Cuca a bajnokság 2. fordulójában irányította a Corinthianst, akkor az együttes 3-1-es vereséget szenvedett, később, hét közben az elődjétől örökölt kétgólos hátrányt megfordítva továbbjutott a csapattal a kupában, majd hat nap után távozott.
Ennyi idő alatt olyan elviselhetetlenné fokozódott a klub vezetésére és a magára, Cucára nehezedő nyomás, hogy mindenki ezt látta egyedüli megoldásnak. A tréner olyannyira, hogy szerződése felbontását kérte.
Transzparenseiken „A Nép Csapata?”, „Ki Cucával!”, „Tiszteld a nőket!” feliratok szerepeltek. A középső önmagában is teljesen érthető tartalom, a másik kettő viszont a mester eltávolítása iránti igényről többet is elárul. A Corinthians egyik állandó beceneve a kezdetektől, 1910-től a Time do Povo, azaz A Nép Csapata. A klub első elnöke, Miguel Battaglia egyik első gondolatát az akkor a futballt uraló elittel szemben fogalmazta meg úgy, hogy „a Corinthians a nép csapata lesz, és a nép alkotja a csapatot”. A Respeita as Minas az előző időszak Corinthians által gyakran használt jelmondata, amely a nők egyenjogúságáért, jogaik védelméért indult mozgalmak kifejezése: „Tiszteld a nőket! A tiltakozók Cuca személyében nem látták egyesülni a klub által vallott értékeket.
Ennek az oka 1987 óta búvópatakként követte Cuca életét és pályafutását. A tréner a Grémio csapatával még játékosként járt Bernben az említett évben, amikor a svájci rendőrség őt és három társát egy 13 éves lánnyal szemben egy hotelszobában elkövetett szexuális erőszak miatt letartóztatta, egy hónapra bezárta, majd két év múlva a bíróság el is ítélte.
amit azonban – a törvényi szabályozás miatt, miszerint a brazil születésű állampolgárokat nem adják ki más ország hatóságának – nem kellett letöltenie. A 36 évvel ezelőtti történet nem először került elő Cuca karrierjében, de ezúttal a brazil futball egészen más kontextusában, és a brazil társadalom üggyel kapcsolatos érzékenységének eddigi csúcspontján. A dél-amerikai országban nagy hullámokat vert az előző időszakban Dani Alves zaklatási ügye önmagában is, de nem kevésbé a futballista vallomásainak állandó változása. És már Dani Alves esete is a Robinho erőszakos cselekménye körüli, több éves diskurzus teremtette légkörben nyert értelmet. Robinho tíz esztendővel ezelőtt csoportosan követett el erőszakot Milánóban, és az olasz igazságszolgáltatás jogerősen kilencéves börtönbüntetést szabott ki rá. A Santos, a Real Madrid és a Milan korábbi sztárja azonban még nem kezdte meg büntetését, mivel az ítélethirdetéskor Brazíliában tartózkodott, és a helyi törvények szerint nem adják ki őt, hanem megkezdődik a döntés „honosítása”. Ezek az esetek a tiltakozás erejét megsokszorozták.
Többször hangsúlyozta ártatlanságát, azt, hogy a lány többnek látszott, mint a kora, hogy szabad akaratából létesített szexuális kapcsolatot egyik társával, és hogy őt az áldozat nem azonosította, és nem is vett részt tevőlegesen semmiben. A ma már 50 éves nő akkori ügyvédjét a brazil sajtó előkerítette, és az ő szavai cáfolták Cucát több tekintetben is. Például a spermáját a vizsgálatok során azonosították az áldozaton.
Egy néhány éves felmérés szerint az emberi jogokra a nyolcvanas évek büszkeségre okot adó, identitás képző, a diktatúrában demokratikusan rendet tartó Democracia Corinthiana korszaka óta különösen érzékeny Corinthians-drukkerek 53 százaléka nő. A klub jelenlegi futballsikerei a női szakosztályhoz kötődnek, amely az előző három év mindegyikében brazil bajnok, az előző hat szezonból háromszor a kontinens királynője volt.
amikor is első meccsének 80. percében a csapat játékosai egyszerre jelentettek meg közösségi oldalaikon a nők tiszteletben tartásáról szóló üzenetet, és hívták fel a figyelmet arra, hogy ennek nem szabad a szavak szintjén megrekednie. Attól kezdve az elsősorban a közösségi felületeken terjedő hullámok megállíthatatlanul sodorták el Cucát. Játékosai a második és egyben utolsó meccse után – amikor is kétgólos hátrányt ledolgozva 11-es párbajban jutottak tovább a brazil kupában a Remo ellen – üzenetértékű, látványos ölelgetéssel búcsúztatták, aztán a sajtótájékoztatón bejelentette távozását.
Mindez persze önmagában sem mindennapi történet, de Cuca edzőként az előző évtizedben betöltött szerepe még érdekesebbé teszi azt. Nyert Libertadores Kupát a Ronaldinho fémjelezte Atletico MG-vel, bajnoki címet a Palmeirasszal, Libertadores Kupa-döntőbe vitte a Santost, amelynek padjáról azért távozott, hogy több időt tölthessen a családjával. Két éve ismét megkereste az Atletico MG. Hosszú idő után ekkor erősödött fel ismét a közvélemény előtt a „Berni botrány”, ahogyan a brazil sajtó nevezi: a szurkolók egy csoportja a világhálón tiltakozott Cuca szerződtetése ellen az 1987-es események miatt. Az Atletico vezetősége kitartott kiszemeltje mellett, aminek ötven év óta az első országos bajnoki cím és kupagyőzelem lett a folyománya. A Corinthiansnál Duílio, a futballszekció igazgatója könnyebben meghajolt a közakarat óriása előtt. Ha egyáltalán ez közakarat, hiszen a női csapat edzője egy minapi interjúban arról beszélt, hogy játékosai – akik véleményük jól hallható kifejtésével nagyban hozzájárultak a férfiegyüttes edzőjének bukásához – súlyos fenyegetéseket kapnak az utcán és az interneten egyaránt. Tehát létezik ellenoldal is.
Ezzel együtt, most már sokan gondolják: Cucának a hazájában nincs jövője.
Az edző most, 36 év távlatából próbálja magát tisztára mosni. Az ügy 2004-ben elévült ugyan, de Cuca most először svájci irodával rendelkező ügyvédet keresett, hogy bizonyítsa igazát. Az eredeti tárgyalás idején a vádlottakat senki nem képviselte a bíróságon, hiszen a büntetési tétel a brazil jogszabályok miatt úgysem járhatott rájuk nézve következményekkel. Gondolták akkor.
Közben Vanderlei Luxemburgót kinevezték a Corinthians új edzőjének.
Ebben az ügyben az edzőt felmentették a szexuális zaklatás vádja alól.