A szurkolók a nevét skandálják, a világ médiumai azt fejtegetik, ki lehet a masszív izomzatú őrszem. Mindig éber, és a világ legnagyobb játékosát védi, interjút soha nem ad, kora, eddigi élete igazi rejtélyt szolgáltat
– írja a The Athletic Yassine Cheukóról, Lionel Messi privát testőréről, aki egyre többször bukkan fel az Inter Miami meccsein, le-fel sétálgatva az oldalvonalon, egyetlen embert figyelve: a csapat tízesét.
Cheuko munkája valóban sokrétű Messi életében, hiszen folyamatosan monitorozza a futballistát, menjen az bárhová: ha a helyzet úgy kívánja, a pályára berohanó szurkolókra is ráveti magát. Messit és családját pedig privátban is őrzi és védi, még akkor is, ha azok csak egy szupermarketbe látogatnak.
A mendemondák szerint David Beckham, az Inter Miami társtulajdonosának jóvoltából, de erről majd később.
Messi Miamiba igazolása sikertörténetnek tűnik, az argentin szemszögéből biztosan: az amerikai focibajnokságban (MLS) tündököl a 36 éves irányító, kétszámjegyű a gól- és gólpasszmutatója is – ám csapata a tizennegyedik helyen tanyázik a tizenöt csapatos ligában. Hogy Gerardo „Tata” Martino vezetőedzőnek mennyi beleszólása volt abba, hogy a klubnál úgy döntöttek, személyi testőrt fogadnak Messi mellé, talán nem is lényeges kérdés, és minden bizonnyal semmi köze nem volt ennek a Miami bukdácsolásához. Messi a világ egyik legnépszerűbb futballistája, rászorul a kimagasló védelemre – gondolhatta a társtulajdonos Beckham, akinek állítólag hathatós közbenjárása kellett ahhoz, hogy Yassine Cheukót megbízzák az argentin őrzésével.
Cheuko és Messi ismeretsége a párizsi időkig nyúlik vissza, amikor a futballista még a Paris Saint-Germainben játszott. A francia csapatnál akkor már több évet lehúzott Cheuko a biztonsági csapatban, írja az Athletic, saját forrásaira támaszkodva.
A férfi valódi szellem; Don Shipley, egykori SEAL-tag ma már YouTube-csatornát üzemeltet, számos hamis állítást megcáfolva a haditengerészetről. Ő nézett utána Cheukónak, akiről semmilyen adatot nem talált arra vonatkozóan, hogy az amerikai hadsereg elitegységénél szolgált volna:
Ez a fickó soha az életben nem volt SEAL-tag. De érdemes volna minden rendelkezésre álló információt megvizsgálni, hogy ez mégis honnan indult.
A brit sajtó nyomozni kezdett – ennek ellenkezője lett volna igazán meglepő – a testőr után: a haditengerészet szóvivője azt válaszolta a Daily Mailnek, hogy ők sem találták nyomát Cheukónak az adatbázisukban. Christophe Freisenbruch, korábbi SEAL-tag pedig a LinkedIn-oldalán írt arról, hogy két eshetőség áll fenn:
Abban a legtöbb médium, amely foglalkozott a Cheucko-üggyel, egyetért, hogy Argentínából indult a haditengerészettel kapcsolatos információ. Kideríteni lehetetlen, pontosan mely cikk volt az origója ennek, de nagy valószínűséggel a latin-amerikai sajtóorgánumok színezték úgy a sztorit, hogy minél eladhatóbb és rejtélyesebb figurát gyártsanak a testőrből. A sztori meglehetősen átalakult 2023 októberére: bizonyos források már arról írtak, Cheuko igazából a francia különleges erőknél szolgált, bevetették Irakban is.
Ez magyarázatot adhatna arra, hogy egyetlen közösségi médiás platformja, az Instagram-oldala miért szól kizárólag a harcművészetről. Hiszen a Cheuko-mitológia másik fontos pillérét éppen az adja, hogy a testőr jól képzett harcos, aki korábban profi MMA-versenyző lehetett, amit nyilvánosan elérhető felvételek igyekeznek alátámasztani – pontosabban voltak olyan, vélhetően szabályos, versenykeretek között lebonyolított meccsei, amelyekről fennmaradtak felvételek.
Hogy ő maga mennyire volt profi a sportágban, az ismételten kérdéses. Pablo Maurer és Felipe Cardenas, a The Athletic két újságírója felkereste azt a thaiföldi edzőtermet, ami Cheuko szponzoraként volt megnevezve a hivatalosnak vélt felvételeken. Ők nem voltak hajlandók nyilatkozni a férfiről semmit.
Annál többet az Inter Miami edzője, Tata Martino, akinek hozzá kellett szoknia, hogy a technikai zónát meg kell ossza a testőrrel. A példátlan helyzetről úgy nyilatkozott, időbe telt, mire a biztonsági ember jelenlétéhez alkalmazkodott.
„Az argentin válogatottnál és a Barcelonánál ez nem történt meg, de értem, hogy most miért van rá szükség. De nem is az én dolgom, hogy erre választ adjak. Szerintem ő inkább az ellenfeleinkre nézve jelent problémát, főleg, ha a pálya azon oldalán mozog, ami már az ő zónájuk. De mindenkinek meg kell értenie, hogy erre szükség van a gondok elkerülése érdekében”.
Az általa részletezett „gondokból” említsünk meg néhányat:
- az Inter Miamival Ligák Kupája-győzelmet ünneplő Messit a pályán is kísérte Cheuko, többször közbelépve, nehogy a szurkolók túl közel férkőzzenek a futballistához,
- a Cincinattitől elszenvedett egygólos vereség után egy kisfiú rohant a pályára, hogy szelfizzen Messivel, Cheuko pedig bevetődéssel állította meg – ám az argentin közbeszólt, védelmezője ne legyen ennyire harcias a gyerekkel szemben,
- szeptemberben a nyakánál megragadva távolított el egy Messiért rajongó Miami-drukkert a pályáról.
Cheuko valóban ott van az argentin zseni nyomában: amint leszáll a csapatbuszról, nyomába szegődik – bemegy vele a pálya széléig, éles szemmel figyeli a történéseket, félidőben és a meccs végén is az öltözőbe kíséri. Úgy liheg Messi nyakában, ahogyan azt 2010-ben tette Park Ji Sung Andrea Pirlóra tapadva, amikor a Manchester United a San Siróba látogatott egy Bajnokok Ligája-mérkőzésre (Pirlo később elmondta, életében nem tapasztalt még ehhez hasonló emberfogást a pályán).
De vissza Miamiba: Tata Martino nemrég arról mesélt egy újságírónak, hogy Cheukóról rengeteg ál- vagy félinformáció terjed az interneten, melyek javarészt nem igazak.
Soha nem járt az Egyesült Államokban, nem vett részt háborúban, nem volt az amerikai hadsereg tagja. Minden más állítás hamis. Rendes fiú, aki nagy koncentrációval dolgozik
– tisztázta a helyzetet.
Mindenesetre épp oly világos az is, hogy a Cheuko körüli felhajtás jót tett mind a Miaminak, mind a testőr személyes brandjének, aki azóta már Instagram-oldalt indított, jelenleg 220 ezer követőt számlálva. Az, hogy nem szolgált sem az amerikai haditengerészetnél, sem pedig a francia különleges erőknél, nem vesz el abbéli érdeméből semennyit, hogy egyelőre nagy hatékonysággal őrzi Lionel Messit.
Nem a jó birkózó vagy a jó bokszoló az erős ember: erős az, aki akkor is képes uralkodni magán, amikor szétárad benne a düh – hangzik Cheuko mottója. Ő egyelőre erősnek mutatkozik, mind Messi árnyékában, mind a sportsajtó – nem szándékolt – tematizálásában.