A Hétfői Hírek plasztikusan számolt be az 1978. október 29-én rendezett Eb-selejtező körülményeiről:
„Kijut a természeti megpróbáltatásokból Szalonikinek, Görögország második legnagyobb kikötővárosának. Júniusban földrengés rázta meg (még mindenütt láthatók a katonai szükségsátrak, ahol az emberek meghúzódtak, és azóta is csaknem minden nap utórezgések jelentkeznek), most pedig 48 órán át példátlan esőzés tette próbára a sokat szenvedett lakosság idegeit. Szünet nélkül esett, és Szalonikitől mintegy 80 kilométerre 40 centiméteres hótakaró fedi a földeket. A megpróbáltatás vasárnap kora reggel ért véget – már amennyire –, lassan felszakadozott a felhőzet, de még minden víz alatt áll. Természetesen a mérkőzés színhelye, a Kaftanzogliu-stadion gyepszőnyege is, hiszen ez a rengeteg csapadék nem tűnhet el egyik óráról a másikra, a pálya uszodát idéz. Szombat éjjel már az is szóba került, hogy esetleg új terminust kell keresni a pálya használhatatlansága miatt.”
Bár elhalasztották volna a meccset!
Mert negyven évvel az után, hogy vb-selejtezőn 11-1-re nyert a válogatott a görögök ellen, a szaloniki „befürdőben” esélyük sem volt hazánk fiainak, azon az őszön – a finnektől Helsinkiben elszenvedett 1-2 után – másodszor érte őket demoralizáló vereség.
Vándor Kálmán a meccs előtt nyílt levelet intézett a válogatotthoz a Népszavában:
Miért féltelek benneteket a szaloniki mérkőzéstől? Mert egy vonatkozásban minden csoportbeli ellenfelünk felettünk áll: hozzáállásban! A mai futballvilágban a szép játékot legfeljebb megtapsolják, a lapokban megdicsérik, de pontokban nem honorálják. Ti még mindig azt hiszitek, hogy két szép csel, egy szellemes megoldás (jaj, de jó is ilyet látni!) elég a győzelemhez. S miután erre képeseknek érzitek magatokat, félvállról veszitek az edzéseket, a bajnokságot, s ebből kifolyólag képtelenek vagytok megújulni a válogatott mérkőzéseken.
Majd a mérkőzés után megjegyezte: „Ha a posta egy kis humorérzékkel rendelkezne, akkor most visszaküldené a válogatott csapat lelkesítésére Tatára küldött nyílt levelet azzal, hogy a címzett ismeretlen.”
A Labdarúgás című szaklap odáig ment: „Az eddig jóval több mint fél ezerszer pályára lépő magyar válogatott még soha ilyen gyenge teljesítményt nem nyújtott.” A Népszabadság is hasonló húrokat pengetett: „Sok mindent átéltünk már a magyar csapat mérkőzésein, de azt még soha, hogy a válogatottnak egyetlen akcióra se legyen ereje.” A Magyar Nemzet úgy vélte: „A magyar edzésmódszerek, a magyar bajnoki mérkőzések alkalmatlanok arra, hogy játékosainkat nagyobb feladatok megoldására készítsék fel. Nem egy rosszul összeválogatott, pillanatnyi hullámvölgybe került játékosokból álló csapat szenvedett vereséget a görögöktől, hanem az egész magyar labdarúgásnak adták ki a bizonyítványát.”
Kovács Ferenc szövetségi kapitány a következő futballistákat hívta meg a keretbe: Gujdár, Kocsis István, Lukács, Pál, Gyimesi, Pintér (mind Honvéd), Zombori, Kovács István, Várady (mind Vasas), Martos, Szokolai (mindkettő FTC), Kovács József, Tieber (mindkettő Videoton), Katzirz (Pécs), Kereki (Szombathely), Tatár (Diósgyőr).
Ám a szakvezető pályára küldhette volna ezt a tizenegyet is: Rothermel (Újpest) – Török Péter (Vasas), Bálint (FTC), Nagy Antal (Honvéd), Tóth József (Újpest) – Müller (Vasas), Ebedli (FTC), Tóth András (Újpest) – Fazekas (Újpest), Pásztor (Békéscsaba), Fekete (Újpest).
Hozzá kell tenni: Pásztor József eredetileg középpályás volt, de az idő tájt Cesc Fabregast, azaz árnyékcentert játszott Csabán, méghozzá olyan jól, hogy a középcsatárok mezőnyében 1978 végén ő vezette a Népsport posztonkénti ranglistáját.
A válogatott abban az esztendőben három vb-mérkőzést és szintén három Eb-selejtezőt játszott, ezek közül ötöt elvesztett, és csak egyet nyert meg. (A Szovjetunió csapatával vívott találkozón győzött 2-0-ra, a további öt tétmérkőzés összesített gólkülönbsége 5-14 volt. Az egész évi mérleg így festett: két győzelem, egy döntetlen, hat vereség.)
Kovács kapitány nem tudott úrrá lenni azon a helyzeten, amelyet a világbajnokság és annak zavaros előzményei – a Várady Béla sérülését okozó műfüves edzőtábor, az angliai főpróba meg annak súlyos kimenetele a pályán és a kívül egyaránt – okoztak; Szaloniki tökéletesen hasonlított Helsinkire, ha nem volt annál is rosszabb.
Noha állt a víz a pályán – a magyarok tréningje előtt azt mondta a gondnok: „Nyugodtan menjenek rá, ezt már nem lehet jobban tönkretenni!” –, Hrisztosz Ardizoglu, Tomasz Mavrosz (mindkettő AEK), valamint Iliasz Galakosz (Olimpiakosz), a három görög csatár látványos cselsorozatokkal szédítette honfitársainkat, miközben négy gólt bepakolt Katzirz Bélának. A kapusról Lukács László így írt a Népszabadságban: „Újra bebizonyosodott, hogy sajnos lyukas a keze.” Az európai tekintélyű rovatvezető Tatár Györgyöt sem kímélte, róla azt állapította meg:
Úgy állt ott a felezővonalnál, mint – bocsánat – szamár a hegyen.
Galakosz, aki Németországban nőtt fel, miután a szülei emigráltak, duplázott és gólpasszt adott, az Olimpiakosz után a Panathinaikoszban futballozó labdarúgó igazán nem volt árnyék középcsatár. Vele, miként a korabeli magyar sajtóban olvasni lehetett, „görögöt fogtunk Szalonikiben”. De kivel nem? Az utolsó percig úgy tetszett, 4-0 lesz a végeredmény, aztán a lefújás előtt Várady bezúdított egy szabadrúgást. Azt nem mondanám, hogy szépített.
Az Esti Hírlap jól jellemezte a történteket: „Teljes volt a magyar csapat kétségbeesése, a zűrzavar, amelyre semmi mentséget nem lehet találni.”
ennél kisebbet a második világháború után csak a negyvenes években, valamint az 1971/72-es bajnokságban (6147) jegyeztek. Aztán 1989/90-ig nem is fordult elő hasonló beleset, majd a rendszerváltás idején 5818-ra apadt az átlag. (Az is jóval felülmúlja a napjainkban közreadott 4578-at.)
A futball persze nagyon megváltozott, ma már elképzelni sem lehet, hogy mindkét válogatott ugyanabban a szállodában lakjon. Ám 1978 októberében mind a görög, mind a magyar csapat a Hotel Panoramában kapott helyet.
De csak a görögök előtt nyílt szép kilátás.