helyekről, és ötödik lett. A 2019/20-as évad őszén aztán volt egy hétmeccses nyeretlenségi sorozata, amely után az Arsenal elköszönt tőle. Ettől függetlenül Emery megítélése mindig is pozitív volt, nagyon alapos és felkészült szakembernek tartják, akinél ugyanolyan fontos a játékosokkal való bánásmód, mint a taktikai elemzés.

Geoff Caddick / AFP – Unai Emery nagyon jól összerakta az Aston Villát

„Perfekcionista” – mondta róla Gerard Moreno, aki a Villarrealnál dolgozott együtt vele. „Megérkezése után mindent aprólékosan kielemzett annak érdekében, hogy a játékosok kihozhassák magukból a maximumot. Ez adott egyfajta magabiztosságot, mivel tudtuk, hogy mi történik majd a pályán. Jobbá tett minket, és elhitette velünk, hogy csapatként bármeddig eljuthatunk. Az öltözőben jó emlékeket őrzünk róla, nagyszerű edzőnek tartjuk.”

Hasonló tapasztalatokról számolt be Jaume Costa, a Villarreal korábbi csapatkapitánya is, akit az Emery érkezése előtti szezonban kölcsönadott a klub.

Nem voltam kiemelkedő semmiben, de azért próbáltam megmutatni Emerynek, hogy hasznos tagja lehetek a csapatnak. Egyszer aztán felhívott, hogy elmondja, látott az előszezonban, és az alapján felelősségteljes embernek tart, aki nagyon keményen dolgozik. Tudatni akarta, hogy számít rám, és ha ugyanígy folytatom, akkor játszani fogok. Végül huszonöt meccsen léptem pályára abban a szezonban.

Emery az Aston Villánál azonnal adaptálta a spanyol stílus bizonyos elemeit. Hogy csak két adatot említsünk, a mostani szezonban átlagosan az Aston Villának vannak a negyedik legrövidebb kapuskirúgásai (30 méter), emellett Emery csapata játszik a harmadik legkevesebb hosszú átadással (meccsenként 61). A magasra tolt védelmi vonal, az intenzív letámadás és a hosszas labdabirtoklás azonban csak ritkán jelenik meg az Aston Villa játékában. Nem véletlenül: Emery a legtöbbször alkalmazkodik az ellenfél stílusához, és annak megfelelően választja ki a saját taktikáját. A stílusleíró STATS-adatok alapján is látszik, hogy az Aston Villa az egy labdabirtoklásra jutó passzok darabszámát és a támadások sebességét illetően is a ligaátlagot hozza, vagyis sokoldalúan játszik. Ha kell, lassan és körülményesen építi a támadásokat; ha kell, végigszalad a pályán.

Az Aston Villa úgy ötödik, hogy az öngólokat nem számítva a Manchester City (28) és a Newcastle (27) után a legtöbb gólt szerezte (26), és az xG-t – vagyis a kialakított helyzetek minőségét – tekintve is az ötödik legjobb csapat a Premier League-ben (20,5). Az xG-vel kapcsolatban azt szokták mondani, hogy azok a játékosok, akik felül lövik az xG-jüket, az átlagosnál jobb futballisták, akik alul, rosszabbak. Ugyanez kivetíthető csapatszintre is. A szerencsefaktort sohasem szabad figyelmen kívül hagyni (a Chelsea hat góllal szerzett kevesebbet, mint amennyit az xG-je alapján kellett volna, pedig az esetében aligha beszélhetünk minőségbeli gondokról), de a bajnokság egyharmadához közelítve talán kijelenthetjük, hogy az Aston Villa kerete olyan minőséget képvisel, amely abszolút a felsőházba való.

Ennek alátámasztására itt van Ollie Watkins példája. A most 27 éves támadó a 2022/23-as évad első tizenhárom bajnokiján két gólt szerzett. Megérkezése után Emery egyik első dolga volt leülni beszélgetni Watkinsszal, akitől azt kérte, hogy kevesebbet lépjen ki az oldalvonal mellé, és inkább próbálja a tizenhatoson belülre korlátozni a mozgását. Emery egyik segítője, Antonio Rodriguez Saravia még egy videós összeállítást is készített Watkinsnak, amelyben Emery korábbi csapatainak első számú csatárait (pl. Edinson Cavani – Paris Saint-Germain, Pierre-Emerick Aubameyang – Arsenal, Carlos Bacca – Sevilla) elemezte.

Watkins végül tizenöt szerzett góllal és öt gólpasszal zárta a bajnokságot. Emery hatására sokkal letisztultabb és hatékonyabb lett a játéka, ami a lövései karakterisztikáján is meglátszik. Watkins most már közelebbről és nagyobb gólszerzési eséllyel bíró helyzetekből lő kapura, mint régen, emiatt pedig a gólátlaga is jobb lett.

Emery számára tehát fontos a játékosok egyéni fejlesztése, és ennek hatása nemcsak Watkins esetében jelentkezett. A középpályások közül Douglas Luiz (öt gól, egy gólpassz), John McGinn (két gól, két gólpassz) és Leon Bailey (három gól, két gólpassz) teljesítménye is nagyot javult, de a nyáron a Bayer Leverkusentől 55 millió euróért szerződtetett Moussa Diaby (három gól, három gólpassz) csapatba illesztését is jól megoldotta a spanyol edző.

Diaby az előző évadban alapembernek számított a Xabi Alonso-féle Leverkusenben, amelynek az egyik legnagyobb erőssége a védekezésből támadásba való átmenet volt. Az egész csapatjáték – kis túlzással – Diabyra volt kihegyezve, arra a futballistára, aki a Bundesliga hivatalos honlapja szerint a liga negyedik leggyorsabb játékosa volt (36,52 km/h maximális sebesség).

Ebben a rendszerben Diaby kilenc gólt szerzett és nyolc gólpasszt osztott ki, a progresszív labdavezetések számát illetően pedig csak csapattársa, Jeremie Frimpong teljesített nála jobban az egész bajnokságban.

Vélhetően ezekkel a tulajdonságaival keltette fel Emery figyelmét is, aki próbálja ugyanazt a környezetet megteremteni számára, mint Xabi Alonso. Az Aston Villa labda nélkül mélyen játszik, nem támadja le korán az ellenfelet (az egész Premier League-ben az Aston Villának van a harmadik legkevesebb magas labdaszerzése). Labdaszerzést követően így nagyobb területet kell befutnia, de részint az ellenfél védői ilyenkor magasan helyezkednek (hiszen hagyták nekik kihozni a labdát), részint megvannak azok a játékosai, akik képesek néhány húzásból felérni a kapu elé. Az alábbi ábrán jól látszik, hogy Diaby az Aston Villában is ki tudja használni legnagyobb erősségét, ahogyan az is: Watkins a góljain kívül is sokat hozzátesz csapat játékához.

És ha már Diaby, érdemes még egy dolgot kiemelni az Aston Villával kapcsolatban. Unai Emery után nyáron egy másik spanyol szakembert is sikerült a klubhoz csábítani. Ramón Rodriguez Verdejó, vagy ismertebb nevén

Monchi, a világ talán leghíresebb sportigazgatója a Sevillát hagyta ott az Aston Villa projektjéért.

Aitor Alcalde Colomer / Getty Images – Monchi nagy neveket hozott a nyáron a Villához

Monchi két részletben húsz évet dolgozott a Sevillánál. Az andalúzoknál egy több mint hétszáz főből álló scouthálózatot épített ki, amely a világ minden pontján kereste a tehetségeket. Monchi több interjújában is beszélt arról, hogy náluk a játékoskiválasztás az esetek többségében adatalapon történik.

„Körülbelül 250 potenciális jelöltünk van minden poszton. Ha az edző azt mondja: »szükségem van egy balhátvédre, aki átlagosan tizenegy kilométert fut, ebből nyolcszáz métert sprintben, és mindkét lábát tudja használni«, akkor a szűrés után marad tíz játékos, akiből válogathatunk” – árult el részleteket Monchi egy korábbi interjúban.

A sportigazgató nevéhez fűződik – többek között – Dani Alves, Federico Fazio, Iván Rakitic, Julio Baptista, Luis Fabiano és Carlos Bacca leigazolása, majd továbbértékesítése is. A húszéves sevillai sportigazgatósága alatt nagyjából 200 millió eurós profitot termelt a klubnak játékoseladásokból. 2013 és 2016 között Emeryvel is együtt dolgozott, így jól ismerik egymást. Diaby, Pau Torres, Nicolo Zaniolo, Youri Tielemans és Clement Lenglet már nekik köszönhetően érkezett az Aston Villához. Utóbbi kettő inkább a Konferencia Ligában kap lehetőséget, Diaby és Pau Torres azonban alapembernek számít, és Zaniolo is rendszeresen játszik, ha éppen nem sérült.

Az Aston Villát az teszi igazán izgalmassá, hogy a kispadon és a tárgyalóasztalnál is a szakma egyik legjobbja ül, ha pedig a szakmaiság bőséges anyagi támogatással párosul, akkor annak csak sikersztori lehet a vége.

A szerző Kovács Gábor, az FTC adatelemzője.

Csatlakozz a Sport24 közösséghez, mondd el véleményedet zárt Facebook-csoportunkban, és vegyél részt csak előfizetőknek elérhető exkluzív eseményeinken.

CSATLAKOZOM