Jude Bellingham a Transfermarkt legutóbbi becslése szerint – Kylian Mbappé és Erling Haaland után, Vinícius Juniorral holtversenyben – a világ harmadik legértékesebb futballistája, egyben legértékesebb középpályása.
Jude Bellingham – ha nem sérül vagy betegszik meg addig – májusban már túl lesz a 200. profi felnőttmérkőzésén. A tinédzser futballisták között nincs párja az öt topligában a 2021/22-es bajnokságban abszolvált játékperceket tekintve. Kulcsjátékosa a német bajnoki elsőségért hajtó Borussia Dortmund csapatának; mindeközben őt tartják az angol válogatott következő vezérbikájának.
Bellingham 19 éves és 278 napos e sorok írásakor. Rövidke – nem egész négyidényes – felnőttpályafutása alatt birminghami csodagyerekből dortmundi világklasszisjelöltté érett, nem mellesleg
Nem véletlenül vetették fel az angol és a német sportsajtóban a kérdést: vajon nem fenyegeti-e korai kiégés és elhasználódás a világ egyik legtehetségesebb középpályását?
Ebben a kérdésfelvetésben az a legjobb, hogy gyakorlatilag lehetetlen választ találni rá. A feleletet Bellingham karrierje fogja megadni. Ha pályafutása töretlenül ível fölfelé, akkor majd rá lehet mutatni: kár volt aggódni. Ha megtörik, akkor meg (utólag) mindenki okos lesz. Mindkét útra láttunk már példákat. Mint ahogyan arra is – gondoljunk Wayne Rooney-ra –, hogy egy üstökösszerűen felívelő karrier viszonylag hamar véget érjen.
Rooney 16 évesen mutatkozott be az Evertonban, 17 esztendősen a válogatottban, 19. születésnapja előtt már a Manchester Unitedben játszott, de 32 évesen futballozott utoljára a Premier League-ben, és 35 évesen visszavonult. Pályafutása normális hosszúságú volt, csak éppen abnormálisan korán kezdődött a legmagasabb szinten, és viszonylag korán fejeződött be.
Március végén vált virálissá, és futott be hatalmas médiakarriert Lou Orns saját készítésű összesítése, amelyben a jelen és közelmúlt legnagyobb sztárjainak játékidejét vizsgálta meg tinédzserkorukban. Bellingham minden rivális előtt van játékperceket, mérkőzésszámot és kezdőcsapatbeli bevetéseket tekintve – még olyan, rendkívül fiatalon kulcsemberré előlépett klasszisokat is jócskán megelőz, mint Neymar, Pedri, Mbappé vagy Rooney. Lionel Messi és Cristiano Ronaldo a tinédzserkori felnőtt profi terhelést tekintve a fasorban sincs hozzá képest.
és nem jut szerződéshez az angol futball felső öt osztályában – állapította meg Michael Calvin a No Hunger in Paradise című könyvében. Óriási a küzdelem azért, hogy egyáltalán a felnőttcsapathoz kerüljenek, és profi szerződést kapjanak. Ehhez képest Bellinghamnek villámrajtja volt, és kettesével, magabiztosan vette a lépcsőfokokat: a Birmingham Citynél nevelkedett, 14 éves korában debütált az U18-as, 15 évesen az U23-as, 16 évesen a felnőttegyüttesben.
A City történetének legfiatalabb felnőttjátékosa lett. Minden átmenet nélkül pottyant a felnőttfutballba: első idényében 44 (!) tétmeccset játszott a Birmingham Cityben, majd átigazolt a Borussia Dortmundba. Tizenhat és tizenkilenc éves kora között átesett a felnőttdebütáláson, az első topligás szerződésen, az európai kupakalandokon, a felnőttválogatott-bemutatkozáson, az első Európa- és világbajnoki szereplésen.
Érdemes megnézni, miként viszonyulnak Bellingham bajnoki játékpercei európai társaiéhoz – a WyScout adatai alapján a bajnokságukban legtöbb lehetőséget kapó, 20 éven aluli futballistákat listáztuk.
A lista élén álló játékosok jobbára olyan országokban futballoznak, amelyekben a korai fejlesztés és továbbadás igen fontos cél a fiatal tehetségek esetében. Bellingham kapcsán az az igazán kiemelkedő, hogy már harmadik topligás idényét tapossa, és a legmagasabb szinten is kiemelkedő mennyiségű játékperchez jut. Olyannyira kulcsembere a Dortmundnak, hogy a 17. fordulóig minden percet végigjátszott a Bundesligában, és ezt a sorozatát csak egy eltiltás szakította meg. A Bajnokok Ligájában
egyszer – az FC Köbenhavn ellen – pihentették, különben minden mérkőzést végigjátszott. A Német Kupában háromból két meccsen végig a pályán volt, az angol válogatottban 2022-ben és 2023-ban is rendszeresen kezdett, és a 68. perc előtt egyszer sem cserélték le.
Ez brutális mennyiségű meccs, játékperc és utazás egy tinédzser játékosnak. Bellingham játéka ráadásul finoman fogalmazva sem energiatakarékos: saját bevallása szerint szeret mindenhol jelen lenni egy mérkőzésen (ezért is vonzotta a belső középpályás poszt); egy az egy elleni próbálkozásokban az 5., elszenvedett szabálytalanságok tekintetében a 2., progresszív labdafelhozatalokban a 7. a Bundesliga vonatkozó rangsorában. Korát meghazudtoló fizikális és mentális érettsége – utóbbinak illusztrálására érdemes meghallgatni a BVB-podcast portrébeszélgetését – ellenére még edzőinek is fejtörést jelent, hogy mennyit érdemes játszatni, és mikor kell(ene) visszafogni.
Nem véletlen, hogy Gareth Southgate még 2021 őszén Bellinghamet és Mason Greenwoodot is kihagyta az Andorra és Magyarország ellen készülő keretből, mert pihenőt akart adni nekik.
„Mindkét játékos helyzete hasonló: fiatal futballisták óriási terhelés alatt.
Ezek a srácok fizikálisan még mindig fejlődnek és nőnek, ezért nagyon óvatosan kell bánni velük (…) Nem akarjuk túlterhelni őket, a megfelelő döntéseket akarjuk meghozni
– mondta.
Az akkori Dortmund-edző, Marco Rose helyeselte a döntést, és rámutatott: nagyon kevés pihenője volt Bellinghamnek, és valós a kiégés veszélye (tegyük hozzá: már csak azért is, mert Rose is rengeteget játszatta). A teniszező Andy Murray erőnléti edzője, Matt Little is beszélt erről a Daily Expressnek, egyben figyelmeztetett a korai sérülések rizikójára:
„A sportolók a húszas éveik elején-közepén válnak teljesen érettekké testileg. A természetet még senki sem tudta átverni. Lehet, hogy fantasztikusan néz ki és óriási terhelést tud elviselni, de ez megtévesztő lehet, amíg nem alakul ki a férfiteste. Rengeteg hormonális változáson megy át, a teste is átalakult, megnőtt, és most kiteljesedik.”
„Nem rám vallana, ha pihenőt kérnék. Segíteni akarom a csapatot, és ha nem tudom, akkor haszontalannak érzem magam” – mondta.
A katari világbajnokság miatt összesűrített őszi idény finoman fogalmazva sem segítette a játékosok regenerálódását, akik menetből mentek az évzáró tornára, és minimális pihenő után már kezdhették is újra a klubszezont.
A FIFPRO (a profi futballisták nemzetközi érdekvédelmi szervezete) több tanulmányban is felhívta a figyelmet a játékosok túlterheltségére, a versenynaptár ritkításának szükségességére. Felmérésük alapján a megkérdezett futballisták 87 százaléka szívesen látná, ha limitálnák a szerda-szombat ritmusú mérkőzések számát, uyanakkor döntő többségük megjegyezte, hogy nincs beleszólása ebbe.
A vb utáni felmérésben a játékosok 20 százaléka számolt be a szokottnál jelentősen magasabb mentális és emocionális kimerültségről, 44 százaléka fizikális kimerültségről, 53 százaléka pedig úgy gondolta, hogy a túlzsúfolt versenynaptár miatt megnőtt a sérülésveszély. Bellingham a világbajnoki szereplők közül a 12. legnagyobb terhelést kapta a 2022-es idény kezdete és január 1. között, a 20 év alatti vb-kerettagok közül csak a belga Zeno Debast előzte meg (ő viszont angol társával ellentétben nem játszott Katarban). A pihentetés továbbra sem kerül szóba, annyira fontos fogaskerék a gépezetben – és fejlődése is töretlen eddig.
Minden alkalommal, amikor azt gondolnánk, hogy a kiteljesedett Jude Bellinghamet látjuk, ráépít valami plusz réteget a játékára. Szinte ijesztő belegondolni, hogy milyen lesz pályafutása zenitjén, 26-27 éves korában
– nyilatkozta a BBC-nek a német futball egyik legelismertebb szakírója, Raphael Honigstein. Angol válogatott csapattársa, a szintén ragyogó tehetségű Phil Foden állítja: nem sok hasonló játékost látott Bellinghamhez, aki meggyőződése szerint a világ legjobb középpályása lesz.
A világ leendő legjobb középpályásából viszont lehet, hogy kezd kifogyni a hajtóanyag. Amióta visszajött a világbajnokságról, visszaesett az akciósikeressége mind támadásban, mind védekezésben. Legutóbbi hét mérkőzésén se gólt, se gólpasszt nem jegyzett, január 22. óta nem talált a hálóba, és a kanadai táblázaton a legutóbbi 15 találkozón szerény 0+3 a mutatója – ez az addig lejátszott 34 barátságos és tétmeccsen 12+5 volt.
Bár vannak kiugróan jó mérkőzései, akadnak mélypontjai is – a Schalke 04 és a Bayern München elleni presztízsmeccsen nyújtott teljesítménye miatt jó néhány kemény kritikát is begyűjtött. A Dortmund eközben január és március eleje között fantasztikusan menetelt – sorozatban 11 meccset nyert meg –, de azóta megtorpant, a Chelsea-vel szemben kiesett a BL-ből, a Leipzig ellen a kupából, a bajnoki első helyet meg vissza kellett adnia a Bayernnek. A lipcseiek elleni kupameccsen Bellinghamet kispadra ültette Edin Terzic (tétmeccsen csupán másodszor ebben az idényben), és a 63. percben küldte be.
Az ifjú középpályásnak közben már a jövőjéről is egyeztetnie kell – a Dortmund állítólag új szerződést kínál neki, kivásárlási záradékkal és csúcsfizetéssel, de más topklubok szirénénekét is hallja. Abban semmi meglepő nincs, hogy egy ennyire feszített idényben jön a hullámvölgy – kisebb térdproblémák is hátráltatják Bellinghamet, állítólag fájdalmas nyáktömlőgyulladással küszködik –, és abban sem lenne, ha előbb-utóbb jönne egy kényszerszünet.
Olyan terhelést kap, amilyet szinte lehetetlen kibírni az ő korában.
Ráadásul az is nyomaszthatja, hogy azt érzi, neki kell a csapatot húznia” – figyelmeztetett a Bundesliga-játékosból utánpótlásedzővé átlépett Marcel Ndjeng. A Barcelona és a Manchester City korábbi klasszis középpályása, Yaya Touré pedig még a vb alatt arról beszélt: reméli, a média sem tesz túl nagy terhet Bellingham vállára. A tinédzserkorból lassan kinövő szupertehetség egyelőre a földön maradt.
„Akármennyi pénzt is futballozol össze, az nem hasonlítható a szurkolók szeretetéhez. A játékoddal, a győzelmeiddel annyi emléket kreálhatsz oly sok embernek… Bármilyen autót vehetsz magadnak, bármilyen házat, ezek az emlékek jelentősebbek. Ez motivál a pályán: olyan emlékezetes pillanatokat előidézni, amelyek megmaradnak a szurkolókban, akár élethosszig” – mondta Bellingham a már említett portrébeszélgetés végén.
Azt túlzás lenne kijelenteni, hogy Jude Bellingham vízválasztóhoz érkezik, de azt tán ki lehet mondani, hogy egy nagy és fontos erőpróba áll előtte: meg kell birkóznia a formahanyatlással, a folyamatosan növekvő elvárásokkal, annak (édes) terhével, hogy első megaszerződését kötheti meg, azaz megannyi pályán belüli és pályán kívüli nehezítő tényezővel. Közben pedig – és talán ez a legfontosabb – egészségesnek kell maradnia, ami a hatalmas terhelés miatt még a minden korábbinál fejlettebb sportorvosi-rehabilitációs háttér mellett sem lesz könnyű.
És még csak június végén lesz húszéves.