Eldönthetik-e a kapusok a vb-döntőt?

Franciaország és Argentína kapuját is olyan kapus védi, aki hétről hétre a Premier League-ben szerepel. Emiliano Martínez az Aston Villa, míg Hugo Lloris a Tottenham csapatában játszik. Kérdés, Martínez tudja-e majd sikeresebben megállítani az Mbappé vezette franciákat, vagy Lloris lesz-e a hatékonyabb Messiék ellen.

Ha a kapott gól nélküli mérkőzéseket vizsgáljuk, akkor az élen holtversenyben Martínez áll három találkozóval. Amennyiben sikerül a vasárnapi döntőn is megőriznie kapuját a góltól, akkor ő lehet a torna aranykesztyűse. Argentína Mexikótól, Lengyelországtól és Horvátországtól sem kapott gólt, vagyis az argentinok hat világbajnoki mérkőzésének felén nem tudták bevenni a hálóját az ellenfelek.

Ezzel szemben a franciáknak egyetlen kapott gól nélküli mérkőzésük van, ám azt éppen az elődöntőben, Marokkó ellen sikerült összehozniuk. Ezek alapján

könnyen kijelenthetnénk, hogy az argentinok jobban bízhatnak a kapusukban az utolsó, vasárnapi mérkőzés előtt, de a helyzet nem ennyire egyértelmű.

Ha a kapott gólok számát vizsgáljuk, akkor Lloris négy (a Tunézia elleni, vesztes csoportmeccsen Mandanda védte a kaput), míg Martínez öt gólt kapott eddig a tornán. A legtöbb gólt a tornán a Costa Rica-i kapus, Keylor Navas kapta. Összesen 11 alkalommal találtak be az ellenfelek, amikor ő állt a gólvonal előtt: hétszer a spanyolok, négyszer a németek, de még így is van egy kapott gól nélküli mérkőzése, a Japán elleni.

A két kapus párharcát illetően a kapott gólokon felül fontos kiemelni azt is, hogy Martínez 5, míg Lloris 10 védést mutatott be eddig a világbajnokságon, vagyis a franciák hálóőre több helyzetben mentette meg csapatát a góltól. Munir az egyetlen kapus a tornán, aki bár pályára lépett, kapott gól nélkül áll jelenleg, ami azért lehetséges, mert csak egyetlen mérkőzésen szerepelt a marokkói válogatottban, és akkor, a belgák ellen hibátlanul teljesített.

A függőleges tengelyen a kapott gólok, míg a vízszintesen a védések száma látható. Ideális állapotban a jobb felső sarokban lennének a legjobb kapusok, hiszen ők sok védést mutatnak be, emellett kevés gólt engednek az ellenfeleknek. Ehhez a legközelebb a holland Noppert, a lengyel Szczesny és a horvát Livakovic áll. Lloris szintén  ebben a negyedben található, de közelebb az átlagos teljesítményekhez. Ezzel szemben Martínez az ellenkező negyedben foglal helyet eddigi teljesítménye alapján, hiszen kevés védést mutat be, ellenben sok gólt kap. Eddigi teljesítménye öt védés, öt kapott gól, ami azt jelenti, hogy az ellenfelek minden második kaput eltaláló lövésből gólt tudtak szerezni az argentinok ellen.

Az előzőhöz nagyon hasonló ábra a fenti is, ám ezen a védések száma mellett a védések hatékonyságát jelenítettük meg. A jobb felső sarokban találhatók azok a kapusok, akik sokat védenek jó védési hatékonysággal, míg a bal alsó sarokban azok, akik keveset védenek és azt is alacsony hatékonysággal. A jobb felső sarokban újra az előző ábrán is már látott nevek láthatók Nopperttel meg Livakoviccsal, de megjelenik már Milinkovic-Savic (Szerbia), Gonda (Japán) és al-Ovajsz (Szaud-Arábia) is.

Ami Llorist illeti, a védések számában átlagos teljesítményt nyújtott, míg a hatékonyságban átlag felettit.

Ezzel szemben Martínez a bal alsó sarokban található kevés védése, és alacsony védési hatékonysága miatt.

A megelőzött gólok száma az utolsó mutató, amely alapján összehasonlítottuk a kapusok teljesítményét a vb-n. A várható gólok (xG) száma sokak számára ismerősen cseng már. Ott a statisztikai modell minden esetben egy várható valószínűséget rendel a lövéshez attól függően például, hogy honnan adták azt le, milyen lábbal, vagy éppen hány védő volt a labda és a kapus között. Az xG nem veszi figyelembe azonban azt, hogy az adott lövés kaput talál-e vagy sem.

Ellenben a kaput találó lövések xG értéke (xGOT) már figyelembe veszi ezt is. Azt értékeli, hogy ha egy lövés a kapu adott pontjára érkezik, akkor mekkora valószínűséggel lesz abból gól. Egyszerű példa erre Messi első tizenegyese a horvátok ellen. A büntető xG értéke 0,74 volt, ellenben az xGOT értéke 0,99, mert Messi nagyon jól helyezte a labdát, és sok erőt is tett a lövésbe, vagyis a kapusnak szinte esélye sem volt hárításra. Az xGOT alapján meg lehet állapítani, hogy egy adott kapus kapujára átlagosan milyen értékű lövések érkeznek. Ha ebből kivonjuk a kapott gólok számát, akkor megkapjuk, hogy miként teljesített a játékos. Ha a szám pozitív, akkor a kapus jobban védett, mint elvárható lett volna tőle, ha negatív, akkor pedig rosszabbul.

Láthatjuk, hogy a kapusok hozzávetőleg fele jobban, míg másik fele rosszabbul teljesített, mint várható lett volna tőle. Nem meglepő módon a legkiemelkedőbb kapusok között most is Szczesnyit, Livakovicot és Noppertet találjuk. Lloris is azon hálóőrök közé tartozik, akik jobban tudtak teljesíteni, mint elvárható lett volna tőlük, hiszen majdnem 1 (0,9) góllal kevesebbet kapott eddig a világbajnokságon, mint várható lett volna. Ezzel szemben ebben a mutatóban a vb eddig legrosszabbul teljesítető kapusa Martínez, aki ellen eddig több mint két (2,4) góllal többet szereztek az ellenfelek, mint várható lett volna.

Ezen adatok alapján azt mondhatjuk el, hogy bár Martíneznek kevesebb gól nélküli mérkőzése van a tornán, és jó az esélye arra, hogy ő legyen a vb – akár – legtöbb kapott gól nélküli mérkőzést elkönyvelő kapusa, a rendes játékidőben

Lloris talán többet képes majd hozzátenni csapata játékához.

Természetesen az esetleges büntetőpárbaj már egészen más kávéház lenne.

A szerző Kocsis Bence, az MLSZ adatelemzője.

Csatlakozz a Sport24 közösséghez, mondd el véleményedet zárt Facebook-csoportunkban, és vegyél részt csak előfizetőknek elérhető exkluzív eseményeinken.

CSATLAKOZOM