Hozzászokhatunk ahhoz, hogy az európai kupaősz a magyar csapatoknak nem nyáron ér véget: a Ferencváros Európa Liga-kvalifikációjával egymás után negyedszer jutott főtáblára egy kontinentális kupasorozatban, és mivel 2018/2019-ben ez a Fehérvárnak is sikerült, immár ötösre hízott a magyar csoportkörös széria. Ez korábban nem fordult elő, de tegyük hozzá: már második éve ismét három kupasorozatban szerepelhetnek a csapatok, és egy ország bajnokának (esetünkben a Ferencvárosnak) az új rendszerben kiemelkedően jó esélye van arra, hogy főtáblára kerüljön.
A magyar rekordbajnoknak kiemelkedőek az anyagi és a szakmai lehetőségei, jelentősen megnövelte presztízsét, eredményeivel felduzzasztotta koefficiensét, így joggal lehet várni tőle, hogy amíg elsőként kvalifikálja magát az európai porondra, mindig főtáblás legyen. A jelenlegi kupakiírás ugyanis erősen a bajnokcsapatoknak kedvez. Egy pontvadászat aranyérmesének (ha nem érintett az előselejtezőben) csak két párharcot kell nyernie a BL-kvalifikáció során a biztos csoportkörhöz valamelyik kupában, ráadásul a Fradi az első két fordulóban – jó UEFA-együtthatója miatt – kiemelt státust élvez. Ha pedig a bajnok elveszti már az első vagy a második párharcát, átkerül a Konferencia Ligába, amelyben a bajnokcsapatoknak külön águk van.
Míg a BL csoportkörébe kerülés továbbra is hatalmas bravúr lenne egy magyar klubnak (összesen négy hely kiadó a bajnokok ágán), magát az európai főtáblás szereplést már nem nevezhetjük bravúrnak, ha bajnokcsapatról beszélünk. A BL első selejtezőkörének (itt kapcsolódott be az FTC) 15 kiemeltje közül 11 főtáblás lett az EL-ben vagy EKL-ben. A selejtezőben az idén rajthoz állt 42 aranyérmes közül 24 elérte valamelyik kupában a főtáblát.
- Viktoria Plzen (cseh, BL)Dinamo Zagreb (horvát, BL)
- Maccabi Haifa (izraeli, BL)
- FC Köbenhavn (dán, BL)
- Qarabag (azeri, EL)
- Bodö/Glimt (norvég, EL)
- Crvena zvezda (szerb, EL)
- Trabzonspor (török, EL)
- Ferencváros (magyar, EL)
- Sheriff (moldovai, EL)
- HJK (finn, EL)
- Malmö FF (svéd, EL)
- Zürich (svájci, EL)
- Ludogorec (bolgár, EL)
- Olympiakosz (görög, EL)
- Zalgiris (litván, EKL)
- Apollon Limassol (ciprusi, EKL)
- CFR Cluj (román, EKL)
- Lech Poznan (lengyel, EKL)
- Ballkani (koszovói, EKL)
- Pjunyik (örmény, EKL)
- Shamrock Rovers (ír, EKL)
- Slovan Bratislava (szlovák, EKL)
- RFS (lett, EKL)
Tekintve a Ferencváros játékerejét, arra eleve nagyon jó esély mutatkozott, hogy a zöld-fehérek ismét csoportkörösök lesznek, és a bejutás sikerült is, méghozzá a papírformához legközelebb álló módon (az Európa Ligában).
Amíg nem jön egy kimondottan rossz szezon, az FTC minden évben erős pozícióból vághat neki a selejtezőnek.
Az elmúlt években gyakran a Ferencváros jó szereplése tartotta az ernyőt a többi magyar kupacsapat fölé. Ezért örömteli, hogy már a csütörtöki mérkőzések előtt biztos volt: annyi győzelmet szereztek a magyar együttesek a selejtezőkben (10), mint 2004/2005 (ekkor alakította át az UEFA a második számú európai kupát is csoportkörös rendszerűre) és 2021/2022 között egyszer sem. Ez egyben persze a korábbi szereplések kritikája is, hiszen 18 idényből egyszer sem tudtak a magyar résztvevők „összefogva” eljutni a 10 sikerig – most azonban igen, a pont/meccs mutató ennek megfelelően magasabb a szokottnál (a harmadik legmagasabb a vizsgált 19 idényben), és a nyert párharcok száma (6) is jó. A Vitória Guimaraesen fennakadó Puskás Akadémiát leszámítva minden magyar együttes nyert párharcot és legalább három meccset.
A Vidinek jól jött az idei erős produkció: a székesfehérvári klubnak még „él” a 2018/19-es EL-főtáblával kivívott magas koefficiense (5 pont), és kiejt egy gyengébb idényt, így jövőre klubrekordot jelentő együtthatóval vághat neki a küzdelmeknek. Ez segítheti, ha a következő évben is kijut az európai porondra: amennyiben az EKL-ben indul, akkor a második és a harmadik körben is valószínűleg kiemelt lesz, kedvező sorsolással (olyannal, mint az idei) a playoffkörig tulajdonképpen simán eljuthat. Ott viszont nehéz áttörni a kiemeltek közé, így kellene egy bravúros továbbjutás is. A Köln ellen közel állt ehhez, ám az idegenbeli győzelem után Sóstón már a német élvonalbeli csapat volt az úr.
Az viszont leszögezhető, hogy a 2022/2023-as szereplés 30 éves távlatban is a jók között van. A kontinentális porondon debütáló Kisvárda jól szerepelt, a Ferencváros hozta az elvárhatót, a Fehérvár az utolsó akadályban botlott meg egy erősebb együttes ellen; a Puskás Akadémia pedig olyan csapattal szemben esett ki, amely alighanem a Fradinak és a Vidinek is komoly gondot okozott volna.
Egy „üvegplafont” pedig változatlanul nem sikerült áttörni: továbbra sincs olyan idény, amelyben két magyar klubnak is sikerülne a főtáblára jutni. Pedig ez 56 UEFA-tagállamból már 28-nak összejött korábban, többek közt az azerieknek és a fehéroroszoknak is. Érdekes módon a „kimaradók” között a legmagasabban rangsoroltak éppen közép-európaiak: magyar, szlovák vagy szlovén csapatok mindeddig hiába próbálkoztak azzal, hogy egyszerre egynél több képviselőt bejuttassanak a csoportkörbe.
S, ha valakiről példát akarunk venni az előrelépéshez, azok a csehek lehetnének: bajnokcsapatuk (Viktoria Plzen) ott van a BL főtábláján, két élcsapatuk (Slavia Praha, Slovácko) az EKL csoportkörében, s csak az eheti mérkőzéseken összesen 36 hazai játékos lépett pályára a három klubban, másfélszer annyi, amennyi magyar futballista négy kupacsapatunkban szerepelt az összes selejtezőt figyelembe véve. Azért ez mutatja: nem lehetetlen döntően hazai játékosokra támaszkodva több csapatot is főtáblára juttatni.
Ahhoz, hogy esetükben előrelépésről beszéljünk, az kellene, hogy az első három között végezzenek csoportjukban – ez ugyanis azt jelentené, hogy a zöld-fehérek megérik a tavaszt a kupaküzdelmekben, első magyar klubként a DVSC (2003/2004) óta. Pénteken megtörtént a sorsolás is: a szerb Crvena zvezda, a francia bajnokságban szereplő AS Monaco, és a török Trabzonspor lesz majd az ellenfél. Kifejezetten jó tesztnek ígérkezik ez a Ferencváros számára.