A végső vb-erősorrend: Dél-Amerika óriásai a mezőny fölé tornyosulnak

Mindenki készítse a forralt bort, jön a futballtörténelem első november–decemberi világbajnoksága: november 20-án a házigazda Katar és Ecuador mérkőzésével megkezdődik az év legnagyobb labdarúgótornája. Itt az utolsó alkalom, hogy erősorrendbe tegyük a 32 válogatottat – vajon kinek van a legjobb esélye megnyerni a vb-t?

Pihenő? Hahaha! Felkészülés? Jó vicc! Ilyen „apróságokkal” a csapatok többsége nem foglalkozhat a 2022-es vb előtt: a legtöbb bajnokságban (és az európai ligák szinte mindegyikében) november 12–13. még versenyhétvége volt, november 20. pedig a nagy torna nyitónapja. A szokatlan időpont, a „menetből teljesített” világbajnokság, a sivatagi éghajlat egyaránt sokismeretlenes egyenletté teszi a katari eseményt, de egy dologban szinte mindenki megegyezik: Brazília és Argentína esélyei kiemelkedőek.

Történelmileg az Európán kívül rendezett világbajnokságokon megfigyelhető egy trend: jobban szerepelnek az amerikai kontinens csapatai és kicsit visszaesnek az európaiak. De ne feledjük: egészen 2002-ig az „Európán kívül rendezett világbajnokság” mindig Amerikában rendezett világbajnokságot jelentett (négy dél-amerikai és három észak-, illetve közép-amerikai tornát), így a házigazda földrész csapatai értelemszerűen előnyben voltak. Az ázsiai rendezés az összes nagyhatalomnak semleges pályát jelent, számukra szokatlan földrajzi és kulturális környezetben.

Ha a legutóbbi négy tornát nézzük, a dél-amerikai együttesek ezeken nem villogtak: 16 elődöntős helyből 13 Európáé volt, Brazília, Argentína és Uruguay csak egyszer-egyszer jutott elődöntőbe.

A legutóbbi négy vb-győztes mind európai ország válogatottja – olyan országé, amelynek bajnokságát a topligák közé sorolják. A világbajnokságok történetében még sosem volt ekkora európai fölény.

Erősorrendünkben most sem csak a saját fejünk után mentünk: ezúttal a Sports Illustrated, a TSN, az Opta Analyst és a nagy nemzetközi fogadóirodák rangsorát is figyelembe vettük a világranglista és az Élő-rangsor mellett. Az erősorrendet a csütörtöki felkészülési mérkőzések után zártuk le.

32. SZAÚD-ARÁBIA

Sivatagi vb ide vagy oda, arról konszenzus van, hogy Szaúd-Arábiának nem sok keresnivalója lesz a tornán. A szaúdiak vészes gólínségben szenvednek, viszont nem is kapnak sokat – március és november 16. között egyetlen mérkőzésükön sem esett kettőnél több gól, sosem szereztek többet egynél és sosem kaptak többet egynél. Utolsó felkészülési meccsükön 1–0-ra maradtak alul Horvátországgal szemben. Az ismerős környezet és a szurkolók támogatása jelenthet pluszt, a kizárólag hazai bajnokságban edződő játékoskeret ereje pedig mínuszt… A keretből kikerült Fahad al-Muvallad, akinek van egy doppingügye (furoszemidet, azaz tiltólistás vízhajtót használt), és a szövetség úgy gondolta, jobb nem kockáztatni.

31. COSTA RICA

Kipróbált veteránok sora a fedélzeten (csapatnyi 30 évnél idősebb játékos van a keretben), többségük a 2014-es negyeddöntős menetelésnek is részese volt. Ez 2022-ben nem feltétlenül jelent jót… A válogatott a Nigéria elleni 2–0-s győzelemmel intett búcsút saját drukkereinek, ami nagyon jól hangzik, ám ez egy légiós sztárok nélküli, az U23-asokra épülő nigériai csapat volt. A Costa Rica-iak csoportja erős, nagy meglepetés lenne, ha sokáig tartana nekik a vb.

30. KAMERUN

A jó hír: Eric Maxim Choupo-Moting ontja a gólokat a Bayern Münchenben és természetesen megy a világbajnokságra is – a bombaformában levő csatár igen jól jöhet. A rossz: a kameruniak Üzbegisztántól és Dél-Koreától kikaptak, majd a „búcsúztatón” Jamaicával ikszeltek, igaz, messze nem a legjobb csapatukat küldték pályára. A még rosszabb: a szakvezető Rigobert Song néhány kerettag nevét sem tudta kimondani rendesen az utazók bejelentésekor; a szövetségi elnök

Samuel Eto’o pedig továbbra is egészen vad dolgokat nyilatkozik, és döntőbe várja a csapatot.

Ennek alighanem sírás lesz a vége.

Ayman Aref / NurPhoto / Getty Images – Kamerun játékosai és Samuel Eto’o közösen ünneplik a csapat bronzérmét az Afrika Kupán 2022. február 5-én.

29. GHÁNA

Otto Addo kapitány erős topligás különítményt visz a vb-re, viszont kapusposzton gondjai vannak. Az első (Jojo Wollacott) és a második (Richard Ofori) számú kapus is megsérült, így várhatóan a svájci St. Gallen légiósa, a Red Bull-képzést kapott Lawrence Ati-Zigi véd majd a világbajnokságon. Tapasztalata kevés, mérlege pedig nem túl meggyőző nemzeti mezben.  Természetesen mennek Katarba a frissen honosított vagy debütált spílerek (Tariq Lamptey, Inaki Williams, Mohammed Salisu) is. Gondot okozhat a rutintalanság: a 26 fős keretből csak André Ayew, Jordan Ayew, Baba Rahman, Daniel Amartey és Thomas Partey számlál negyven vagy több válogatottságot. A rajt előtt feltűnést keltő győzelmet arattak a „fekete csillagok”, 2–0-ra legyőzték az erős összeállításban pályára lépő svájciakat.

28. AUSZTRÁLIA

Eléggé színtelen-szagtalannak tűnik az ausztrál csapat, pláne, ha összevetjük, mondjuk, a bivalyerős 2006-os kerettel a mostanit. Az auszik szeptember és a vb-nyitány között nem játszottak felkészülési mérkőzést. A várakozások nem túl magasak, a „Socceroos” viszonylag nyugodtan készülhet, ráadásul úgy tűnik, a Veronában játszó Ajdin Hrustic is felépül a rajtra bokasérüléséből. Graham Arnold szövetségi kapitány a technikás középpályásban látja elsősorban az „X-faktort”, ami jó szerepléshez segítheti csapatát. A szupertehetséges, 18 éves, januártól már Newcastle-mezben szereplő Garang Kuol szintén utazik Katarba, az ifjú csatár lett minden idők legfiatalabb ausztrál vb-kerettagja.

27. TUNÉZIA

A tunéziaiak az utolsó pillanatig vártak a kerethirdetéssel, és visznek NB I-es játékost is:

Aissa Laidouni éppúgy meghatározó ember a válogatottban, mint a Ferencvárosban.

Varga Jennifer / 24.hu – Aissa Laidouni a Ferencváros-Qarabag Bajnokok Ligája selejtezőn 2022. augusztus 9-én a Groupama Arénában.

A keret majd’ harmada a hazai bajnokságból érkezik, és több mint a fele valamelyik arab országban futballozik; kevés a magas szinten tapasztalatot szerzett játékos. A válogatottat lelkesen fogadták a szurkolók Katarban – néhány éve 26 ezer fősre tették a pici országban élő tunéziaiak számát, így aztán buzdításban nem lesz hiány.

26. KATAR

A helyezés a házigazdának megelőlegezett bizalom, vagy az a sejtés van mögötte, hogy a rendező kicsit „hátszeles” lesz a tornán, mert hogy Tunéziánál, Ghánánál, Kamerunnál vagy Ausztráliánál nem erősebb ez a keret, az biztos. De hát a vb-történelemben egy kivétellel (Dél-Afrika, 2010) minden házigazdának sikerült továbbjutnia legalább az első körből. A katariak hónapok óta együtt készülnek, több edzőtáborba és összetartásra is elvonultak, legutóbbi öt meccsükön veretlenek, a legutóbbi négyet (Guatemala, Honduras, Panama és Albánia ellen) megnyerték. Félix Sánchez és kizárólag Katarban játszó futballistákból álló kerete készen áll.

25. KANADA

A juharlevelesek már az Öböl-térségben készülnek egy ideje a világbajnokságra, játszottak is Bahreinnel egy 2–2-t, de ezen a mérkőzésen nem voltak még ott a legjobb kanadai játékosok. A meccsen kidőlt a rutinos védő Doneil Henry, aki ennek ellenére a csapattal maradt, de nem került a nevezettek listájára; a másik hiányzó az MLS nagydöntőjén lábát törő kapus, Maxime Crepeau. A legnagyobb sztár, Alphonso Davies viszont bevethető lesz, és felépült sérüléséből a veterán csapatkapitány Atiba Hutchinson is. Davies még az utolsó felkészülési mérkőzést is kihagyta, ám Kanada így is győzni tudott 2–1-re Japán ellen.

24. IRÁN

Iránban nem a világbajnokság körül forog minden, tekintettel az országban zajló eseményekre… 

Carlos Queiroz szövetségi kapitány kerethirdető sajtótájékoztatóját elhalasztották, és későbbi időpontban tartották meg. Felröppent egy olyan pletyka, amely szerint ennek oka az volt, hogy a háttérből nyomást helyeztek a szakemberre a „kritikus megjegyzéseket tevő” játékosok kihagyására. Ennek valóságalapját nem tudjuk, mindenesetre Sardar Azmoun – aki nyíltan támogatta a tüntetőket – végül ott van a csapatban, igaz, gólerőssége miatt ő kihagyhatatlannak számít… Ha otthon nyugalom lenne, Irán tán okozhatna meglepetéseket, így azonban kétséges, hogy mennyire tudnak a játékosok a vb-re összpontosítani. Queiroz szerint (aki kiviharzott a vb előtti sajtótájékoztatójáról újságírói kérdések miatt) teljes mértékben.

23. DÉL-KOREA

A legnagyobb kérdés eldőlt: arccsonttörése ellenére Szon Hung Min utazhat a világbajnokságra; hogy mennyire viselte meg a kényszerű kihagyás, azt majd meglátjuk. A dél-koreaiak legjobb játékosuk nélkül múlták felül 1–0-ra Izlandot, így jó hangulatban utazhattak el Katarba, annak ellenére, hogy egyik védőjük, Pak Dzsi Szu megsérült, és otthon marad. Paulo Bento szövetségi kapitánynak a legnagyobb fejtörést Szon állapota jelenti, a kerethirdetéskor még azt sem tudta megmondani, mikor állhat edzésbe a Tottenham sztárja.

Clive Rose / Getty Images – Szon Hung Min hagyja el a pályát sérülése után a Marseille és Tottenham Hotspur közötti mérkőzésen 2022. november 1-jén.

22. JAPÁN

A keret J-League-ben játszó futballistái már november 10-én megérkeztek Katarba, ők voltak az „első fecskék”. A megfiatalított japán válogatott összetétele erős (sosem volt ennyi európai légiós a keretben és ilyen bő a merítési lehetőség), „csak” a sorsolás a bökkenő, mert ott van a kvartettben Németország meg Spanyolország, és az egyik nagyágyút meg kellene előzni. A vb előtti sérülésmizéria Japánt sem kerülte el, a Huddersfield középhátvédje, Nakajama Juta Achilles-ín-probléma miatt marad le a tornáról. A Celtic csatárát, Furuhasi Kjogót nem hívta meg a keretbe Morijaszu Hadzsime szövetségi kapitány, pedig támadóopciói nem annyira bőségesek. A vb előtt volt egy ötmérkőzéses veretlen és kapott gól nélküli szériája Japánnak, ám az megtört a kanadaiak elleni főpróbán (1–2).

21. ECUADOR

Ecuador világranglistás helyezése nem acélos, de több erősorrend is „kinézi” a válogatottból a továbbjutást. A dél-amerikai együttes gyengébb Hollandiánál, ám ha Katart elkapja a nyitómérkőzésen, a „Mané-sokkon” átesett szenegáliak ellen sem esélytelen. Az utazó keretből kimaradt Byron Castillo, aki (illetve gyanús papírjai) miatt Ecuador vb-szereplése is veszélybe került. Végül a FIFA és a nemzetközi Sportdöntőbíróság is zöld utat adott Ecuadornak, Castillo viszont megsérült az Irak elleni (0–0) felkészülési mérkőzésen. Ecuador

legutóbbi 15 mérkőzéséből csak egyet veszített el, a legutóbbi haton gólt sem kapott

– ezeken két 1–0 és négy 0–0 a mérleg, inkább a védelem a jó, mint a támadójáték.

20. MAROKKÓ

Valid Regragui szövetségi kapitány meglepetésre kihagyta a keretből a Ferencvárosban játszó Mmaee testvéreket; azt a jó ég tudja, hogy szakmai döntés vagy lobbitevékenység vezetett ehhez. A vb előtti utolsó bajnoki fordulót a marokkóiak sem úszták meg, a tornára nevezett Amin Harit (Olympique Marseille) nagyon csúnya térdsérülést szenvedett. Három Marokkóban játszó futballista fért be az európai és ázsiai légiósok közé, korábban mindhárman Regragui játékosai voltak a casablancai Vidadnál. A vb előtt Grúzia 3–0-s legyőzésével melegített a marokkói válogatott, Hakim Zijes fantasztikus gólt ívelt saját térfeléről – önbizalom-növelőnek jó volt!

19. WALES

Nyolc olyan játékos került be a keretbe, aki a legutóbbi két Eb-n már jelentős tornarutint szerzett. A legnagyobb név természetesen a friss MLS-bajnok Gareth Bale, aki állítása szerint teljesen egészséges, és végig tudja játszani mindhárom csoportmérkőzést. Ezt Bale sérülékenységét ismerve érdemes fenntartásokkal kezelni… Kilenc Premier League- és nyolc Championship-játékos utazik Katarba, de még az angol negyedosztályból is be lehetett kerülni (Chris Gunter az AFC Wimbledon, Jonny Williams a Swindon Town játékosa). Elutazás előtt a csapat vb-himnuszát is bemutatták – aki beszéli a walesi nyelvet, együtt énekelheti Dafydd Iwannel és a szurkolói kórussal. Lehet, hogy ez az utolsó nagy esemény, amelyen a csapat Wales néven vesz részt, hiszen a labdarúgó-szövetség kezdeményezte, hogy a jövőben a nemzetközi színtéren is Cymru néven szerepeljen a válogatott. A vb-himnusz ennek az előszele, mivel a nyelv és a kultúra fennmaradását ünneplő 1983-as dal szövege walesi.

18. EGYESÜLT ÁLLAMOK

A walesieket éppen megelőzi fő csoportriválisuk. Mivel az MLS-idény még ment, az amerikaiak sem tudtak felkészülési mérkőzést játszani a FIFA-versenynaptáron kívül eső időpontban, a válogatott majdnem kéthónapos szünet után lép pályára első vb-csoportmeccsén. Gregg Berhalter szakvezető az új hullámra szavazott, a 26 nevezett játékos több mint fele 24 éves vagy fiatalabb, és DeAndre Yedlin az egyetlen kerettag, aki már játszott világbajnokságon! Az „ifjoncok” minden idők legerősebb amerikai futballgenerációjává válhatnak: Weston McKennie, Christian Pulisic, Tyler Adams, Josh Sargent, Timothy Weah, Brenden Aaronson, Sergino Dest, Giovanni Reina, Yunus Musah és Joe Scally egyaránt korát meghazudtoló topkategóriás tapasztalattal utazik a világbajnokságra.

Joachim Bywaletz / DeFodi Images / Getty Images – Joe Scally

17. LENGYELORSZÁG

Robert Lewandowski egészséges és Barcelonában sem állt le a gólgyártással, azt majd meglátjuk, hogy „szárnysegédei” (Piotr Zielinski, Arkadiusz Milik, Sebastian Szymanski) mennyi támogatást tudnak neki nyújtani. A cserekapus Bartlomiej Dragowski az utolsó pillanatban kidőlt, de ez kevéssé rendít meg egy olyan csapatot, amelynek összeállítása Wojciech Szczesny nevével kezdődik. Az utolsó felkészülési találkozón a legnagyobb ászaikat pihentető lengyelek Krzysztof Piatek góljával felülmúlták Chilét, a főpróba megfelelően sikerült.

16. SZENEGÁL

Egész Szenegál azért szorított, hogy csak Sadio Manéval ne történjen valami a világbajnokság előtt, erre nyilván Sadio Mané sérült meg,

méghozzá egy olyan meccsen, amit nyugodtan ki is hagyhatott volna (Bayern München–Werder Bremen 6–1). A Bayern szakemberei mellett a szenegáli válogatott orvosa is megnézte Manét, mielőtt megszületett volna a verdikt: a világ egyik legjobb támadója elutazhat Katarba. Aztán a szenegáliak csütörtök este bejelentették, legnagyobb csillaguk nem léphet pályára a vb-n, mert nem gyógyul a sérülése, műtétre lesz szükség. Ugyan Szenegál a legerősebb keretű (ráadásul kedvező sorsolású) afrikai együttes, ám legjobbja nélkül félkarú óriás – ettől függetlenül Ecuadort és Katart még megelőzheti. Boulaye Dia, Ismaila Sarr, Bamba Dieng és Famara Diédhiou felkötheti a gatyáját, az ő vállukat nyomja elsősorban a Mané-pótlás terhe.

15. MEXIKÓ

Tata Martino megcsinálta: nem rúgták ki a világbajnokság előtt, bár a szurkolók már rég elvesztették a türelmüket a szövetségi kapitánnyal szemben. A szakvezető rutinos keretet nevezett, Mexikó az egyik legmagasabb átlagéletkorú csapattal utazik Katarba, négy játékos 100 válogatottság fölött jár, a cserekapus Alfredo Talavera pedig már a negyvenet is betöltötte. A várakozásoknak megfelelően nem került be az utazók közé „Chicharito” Hernández, ott van viszont Raúl Jiménez, aki hosszú ideje nem játszott, aggódik is a klubja a katari kiküldetés miatt. Guillermo Ochoa és Andrés Guardado ötödik világbajnokságára készülhet. Mexikó hagyományosan a nyolcaddöntőben esik ki, most viszont eljutni sem lesz könnyű odáig – a svédek elleni vb-főpróbán elszenvedett 2–1-es vereség nem jó előjel.

14. SZERBIA

A szerb szurkolók idegeit aligha simította ki, hogy Serie A-sztárjaik még rangadókat játszottak az előző hétvégén, de sikerült sérülés nélkül átvészelni a meccseket a legfontosabb kerettagoknak. Irdatlan erős támadósorral utaznak Katarba a szerbek, ha nem csak a nevek szintjén lesznek nagyok, bárkit meglephetnek. A válogatott legeredményesebb csatára, Aleksandar Mitrovic bokasérülés miatt „pihent” egy kicsit, de a világbajnokságra elvileg teljesen felépül. Dragan Stojkovic csapata merész álmokat szövögethet.

13. SVÁJC

Svájc nagyon jó csapat, de talán nem elég jó ahhoz, hogy számításba kelljen venni a végelszámolásnál. Murat Yakin együttese ettől függetlenül

rém kellemetlen ellenfél lesz,

és ha továbbjut gyilkosan erős csoportjából (Brazília, Szerbia és Kamerun mellől), akkor a legnagyobbak számára is veszélyforrás lehet. A nagy nevek mind a fedélzeten vannak, Yakin saját bevallása szerint a bőség zavarával küzdött, ráadásul sok játékosa mutat jó formát. A keret fele már legalább három nagy torna tapasztalatával utazik el Katarba – no meg egy kellemetlen élménnyel, mert az utolsó felkészülési mérkőzésen Ghána 2–0-ra legyőzte Svájcot. Ez figyelmeztető jel is lehet: a svájciak megszenvedtek a 33 fokban és a magas páratartalomban.

12. URUGUAY

Diego Alonso keretében hat 35 év fölötti veteránt találunk; azt különösen megnéznénk, hogy összeáll-e ezen a vb-n is az együttvéve 70 esztendős Edinson Cavani, Luis Suárez páros (azért Darwin Núnez jobb opciónak tűnik). Ronald Araújo utazik, de nem tudni, milyen állapotban van, mert szeptember vége óta nem játszott sérülése miatt. Azt viszont tudni, hogy a középpálya motorja, Federico Valverde milyen formában van: egészen kiemelkedően játszik, és nagyon nagyot dobna az uruk esélyein, ha a világbajnokságon sem adná alább. Ha az utolsó nagy fellépésükre készülő veteránok és a fiatalabbak elkapják a fonalat, Uruguay meglepetéseket okozhat.

Silvestre Szpylma / Quality Sport Images / Getty Images – Federico Valverde

11. HORVÁTORSZÁG

Ne tévesszen meg senkit a horvátok top tízen kívüli helyezése, az előző vb ezüstérmese semmivel sem lett gyengébb, legfeljebb néhány kulcsjátékosa sokkal rutinosabb… Luka Modric már 37 éves, Ivan Perisic, Domagoj Vida és Dejan Lovren is lehet, hogy utolsó világbajnokságán kap lehetőséget, de a keret nagy része a legjobb korban van, illetve a legjobb korba lép éppen. Szégyen lenne, ha ez a csapat nem jutna tovább a csoportkörből, ám a papírforma szerint a 16 között vagy Spanyolország, vagy Németország jön szembe, ami azért rövidre zárhatja a horvát szereplést. A Brozovic, Modric, Kovacic belső középpálya viszont a világ egyik legjobbja, a horvát csapat ékköve. Bárkit legyőzhetnek.

10. PORTUGÁLIA

Azt nem mondhatni, hogy Cristiano Ronaldo elegánsan távozott Katarba, mert egy exkluzív interjúban gyakorlatilag bedobta a gyújtóbombát a Manchester Unitedhez, és már aligha játszik többet az MU-ban. Az elégedetlen és klubjánál háttérbe szorult ikon a világbajnokságon vezérszerepet kaphat, és megmutathatja, hogy még mindig a világ egyik legjobbja.

Biztosan fűti a dac (őt ne fűtené?), bár az utóbbi időben már a portugálok is megkérdőjelezték kezdőcsapatbeli tagságát.

Fernando Santos kerete brutálisan erős, és az egy dolog, hogy tele van sztárjátékosokkal a világ legerősebb csapataiból, de azt sem érdemes elfelejteni, hogy két portugál klub (Benfica, Porto) is csoportelső lett a Bajnokok Ligájában. Egyik ellenfelük a fáradtság lehet: a FIFPRO adatai szerint a portugál kerettagok lábában van a legtöbb játékperc. Diogo Jota a legnagyobb hiányzó sérülés miatt, Joao Moutinho és Renato Sanches a keretbe sem fért be. Ronaldo nem lépett pályára a nigériaiak elleni találkozón, de nélküle is villogott a válogatott, s beledöngölte ellenfelét a gyepbe (4–0). A portugálok nem szerénykednek: kimondták, hogy a világbajnoki trófeáért mennek Katarba.

9. DÁNIA

Ha azt kellene kiválasztani, mely csapatot tippelik a legtöbben a „sötét lónak”, alighanem Dánia lenne a válasz, és nem a tiszta fekete harmadik számú meze miatt. A csapat duzzad az önbizalomtól és harmonikusan muzsikál Kasper Hjulmand keze alatt, Christian Eriksen teljesen felépült és kézbe kaphatja megint a karmesteri pálcát, tán csak egy igazán gólerős csatár hiányzik. Jellemző, hogy Eriksen az összes utazó dán csatárnál jobb gólátlaggal büszkélkedhet a válogatottban. Ha sikerül továbbjutni, és az argentinokat elkerülni (ehhez alighanem meg kellene előzni a világbajnok franciákat), akkor sokáig juthatnak a dánok.

8. ANGLIA

Az angolok formája kétségbeejtően rossz volt a vb előtt, a játékosok kifacsartan érkeznek a világbajnokságra (Harry Kane panaszkodott is erre), a szurkolói bizalom megrendült Gareth Southgate-ben. Mindezek ellenére papíron ez a keret éremesélyes. Kimaradt belőle a jó formát mutató, ám egy korábbi fogadási ügybe belegabalyodó Ivan Toney, az is elég rejtélyes, hogy Fikayo Tomori miért nem fért be – mindenesetre a csoportkört bármilyen összetételben simán kellene venniük az angoloknak, aztán a többit meglátjuk. Ha a Nemzetek Ligájában mutatott rettenetes formát hozzák, még a csoportkörben is bajba kerülhetnek, ha a legutóbbi vb-n és Eb-n mutatottat, a négy közé juthatnak.

7. BELGIUM

Sejtelem ez és nem tény, de az az érzés keríti hatalmába a szemlélőt, hogy a belga aranygeneráció csúcspontja már mögöttünk van.

A nevek fantasztikusak.

Nyolc játékos jár 90 válogatottság fölött, a keret zsúfolásig tömve sztárokkal, Kevin De Bruyne talán a világ legjobb támadó középpályása, de a korösszetétel korábban sokkal jobb volt, és több kulcsjátékos vagy sérülésekkel küzd, vagy már hosszabb ideje nem találja a csúcsformáját. A 26-os keretből 17 futballista 27 éves vagy idősebb, 11-en harmincon felül járnak, Roberto Martínez „érinthetetlenjeit” nem szorítja ki az új hullám, De Bruyne, Eden Hazard és Romelu Lukaku triója néhány évvel korábban sokkal félelmetesebbnek hangzott. Ez az utolsó esély: ha most nem nyer az aranygeneráció, akkor már soha.

Peter De Voecht / Photo News / Getty Images – Kevin De Bruyne a belga válogatott edzésén 2022. november 16-án.

6. NÉMETORSZÁG

Hansi Flick a kevés topkategóriás edzőt felvonultató vb-mezőny egyik nagyágyúja, a keret erősségére nem lehet panasz. Flick először vezeti tanítványait nagy tornán, a fő kérdés, hogy miként birkózik meg azzal, hogy nincs elit középcsatára (Timo Werner sérülés miatt nem lehet ott a vb-n, Niclas Füllkrug az egyetlen igazi kilences a keretben – ő szerezte az Omán ellen kínkeservesen megnyert felkészülési mérkőzésen az egyetlen gólt). A másik probléma a kulcsemberek fáradtsága: a szövetségi kapitány az elutazás utáni sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy nagyon alaposan meg kell vizsgálni, kinek van mindenképpen szüksége a pihentetésre a világbajnokság előtt. Négy utánpótlás-korosztályú játékos is befért a keretbe, köztük a két szupertini (Jamal Musiala, Youssoufa Moukoko); de van nagy visszatérő is a 2014-es vb-hős Mario Götze személyében. A szokásos szomorú, nagy torna előtti „rituálé” (Marco Reus megsérül, és kimarad a keretből) most is megvolt. Elég jó ez a csapat ahhoz, hogy világbajnokságot nyerjen?

5. HOLLANDIA

Louis van Gaal sikeres kemoterápia után, sokadik nagy feladata előtt:

a holland szakvezetőt már senki és semmi nem tudja meglepni.

Ő viszont nagyon sok ellenfelet képes meglepni, például azzal, hogy jobb csapatot kovácsol annál, mint amilyen nevek a keretben vannak. Ez azért nem a sztárokkal a padlásig zsúfolt holland keret, mint néhány korábbi volt, de nagyon jól teljesít, s a legutóbbi 15 mérkőzésén veretlen maradt. A kapusposzt óriási kérdőjel: Justin Bijlow (Feyenoord), a 39 éves Remko Pasveer (Ajax) és az újonc Andries Noppert (Heerenveen) a három nevezett, nehéz elképzelni, hogy ezzel a névsorral a végső fázisba lehetne jutni a világbajnokságon. Erre mondaná Van Gaal: majd meglátják!

4. SPANYOLORSZÁG

Ha már edzői nagyágyúk, Flick és Van Gaal mellett Luis Enrique is a vb-n dirigáló, BL-győztes szakvezetők között van. David de Gea, Sergio Ramos és Thiago Alcántara sem utazik Katarba, ha a válogatott leszerepel, akkor ezt nyilván fel fogják hánytorgatni a szövetségi kapitánynak. Sergio Busquets, Jordi Alba és César Azpilicueta jó eséllyel utolsó nagy válogatott tornájára készül, ugyanakkor a középpálya és a támadósor tele van ifjú sztárokkal (Ansu Fati, Pedri, Gavi, Dani Olmo), akik hamarosan szupersztárok lehetnek. Itt is kérdőjel a centerposzt: ha Álvaro Moratának jó tornája van, akkor komplett a spanyol válogatott, ha viszont régi rossz szokása szerint öt helyzetből hatot hagy ki, akkor baj van. A Jordánia elleni bemelegítő meccsen Marco Asensio játszott középcsatárt, ő nem talált be, Ansu Fati, Gavi és Nico Williams ellenben igen; Spanyolország 3–1-re győzött.

3. FRANCIAORSZÁG

Mindent elmond a franciák megdöbbentő keretmélységéről, hogy a többek között Paul Pogbát és N’Kolo Kantét is otthon tartó sérüléshullám (az utolsó napokban a rengeteg kidőlt játékoshoz még Presnel Kimpembe és Christopher Nkunku is csatlakozott) ellenére is a legnagyobb esélyesek között van. Didier Deschamps szövetségi kapitány nemet mondott a szárnyvédőkre, ezzel eldőlt, hogy négyes védőlánccal akar játszani. A gyenge pont a sérülések tizedelte középpálya lehet, a kiszámíthatatlan Adrien Rabiot valószínűleg kulcsszerepet kap, és ez nem biztos, hogy jót jelent…  Az is kérdés, hogy Deschamps megleli-e a félelmetes névsorú (Kylian Mbappé, Karim Benzema, Antoine Griezmann, Olivier Giroud, Ousmane Dembélé, Kingsley Coman, Marcus Thuram) támadóegység egyensúlyát és ideális összeállítását. Senkinek sem rebbenne a szeme, ha a franciák megvédenék a címüket, de tegyük hozzá, ez 1962 óta egyetlen válogatottnak sem sikerült.

2. ARGENTÍNA

Mi lehet annál ijesztőbb a riválisoknak, mint hogy Argentína 36 mérkőzéses, világrekord-közeli veretlenségi sorozatban van?

Az, hogy Lionel Messi ihletett formában villog egész ősszel. Messinek ez az utolsó világbajnoksága, Lionel Scaloni remekül összerakott csapata pedig tökéletesen alkalmasnak tűnik arra, hogy megvalósítsa a trófea megszerzéséről szőtt álmot. Erősek támadásban, szilárdan védekeznek és jól játszanak labda nélkül, megtalálták a megfelelő egyensúlyt a csapatban, ami nem könnyű a kötetlen szerepkörű, keveset letámadó és védekező Messivel. Scaloni és együttese eddig teljes harmóniában dolgozott együtt, a csoportbeosztás kedvező, a nyolcaddöntőben viszont valószínűleg Dánia vagy Franciaország jön szembe. De hát ezzel a kerettel kitől kellene tartani? A nevek alapján a védelem lehetne a „gyenge” pont, de nézzünk rá az eredményekre: az argentinok legutóbbi 17 mérkőzésükből 14-et „nullázással” hoztak, és legutóbb 2021 júniusában kaptak egynél több gólt. Utolsó felkészülési találkozójukon az argentinok gyönyörű gólokat szerezve 5–0-ra elsöpörték az Egyesült Arab Emírségek válogatottját.

1. BRAZÍLIA

Melyik csapat lehet ennél az argentin válogatottnál is erősebb? Az ősi rivális brazil együttes, amelyet minden ranglista és minden erősorrend az első helyre prognosztizál. Ez alapján akár le se játsszák a világbajnokságot, de a selecao a legutóbbi négy tornán mindig csúful rálépett valami aknára. Probléma lehet, hogy a portugálok után a brazil kerettagok kapták a legnagyobb meccsterhelést a 2021/22-es idényben és 2022 őszén. A csapat kapustól centerig topkategóriás, bár talán akad egy kisebb gyenge pontja: hiába Brazília a támadó felfogású szélsőhátvédek szellemi otthona, a mostani választék kritikája, hogy befért a 39 éves, Mexikóban légióskodó Dani Alves. Mellette Thiago Silva a másik nagy veterán, Neymar feledtetné a korábbi vb-csalódásokat, a kapusposztért Alisson és Ederson küzd (a másik 31 csapat többsége sírva könyörögne egyetlen ilyen kapuvédőért), bevetésre kész Casemiro, Marquinhos, Raphinha, Gabriel Jesus, Richarlison, Vinícius Júnior. Nem is folytatjuk, talán csak annyival, hogy Roberto Firminót lazán ki lehetett hagyni a vb-keretből.

Ha Tite csapata nem nyeri meg a világbajnokságot, a brazilok a kardjukba dőlnek.

Úgy tűnik, a két dél-amerikai óriás a mezőny fölé tornyosul, legalábbis az előzetes esélylatolgatások alapján. Azt viszont ne feledjük: ha mindkettő megnyeri a csoportját, akkor azonos ágra kerül, így a két topfavoritból valószínűleg csak az egyik juthat el a fináléig.

Csatlakozz a Sport24 közösséghez, mondd el véleményedet zárt Facebook-csoportunkban, és vegyél részt csak előfizetőknek elérhető exkluzív eseményeinken.

CSATLAKOZOM