Már reggel kaptam egy telefont, újabb kollégám lett covidos, el kell hagynunk a hétfői és keddi előadásunkat a kisebb játszóhelyen. Így indult a reggel. Csoda, hogy nem felejtettem el beállítani a felvételre alkalmas médiaboxot a három meccsre. Anglia, Hollandia, USA. Érdekelnek persze, hogy mikor tudom majd egészében megnézni ezeket, még terveim sincsenek, de valahogy lesz. Így okoskodtam.
A színházban próbáltam majdnem kettőig.
Volt egy-két ügyem, mire odanéztem a tévére az iráni kapus feküdt a füvön, ezt hosszú percekig néztem, de kezdődött egy műsorértekezlet. A februári hónap tervezett műsorához szóltak hozzá a színház tárvezetői és asszisztensei, mindezt zoomon. A pandémia óta már ritkán gyűlünk össze a szobámban, kiváltottuk erre a praktikus lehetőségre – ennyi haszna volt/van a járványnak, nem kell feltétlen mindig, mindenütt személyesen megjelenni. Siettem gyalogosan a fogorvosokhoz, hátha megnyugtató megoldást találnak a számban kellemetlenkedő implantátumnak.
A váróban ücsörögve volt lehetőségem a mobilom applikációjában belenézni a meccsbe. Épp véget ért az első félidő, nem is feltétlen az eredmény izgatott, hanem, hogy eltereljem a figyelmemet a kínzó idegeskedésről, latolgatva a legrosszabb variációkat: az összes fogam elvesztésétől, az állkapcsom megfelezésén keresztül a sima ínyproblémáig. Ekkor az angolok már három nullra vezettek. A fiatal orvos, aki másfél éve még a fogköveim leszedésével bajlódott, mára biztoskezű fogpótlástan-szakértővé vált, épp a röntgenbe kísért, mikor Saka újra betalált, továbbá éppen annyi ki- és becsavarozás esett meg velem a fogorvosi székben, ahány gól még a második félidőben adódott. De minderről már otthon értesültem, ahol sebtében megtekintettem a második félidőt, bár az eredményt már tudtam, mert valamelyik applikációm miatt előugrott a mobil készülékemen.
Már hosszú ideje nem történt semmi a Szenegál–Hollandia összecsapáson, amikor újra felkerekedtem, és bementem a színházba, útba ejtve a Disznótoros nevű étkezdét, hogy óvatosan pár szem rósejbnit a számba tegyek. Az injekció még hatott, szerencsére csak apró darabokat rágtam ki a szám belsejéből, a nyelvemnek nem esett baja. Még mindig nem történt semmi a meccsen, amikor nekiálltunk a Rozsdatemető 2.0 című előadásunk felújító próbájának, és midőn szünetet tartottam, az egyik színészünk bemondta a végeredményt.
Na, akkor a második félidőt se nézem meg otthon – gondoltam -, gyorsan megkerestem, hogy F. de Jong lőtt-e gólt, adott-e gólpasszt; lőni nem lőtt, de adni adott. A próba folyt tovább, elkezdődött az USA–Wales, és már csak kilenc perc volt hátra – ennyit hosszabbított a bíró –, amikor felértem a társalgóba a próbánk befejezésekor. A futballrajongó színészek éppen arra voltak kíváncsiak, történik-e még valami Katarban. Megvártam a hármas sípszót, hazasétáltam.
És ezzel együtt párásodott be a szemem, sose felejtem el, amikor 1966-ban bakonybéli nyaralásunk alatt figyelem a fekete-fehér Kékes televízión, ahogy a Szőke Szikla fekszik a liverpooli gyepen, Baróti Lajos szövetségi kapitány arcát eltakarva kétségbeesetten fut a kispadja felé, azután ahogy mégis, felkötött karral játszik tovább Mészöly Kálmán, akit akkor 11 éves gyerekként a szívembe zártam.