Abban a különös helyzetben vannak a válogatottak szakvezetői, hogy tulajdonképpen szeptemberben megtettek mindent, ami megtehető a vb érdekében. Az együttesek többsége lejátszotta az utolsó (utolsó előtti) felkészülési vagy tétmeccseket, majdnem két hétig együtt gyakorolhatott a keret, bő másfél hónapnyi imádkozás indul, hogy senki ne sérüljön meg a számításba vett játékosok közül. Rendes összetartás? Torna előtti ráhangoló meccsek sorozata? Ilyesmire senki se számítson, az év végére tolt világbajnokságra menetből repülnek a játékosok, egy rettentő zsúfolt őszi klubszezon végén. Az nyitott kérdés, hogy ez miként befolyásolja majd Katarban a játékot.
Erősorrendünkben a szeptemberi válogatott játéknapok után igyekszünk rangsorolni a világbajnokságra kijutott csapatokat. A súlyozásba belejátszik a sorsolás és a forma, és figyelembe vettünk több erősorrendet (The Guardian, Goal, CBS, Yahoo), a világranglistát meg az Élő-rangsort is. Visszaszámlálás indul!
32. SZAÚD-ARÁBIA (szeptemberi mérleg: 0 győzelem–2 döntetlen–0 vereség)
Ha a „jó jelek a világbajnokság előtt” rubrikát igyekszünk kitölteni, a szaúdiaknak azt véshetjük be, hogy szilárd a védelmük. A támadósoruk pedig impotens… Szaúd-Arábia legutóbbi 13 mérkőzésének mindegyikén kettő vagy kevesebb gól esett, az arab állam legjobbjai egyszer sem szereztek egynél többet, legutóbbi négy meccsükön „tököt lőttek”. Az Ecuador és az Egyesült Államok elleni felkészülési mérkőzések 0–0-i azért nem rossz hírek: két vb-szereplővel sikerült ikszelni. A szaúdiaknak még lesz egy rakás felkészülési találkozójuk, október 22. és november 16. között Észak-Macedónia, Albánia, Honduras, Izland, Panama és Horvátország ellen is megpróbálhatnak gólt szerezni. Ha ekkor sem megy, az már tényleg aggodalomra ad okot.
31. KATAR (0–1–2)
Az egész nyáron edzőtáborozó házigazda augusztus végén és szeptember elején hat felkészülési meccset játszott, de csak egyet nyert meg. A Spanyolország után Bécset és Bécsújhelyt belakó katariakat szeptemberben a horvát olimpiai korosztály (U23) leverte, mint vak a poharat (0–3), a vb-résztvevő Kanada 13 perc alatt döntötte el a meccset (0–2), Chile ellen viszont sikerült 2–2-es döntetlent játszani. A katari sajtó bírálta a válogatottat: a védelem nem csiszolódott össze, a beadások elhárítása nem megy, a játékosok lábában nincs elég meccs (a helyi bajnokságból kivették a vb-re készülő keret tagjait!), a védekezés túl mély, a támadójáték gyengécske, a kispad rövid. Felix Sánchez szövetségi kapitány a hazatérés és az 5000 drukker által meglátogatott nyílt edzés után azt mondta, a világbajnokságra minden rendben lesz. Jöhet az újabb edzőtábor!
30. COSTA RICA (1–1–0)
Alighanem már a Japán elleni vb-csoportmeccs is indokolta, hogy a közép-amerikaiak ázsiai zónás ellenfelek, Dél-Korea (2–2) és Üzbegisztán (2–1) ellen készültek. Az utóbbi mérkőzésen a Costa Rica-i együttes jóformán helyzetbe sem került, hogy aztán a ráadás perceiben kétszer is betaláljon, a dél-koreaiak elleni 2–2-n viszont az utolsó percekben csúszott ki a kezéből az irányítás. A „Ticos” legutóbbi 12 meccséből csak egyet veszített el, igaz, alig játszott erős ellenféllel.
29. AUSZTRÁLIA (2–0–0)
Az auszik régi ismerősüket, Új-Zélandot kérték fel edzőpartnernek (a két csapat 100 éve játszott először válogatott meccset, erről emlékeztek meg), nyertek is kétszer (1–0, 2–0), s március óta nem szenvedtek vereséget. Graham Arnold szövetségi kapitány állítólag már októberben, jóval a FIFA által megadott határidő előtt kihirdeti keretét. Új-Zéland ellen Arnold két szinte teljesen különböző csapatot játszatott, a helyi értékelések szerint sok új információt nem adott a két meccs. Az ausztrálok zártan védekeznek, kimondottan konzervatívan játszanak, de ez a vb-csoportjukat ismerve jogos óvatosság.
28. KAMERUN (1–0–2)
A szeptemberi egyetlen győzelmet nem az A-keret harcolta ki (2–0 Egyenlítői Guinea ellen), a legjobbak Üzbegisztánnal (0–2) és Dél-Koreával (0–1) szemben léptek pályára, és zakóztak le. A nagyhangú nyilatkozatairól (is) ismert egykori világklasszis csatár, most szövetségi elnök Samuel Eto’o szerint a célkitűzés változatlan, a csapat repülőjegye a vb-döntő utánra szól. Tekintve, hogy a csoportban Brazília, Szerbia és Svájc az ellenfél, erre tisztelettudóan annyit lehet megjegyezni, hogy Eto’o optimista, kevésbé tisztelettudóan meg arról lehet érdeklődni, hogy
27. GHÁNA (1–0–2)
A lényeg itt is a két hó végi mérkőzés, amin már teljes keret (mínusz Thomas Partey) vett részt: Ghána simán kikapott 3–0-ra Brazíliától, majd 1–0-ra legyőzte Nicaraguát. Nem a legbiztatóbb jelek, viszont a keret bővült: az Athletic Bilbao ghánai apától és anyától született „vasembere”, Inaki Williams immár a „Fekete Csillagok” játékosa, Brazília ellen debütált a nemzeti csapatban. Mármint a ghánaiban, mert a spanyolban már játszott felkészülési mérkőzést, de ez nem akadályozta meg az országváltást. Szintén bemutatkozott a korábban az angol U-válogatottakat végigjárt Tariq Lamptey és a válogatott szereplést hosszas rábeszélés után elvállaló Mohammed Salisu.
26. TUNÉZIA (1–0–1)
A tunéziaiak a Comore-szigetek elleni 1–0-val előbb hétmérkőzésesre nyújtották veretlenségi szériájukat, majd jött Brazília, és 5–1-re eltiporta az észak-afrikaiakat. Kellett az erős ellenfél, hiszen Tunézia szinte kizárólag az afrikai és az ázsiai zóna válogatottjaival játszik, márpedig kevés a világklasszis csapat ebben a „menüben”. Ha a brazilok elleni mérkőzésen nem lett volna elég a négygólos vereség, valaki még egy banánt is bedobott Richarlisonnak a lelátóról, a dél-amerikaiak szövetségi kapitánya, Tite pedig megfeddte a tunéziaiakat játékosai, különösen Neymar módszeres szétrugdalásáért.
25. KANADA (1–0–1)
Egy sima, egy fordított: a házigazda Katart könnyen elsöpörték az útból a juharlevelesek (2–0), a sokkal erősebb Uruguaytól viszont 2–0-ra kikaptak. „A realitás szembejött” – jegyezte meg a CBC, hozzátéve, ettől még mindenki optimista, a csapatnak egyszerűen hozzá kell edződnie a legjobbak elleni megpróbáltatásokhoz. Javulni kell a pontrúgások elhárításában és értékesítésében, a helyzetkihasználásban, és meg kell tanulni: az elit kategóriás ellenfelek már célzottan utaznak a kanadai játékosok egyéni hibáira.
24. IRÁN (1–1–0)
Nem zökkenőmentes az irániak felkészülése. Kezdjük azzal, hogy hónapok óta billegett a kispad Dragan Skocic alatt, majd végül ki is szaladt alóla: a horvát szakembert a válogatottat korábban nyolc évig irányító, nagy becsben tartott Carlos Queiroz váltotta. Queiroz meggyőzően nyitott: együttese Uruguayt 1–0-ra legyőzte, Szenegállal ikszelt (1–1), de közben az országban kitört a káosz. A nőjogi megmozdulásokra és tüntetésekre válaszul adott brutális, halálos áldozatokkal járó karhatalmi erőszak miatt a válogatott is demonstrált:
A játékosok – akik elvileg nem nyilatkozhatnának a kérdésben – közül többen is kifakadtak a közösségi platformokon az erőszak ellen.
23. DÉL-KOREA (1–1–0)
A dél-koreaiak két világbajnoki résztvevővel meccseltek, Costa Ricával 2–2-es döntetlent játszottak, Kamerunt 1–0-ra legyőzték. A válogatott első számú sztárja, Szon Hung Min lezárta hosszú gólaszályos időszakát, s mindkét mérkőzésen betalált. Ha a „streaky” – azaz általában hosszabb jó vagy rossz szériát futó – támadó átmenti ezt a formát a világbajnokságra, az nagyot dobhat a koreai esélyeken.
22. MAROKKÓ (1–1–0)
Chile ellen 2–0-s siker, Paraguay-jal 0–0-s döntetlen, egyáltalán nem rossz ez a kora őszi eredménysor. Iránhoz hasonlóan a marokkóiak is nem sokkal a világbajnokság előtt váltottak szakvezetőt, a szókimondó (és öltözői konfliktusokba keveredő) Vahid Halilhodzic helyére egy sikeres helyi szakember, Valid Regragui ült le. A csapat legnagyobb sztárja, a Halilhodiziccsal összevesző Hakim Zijes visszatért a válogatottba az edzőváltás után. Az Afrikában az év edzője címre jelölt Regragui népszerű választás a szurkolók körében, belépője jól sikerült.
21. JAPÁN (1–1–0)
A marokkóiakéhoz hasonló eredmények: az Egyesült Államok ellen 2–0, Ecuador ellen 0–0. A japánok legutóbbi öt válogatott mérkőzésükön nem kaptak gólt (ehhez kellett az is, hogy Daniel Schmidt kapus kifogja Enner Valencia tizenegyesét Ecuador ellen), s már csak a Kanada elleni meccs van hátra a felkészülésből. Ezt a Közel-Keleten játsszák le a japánok, akik az Egyesült Arab Emírségekben gyakorolnak, mielőtt Katarba utaznának.
20. ECUADOR (0–2–0)
Két gól nélküli döntetlen (Szaúd-Arábia és Japán ellen) hatosra nyújtotta Ecuador veretlenségi sorozatát, és a legutóbbi öt találkozón gólt sem kaptak a dél-amerikaiak. Eleve, az ecuadori csapat legutóbbi 14 mérkőzéséből csak egyet veszített el. A probléma – akárcsak a szaúdiaknál – a góllövéssel van: a legutóbbi 10 találkozóból egy olyan sem volt, amelyen egynél többször sikerült volna a kapuba találni. De a védelem szilárd!
19. WALES (0–0–2)
A walesiek simán kiestek az UEFA Nemzetek Ligája A-divíziójából, miután Belgium (1–2) és Lengyelország (0–1) is legyőzte őket. A válogatott egész évben minőségi ellenfelekkel játszik, az más kérdés, hogy 9 találkozón a mérleg 2–2–5, a legutóbbi öt mérkőzésből négy zakó. Az önbizalom visszanyerésére meg már nincs alkalom, mert a következő mérkőzés az Egyesült Államok elleni vb-csoportcsörte.
18. LENGYELORSZÁG (1–0–1)
A lengyelek értelemszerűen bent maradtak az NL elitjében, hiszen Walest megelőzték és most is legyőzték (1–0), a hollandok elleni 2–0-s vereség meg papírforma. Robert Lewandowski legutóbbi négy válogatott meccsén nem szerzett gólt, viszont a Barcelonában nagyon hasít, és ez utóbbi (egyelőre) a fontosabb.
Egy felkészülési mérkőzést – Chile ellen – még le tudtak kötni a lengyelek, közvetlen vb-felkészülés gyanánt.
17. EGYESÜLT ÁLLAMOK (0–1–1)
Ványadt teljesítményt nyújtottak az amerikaiak, Japántól kikaptak 2–0-ra, a szaúdiak ellen 0–0-ra végeztek, legutóbbi öt mérkőzésükből csak egyet nyertek meg, azon is Grenada volt az ellenfél, az pedig nem fokmérő. Az amerikai támadójáték nagyon tompa volt, a két meccsen összesen kétszer sikerült eltalálni a kaput (Japán ellen egyszer sem), nincs befejező csatár, s hiányzik a szikra, ha Christian Pulisic nem villan. Az amerikaiak idei meccseik felén nem szereztek gólt, s tavaly szeptemberben nyertek meg legutóbb olyan találkozót, amelyen nem ők voltak a pályaválasztók. Valami nincs rendben.
16. MEXIKÓ (1–0–2)
Nem mintha a nagy zónarivális Mexikónál sokkal jobban mennének a dolgok. A Peru elleni 1–0-s sikert két vereség (0–1 Paraguay, 2–3 Kolumbia ellen) fogta közre, de legalább jókora bevétel folyt be az Egyesült Államokban, hatalmas közönség előtt játszott találkozókból. A lelátóról felhangzottak a „szokásos” homofób rigmusok, a szövetségi kapitány „Tata” Martino kritizálta a mexikói futball állapotát és a médiát, a szurkolók Martinót gyalázták, a veterán Chicharito Hernández meg hiába kezdte el szórni a gólokat az MLS-ben (miközben Raúl Jiménez sérült), ettől még nem veszik számításba. Minden adott egy kaotikus vb-kalandhoz, de csak két felkészülési mérkőzés (Irak, Svédország) után. A Los Angeles Times közben publicisztikában mutatott rá: az „El Tri”, azaz a válogatott kínlódása a mexikói futball egészét érintő krízis kivetülése.
15. SZENEGÁL (1–1–1)
A szeptember eleji, nem a legjobb kerettel lejátszott meccs kevésbé érdekes, a másik kettőn Bolívia ellen egy 2–0-s siker, Irán ellen egy 1–1-es döntetlen került a regiszterbe. A fekete kontinens öt képviselője egyaránt szenvedett felkészülési mérkőzésein, és a kínlódás miatt az ESPN feltette a kérdést: vajon az afrikai futballra megalázó kudarcok várnak-e Katarban? Aliou Cissé szövetségi kapitány szerint a szenegáliaknak a hatékonyságon kell javítaniuk, méghozzá nem is keveset. Legalább Sadio Mané megtörte gólcsendjét, ám így sem szárnyaló a formája, és ez elég rossz hír a nemzeti együttesnek.
14. SVÁJC (2–0–0)
A svájciak jó formába lendültek, legyőzték idegenben 2–1-re Spanyolországot (!), majd otthon 2–1-re Csehországot, júniusban pedig a portugálok skalpját is begyűjtötték. A Luzerner Zeitung meg is állapította jegyzetében: kár, hogy nem most kezdődik a világbajnokság… Murat Yakin irányítása alatt ezúttal játszott a legjobban a csapat, már „csak” abban kell reménykedni, hogy a kulcsemberek folyamatosan tudjanak szerepelni klubcsapataikban, és ne sérüljenek meg.
Nálunk nincsenek Ronaldók és Messik, csak akkor funkcionál a válogatott, ha jó az együttműködés a játékosok között
– jelentette ki a svájci „vezérbika”, Granit Xhaka. Ghána ellen következik novemberben még egy meccs, aztán jöhet a vb!
13. SZERBIA (2–0–0)
A szerbek is izmaikat villogtatták: előbb 4–1-re elgázolták a svédeket, majd 2–0-ra nyertek Norvégiában, Alekszandar Mitrovics négyszer talált be a két meccsen, válogatottbeli mutatója brutális, 76 mérkőzés/50 gól. A szerbek legutóbbi 15 meccsükből csak kettőt veszítettek el, ötmérkőzéses veretlenségi sorozatban vannak, ami a papírforma szerint a vb-ig hatmeccses lesz, mert Bahreinnel játszanak még.
12. URUGUAY (1–0–1)
Váratlan vereség Irántól (0–1), papírformasiker Kanada ellen (2–0). Az uruguayiak szép veretlenségi szériáját megszakították az irániak, de összességében Diego Alonso szövetségi kapitánnyal továbbra is jól menetel a kétszeres világbajnok. Az uruguayi sajtó szerint 22 hely gyakorlatilag elkelt a vb-keretben, a nagy probléma Diego Godín és Ronald Araújo egészségi állapota. Godín valószínűleg utazhat, Araújót azonban megműtötték, és minden bizonnyal lemarad a világbajnokságról. A szövetségi kapitány azért ígéretet tett kulcsjátékosának: az utolsó pillanatig fenntartja neki a helyet a 26 fős keretben.
11. HORVÁTORSZÁG (2–0–0)
A legutóbbi vb ezüstérmese ötmérkőzéses veretlenségi sorozatban van, négy meccset nyert zsinórban, most Dánia (2–1) és Ausztria (3–1) volt az áldozat. A horvátok ezzel kvalifikálták magukat a Nemzetek Ligája négyes döntőjébe. A némiképp megfiatalított, ám sokat látott klasszisokkal teletűzdelt keret igen jó állapotban van, a Szaúd-Arábia elleni ráhangolás után következhet a világbajnokság – a forma és a játékerő alapján egyaránt meglepetés lenne, ha a horvátok nem lépnének tovább az első körből.
10. PORTUGÁLIA (1–0–1)
A portugálok ledózerolták a cseheket (4–0-s siker, idegenben), a spanyolok elleni NL-kulcsmérkőzést viszont 1–0-ra elveszítették, így nem jutottak tovább. Cristiano Ronaldo nővére, Kátia Aveiro elküldte a francba az Instagramon a „hálátlan” portugál közeget, de ez nem változtat azon, hogy CR a Manchester Unitedben cserepadra szorult, játékát pedig már a helyi sajtó is kóstolgatja. A helyzet odáig fajult, hogy az A Bola sportlap
főcímmel jelent meg, márpedig ez korábban blaszfémiával ért volna fel. Cristiano Ronaldo dacosságát ismerve lehet, ennyi kell neki, hogy nagyon felszívja magát a tornára…
9. DÁNIA (1–0–1)
A horvátok elleni 2–1-es vereség végzetes lett az NL négyes döntőjébe jutás szempontjából, de a franciákat 2–0-ra legyőzték a dánok. Kasper Hjulmand együttese az idén oda-vissza megverte a világbajnokot, mellyel egy csoportban van a világbajnokságon, s a tavalyi Eb óta 15 találkozójából 11-et győzelemmel zárt. A szövetségi kapitány meg is állapította, hogy bizony a dán válogatott jó helyzetben van a torna előtt. Ez annak fényében különösen érdekes, hogy az európai „óriások” közül több súlyos problémákkal küszködik. Közben a mezszállító Hummel kijött az új dresszgarnitúrával, amin alig látszanak a logók és szponzori minták – a sportszergyártó „nem kíván látszódni” a világbajnokságon, ezzel tiltakozva a Katarban uralkodó emberi jogi és munkajogi állapotok miatt. Hogy ez megsüvegelendő húzás, vagy hipokrita PR-akció, azt mindenki döntse el maga.
8. ANGLIA (0–1–1)
„Szar minden!!!” – olvashattuk minden idők egyik legsommásabb hazai szurkolói molinóján (a Diósgyőr elkeseredett ultrái tették ki a drapit annak idején), és nagyjából már itt tarthatnak az angol válogatott drukkerei is. Gareth Southgate együttese nyeretlenül zúgott ki a Nemzetek Ligája első divíziójából, az olaszok elleni 1–0-s vereséggel és a németek elleni 3–3-mal zárva szereplését.
Az angol válogatott 1993 óta nem volt ilyen hosszú (hatmeccses) nyeretlenségi sorozatban. Southgate megőrizte higgadtságát, és jelezte, nem egészséges ennyi negativitás. Ezt Csodabogár szerepében Donald Sutherland is mindig elmondta a Kelly hőseiben, neki be is jött, de az angolok legnagyobb erőssége jelenleg a könnyű vb-sorsolás…
7. BELGIUM (1–0–1)
A belga aranygeneráció még egyszer nekiveselkedhet a világbajnokságon, az előkészületek után vegyes a kép. A vörös ördögök legyőzték Walest (2–1), viszont kikaptak a hollandoktól (0–1) és legnagyobb riválisuk mögé szorultak NL-csoportjukban. A finomhangolás az Irak és Egyiptom elleni felkészülési mérkőzésekkel folytatódik november végén. A tervek szerint hat százados – azaz a 100. válogatott szereplésen túl járó futballista – utazhat Katarba, nagy kérdés, hogy a rutinos kulcsjátékosok milyen formában lesznek és mennyi lehetőséget kapnak. Míg Kevin De Bruyne a világ legjobb középpályásához méltón teljesít, Romelu Lukaku sérülésekkel küszködik, Eden Hazard meg (ismét) keveset játszik.
6. NÉMETORSZÁG (0–1–1)
A szeptemberi meccsek nem sültek jól el: a magyarok elleni 0–1-gyel megszakadt a Hansi Flick kinevezése óta tartó, 13 mérkőzéses veretlenségi sorozat, Anglia ellen (3–3) pedig megmutatkoztak a németek védekezésbeli hiányosságai. Elsősorban az utóbbiak aggaszthatják Flicket: arra bátran számíthat, hogy csapata betalál, ám március vége óta egy mérkőzést sem hozott a védelem kapott gól nélkül. Márpedig a világbajnokságon ez általában többet számít, mint a tűzerő… További aggódni való: a Bayern München ingadozó formában kezdte az idényt, ugyanez igaz a Borussia Dortmundra is, miközben a két csapatból tizenketten tagjai a bő keretnek.
5. HOLLANDIA (2–0–0)
A lengyeleket (2–0) és a belgákat (1–0) is legyőzte az Oranje, ezzel megnyerte NL-csoportját, és bejutott a négyes döntőbe. Louis van Gaal csapatánál majdnem minden klappol: a veretlenség az Euro 2020 végét jelentő, csehek elleni zakó óta tart (15 mérkőzés, 11 győzelem, 4 döntetlen), az együttes duzzad az önbizalomtól, a szövetségi kapitány viszont a jelenleginél is jobb játékot, magasabb színvonalú labdajáratást vár. Van Gaal elmondta, a védelme és a középpályája jobb, mint a csatársora, a szeptemberi edzőtáborban pedig „tizenegyesölő” kapust is keresett már a világbajnokságra.
Azt hiszem, nehezen fognak velünk boldogulni
– jegyezte meg a rutinos tréner. Ebben alighanem igaza van.
4. SPANYOLORSZÁG (1–0–1)
A spanyolok váratlan vereséget szenvedtek Svájctól (1–2), de győztek Portugáliában (1–0), így mennek ők is az NL fináléjába. A válogatott legutóbbi húsz mérkőzése mindegyikén szerzett gólt, ritkán éri kellemetlen meglepetés, a portugálok elleni csata pedig Luis Enrique szövetségi kapitány szerint remek felkészülés volt a vb-re, hiszen igen erős, a hibákat azonnal büntető ellenfelet sikerült legyőzni idegenben. Luis Enrique saját bevallása szerint még nem áll készen listájával, a katari keret egyelőre csak körvonalazódik. „Nehéz lesz a spanyol válogatottat legyőzni” – vett elő egy frázist a közhelyszótárból a tréner, és erre annyit mondhatunk: valóban, bár az elmúlt 12 hónapban Svédországnak, Franciaországnak és Svájcnak is sikerült. A vb előtt még egy Jordánia elleni mérkőzés vár a spanyolokra.
3. FRANCIAORSZÁG (1–0–1)
Ausztria ellen 2–0-s siker – az egyetlen a legutóbbi hat mérkőzésen –, Dánia ellen 2–0-s kudarc, a világbajnok franciák szégyenszemre majdnem kiestek a Nemzetek Ligája elitjéből. Ahogyan Szabó Christophe fogalmazott cikkében: a francia válogatott legnagyobb ellenfele saját maga, a csapat körüli turbulencia pedig nem ígér sok jót. Ettől még a címvédőről van szó, a világ talán legerősebb válogatott keretével, de hát éppen a franciák mutatták meg tizenkét éve Dél-Afrikában, hogy önpusztításban is világbajnokok tudnak lenni. Most is van minden, pedig még el sem utaztak:
- a szövetség elnöke szexuális zaklatási botrányba keveredett,
- Kylian Mbappénak a szponzorokkal van baja,
- Paul Pogbának a családjával (és még egy boszorkánymester is szerepel a drámában),
- Didier Deschamps-nak egy durva sérüléshullámmal.
Mindenki nyűgös, az elvárások pedig nagyok. Ebből blama is lehet – de az is benne van a pakliban, hogy a francia csapat pont akkorra kapja össze magát, amikorra kell.
2. ARGENTÍNA (2–0–0)
Elfárad az ember keze, annyit kell visszalapozni, ha a legutóbbi argentin vereséget akarjuk felkutatni (rögzítsük a tényt: 2019. július 3-án, Brazíliától kapott ki legutóbb a válogatott). Lionel Messiék egyaránt 3–0-ra lépték le Hondurast és Jamaicát, a legnagyobb csillag hintett négy gólt, a veretlenség immár 35 mérkőzés óta tart, közel az Olaszország által tartott világrekord (37). Ez mind szép és jó, de tegyük hozzá, hogy a padlót fogott, a vb-kvalifikáció elszalasztását emésztő olaszok júniusi legyalázását leszámítva az argentin csapat jó ideje nem mérkőzött meg erős európai riválissal (ezt a versenynaptár is nagyon megnehezíti). Szóval igen szép ez a széria, de kérdés, mi lesz, ha a világbajnokságon topkategóriás rivális kerül Argentína útjába?
1. BRAZÍLIA (2–0–0)
A világranglistán elsők, az Élő-rangsorban elsők, a bukmékereknél elsők, az összes erősorrendben elsők, nyilván nem lehetnek más helyen itt sem: szűk 50 nappal a vb rajtja előtt egyértelműen Brazília a torna legnagyobb favoritja. A selecao veretlen legutóbbi 15 találkozóján, az utolsó 7 mérkőzését pedig mind megnyerte, gólkülönbsége ezeken szerény és visszafogott 26–2. Tite csapata gyakorlatilag csak azt nem veri laposra az utóbbi időben, akivel nem játszik, Neymar villog, Richarlison lövöldözi a gólokat, a keret nagyon erős, talán csak a szárnyvédők posztján marad el a „felhozatal” a szokásostól. Ugyanaz a figyelmeztetés itt is igaz, mint az argentinoknál: elit európai válogatottal nem játszott a közelmúltban a brazil együttes, sőt: európai riválissal legutóbb 2019 márciusában (!) meccselt egyáltalán. De Brazília szárnyal, a legnagyobb európai vetélytársak mind kisebb-nagyobb problémákkal küszködnek.