Alábecsültük Marokkót és Valid Regraguit.
A világbajnokság előtti, az afrikai válogatottakkal foglalkozó esélylatolgatásban arra tippeltünk, hogy bár Szenegál mellett Marokkó játékoskerete tűnik a legerősebbnek a kontinens képviselői közül, a kedvezőtlen sorsolás alighanem megállítja őket. Illetve egészen pontosan ezt írtuk:
„Más csoportból jobbak lennének a kilátások, ebből a papírforma a korai búcsú, bármilyen erős a keret – hacsak az egyik legnépszerűbb helyi trénernek számító, korábban Katarban is edzősködő Regragui nem tesz csodát.”
No de
Marokkónak, az afrikai és az arab futballnak egyaránt hőse lett az „avókádófejnek” becézett szakember, aki egy ponton összekapcsolódik a szintén elődöntős argentinok mesterével, Lionel Scalonival: mindketten a spanyol Racing Santanderben voltak jobbhátvédek, egymást váltották a kantábriai klubnál 2006-ban.
Regragui az afrikai edzők új generációjának képviselője. A diaszpóra gyermeke (Franciaországban, Corbeil-Essones-ban született), Európában lett profi futballista, karrierje nagy részét topligás vagy topligaközeli környezetben töltötte. Identitása azonban marokkói, igent mondott a szövetség hívására, s válogatott lett, visszavonulása után pedig az edzői pályára lépett. Már játékosként erre készült: volt trénerei – Rudi Garcia és Rolland Courbis – visszaemlékezései szerint rendkívüli érdeklődést tanúsított az edzői, taktikai fogások iránt.
Az európai topkategóriás futballban nevelkedett szakemberként könnyen ért szót hasonló hátterű játékosaival (a legutóbbi világbajnoksághoz hasonlóan most is Marokkó nevezte a legtöbb, nem az országban született játékost a tornára: tizennégyet); franciául, arabul, spanyolul és angolul is beszél, módszerei pedig kevésbé autokratikusak, mint elődjéé, a keret sztárjaival összetűzésekbe keveredő Valid Halilhodzicéi voltak. A Halilhodzic–Regragui váltás – melyre augusztus legvégén került sor – akár szimbolikus is lehetne: egy rutinos, európai, világjáró szakember helyett jött egy fiatalabb, Európában jelentős tapasztalatot szerzett afrikai edző.
A csavar a sztoriban talán csak annyi, hogy
Talán ez az oka annak, hogy mindenkit meg tudott lepni, ugyanis sok dolgot átemelt a klubcsapatainál (elsősorban a Wydadnál) alkalmazottakból a válogatotthoz. Késői kinevezése is hasznára válhatott: az ellenfelek alig néhány meccsen láthatták válogatottját a torna előtt, és azok sem tétmérkőzések voltak.
A torna előtti felkészülési meccseken Regragui átállította csapatát a 4–3–3/4–1–4–1-es formációra. Az észak-afrikai válogatott védelme korábban is „szúrós” volt, ám feltörése még keményebb dió lett: Chile, Paraguay és Grúzia sem tudott gólt szerezni Marokkó ellen, sőt szinte helyzetbe sem került. Aztán a világbajnokságon ugyanígy járt Horvátország, Belgium, Kanada, Spanyolország és Portugália is.
- Amióta Regragui irányít, a marokkói válogatott összesen 1 gólt kapott, az is öngól volt
- Az ellenfelek átlagban csak 2,65 lövéssel találják el a marokkói kaput
- Az ellenfelek átlagos xG-je 0,85
- A 8 meccsen az ellenfelek együttvéve csak 4 igazán nagy helyzetet tudtak kialakítani. A világbajnokságon ötből négy ellenfél a világ legerősebbjei közé tartozott, ehhez képest az ötödiknek, Kanadának voltak a legnagyobb lehetőségei
- A világbajnokságon Brazília és Argentína után Marokkó nyerte meg legnagyobb arányban védekező párharcait
- Amióta egy vb-n 5 meccsen kell túljutni az elődöntőhöz, Marokkón kívül csak Lengyelország (1 kapott gól, 1982), Olaszország (0, 1990), Franciaország (1, 1998), Németország (1, 2002), Portugália (1, 2006) és Olaszország (1, 2006) kapott 1 vagy kevesebb gólt, míg eljutott a legjobb négy közé
- Afrikai csapat nem védekezett még ilyen hatékonyan a világbajnokságok történetében (0,2 kapott gól/meccs)
A marokkóiak játéka bátran mondható megosztónak: a világbajnokság legnagyobb sztorija az övék, ám sok szurkoló bírálja defenzív futballjukat. De egyrészt Regragui a legtöbb riválisánál gyengébb minőségű (bár így is topligás többségű) kerettel tud harcba szállni, így erre kell szabnia meccsterveit; másrészt senkit sem köteles szórakoztatni saját csapata eredményességének rovására.
A marokkói tréner a rendelkezésre álló játékosanyaggal a legmegfelelőbb taktikai megközelítést alkalmazza, amely eddig sikerre vezetett – még egyetlen ellenfél sem tudott mit kitalálni a hihetetlenül szívós, rendkívül magas szinten megszervezett és végrehajtott csapatvédekezés feltörésére.
Az érdekesség, hogy a világbajnokságon látott játék már felfedezhető volt Regragui korábbi csapatainál is. A tar fejű edző kezdőként szíve szerint Pep Guardioláéhoz hasonló futballt szeretett volna játszatni, de – miután alkalmazkodott a marokkói realitáshoz – hamarosan kicsit reaktívabb, direktebb, rugalmas, hatékony megközelítést kezdett alkalmazni. Diego Simeone és Carlo Ancelotti pragmatizmusát ugyanúgy nagyra tartja, mint Guardiola futballját vagy a Rudi Garcia által képviselt elveket.
A Transfermarkt adatai szerint Regragui eddig 234 tétmérkőzésből 100-at kapott gól nélkül hozott le csapataival, ami 42,7 százalékos, kiemelkedően jó mutató. Ráadásul mindezt úgy, hogy általában nem is a legjobb kerettel dolgozott: 2014 és 2020 között a tradicionális élvonalbeli csapatnak számító, de nem kiemelkedően sikeres FUS Rabatot irányította, és vezette történeti hatodik kupagyőzelmére (2014), majd első bajnoki címére (2016). Valódi szenzáció volt, amihez a kitűnő védekezés is kellett: a FUS a második legkevesebb gólt kapta a bajnokságban, kapusa, Abderrahman el-Huszli 12 alkalommal húzta le a rolót az ellenfelek előtt. Regragui – többek között „remekre csiszolt csapatjátékáért” – az év edzője elismerést is megkapta.
A FUS kispadja után katari kitérő jött az al-Duhailhoz, amelynek eredménye bajnoki cím, majd egy ázsiai BL-kudarcot követő gyors távozás lett. A következő klub már Marokkó és Afrika egyik nehézsúlyúja, a casablancai Wydad volt – nehezítő körülmény, hogy a csapat egy sor kulcsjátékosát elveszítette, s a tetejébe több volt futballistája ki nem fizetése miatt a FIFA regisztrációs tilalma fenyegette. Így aztán senki sem várta, hogy Regragui minden fronton a végsőkig harcolni tud. Ekkor is alábecsülték: megnyerte a nagy favorit egyiptomi al-Ahli elleni döntőben az afrikai Bajnokok Ligáját, a városi rivális Raját megelőzve a marokkói bajnokságot és a kupadöntő is csak egy rosszul sikerült tizenegyespárbajon ment el.
A nagy visszhangot kiváltó, és végső soron a szövetségi kapitányi kinevezést meghozó eredmények alapja – aligha meglepő – a remek csapatvédekezés és hatékony előrejáték volt. Bár a Wydad „csak” a harmadik legkevesebb gólt kapta a marokkói bajnokságban, az ellenfelek által kidolgozott helyzetek minősége a legalacsonyabb volt (21,73 xGA; minden rivális 25 fölött), és ennek az együttesnek a kapujára ment messze a legkevesebb lövés (csak 187, azaz meccsenként 5,67; minden más csapat 240 fölött). A vb-keretbe is nevezett kapus, Ahmed Reda Tagnauti 17 alkalommal nem kapott gólt. A támadójáték pedig igen hatékony volt: a casablancai piros-fehérek szerezték a legtöbb gólt és találták el legtöbbször a kaput, holott az xG-t, a lövések, illetve a tizenhatoson belüli labdaérintések számát tekintve sem voltak a legjobbak.
Tegyük hozzá, hogy a Wydad Marokkó nagycsapatai között van, mérkőzéseinek többségét favoritként kezdi, ám a rangadókon és különösen az afrikai BL-ben megmutatkozott Regragui rugalmassága is. Ha kellett, átadta a terepet az ellenfélnek, megelégedett 40 százalék alatti labdabirtoklással, kevés passzal és fegyelmezett védekezéssel, viszont igyekezett riválisa mezőnyfölényét teljesen meddővé tenni. Elmondása szerint nem rajongója a nagyon defenzív játéknak, de a szervezettséget, a csapatmunkát és a fegyelmet erősen megköveteli a pályán és azon kívül is.
Márpedig a futballt az eredményért (is) játsszák. Mint arra ő is rámutatott: kizárólag rengeteg munkával és nagyon alaposan kidolgozott meccstervvel lehet esélyük a vébén tehetségesebb, tehetősebb, erősebb keretű ellenfeleikkel szemben.
Érdemes elolvasni a Total Football Analysis elemzőjének, Alfie Pearsonnak cikkét a Wydad játékáról, mert sok elem visszaköszön most a marokkói válogatottól. Rugalmas, az ellenfél erősségi szintjéhez igazított taktika. Nagyon szervezett védekezés, melyben kulcsszerepet kap a rengeteget dolgozó center (aki rendre kitakarja a passzsávokat az ellenfél legmélyebben helyezkedő belső középpályása, a pivot elől) és az első középpályáslánc mögött mozgó védekező középpályás. A világbajnokságon ezt a fontos feladatot centerben en-Nesziri, belső középpályásként pedig Amrabat klasszis szinten látja el.
A remélt eredmény? Az ellenfél középen nem tud veszélyes támadást építeni, egyik belső középpályása állandóan arra kényszerül, hogy a védővonalba visszalépve indítson akciókat. A legtöbb támadást vagy a szélek felé kell vezetni, vagy muszáj ívelni, mivel középen nincs tér és szabadon megjátszható középpályás. Közben Regragui csapata megtartja szűk, kompakt alakzatát, amit igen nehéz feltörni. A válogatottban ráadásul már topligás szintű játékosokkal, magasabb nívón lehet a taktikát megvalósítani. Támadásban is akadnak hasonló elemek: a rövid sarok felé veszélyesen belőtt pontrúgások, a direkt, gyors ellencsapások a gyakran felfutó szélsőhátvédek támogatásával, a támadójáték fókuszpontjaként használt, sok fejpárbajt megvívó center képe szintén ismerős lehet a vb-ről és a Wydad játékából egyaránt.
Regraguinak sem oka, sem ideje nem volt arra, hogy a válogatottnál más megközelítést keressen, mint amilyet Casablancában a legerősebb afrikai ellenfelekkel szemben használt. Csupán 84 nap és 3 felkészülési mérkőzés állt rendelkezésére a világbajnokság előtt, és tisztában volt azzal, hogy a tornán valódi nagyágyúkkal kell versenybe szállnia. Közben pedig rendet kellett tennie a nemzeti csapatnál – például elsimítani az elődje idején kialakult konfliktusokat és sértődéseket, illetve elérni, hogy mindenki egy irányba húzzon.
Teljes sikert aratott edzőként, vezetőként egyaránt – 105 napi munka után már világbajnoki elődöntőben lép pályára csapata Franciaország ellen. Közben pedig rengeteget tett az afrikai edzőkkel, csapatokkal és játékosokkal kapcsolatos sztereotípiák – lásd, „remek egyéni képességű futballistáik vannak, de fegyelmezetlenek és védekezni sem tudnak” – lerombolásáért is. Meglepő lenne a világbajnokságon nyújtott teljesítménye alapján, ha nem nyílna meg számára az út egy topligás kispad felé.