2022. január 3. Szaúd-Arábia C-napja: Cristiano Ronaldo megérkezett az al-Nasszr csapatához, futballkirályként fogadták. Ilyen kaliberű játékos még nem futballozott az ország profiligájában. Ronaldo a világ legjobban fizetett játékosává válik, a hírek szerint visszavonulását követően szaúdi futballnagykövetként folytatja, és
Az ország turisztikai reklámarca egyébként Lionel Messi – a hosszú rivalizálás mellett immár a szaúdi pénz (is) összeköti az elmúlt másfél évtized két legnagyobb futballistáját. Márpedig pénz gyakorlatilag korlátlanul rendelkezésre áll: amíg ön elolvasta ezt a bekezdést, Cristiano Ronaldo cirka 78 ezer forintot keresett. Ha lassabban olvas, akkor 156 ezret.
Elhangzott az összes, ilyenkor megszokott közhely arról, hogy Ronaldo „új kihívásokat keres”; „inspirálja az al-Nasszr férfi és női futballal kapcsolatos víziója” és „miután mindent megnyert Európában, eljött az ideje annak, hogy Ázsiában kamatoztassa tapasztalatát”, de ezt tényleg nehéz lenne másképp minősíteni, mint kommunikációs porhintést, arcmentő píárakciót, aranyba csomagolt bullshitet. Ambícióhiánnyal nem lehet vádolni Cristiano Ronaldót: egész pályafutása során megszállottan dolgozott azért, hogy a legnagyobbak közé emelkedjen, ezt szolgálták klubváltásai is. A vitrinjében sorakozó egyéni díjak, valamint az elhódított trófeák a bizonyítékai annak, hogy el is érte célját. Minden más futballcsillagnál nagyobb rajongótábort szerzett, karrierje milliókat inspirálhat, és amikor visszavonul, minden idők legnagyobbjai között fogják számontartani.
Ha még az al-Hilal – Szaúd-Arábia legnépszerűbb csapata, Ázsia egyik óriásklubja – lenne a célpont, könnyebben érthető lenne a transzfer, ámde az al-Hilalt épp regisztrációs tilalom sújtja, nem szerződtethet új sztárjátékost. Az al-Nasszr, bár kilencszeres bajnok és jelenleg listavezető, egy polccal lejjebb van: nem aratott akkora nemzetközi sikereket, az ázsiai BL jelenlegi idényében szintén nem érintett (három másik szaúdi klub, az al-Hilal, az al-Sabab és az al-Fajszali a legjobb tizenhat között várja a tavaszi folytatást). Ronaldo – aki az európai Bajnokok Ligájában akart szerepelni – most azért fog dolgozni, hogy a következő idényre kvalifikálja csapatát az ázsiai BL-be. És bármekkora is a rajongótábora, sokkal kevesebben fogják látni a játékát annál, mint amikor topligás mérkőzéseken lépett pályára hétről hétre.
Úgy tűnik, Ronaldo olyan helyzetbe manőverezte magát az elmúlt hónapokban, amelyből kevés kiút kínálkozott. A másik alternatíva a The Kansas City Star szerint a Sporting Kansas City volt, amely a „Triple Bank Shot” névre keresztelt művelettel igyekezett az Egyesült Államokba csábítani a portugál világklasszist, és tárgyalásokig is eljutott. Ronaldo bemutatásán azt mondta, ausztrál, amerikai és portugál ajánlatai is voltak; európai topligás csapat a jelek alapján nem szerepelt a komolyan vehető kérők között. És ez nem is meglepő, hiszen:
- Ronaldo még mindig klasszis játékos, de központi figura akar maradni. Más, idősödő sztárokkal szemben nem volt hajlandó elfogadni, hogy lassan a „kisegítő” szerep vár rá. Kiemelkedően értékes játékos lehetne egy rotációban (lásd Zlatan Ibrahimovic példáját a Milannál), de a fizetési igényei, a szupersztár státusa és az egója miatt ez aligha kerülne szóba.
- Ha kezdő, akkor az egész csapatot át kell állítani a kiszolgálására, márpedig ezt a legtöbb klub nem vállalja (nem lehetetlen feladat ez, de nem is feltétlenül nyerő ötlet).
- Még mindig kíméletlen befejező, de helyzetkialakítási képessége romlott, egy agresszív, le- és visszatámadáson alapuló csapatvédekezésbe pedig nehezen beilleszthető.
- A Manchester Unitedtől úgy távozott, hogy minden hidat felégetett maga mögött. Ezt úgy tette ráadásul, hogy „önjáró módon” viselkedett: a klub (és valószínűleg menedzsere) tudta nélkül adott exkluzív interjút Piers Morgannek. Ez óriási kockázati tényező. Az interjú ráadásul nem tett jót a megítélésének sem…
- Ronaldo fegyverként használhatja gigantikus közösségimédia-követői táborát, ez szintén rizikó – ugyanakkor a követőtábor kecsegtető is a CR-t szerződtető csapatnak.
- Interjújában Ronaldo éles kritikával illette a United vezetőit és edzőjét is, ez szintén nem olyasvalami, amit szívesen látnak egy topligás együttesnél.
Összegezve: olybá tűnik, hogy az idősödő Ronaldo már nem feltétlenül jelent annyi pluszt, hogy vállalják a szerződésével és központi szerepével járó terheket meg rizikót. Szaúd-Arábiában ilyen probléma aligha lesz: a liga legnagyobb tudású játékosaként érkezik, és senki sem kérdőjelezi meg, hogy miért ő van a reflektorfényben.
Szaúd-Arábia Dél-Koreát és Japánt megelőzve az első helyen áll az ázsiai szövetség (AFC) országrangsorában.
A 2018-as távlati tervekben az szerepelt, hogy a szaúdi bajnokságnak a világ hét legnagyobb ligája közé kell kerülnie. Az ehhez szükségesnek tartott lépések között a következők szerepeltek:
- Növelni a nézőszámot (ez sikerült, a 2017/18-as évadban 5726-os átlagnézőszám már rendre 8000 fölött van).
- Kiszervezni magánkézbe a klubokat, megfelelő vezetőket találni azok élére. A klubok legfeljebb bevételeik 70 százalékát költhetik el.
- Javítani a fizetési morált (a szaúdi klubok elég gyakran kerültek bajba kifizetetlen bérek vagy szerződésekkel kapcsolatos szabálysértések miatt).
- Növelni a televíziós jogok értékét.
- Több sztárt szerződtetni. Ehhez szükséges a légióskorlát megemelése (ez megtörtént, négyről előbb hétre, majd nyolcra).
- A helyi utánpótlásképzés és játékosfejlesztés támogatása
- Jobb játékvezetés és médiakiszolgálás.
Szaúd-Arábia 2027-ben Ázsia-kupát rendez – a hatalmas ország először lesz házigazdája a kontinensviadalnak –, ezért jelentős infrastrukturális beruházások és fejlesztések következnek, amely egy vb-pályázat esetében is nagyon jól jön. A játékosok topkategóriás környezetben futballozhatnak, mivel a szaúdiak három vadonatúj, 40 ezer fő befogadóképességű stadiont húznak fel, a jelenlegi létesítményeket pedig bővítik és felújítják. Nem mintha a mostani stadionok lepukkantak lennének…
A kínai szuperliga-kísérlet is megmutatta ugyanis, hogy a hatalmas fizetéssel és bónuszokkal az országba csábított légióshad önmagában nem elegendő. Egy igazán jó bajnoksághoz magas szintű légiósok és az ő szintjüket megütő hazai spílerek kellenek, s míg az előbbiekhez elég a „végtelen mennyiségű” pénz, az utóbbiakat jóval nehezebb kinevelni. A kínaiak is erre jöttek rá, és lehet, ez bizonyul a szaúdi ambíciók legerősebb korlátjának.
Az SPL jelenleg olyan fázisban van, mint amilyenben jó néhány éve az MLS volt: elsősorban az idősödő légiósok gyűjtőhelye. A jelenlegi légiós kerettagok – 120 van belőlük – átlagéletkora 30 év fölött van, és a korfa is mutatja, hogy a szaúdi liga inkább végállomás, mintsem ugródeszka.
Mivel a bajnokság csapatai topligás szinten fizetnek, a legjobb hazai játékosok nem szívesen igazolnak külföldre, idegen kulturális közegbe; a légiósoknak pedig igen nehéz dolguk van, ha Szaúd-Arábia után vissza akarnak térni a topligákba. Nem könnyű olyan európai klubot találni, amely kifizeti a szaúdiak által kínált pénzt. A „végállomás” jelleget mutatja, hogy a Transfermarkt nyilvántartása szerint 210 légiós érkezett eddig a tíz legnagyobb élvonalbeli bajnokságból (angol, spanyol, német, olasz, francia, holland, portugál, belga, brazil, argentin), de csak 66 ment vissza ezekbe a ligákba.
Ronaldóhoz hasonló presztízsű játékos persze kevés fordul meg az SPL-ben, és
A Marca angol kiadása ugyan meglebegtette, hogy a szaúdi állam és a Newcastle közötti kapcsolat miatt Ronaldónak lehet egy „kiskapuja” Anglia irányába, de ritkán látható módon ezt a Transfer News Live oldalnak a Marca első számú (spanyol) Twitter-fiókja nevében cáfolták…
Ronaldo érkezése valóságos „fegyverkezési versenyt” indíthat el a szaúdi ligában: a bajnokság nagyon szoros (az első és az ötödik helyezett között csak 4 pont a különbség), és a téli átigazolási időszakban az al-Nasszr riválisai is megcélozhatnak nagy neveket, még ha CR-hez hasonló presztízsű játékost nem is tudnak megszerezni.
„A többi klubot is támogatjuk abban, hogy sztárokat szerződtessenek” – ígérte a sportminiszter Abdulaziz bin Turki al-Fajszal.
Cristiano Ronaldo szerződtetése nem mindennapi „izomvillogtatás” a szaúdi futball részéről. Az is lehet, hogy jó helyen vannak, jó időben: a kínaiak őrült költekezés után hátraarcot csináltak, a brazil és argentin klubok többsége állandó eladási kényszerben van, Katar picike, a japán J-League nem tudja anyagilag felvenni a versenyt a szaúdiakkal. Az MLS-t – amely fejlődési pályája alapján már középtávon is új erőközpont lehet – saját szigorú pénzügyi szabályozása korlátozhatja valamelyest. Szaúd-Arábia előreléphet az Európán kívüli bajnokságok rangsorában.
– erre mutatott rá az al-Nasszr vezetőedzője, Rudi Garcia is. A helyi sportvezetők, futballrajongók, politikusok érthető módon büszkék arra, hogy ilyen kaliberű játékos csatlakozott az SPL-hez; Ronaldo pedig annak tudatában írhatott alá, hogy ő lesz a legjobban fizetett futballista, és primátusa megkérdőjelezhetetlen a bajnokságban. Megkapja azt a rajongást és tiszteletet egy futballőrült országban, amit egy topligás csapatnál már lehet, hogy nem kapna meg – az elmúlt hónapok hányattatásai után önképe szempontjából sem lehet utolsó, hogy a szaúdi futball körülötte forog majd.