A nehéz kezdet után ismét Griezmann húzza az Atléticót

Antoine Griezmann nehezen illeszkedett vissza az Atlético Madridba. Eleinte főleg személyes dolgok gátolták a jó játékban, később jogi ügyek miatt nem tudott formába lendülni. A katari világbajnokság óta viszont ismét a legjobbját nyújtja, és vele együtt az Atlético teljesítménye is nagyot javult.

Griezmann 2021. augusztus 31-én tért vissza az Atlético Madridhoz, amely két évvel korábban 120 millió euróért adta el a Barcelonának. A katalán klub sportigazgatója, Mateu Alemany mindenáron meg akart szabadulni a túlfizetett játékostól, de Griezmann világossá tette számára, hogy csak az Atlético kedvéért hajlandó távozni. A fővárosiak darabra jól álltak csatárposzton, Diego Simeone viszont mindig is Griezmann nagy rajongója volt, ezért meggyőzte Ángel Gil Marín vezérigazgatót, hogy tegyen egy próbát a megszerzésére. Griezmann annyira izgalomba jött a lehetőségtől, hogy még a negyven százalékos fizetéscsökkentésbe is belement, így az átigazolási időszak utolsó perceiben két évre az Atléticóhoz került kölcsönbe.

A francia visszatérése nem ment zökkenőmentesen.

Néhány csapattársa mellett a szurkolók is nehezen bocsátották meg neki a távozást, amit csak tetézett, hogy a fizetéscsökkentés ellenére is ő keresett a legjobban a játékosok között.

Griezmannt egyértelműen megviselte ez az időszak; az amúgy extrovertált karakter következetesen kerülte a nyilvánosságot, a pályán nyújtott teljesítményét pedig érezhetően befolyásolta a szurkolók neheztelése. Az első öt bajnokiján nem is volt kaput eltaláló lövése. „Megértem, hogy egyesek nem örülnek a jelenlétemnek, de tízezer százalékkal dolgozom azért, hogy újra megkedveljenek” – mondta a csapatról forgatott, Another Way of Living: Atletico de Madrid című dokumentumfilmben. Az októberi meg a novemberi bajnokikon Griezmann három gólt lőtt és két gólpasszt adott, éppen formába lendült volna, amikor megsérült. A barcelonai évek után túlságosan megerőltetők voltak számára az Atlético legendásan kemény edzései. Januárban a Rayo Majadahonda elleni kupameccsen tért vissza a pályára csereként, de 34 perc után ismét húzta a lábát. További másfél hónapig nem tudott játszani. Tavasszal az Atlético jó eredményei segítettek neki közelebb kerülni a szurkolókhoz, de a támadó nem szerzett egyetlen gólt sem az utolsó tizenöt bajnokiján.

Pablo Garcia/DAX Images/NurPhoto via Getty Images – A világbajnokság előtt nem ezt a játékot produkálta Griezmann.

 

Griezmann a nyáron a teljes felkészülést Óscar Ortega, az Atlético erőnléti edzőjének felügyelete alatt töltötte. Az viszont nem volt egyértelmű, hogy még valaha pályára lép-e az együttesben. Extrém bonyolult kétéves kölcsönszerződése szerint az Atléticónak 40 millió eurót kellett volna fizetnie 2023 nyarán, ha a játékos a lehetséges meccsek legalább ötven százalékán minimum 45 percet a pályán tölt (ez alól kivételnek számítanak azok a mérkőzések, amelyeken sérülés vagy eltiltás miatt nem áll rendelkezésre). Ha nem játszik legalább a felén ezeknek a találkozóknak, akkor az Atléticónak nem kell fizetnie semmit. A 2021/22-es évadban Griezmann a meccsek nyolcvan százalékán játszott, és bár akadtak gondok a formájával, Simeone mindig is a csapat kulcsfontosságú tagjaként tekintett rá. A Barcelona ezért arra számított, hogy Griezmann 2022/23-ban is alapember lesz, és az üzlet létrejön. Csakhogy időközben Álvaro Morata és Saúl Niguez is visszatért kölcsönből az Atléticóhoz, amelynek bérkerete így jelentősen megnövekedett.

Ebben a helyzetben átértékelődött a 40 millió euró kifizetése egy 32 éves játékosért.

A múlt év nyarán Gil Marín felvette a kapcsolatot Alemanyval, hogy alacsonyabb vételárról tárgyaljon vele. Az Atléticónál úgy gondolták, van keresnivalójuk, mert a Barcelonának pénzre volt szüksége a kerete megerősítéséhez. Alemanyék viszont hajthatatlanok voltak. A katalánok a maguk részéről lezártnak tekintették az üzletet, szerintük a 40 millió eurós záradék már a 2021/22-es szezon végén aktiválódott, amikor Griezmann az elérhető meccsek nyolcvan százalékán pályára lépett. Az Atléticónak más volt az álláspontja. Madridban azt mondták, az számít, hogy két év alatt mennyit játszott. Nyomást akartak helyezni a Barcelonára, ezért Simeone a mostani évad első hét meccsén egyszer sem nevezte a kezdőcsapatba Griezmannt, aki minden alkalommal csak a 60. perc után lépett pályára csereként. Mivel a játékos nem töltött legalább 45 percet a pályán, ezek a meccsek rontották a meccskihasználtságát. Az Atlético radikális húzása végül célt ért, október elején Joan Laporta, a Barcelona klubelnöke elismerte, hogy megállapodtak a csökkentett, 20 millió eurós vételárról, így Griezmann ezután visszakerült a kezdőcsapatba.

Az egész huzavonának a játékos lett a legnagyobb vesztese.

Egy futballista akkor tud jó teljesítményt nyújtani, ha játszik. A francia az első hét meccsen csereként beállva három gólt szerzett. Miután visszakerült a kezdőbe, három gólt rúgott és négy gólpasszt adott a katari világbajnokság kezdetéig. A vb-n Didier Deschamps alapemberként számított rá, sőt köré szervezte a válogatott játékát. Griezmann feladata volt összeszedni a labdákat a középpályán, majd a kapu előtt helyzetbe hozni a csapattársakat. „Talán messzebb játszom a kaputól, mint korábban, de így is jól érzem magam. Nem érdekel, hogy még nem lőttem gólt a világbajnokságon. A csapatnak a középpályán van rám szüksége, hogy összekössem a védőket a támadókkal. Büszke vagyok erre és örülök neki” – nyilatkozta a vb alatt. A franciák örökös góllövőlistáján 43 találattal harmadik Griezmann még az 1-es xG-t sem érte el a hét meccsen, viszont ő alakította ki a legjobb minőségű lövőhelyzeteket a tornán (3,1-es xA). Emellett a támadók közül ő hajtotta végre a legtöbb becsúszó- és megelőző szerelést is (22).

Bár a francia válogatott a vb-döntőben büntetőpárbajban kikapott Argentínától, Griezmann jó formában térhetett vissza az Atléticóhoz. Diego Simeone csapata úgy ment el szünetre, hogy tizennégy forduló után az ötödik helyen állt, tizenegy pontos hátrányban a második helyezett Real Madridhoz képest. Az azóta lejátszott tizenöt bajnokiból tízet megnyert az Atlético, és ebben az időszakban csak a listavezető Barcelona szerzett több pontot nála. A csapat teljesítményjavulása az ötmeccses büntetők nélküli xG és xGA görgőátlagon is egyértelműen meglátszik. Tavaly március eleje óta az Atlético egyetlen időszakban sem tudott másfél gólnál többre elegendő helyzetet kidolgozni. Az npxG átlaga a katari vb után kezdett el emelkedni, és – egy kisebb visszaesést leszámítva – leggyakrabban már 2-es átlaghoz közeli értéket mutat.

Az Atlético támadójátékának fellendülése a játékosok egyéni formajavulásának eredménye. Az alábbi ábra azt mutatja, hogy hogyan változott a vb-résztvevő támadók teljesítménye a katari torna óta (azok, akik a vb óta nem értek el értékelhető játékpercet – például Eden Hazard vagy Ousmane Dembélé –, nem voltak részesei az elemzésnek). A vonalak kiindulópontja jelenti a vb előtti-, a körök helyzete a vb utáni átlagokat. Az elemzés alapján elmondható, hogy a legtöbb támadó nem tudja hozni azt a szintet a kapu előtt, amit az ősszel, az Atlético játékosai közül viszont mindenki javult legalább az egyik mutatóban. Helyzetbekerülés szempontjából (npxG) Álvaro Morata és a téli igazolás Memphis Depay jelentősen jobban teljesít, mint a szezon elején, de Yannick Carrascónak és Griezmann-nak is jó irányba változott az átlaga. Helyzetkialakításban (xA) Griezmann már az ősszel is a jobbak közé tartozott, a vb óta viszont kiemelkedik a mezőnyből.

Griezmann első időszaka 2014 és 2019 közé esett az Atléticóban. Ebben az ötéves periódusban mindig ő volt a csapat házi gólkirálya, húsz gólnál kevesebbet nem szerzett egyik szezonban sem. A zűrös visszatérése óta azonban már nem a góllövés az elsődleges feladata, hanem az ahhoz szükséges helyzetek megteremtése. Az előző ábra is ezt támasztotta alá, a következő pedig még inkább ezt fogja. Az Opta adatokra épülő FBref statisztikái szerint Griezmann-nak meccsenként átlagosan öt olyan akciója van, amely lövést eredményez, és majdnem 0,7 olyan, amely gólt. Ezzel egyértelműen a La Liga legjobb helyzetteremtő játékosai között van, és ebben a mezőnyben nemigen találni klasszikus góllövőket.

Mindez azonban nem jelenti azt, hogy Griezmann már nem lő gólokat. A francia támadó kilencszer talált a hálóba eddig a bajnokságban, a góljainak karakterisztikája viszont egyértelműen megváltozott. A kilencből csak kettő volt olyan, amit közvetlenül a kapu előtt érkezve szerzett, a többi távoli lövés, pontrúgás vagy mélységi beindulás eredményeként született. Mindenesetre továbbra is Griezmann az Atlético legmeghatározóbb játékosa, a kilenc góljával és a nyolc gólpasszával neki volt a legtöbb gólban része a csapatból.

Griezmann eleve nehezen illeszkedett vissza az Atlético életébe, de a szerződése körüli mizéria csak még inkább gátolta a jó teljesítményben. A vb óta viszont kizárólag a futballra koncentrálhat, és ez nemcsak az ő egyéni, hanem a csapat formájára is pozitív hatással van. Az ősszel még úgy nézett ki, hogy az Atlético az idén a Bajnokok Ligája-indulásért harcol majd a Real Sociedaddal és a Betisszel, ehhez képest most egy tizenkét meccses veretlenségi szériában van, és már csak két pont a hátránya a második helyezett Real Madrid mögött. Griezmann-nal együtt tehát az Atlético is visszatért arra a szintre, amely elvárható a csapattól.

A szerző Kovács Gábor, az MLSZ adatelemzője.

Csatlakozz a Sport24 közösséghez, mondd el véleményedet zárt Facebook-csoportunkban, és vegyél részt csak előfizetőknek elérhető exkluzív eseményeinken.

CSATLAKOZOM