Igyekezet volt a játékban, intelligencia kevéske – az Újpest összesen tízet kapott a Juvétól

Szörnyű szomorúságot keltett kilencven éve idehaza, hogy a Közép-európai Kupában a Juventus hatot – összesítésben tízet – hintett az Újpestnek. A fejlesztés túl jól sikerült – mondták honfitársaink, mert az 1920-as években magyar kivándorlók serege alapozta meg az olasz futballt. A Juventus hatosát (tízesét) követő 1933/34-es évadban a Serie A tizennyolc csapatából tizenkettőnek magyar edzője volt.

Már az odavágó sem ígért sokat, sőt: a Juventus a Hungária úton úgy nyert 4-2-re az Újpest elleni KK-mérkőzésen, hogy 4-0-ra is vezetett. Azért rendezték a meccset az MTK-pályán, mert azt 1933 nyara előtt már többször füvesítették, a Megyeri úton a pázsitra még várni kellett. A kék-fehér sporttelepen – a korabeli beszámolók szerint – „a sötétség uralkodott”, ez azonban arra vonatkozott, hogy a találkozó vége felé szürkületbe borult a környék.

Habár a Sporthírlap azt is megjegyezte:

Iram, igyekezet kétségtelenül volt az Újpest játékában. De intelligencia kevéske.

A visszavágót nagyon várták Torinóban. A városi stadiont ugyanis azon a napon, 1933. június 29-én avatták, és ki másról nevezték volna el, mint Benito Mussoliniről. Egy évvel korábban a Duce még úgy vélte: „Az antiszemitizmus nem létezik Olaszországban, az olasz zsidók mindig derék állampolgárokként viselkedtek, és mint katonák bátran küzdöttek.” Ám 1938-ban már „a rasszista tudósok kiáltványaként” emlegetett cikk jelent meg Fasizmus és faji problémák címmel a rezsim lapjában, az Il Giornale d’Italiában.

Az olasz csapataival háromszoros bajnok Weisz Árpádnak menekülnie kellett, pedig például az Internazionalénál (Ambrosianánál) 1926-tól 1936-ig kizárólag magyar edzők munkálkodtak – Weisszel együtt –, ahogyan a Fiorentinánál is csupán két olyan évad volt 1926 és 1934 között, amelyben ne magyar tréner dirigálta volna a firenzei együttest.

A Juventusnál az 1925/26-os évadtól kezdték áldani a magyarokat: a zebracsíkos bajnokcsapat mesterlövésze a 35 dugót számláló gólkirály, Hirzer Ferenc, csapatkapitánya Viola József, szakvezetője Károly Jenő volt.

Az Alba Roma elleni bajnoki döntőt 7-1-re és 5-0-ra nyerte meg a mezőnyből kiemelkedő alakulat. A csúcstalálkozók alkalmával Viola játékosedzővé lépett elő, mert Károly Jenő szezon közben szívinfarktusban elhunyt.

A Juve első aranykora a harmincas évek elején kezdődött, a csapat 1931 és 1935 között szériában öt bajnoki elsőséget szerzett, és kilenc labdarúgót delegált az 1934-ben világbajnok olasz válogatott keretébe. (Hét játékos pályára is lépett a vb-n.)

Ám az Újpest sem volt piskóta: 1933-ban megnyerte a magyar bajnokságot, három évvel korábban elhódította az európai Bajnokok Tornájának serlegét. Ám a Pesti Hírlap azt jelentette Torinóból: „Gyenge az újpesti csapat, kondíciója leromlott a bajnoki és túramérkőzések sorozatában.”

Pechjük is volt a liláknak. A Ricsinek becézett Avar István mindjárt az első percben megsérült, és fájós lábával csak bicegett másfél órán át, igaz, 3-1-es Juventus-vezetésnél sajgó bokával is szépített.

Akkor még azt lehetett hinni: fordulat következhet. Mert ugyancsak 3-1-nél Szűcs György elbuktatta Luis Montit, aki felugrott, és teljes erőből arcul ütötte a magyar centerhalfot. A 19-szeres válogatott, utóbb a New York Hakoah és a Brooklyn Hakoah csapatában is futballozó Sternberg László mindjárt Montira rontott, de társai lefogták, az Esti Kurírban „dühöngő argentinnak” nevezett Montit pedig kiállította Bohumil Zenisek csehszlovák játékvezető. Csakhogy a pályáról leküldött futballista nem akart lemenni, kitört a botrány az ünnepre készülő Mussoliniben.

A rend csak nagy nehezen állt helyre, ám néhány perc múlva újabb skandalum következett. Felice Borelt Dudás Gyula elgáncsolta a tizenhatoson belül, de a csatár estében is a hálóba lőtt, csakhogy Zenisek közbefütyült, és gól helyett 11-est ítélt. Huszonöt ezres publikum tüntetett ellene, és még inkább elszabadultak az indulatok, amikor Umberto Caligaris büntetőjét Hóri György kivédte.

A tömeget Raimundo Orsi nyugtatta meg.

Ő szintén argentin volt, mint Monti, aki az 1930-as vb-döntőben még eredeti hazája válogatottjában, a következőben már a squadra azzurrában játszott. Orsi ugyancsak olasz válogatott és világbajnok lett, sőt az 1934-es római döntőben a rendes játékidőben (kétszer negyedórás hosszabbítás után 2-1) ő egyenlített a csehszlovákokkal szemben.

A Hóri – Sternberg, Dudás – Szalay, Szűcs, SárosPusztai, Avar, Jávor, Déri, P. Szabó összetételű Újpestnek meg a hajrában bevágott hármat. Kettőt szabadrúgásból, egyet tizenegyesből. És mivel a Juve első gólját is ő szerezte, összesen négy nehéz darabbal szomorította el a lilákat.

Orsi már az 1930/31-es Juventusnak tagja volt, azaz (miközben az öt évad 170 bajnoki meccséből 143-on szerepelt) ugyanúgy sorozatban ötször nyert scudettót, mint Gianpiero Combi kapus (126), továbbá Virginio Rosetta (146), Caligaris (122), Mario Varglien (156), Giovanni Varglien (76) és Giovanni Ferrari (150).

Pesti Napló, 1933. június (84. évfolyam, 123–145. szám) / Arcanum Digitális Tudománytár

A csapatot négy és fél évadon át Carlo Carcano edzette, ám 1934 decemberében

kiderült róla, hogy homoszexuális, és ezt nem tolerálhatta Mussolini rendszere.

A trénert eltávolították, az ötödik aranyéremhez vezető további úton Carlo Bigatto vezette az együttest.

A magyarok számára sovány vigasz volt, hogy az FTC 1933 augusztusában 5-4-re legyőzte a Juventust. Mármint a bukarestit. A zöld-fehérek a román fővárosban – Sárosi György három és Toldi Géza két góljával – 5-0-ra, a szünetben 5-1-re vezettek, aztán váratlanul szenvedniük kellett a sikerért.

Ám a kis öröm is öröm, a káröröm pedig nagy is lehet. A Népszava azt harsogta az 1933-as KK-elődöntő után: „Bécsben nem fölényeskedett a Juventus. Nem bizony, pedig nagyon biztosra ment ott is az egyébként kétségtelenül nagy klasszisú olasz csapat. Viszont Sindelar még az olasz védelemmel szemben is nagy gólszerzőnek bizonyult, így történt, hogy a Közép-európai Kupa második fordulójának első mérkőzésén az Austria Wien 3-0-ra legyőzte a Juventust. A mérkőzést a magyar Klein Árpád kifogástalanul vezette, s azzal is sikert aratott, hogy az ismét renitenskedő Montit kiállította.”

A kitűnő Klein tizenegy évvel később 1944-ben zsidó munkaszolgálatosként vesztette hazánk tömeggyilkosai szerint értéktelen életét.

Az Austria pedig a döntőben Weisz Árpád Ambrosiana-Interét is felülmúlta, a 2-1-es milánói vereség után Bécsben – 58 ezer néző előtt – két góllal győzött. A végeredményt a gólszerzők parádés párosa alapján rögzítették a bécsi lapok: „Matthias Sindelar–Giuseppe Meazza 3-1.”

Azon a napon Bécsben is Mátyás volt a király.

Csatlakozz a Sport24 közösséghez, mondd el véleményedet zárt Facebook-csoportunkban, és vegyél részt csak előfizetőknek elérhető exkluzív eseményeinken.

CSATLAKOZOM