Érdemes gyorsan átfutni az elmúlt időszak eseményeit, hogy megértsük, pontosan miért zajlik a vizsgálat, mi történt eddig és miért félnek a Juventusnál teljes joggal attól, hogy a péntek este sebtiben meghozott, 15 pont levonást eredményező döntés még csak a tánc kezdete.
Két eljárás vagy inkább három?
A Juventus ellen jelenleg két eljárás folyik. Az egyik sport-, a másik büntetőjogi; az előbbiben hirdetett első fokon ítéletet a torinói ügyészség, aminek értelmében a Juvét 15 pont levonással sújtották az után, hogy Giuseppe Chine államügyész kilenc pont levonását indítványozta. A csapatot ért büntetés mellett számos – már lemondott – vezetőt hosszabb-rövidebb időre eltiltottak, közülük ez igazából egy valakinek fájhat csak, és neki is csupán akkor, ha az UEFA kiterjeszti az eltiltást: Fabio Paraticinek, aki most a Tottenham sportigazgatója.
A válasz erre – ezt a nyomozati anyag mélyreható ismerete nélkül ki lehet jelenteni – igen: a pandémia alatt több klub is kénytelen volt igencsak kreatív könyvelési folyamatokkal elérni, hogy a felszínen maradjon, és bár tény, hogy mindenki élt a lehetőséggel, a leglátványosabb a Juventus néhány igencsak furcsa transzfere volt.
Igen ám, csakhogy ebben az ügyben tavasszal egyszer már felmentették a torinóiakat. Az ügyész slendrián beadványát kis híján kiröhögte a bíró, hiszen az valójában egyetlen kérdésre szűkítette a kihágás vizsgálatát: megállapítható-e a Transfermarkt weboldal adatai alapján egy játékos értéke. Mivel a válasz egyértelműen nem volt, az ügyet ezzel lezártnak tekintették a résztvevők.
Csakhogy a párhuzamosan zajló büntetőjogi nyomozás során új bizonyítékok kerültek napvilágra, többek között Federico Cherubini klubigazgató laptopja, rajta egy emaillel (amiben Paraticit átkozza a béna, drága és felesleges transzferek miatt). Több lehallgatott beszélgetés is rendelkezésre áll; ezekben a gazdasági vezető kvázi beismeri, hogy ügyeskedtek a játékosok értékével a könyvekben. Ilyenformán a Juventus védekezése a ne bis in idem (kétszer senki nem büntethető) elve alapján nem biztos, hogy megáll, és még csak nem is ez most a torinóiak legnagyobb baja.
A nagyobb bárd még le sem csapott
Az várható volt, hogy a sportjogi vizsgálat – kivált a márciusi felmentés után – nem lesz eget rengető, sőt én azt is megkockáztatom, hogy a 15 pont levonást másodfokon az ügyész által kért 9-re fogják enyhíteni, hiszen a Juve biztosan fellebbez a CONI-nál (az Olasz Olimpiai Bizottság minden sportjogi kérdés végső döntéshozó szerve). De lehet, hogy ez már nem sokat számít majd.
és a klub vezetői reszketve várják március 27-ét, amikor Marco Picco bíró színe előtt következik az olasz piacfelügyelet (Consob) által indított vizsgálat előzetes meghallgatása. Ha Picco perre viszi az ügyet, a Juventus óriási bajba kerülhet.
De miről szól a piacfelügyelet vizsgálata, és miért súlyosabbak a torinóiak gondjai ezt az ügyet illetően?
A lehallgatások és irodai rajtaütések után napvilágra került dokumentumok alapján azt vélelmezi a hatóság, hogy a pandémia alatt a Juventus zsebbe fizetett több játékosának, köztük Cristiano Ronaldónak, hogy ne kelljen a fizetéseket terhelő adóterheket befizetnie. Ez, ugyebár, egyrészt adócsalás, másrészt okirathamisítás, harmadrészt a könyvelés meghamisítása, ami igen súlyos cselekmény önmagában is, sőt egy ponton túl akár halálos lehet a Juve számára.
Ha ugyanis bebizonyosodik, hogy a Juventus a manipulált számok nélkül nem lett volna jogosult a Serie A-licenc kiváltására,
Ez a végkimenetel egyáltalán nem irreális, és lélegzetvisszafojtva várja mindenki a márciusi előzetes meghallgatást, amikor kiderül, milyen bizonyítékok állnak rendelkezésre a Juventus ellen. A fontosságát illetően ezek közül is kiemelkedik egy: a Ronaldóval kötött zsebszerződés, amely, ha valóban létezik – és bizonyítható, hogy tényleg történt pénzmozgás –, jó eséllyel a másodosztályba delegálja a Juvét.
Az UEFA már csak egy sört kér
Mivel a Szuperliga-projekt legfőbb szószólója, sőt ötletgazdája és vezetője Andrea Agnelli volt, és a Juventus – a Barca meg a Real mellett – azóta sem volt hajlandó visszalépni az új, „saját” bajnokság indításának ötletétől, az UEFA és a torinói klub között rendkívül feszült a viszony. Ennek személyes vonulata is van: Alexander Ceferin UEFA-elnök kimondottan jó barátságban volt Andrea Agnellivel, aki konkrétan hátba szúrta a – nagyon rosszul időzített – Szuperliga-ötlettel.
Az UEFA azóta az EU bíróságán is nyert a renegát klubok ellen (akik azért indítottak eljárást, mert szerintük az európai futballszövetség visszaélt a hatalmával, amikor kizárással fenyegette a „Szuperliga-klubokat”), és Ceferin 2022 decemberében a lehető legszélesebb mosollyal az arcán jelentette be, hogy az UEFA is eljárást kezdeményez a Juventusszal szemben.
Össztűz zúdul tehát a torinóiakra, és visszatérve a cikk elején megfogalmazott gondolatra, bizony nagyon hasonló a helyzet a Calciopolihoz. Nemcsak barátok, sors- és bűntársak sincsenek a Juve körül, és