Írország válogatottja a brazil függetlenség 150. évfordulójára rendezett húsz csapatos tornán játszott 1972 júniusában Recifében és Natalban. Az év január 30-án volt a „véres vasárnap” Derryben, ahol brit katonák – a hivatalos verzió szerint azért, mert a környező házakból orvlövészek lőttek rájuk – tüzet nyitottak egy polgárjogi gyűlés résztvevőire. Előzőleg 15 ezren meneteltek a város katolikus negyedéből a település központja felé. Tizenhárom ember meghalt, hetvenet a különítményesek letartóztattak.
Egy hónappal az írek brazíliai vendégszereplése után, július 21-én zajlott le a „véres péntek” Belfastban. Az északír főváros több pontján alig másfél óra alatt – délután 2 és fél 4 között – az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) 22 bombája robbant, kilencen meghaltak, 130-an megsérültek. A brit katonák, akik parancsot kaptak a további merényletek megakadályozására, Belfast különböző pontjain összecsaptak az IRA lövészeivel.
Egy dublini promóter, bizonyos Louis Kilcoyne úgy gondolta, elég az öldöklésbe torkolló széthúzásból, és az 1972-es brazíliai futballtalálkozó idején rávette Joao Havelange-ot, a Brazil Labdarúgó Szövetség (1974-től a FIFA) elnökét, hogy a dél-amerikai ország válogatottjának 1973 nyári európai turnéján a világbajnoki címvédő együttes megmérkőzzék Írország egyesített csapatával, amely 1950. március 8., a Wrexhamben Walesszel szemben elért 0-0 óta nem játszott meccset.
A bűnösen – és bizonyítottan – korrupt Havelange kevés jó döntésének egyikét hozta, amikor igent mondott, a tervet pedig titokban tartották, mert még meg kellett szervezni az együttes ír csapatot. Annak összehozásában Kilcoyne sógora, a Leeds United vezéralakjának tartott, 59-szeres ír válogatott Johnny Giles segédkezett, és a megkeresett játékosok mindegyike vállalta a szereplést.
Nem akárkik sorakoztak fel a nemes ügy mellett.
Az északírek közül Pat Jennings, a Tottenham 119-szeres válogatott kapusa; David Craig, a Newcastle United védője (25), aki 1969-ben tagja volt a Vásárvárosok Kupája-döntőben az Újpestet felülmúló együttesnek; Allan Hunter (53) és Bryan Hamilton (50) az Ipswich Townból; Liam O’Kane a Nottingham Forestből (20); klubtársa, Martin O’Neill (64), akiből aztán neves edző lett; továbbá Derek Dougan a Wolverhampton Wanderersből (43).
Az ír válogatottat képviselte Tommy Carroll (17) a Birmingham Cityből, Paddy Mulligan (50) a Crystal Palace-ből, Mick Martin (51) a Manchester Unitedből, Terry Conroy (27) a Stoke Cityből, Jeremiah Dennehy (11) a Nottinghamből, Don Givens (56) a Queens Park Rangersből. S persze ott volt a középpályás Giles, akit szintén ismertek Magyarországon, mert az 1968-as VVK-döntő első mérkőzésén (1-0) játszott az FTC ellen (a gól nélküli visszavágót, amelyet 70 ezer néző előtt rendeztek a Népstadionban, sérülés miatt kihagyta).
Ő futballtörténeti személyiség volt, hiszen az Eb-selejtezők első gólját szerezte 1959. április 5-én az Írország–Csehszlovákia mérkőzésen (2-0) Dublinban. Ám nem ekkor született az Európa-bajnokságok históriájának első gólja, mert a szovjet–magyar első fordulós találkozót (3-1) a kvalifikációs meccsnél is korábban, 1958 szeptemberében rendezték, és a moszkvai mérkőzésen Anatolij Iljin küldte először a hálóba a labdát.
Kilcoyne és Giles nemcsak azzal ért el komoly eredményt, hogy nyolc, legalább 50-szeres válogatott ír labdarúgót megmozgatott, hanem azzal is, hogy megszerezte a mérkőzésre a Lansdowne Road-i stadiont. Az Ír Köztársaság válogatottja addig a dublini Dalymount Parkban játszott, 1969 júniusában ott fogadta a magyar csapatot is a honfitársaink 2-1-es győzelmével zárult vb-selejtezőn, amelyen a vendéglátók gólját Givens, hazánk fiaiét Dunai Antal és Bene Ferenc érte el.
Ez volt az a meccs, amely után a Népsport – a győzelem ellenére – nekiment az aranylabdás Albert Flóriánnak: „Albert kivételes tudású befejező csatár – írta –, de mozgáskészségét, fizikai és pszichológiai adottságait figyelembe véve úgy tűnik, alkalmatlan erre a posztra. (Mármint a középpályás irányítóéra – a szerk.) Egyébként is az a különleges helyzet, amit ő a magyar labdarúgásban élvez, már-már veszélyes számára. Senki nem mondja meg neki, hogy amit hétről-hétre nyújt, az kevés. Mi, újságírók is, szinte belekapaszkodtunk a csehszlovákok ellen az utolsó percben fejelt góljába (2-0), mondván: ezzel elfeledtette kihagyásait. Pedig mindenki tudja, hogy nem veszi komolyan a válogatott edzőmérkőzéseit, fölényeskedik a kapu előtt, s ez megbosszulja magát akkor, amikor komolyra fordul a dolog.”
Ráadásul az ír elnök, Harry Cavan a FIFA alelnöke is volt, és minden befolyását felhasználta a meccs törlésére. Nem járt sikerrel, pedig olyan nagy esemény szervezésében is szerepet játszott, mint az angol szövetség centenáriuma alkalmából 1963. október 23-án rendezett Anglia–Világválogatott mérkőzés. Ezen – néhány hét híján tíz évvel a 6-3 után – Puskás Ferenc is játszott a londoni Wembleyben, több magyar meg azért nem, mert október 19-én NDK–Magyarország vb-selejtező volt Berlinben (2-1), majd 27-én Magyarország–Ausztria találkozó a Népstadionban (2-1).
Cavan azért annyit elért, hogy nem Írország, hanem „Shamrock Rovers 11” néven szerepelt a közös ír együttes, amelynek játékosai közül Hamilton így emlékezett a dél-amerikaiak vendégjátékára: „Brazília akkoriban olyan volt, mint a Harlem Globetrotters.”
A sárga mezesek tényleg nem szűkölködtek virtuózokban. Mario Zagallo szakvezető a következő tizenegyet küldte pályára 25 000 néző előtt Dublinban: Leao (Palmeiras) – Ze Maria (Corinthians), Luis Pereira (Palmeiras), Piazza (Cruzeiro), Marco Antonio (Fluminense) – Clodoaldo (Santos), Rivellino (Corinthians), Dirceu (Botafogo) – Valdomiro (Internacional Porto Alegre), Jairzinho (Botafogo), Paulo Cesar Lima (Flamengo).
Még a vb-aranyérem harmadszori elhódítása előtt, 1970. március 4-én kaptak ki 2-0-ra az argentinoktól, majd 1973. június 9-én szintén 2-0-ra az olaszoktól. Ám a római meccsen Robert Helies francia játékvezető gólt ítélt akkor, amikor Fabio Capello lövése a felső lécről legalább fél méterrel a kapuvonal elé vágódott… (Az más kérdés, hogy ez már 1-0-nál történt, mivel Leao kiejtett egy teljességgel ártalmatlan, derékmagasságban érkező, beívelésnek szánt labdát, és Luigi Riva egy méterről a hálóba passzolt.)
A túra során a brazilok alulmaradtak Stockholmban is (a svédek győztes – és a mérkőzés egyetlen – gólját Roland Sandberg szerezte), nyertek viszont egyaránt 1-0-ra az NSZK (Dirceu), a Szovjetunió (Jairzinho) és Skócia vendégeként (Derek Johnstone, öngól), míg Bécsben 1-1-et játszottak az osztrákokkal (Willy Kreuz, illetve Jairzinho).
Majd bemutatót tartottak Dublinban, ahol két világbajnok három góljával – Paulo Cesar 2, Jairzinho – a szünetben 3-1-re, a második félidő elején Valdomiro lövésével már 4-1-re vezettek. Az írek a végén felzárkóztak: előbb Dougan, aztán Givens szépített, Brazília legjobbjai öt év után kaptak újra három gólt egy meccsen (4-3).
De hát nem ez volt a fontos, bár a jótékony esemény az ír viszonyokban nem hozott változást. Dési András külpolitikai újságíró „fordított és békés gerillaakciónak” nevezi a dublini meccs megszervezését, mivel a találkozó létrejöttét sem az ír, sem az északír szövetség nem támogatta. Hozzáteszi:
Azt, hogy másfél óra átírja a történelmet, eleve nem lehetett remélni, több évszázados katolikus-protestáns ellentétet kilencven perc nem tehet semmissé. De a kezdeményezés jelentőségét így se becsüljük alá, főként azért ne, mert jó nevű ír futballistákon túl a világbajnok és mindenütt nagy elismerésnek örvendő brazilok is szerepet vállaltak benne. A tekintélyes labdarúgóknak az erőszak elleni és az egység melletti kiállása elgondolkodtató, egyúttal példamutató volt.
Azért még hosszú időnek kellett eltelnie, amíg az IRA 2002-ben, a véres péntek harmincadik évfordulóján bocsánatot kért terrorcselekményeinek polgári áldozataitól, illetőleg azok családtagjaitól.