Amikor a zaklatott Buenos Aires-i közönség azt kiáltozta a kolumbiai vendégeknek a vb-selejtezőn: Drogdílerek!

Alfio Basile argentin szövetségi kapitány a legszívesebben elásta volna magát, miután csapata 5-0-s vereséget szenvedett 1993. szeptember 5-én a Kolumbia válogatottjával Buenos Airesben vívott vb-selejtezőn. A harminc éve rendezett találkozón a Monumental-stadion közönsége azt kiáltozta a vendégeknek: „Drogdílerek!” Pedig aznap Kolumbia mindenekelőtt gólokat exportált. Nagy mennyiségben.

Fekete címlappal jelent meg 1993. szeptember 6-án az El Grafico című argentin újság, miután egy nappal korábban Kolumbia válogatottja 5-0-ra nyert a Buenos Aires-i vb-selejtezőn az előző két világbajnokságon arany-, majd ezüstérmes házigazda ellen. A fehér betűs szalagcím az volt: „Szégyen!” Majd a cikkben az állt:

Milyen jó kolumbiainak lenni!

Az argentin csapat az 1990-es vb-döntő, az NSZK együttesétől – Edgardo Codesal uruguayi-mexikói játékvezető zavaros működésének is „köszönhetően” – elszenvedett 0-1 óta, 33 mérkőzésen nem kapott ki. Mígnem 1993. augusztus 15-én a kolumbiai együttes megszakította a veretlenségi sorozatot: a Barranquillában rendezett vb-selejtezőn 2-1-re nyert Argentína legjobbjai ellen.

Nem sokkal azelőtt az argentinok egymás után másodszor nyerték el a Copa Americát, de a címvédés alkalmával már repedések mutatkoztak, mert mind a negyed-, mind az elődöntőben a tizenegyesek döntöttek a szerencsés nyertesek javára. A legjobb nyolc között a brazilokkal 1-1-et, majd a döntőbe jutásért a kolumbiaiakkal gól nélküli döntetlent játszott Alfio Basile kapitány csapata, amely a következő összetételben futott ki a barranquillai vb-selejtező „visszavágójára”:

Sergio Goycochea (River Plate) – Julio Saldana (Boca Juniors), Jorge Borelli (Racing), Oscar Ruggeri (San Lorenzo), Ricardo Altamirano (River Plate) – Gustavo Zapata (Jokohama Marinos), Fernando Redondo (Tenerife), Diego Simeone (Sevilla), Leonardo Rodriguez (Dortmund) – Ramon Medina Bello (River Plate), Gabriel Batistuta (Fiorentina). Aztán Redondo helyett Alberto Acosta (Boca Juniors) állt be, míg Rodriguezt Claudio Garcia (Racing) váltotta.

ALFREDO ESTRELLA / AFP – Alfio Basile

A Monumental-stadion 75 ezres közönsége bosszúra szomjazott. Freddy Rincon, a 84-szeres kolumbiai válogatott középpályás a meccs után azt mondta: „Hihetetlenül ellenséges volt a hangulat.” A vendégeknek azt kiabálta kórusban a tömeg: „Drogdílerek!”

Ez

a fogadtatás nem törte le, éppen ellenkezőleg, megacélozta a kolumbiai csapatot,

amely ezzel a tizenegy labdarúgóval játszotta végig a mérkőzést:

Oscar Cordoba (America Cali) – Luis Herrera (Atletico Nacional), Luis Perea (Independiente Medellin), Alexis Mendoza (Atletico Junior), Wilson Perez (America Cali) – Leonel Alvarez (America Cali), Gabriel Gomez (Atletico Nacional), Carlos Valderrama (Atletico Junior), Freddy Rincon (America Cali) – Faustino Asprilla (Parma), Adolfo Valencia (Bayern München).

Az első félidőben a zaklatott argentinok támadtak, de nem tudtak gólt szerezni, mert nyomta őket a teher, hogy ha kikapnak, és Paraguay válogatottja győz az addig pontot sem szerző peruiak vendégeként, akkor már a selejtezőkön elbúcsúznak a világbajnokságtól. Majd a 40. percben Carlos Valderrama ragyogó átadással indította Rincont, aki kicselezte Goycoecheát, és az üres kapuba passzolt.

Az XXXL-es afro hajkoronával virító

Valderrama volt a kolumbiaiak vezéralakja,

pedig sem a gyorsaságával, sem a küzdeni tudásával nem tűnt ki. Ám az, ahogyan a legerősebb presszió közben is meg tudta tartani a labdát, egyedülállóvá tette – főként ilyen korlátozott sebességgel –, ráadásul nagyszerűen látott és pompásan passzolt, társai az ő bekapcsolása nélkül szinte nem is vezettek akciót.

A francia válogatott Laurent Blanc, aki évekig együtt játszott vele Montpellier-ben, azt mondta: „Ha nem tudtunk mit kezdeni a labdával, odaadtuk Valderramának, aki olyan dolgokat művelt, amelyekről mi legföljebb álmodoztunk.”

A játékmester három világbajnokságon (1990–98) szerepelt; életem nagy szerencséje, hogy mindhármon láthattam. Az 1998-as tornán szinte otthon játszott, mivel Montpellier-ben rendezték a Kolumbia–Tunézia találkozót (1-0). Kizárólag miatta mentem el a rangadónak nem nevezhető meccsre, és nem bántam meg, mert gólpasszát ugyanúgy emlegetem, akár az átadást értékesítő Leider Preciado.

STR / AFP – Valderramának (balra) Maradona is nagy rajongója volt

Valderrama Buenos Airesben is korlátlan úr volt, az ötödik gól előtti Valderrama, Asprilla, Valencia kombináció a szellemi sport szakkönyveiben is helyet kaphatna, olyan lenyűgöző sakk-matt volt. Előzőleg Asprilla – bravúros labdaátvétel után – megbolondította Borellit, és menthetetlenül a hálóba lőtt, majd Zapata ajándéklabdáját finoman a bal felső sarokba emelte. E kettő között Rincon eltörte a lasztit, de aznap még az is bement (0-5).

Argentína a legsúlyosabb vereségét könyvelte el az 1958-as vb-n a csehszlovákoktól elszenvedett 1-6 óta, ám ezt annál is rosszabbul élte meg, mert hazai pályán szégyenült meg egy örökösen lenézett ellenféllel szemben. Alfio Basile szövetségi kapitány azt mondta: „Soha többé nem akarok erre a meccsre gondolni. A legszívesebben gödröt ásnék a földbe, és beletemetném magamat.”

Pedig a porrá zúzott argentinokra külföldről rámosolygott a szerencse: a Peru–Paraguay találkozó 2-2-vel zárult, így az előző finalista vb-részvétele nem úszott el.

Közben Kolumbia csapatát Brazíliáéhoz hasonlították, és egyszeriben a világbajnokság favoritjaként kezdték emlegetni Dél-Amerikában. Annál is inkább, mert a kolumbiai együttes 1992. június 21-től 27 mérkőzésen őrizte veretlenségét, legközelebb 1994. április 7-én kapott ki (a szintén vb-résztvevő Bolíviától 1-0-ra).

Aztán a világbajnokságon Valderrama és társai alulmaradtak előbb a románokkal (1-3), majd az amerikaiakkal szemben (1-2). Az utóbbi találkozón Andres Escobar 0-0-nál öngólt lőtt, mire egy hónappal később a kolumbiai Medellinben maffiamódszerrel meggyilkolták, hat golyóval terítették le egy szórakozóhely parkolójában. Temetésén 120 ezren vettek részt, és halálának nyolcadik évfordulóján szobrot állítottak neki Medellinben.

Andres Escobar beceneve a Gentleman volt.

MIKE FIALA / AFP – Andres Escobar

Névrokonát, Pablo Escobart, a medellini drogkartell főkolomposát korántsem így emlegették, de fél évvel a labdarúgó halála előtt tűzharcban szitává lőtték a telefonját bemérő rendőri osztag tagjai. A drogbáró birtokát utóbb vidámparkká alakították.

Argentína csapata jól kezdett az 1994-es világbajnokságon (is), ám Diego Maradonát dopping miatt kizárták, és nélküle a csapat kikapott a bolgároktól (0-2), majd a nyolcaddöntőben a románoktól (2-3). Az isteni Diegót előtte és utána is leginkább a kokain győzte le.

Elkalandoztunk volna?

Mintha megint Kolumbiánál tartanánk.

Kiemelt képünkön a kolumbiai csapat a világbajnokságon 1993.

Csatlakozz a Sport24 közösséghez, mondd el véleményedet zárt Facebook-csoportunkban, és vegyél részt csak előfizetőknek elérhető exkluzív eseményeinken.

CSATLAKOZOM