Kezdjük néhány alapvető és száraz adattal! Három forduló után négy csapat (a Barcelona, a Bayern München, a Manchester City és a Real Madrid) százszázalékos, rajtuk kívül pedig az Atlético Madrid, az Inter, a Lens és a Real Sociedad veretlen még. Az Antwerpen, a Benfica és az Union Berlin eddig minden meccsét elveszítette, de a Celtic, a Crvena zvezda, a Köbenhavn, a Milan, a PSV Eindhoven, a Sevilla és a Young Boys is maximum döntetlenre volt jó, meccset még egyik együttes sem nyert.
(kilencet-kilencet), a legkevesebbet a Barcelona és a Real Sociedad kapta (egyet-egyet). Ami az egyéni teljesítményeket illeti, hét játékos (Álvaro Morata, Brais Méndez, Evanilson, Gabriel Jesus, Jude Bellingham, Julián Álvarez, Rasmus Hojlund) szerzett három gólt, míg gólpasszból a tizenhét éves Warren Zaire-Emerynek van a legtöbb (három).
Mindezek után érdemes mélyebbre ásni, hogy kinél milyen teljesítmény párosult az eredmény mellé. Csapatszinten a büntetők nélküli várhatóan szerzett gólok száma (npxG) és a büntetők nélküli kapott gólok száma (npxGA) jó irányadónak számít. Előbbi mutatóban – nem meglepő módon – a címvédő Manchester City messze kiemelkedik a mezőnyből, Pep Guardiola csapata 9,7 gólra elegendő helyzetet alakított ki az első három fordulóban.
Ebben a rangsorban a Barcelona a második (6,6), az RB Leipzig a harmadik (6,2). A Bayern München npxG-je csak 4,2, viszont a német csapat már nyolc gólt szerzett (büntető nélkül), vagyis egyelőre a játékosai átlagon felüli helyzetkihasználásának köszönheti százszázalékos mérlegét. A legjobb védelemmel az a Real Sociedad büszkélkedhet, amely mindössze 1,6 gólnyi helyzetet engedett az ellenfeleknek. A mérleg másik végén a Crvena zvezda található 9,1-es npxGA-mutatóval.
A baszkoké a Bajnokok Ligája egyik legfiatalabb átlagéletkorú csapata (26,3 év), ráadásul a játékosok nagy része a klub akadémiájáról került ki. A csapat vezetőedzője, Imanol Alguacil – aki maga is a Sociedad akadémiájának neveltje – 2018 óta irányítja az együttest, amelynek fejlődése azóta is töretlen. Az előző évadban negyedik lett a csapat a spanyol bajnokságban, most pedig három forduló után a csoportja élén áll a Bajnokok Ligájában.
A Sociedad labdával domináns együttes, amelyben az egyéni kvalitásoknak fontos szerepük van, eddig mégis a védekezésével emelkedik ki a mezőnyből. A baszkok mindössze egy gólt kaptak, de az engedett lövések minősége alapján (1,68) ez teljesen megérdemelten van így, mert a jól tömörülő védelmük ellen szinte lehetetlen gólhelyzetbe kerülni.
A csapatok stílusát illetően nincsenek nagy meglepetések. A Manchester City jellemzően a saját kapuja elé szegezi ellenfeleit, és sorra alakítja ki ellenük a lövőhelyzeteket. Ugyanez elmondható a Barcelonáról és a Real Madridról is. Ebbe a körbe tartozik még a Bayern München meg az Arsenal, valamint a Braga, Feyenoord, Galatasaray, PSV Eindhoven, Real Sociedad ötös is. A Dortmund, az Inter, a Milan, a Napoli és az RB Leipzig az, amely keveset tartózkodik a támadóharmadban, viszont sokat lő kapura. Vagyis nem tologatják a labdát ide-oda, hanem amennyiben veszélyzónába érnek, akkor próbálják mielőbb lövéssel befejezni a támadást. Egyelőre a Lazio, a Manchester United és a Paris Saint-Germain az a csapat, amely a dominanciájához képest keveset lő kapura.
A bevezetőben már volt szó róla, hogy jelenleg hét játékos is három góllal áll, de a teljesítményt illetően beszédesebb, hogy ki milyen minőségű helyzetekbe tudott kerülni. Mivel a büntetők nagyban torzíthatják egy csapat vagy játékos teljesítményét, ezért azokat itt is kivettük az elemzésből. A büntetők nélküli xG-rangsort így az Inter csatára, Lautaro Martínez vezeti, akinek már háromgólnyi helyzete volt, habár csak egyet szerzett. Hasonló cipőben jár Erling Haaland, aki ugyan kiválóan kerül helyzetbe, de már két gól ott maradt a lábában. Tökéletes ellentéte neki a csapattársa, Julián Álvarez, aki eddig három gólt szerzett, noha az npxG-je csak 1,2-t mutat.
Ha szigorúan csak darabra nézzük a lövéseket, akkor is ismerős nevek állnak a lista elején (a büntetőket itt sem vettük számításba).
a lövéseinek pozíciójából jól kivehető, hogy mélységből a tizenhatos bal oldalát támadja, a jobb oldali beadásoknál pedig a hosszú oldalra (a védő vak oldalára) helyezkedik.
A norvégot Martínez követi a sorban tizenhét lövéssel, ráadásul az élmezőnyből neki a legmagasabb az xG/lövés-mutatója, vagyis általában ő próbálkozhat a legjobb minőségű helyzetekből. A Galatasaray két játékosa (Mauro Icardi, Kerem Akturkoglu) is sokat próbálkozik, a legtöbb gólja pedig annak a Gabriel Jesúsnak van, aki a tizenhatos minden pontjáról képes veszélyeztetni. A legtöbbet lövők közül Victor Oshimen, Donyell Malen, Luuk De Jong és Ricardo Horta még gól nélkül áll.
Ahhoz, hogy ezek a játékosok lövésig jussanak, jó előkészítésre is szükség van. Az alábbi ábrán a legtöbb lövést eredményező akciót végrehajtó játékosok láthatók. A listát a 38 éves Luka Modric vezeti, aki 23-szor alakított ki lövőhelyzetet: a horvát középpályás csak nyílt játékszituációból és pontrúgásból hozta helyzetbe társait. A második helyezett grúz Hvicsa Kvarachelia teljesen más profilú futballista, jellemzően a pálya bal oldaláról tör középre, nem csoda, hogy az élmezőnyből neki volt a legtöbb olyan csele, ami lövéshez vezetett. Modricot és Kvarachelia két Manchester City-játékos, Julián Álvarez és Rodri követi a sorban. A legjobb pontrúgásai Iván Rakiticnek voltak; a Sevilla játékosa már hét lövést készített elő pontrúgásból.
Végezetül nézzünk rá a Bajnokok Ligája cselgépeire, vagyis azokra, akik a legtöbb egy az egy elleni szituációt vállalják. Mivel a modern futballban a csapatok megtanultak rendesen védekezni, és sem idő, sem pedig hely nincs rá, egyre kevesebb cselt látni. Emiatt viszont a cselek szerepe is felértékelődött, mert egy-egy jól időzített mutatvánnyal értékes területek nyerhetők, és akár egyszerre több ellenfelet is ki lehet venni a játékból. Lássuk, kik azok, akik ebben a környezetben is sokat vállalkoznak cselre, és ha vállalkoznak, akkor milyen hatékonysággal teszik azt (az ábrára csak azok a játékosok kerültek fel, akiknek volt már legalább tizenkét cselkísérletük).
Darabra Kvarachelia van a legtöbb (23) egy az egy elleni csele, viszont a Napoli szélsője csak 47,8 százalékos sikerességgel hajtja végre őket. Noa Lang (PSV Eindhoven), Rafael Leao (Milan) és Elias Achouri (Köbenhavn) 21-szer cselezett eddig, közülük is Lang teljesítménye az extra, akinek a cselei 61,9 százalékban voltak sikeresek. Ha pusztán a hatékonyságot nézzük, akkor Leroy Sané a legjobb, az ő cselei 68,8 százalékban jöttek be eddig. Ebben a mezőnyben egyébként Sané után két másik Bayern München-játékos, Kingsley Coman (66,7 százalék) és Jamal Musiala (64,3 százalék) cselezési hatékonysága a legjobb.
Ezek voltak tehát a Bajnokok Ligája eddigi legjobb és legkiemelkedőbb teljesítményei csapat- és játékos szinten. Nagy meglepetések nem akadtak, szinte minden mutatóban a legjobb csapatok és a legjobb játékosok állnak a lista elején.
e két együttes nemcsak eredményekben, hanem mutatott játékban is felvette a versenyt a nagymenőkkel. A játékosok közül mindenképpen ki kell emelni Julián Álvarezt, mert miközben mindenki Haalanddal van elfoglalva, az argentin az előkészítések és a befejezések terén is abszolút klasszis teljesítményt nyújt.
A Bajnokok Ligája csoportmérkőzései november 7-én folytatódnak a negyedik fordulóval.
A szerző, Kovács Gábor az FTC adatelemzője.