Bár először nevetségesnek tűnt a 2006-os Calciopoli-botránnyal való összehasonlítás, a Juventus tőkenyereségi (avagy plusvalenza) ügye mostanra igen sok hasonlóságot mutat a tizenhét évvel ezelőtti, a bíróküldés manipulálásáért kirótt kizárással végződő tragikomédiával. Akkor a Serie B-be száműzték a klubot, most ilyesmiről – egyelőre – szó sincs, de a büntetés mértékét leszámítva ugyanazok a kérdések feszíthetik a Juve-tábort, mint 2006-ban.
Ha egy szabálytalan, de a Serie A-ban mindennapos gyakorlatnak mondható kihágásért csak egy valakit ítélnek el, az mindig hátsó szándékot sejtet. Ha úgy hoznak súlyos büntetéssel járó ítéletet, hogy nem is sikerül bizonyítani a vádlott bűnösségét, az nem csak az összeesküvés-elméletek hívőinek lesz gyanús. Ha pedig gazdasági és könyvelési kihágásokért sportjogi szankció (azaz pontlevonás) a büntetés, az világosan megmutatja, hogy nem az igazságszolgáltatás, hanem maga a szankció a cél.
Senki nem érti – de igazából mindenki érti
A Juventusszal kimondottan rossz viszonyt ápoló potentátok egymás után emelkedtek szólásra a hétfőn (alig néhány órával az Empoli–Juventus meccs előtt) kihirdetett szankciók miatt. José Mourinho viccnek nevezte a büntetést, és közölte, minden hitelességét elveszítette az idei bajnoki szezon, a Lazio elnöke, Claudio Lotito pedig azt emlegette fel, hogy míg a La Liga és a Premier League mindent megtesz, hogy a kihágásokat elkövető klubjait (Barca, ManCity) kimentse a bajból, az olasz szövetség csípőből lefekszik az UEFA bosszúhadjáratának, mit sem törődve azzal, hogy a Juventus éppen olyan fontos a számára, mint a két említett klub a saját bajnokságának. A tulajdonosai révén az Interhez kötődő, a Juventusszal általában igen barátságtalan La Gazzetta Dello Sport pedig szerkesztőségi jegyzetben követelt egyenlő bánásmódot a torinóiaknak.
Bár a Juve Olaszországban is rengeteget veszített érdekérvényesítő képességéből, annyit azért nem, hogy külső ráhatás nélkül simán legyőzzék az ellene dolgozó erők. Példának okáért
A Juventus bűne nem az, hogy valós értéküknél (erről később) magasabb áron könyvelt el játékosokat, és ezzel meghamisította a klub könyvelésének balanszát. A Juventus bűne a Szuperliga, és amit most elszenved a klub, az nem más, mint az UEFA nem is különösebben takargatott bosszúja.
A Juve ősszel lemondott elnöke, Andrea Agnelli a Szuperliga ötletgazdája, az európai klubokat tömörítő szervezet (ECA) elnökeként kezdte el bevonni a szervezkedésbe a topklubokat, amivel aztán páriává tette saját magát és a felmenői által bő egy évszázada irányított Juventust is. Az UEFA gyorsan visszalépésre kényszerítette a klubok nagy részét, ám a Real Madrid, a Barcelona és a Juventus ezt nem volt hajlandó megtenni. A két spanyol gigász közül a Real abszolút érinthetetlen, a Barcát pedig az utolsó töltényig védelmezi a La Liga (pedig a katalánokra mostanában rászakadt ügyek között ezerszer csúnyábbak is vannak, mint a torinóiak kreatív könyvelése), de emellett Aleksander Ceferinnek személyes elszámolni valója is van az őt a Szuperligával hátba szúró Agnellivel, így minden ágyút a piemonti megyeszékhely felé irányított.
Mi is a Juventus bűne valójában?
Hogy egy igencsak rosszhiszeműen összetákolt kirakatvizsgálat zajlik a Juventus ellen, azt számos ténnyel lehet alátámasztani. Ezek közül egy, hogy a most tízpontos büntetéssel sújtott Juventust valójában nem is lehetett volna vizsgálat alá vonni, hiszen 2022 tavaszán az eljáró bíró elhajtotta a bánatba az ügyészt a salátabeadványával együtt, így hatályba lépett a ne bis in idem, azaz a kétszeres eljárás tilalma.
Chiné egy évvel ezelőtt úgy akarta perre vinni a Juventust a tőkenyereségi ügyben, hogy a bizonyítékai (ez nem vicc, bár valóban nevetséges) a Transfermarkt nevű oldal által meghatározott játékosértékek voltak. A bíró ekkor természetesen nem volt hajlandó eljárás alá vonni a Juvét, sőt kimondta azt is: nincs olyan hiteles mérőszám, amely alapján egy labdarúgó értékét pontosan meg lehetne állapítani. Ezzel elvben le is zárult volna a sztori, de nem így történt.
A Juventus vezetőinek lehallgatása némileg bizonyította, hogy a klub több esetben is a tőkenyereség érdekében – ha úgy tetszik, rosszhiszeműen –
Ehhez a manőverhez azonban mindig két fél kell, hiszen bele kell mennie a játékba a másik oldalnak is, ezzel azonban nem volt gond, hiszen – ahogyan említettem – az ilyen ügyeskedések mindennaposak a Serie A-ban. Elég csak például Victor Osimhen Nápolyba költözését megnézni, ahol teljesen értéktelen (azóta a harmad-, vagy negyedosztályban játszó) futballistákat számoltak be súlyos tízmilliókért a sztárcsatár árába.
Legyen kilenc! Tizenöt lett, maradhat?
A bohózat az ősszel váltott át drámába. Hivatalos sportjogi eljárást ugyan nem sikerült indítani, a szövetség saját hatáskörében azonban úgy döntött, megbünteti a Juventust, és bár Chiné kilencpontos levonást javasolt, a FIGC tizenöt pontot vont le a klub eredményéből. Sem az egyik, sem a másik pontlevonás mértékére nem létezik ésszerű magyarázat, sőt valójában maga a büntetés ténye is nevetséges.
Nem azért, mert mindenki más ugyanígy csal a játékosai értékével. Erre még lehetne azt mondani, hogy nem tisztességesnek kell lenni, hanem nem szabad lebukni, és hát a Juve „lebukott”. Hanem azért, mert Chiné számításai szerint (!) a vizsgált időszakban a Juventus bevételeinek mindössze 3,6 százalékát adták a felturbózott értéken eladott játékosokból befolyt összegek. Tehát maga a vádló mondja ki, hogy a Juventusnak nemhogy nem szignifikáns, de tulajdonképpen szinte elhanyagolható gazdasági előnye származott a plusvalenza-ügyből. Számszerűen: az 1,67 milliárd eurós bevételből 60 millió eredeztethető a tisztességtelen eladásokból.
Nem volt kérdés, hogy a Juventus fellebbezését el fogja fogadni a sportügyek legfelső döntéshozó szerve, az Olasz Olimpiai Bizottság, és a CONI valóban vissza is küldte a szövetségnek a vizsgálati anyagot, a Juve büntetését pedig felfüggesztette. Mivel menet közben sem új bizonyíték nem került elő, sem a hatályos szabályok nem változtak, a szurkolók csak néztek, mint a ponty a szatyorban, ám mivel a vádlók is ugyanazok maradtak, biztos volt, hogy jelentős változások nem állnak be. Nem is álltak.
Az első körben a Chiné által kért kilenc helyett tizenöt pontot vontak le, az ötödik körben már tizenegy pontos levonást javasolt – ebből lett tíz. Hogy miért ennyi? Hát ezt senki nem tudja, és az ítélet indoklása sem ad sok támpontot.
Hogyan lehet pontokban számszerűsíteni, mennyi előnyt jelentett a pályán a Juventus számára a 3,6 százalékos gazdasági manipuláció? Miért 9-10-11-15 pont, miért nem mindjárt 30 vagy 50? Miért nem azonnali kizárás? Utóbbira 2006 óta tudjuk a választ: a Juventus nélküli Serie A tévés jogdíjai durván bezuhantak, és ez még azok számára sem lényegtelen, akik szenvtelen haszonélvezői voltak például Cristiano Ronaldo torinói szerződtetésekor a meredek emelkedésnek induló bevételeknek. A Juve tőkéje, a Juve kockázata – rá is faragott kegyetlenül –, de a hasznát mindenki élvezte.
És itt érünk vissza a calciopolihoz. Ahogyan 2006-ban, úgy 2023-ban is pénzbüntetés, átigazolási időszakból való kizárás, illetve az ügyben vétkes vezetők eltiltása lett volna a maximális büntetési tétel, amit a „bebizonyosodott kihágások” miatt kiróhattak volna a Juventusra.