A Slovan Bratislava elleni magabiztos idegenbeli győzelem után a Qarabaggal szembeni párharc igencsak lázban tartotta a közvéleményt: a játékosok piaci értéke alapján a Fradi volt az esélyesebb. A Qarabag ugyanakkor szakmailag több mint egy évtizedes folyamatos építkezésben van, Gurban Gurbanov edző 2008(!) óta irányítja az azerieket. A csapat 2014 és 2021 között minden évben eljutott az Európa Liga csoportköréig, kivételt csak a 2017-18-as évad jelentett, amikor is a klub – történetében először – bekerült a Bajnokok Ligája főtáblára, és
Azt már csak zárójelben jegyezzük meg, hogy az azeri bajnokságot 2014 óta csupán egy alkalommal nem nyerte meg a Qarabag. A bakuiakat a médiában többször is „kaukázusi Barcelona” néven emlegették, hiszen sikereiket többnyire nem betonvédekezéssel, hanem sokszor a katalánokhoz hasonló tetszetős, rövidpasszos játékkal érték el. Ezt tapasztalhatta meg a Ferencváros is testközelből, különösen a visszavágón. De nézzük sorjában!
Az odavágó meccsképe még nem tűnt tragikusnak: a Ferencváros erejéből ugyan nem sok támadásra tellett, ám az azeriek rövidpasszos játékát egészen hatékonyan sikerült megállítani. A zöld-fehérek csak időnként támadták le magasan a hazaiakat: a négy csatár egyike általában a félkörív környékén kezdte el megtámadni a labdát birtokló védőt, míg a középső passzopciókat – ahogyan azt Csercseszovtól már megszokhattuk – a területre érkező emberfogással tudták semlegesíteni. Ha ezzel sikerült a hazaiakat hátrébb szorítani, akkor Mahammadaliyev kapust letámadva és a közvetlen passzopciókat lezárva próbálták az ívelést kikényszeríteni.
Letámadás az odavágón: miután sikerült visszaszorítani az azeri labdakihozatalt, Tokmac a kapust támadja, míg Traoré a legközelebbi passzopciót zárja le.
Védekezés az odavágón középső blokkban: három ember a pálya közepét zárja le, a visszalépőket pedig a többiek akár zónájukból kilépve, emberfogással is követhetik.
A labda birtokában már nem volt ennyire hatékony a Fradi. A Qarabag négy emberrel, elsősorban a középső területeket lezárva támadott le agresszívan. A két Ferencvárosi szélsőhátvéd, Botka és Civic azonban már ebben a fázisban fellépett az ellenfél térfelére, így túl távol voltak ahhoz, hogy az azeriek középső letámadását szélső kombinációkkal ki lehessen passzolni. Ezek a szituációk vagy kényszeredett íveléssel zárultak, vagy a szélre kellett kiemelni a labdát. Ám ilyenkor jött a már megszokott probléma: Botka és Civic nem egészen magasan, az ellenfél védelmi vonalát széthúzva játszott, így a centrálisan helyezkedő négy támadó egyikének lendületből kellett kifelé sodródnia, a Fradi támadásai hamar az oldalvonal mellé szorultak. A gól mindkét oldalon egy-egy rögzített helyzet utáni szerencsés szituáció után született, de már ekkor világos volt: a visszavágón főleg a labdával való játékban több kell majd a Ferencvárostól.
Labdakihozatal az odavágón: Botka és Civic is túl korán lép fel a támadással, így a két belső védőt könnyedén letámadják középen, marad az ívelés Botka irányába.
Ebből Budapesten sajnos nem sokat láthattunk: a Qarabag agresszív letámadása már a mérkőzés legelején zavarba hozta a ferencvárosi játékosokat. a sérült Sammy Mmaee és Knuster helyén játszó Kovaceic, Thelander duó különösen rossz napot fogott ki, s az azeriek játszva kihasználták, hogy a kettős mennyire bizonytalan a labdával. A rossz helyezkedések hátulról ráadásul láncfolyamatot indítottak be: az általában stabilan teljesítő Esiti, Laidouni páros vagy rossz szögből kapta a passzokat, vagy nekik kellett kényszerűségből kedvezőtlen pozíciókba mozogniuk. Ezek a hibák az első félidőben csillagászati mennyiségű eladott labdához vezettek a saját térfélen, jószerivel Dibusznak köszönhető, hogy a szünetre nem alakult ki nagyobb különbség.
Az első gól előtti szituáció: Civic magasan helyezkedik, miközben Laidouni fölöslegesen visszalép a védővonalba, ezzel inkább magára húzva ellenfelét. Az azeriek elég közel helyezkednek a passzopciókhoz, hogy a labdára váró játékosok ne merjék elkérni azt. Végül a védősor mögött ólálkodó Wadji csípi el a labdát.
A Qarabag 4-1-4-1-ben támad le, Wadji oldalról támadja meg Thelandert, a cél középre terelni a játékot. Minden közvetlen passzopció lezárva, a visszalépő Tokmacot Qarayev zavarja, a másik szűrő, Jankovic pedig összeszedi a labdát.
Szórványosan, néhány perces periódusokra a Ferencváros képes volt eljutni az azeri térfélre, és ilyenkor elég nagy helyzetek is kialakultak, de az összképet tekintve nem mondhatjuk, hogy a zöld-fehérek az ellenfélre kényszerítették volna akaratukat.
A kevés sikeres támadás egyike: egy bedobás után a Fradi berendezkedik az azeri térfélen. Tokmac mintaszerűen mozog a félterületbe, és centerez Zachariassen felé.
Mindkét oldalon viszonylag sok, magas minőségű helyzet alakult ki, ám a Qarabag xG-mutatója így is túlszárnyalta a Fradiét.
Labda ellen a Fradi sokkal agresszívebb letámadást alkalmazott, mint az odavágón, érthető módon, hiszen a kilencedik kerületieknek szinte végig hátrányból kellett futballozniuk. A presszing során a támadónégyes általában úgy osztotta el a szerepeket, hogy az azeriek két belső védőjére, valamint a visszalépő középpályásra is egy-egy ember figyeljen. A kapushoz visszapasszolt labdát pedig a legközelebbi játékos szintén megtámadta, így gyakran sikerült a Qarabag futballistáit ívelésre kényszeríteni.
Letámadás a visszavágón: Traoré először a középső védőt, majd a fedezőárnyékát használva a kapust támadja le. Boli a másik középhátvédre, Tokmac a visszalépő középpályásra figyel. Ugyanez más szereposztásban is előfordult a mérkőzésen.
Hiába azonban a viszonylag sikeres letámadás, a felívelt labdák összeszedése után sem sikerült megnyugtatni a játékot, s a Ferencváros játékának kapkodó ritmusa a néhány helyzet mellett az előbbihez hasonló, felelőtlenül elveszített labdákhoz vezetett. Az azeriek pedig a kontratámadások alkalmával tudatosan kihasználták, hogy Botka és Civic egyszerre lépett fel magasan az ellenfél térfelére. Így az átmenetekben Kovacevic és Thelander fájdalmasan magára maradt, ketten kellett, hogy szembenézzenek három-négy, lendületből érkező ellenféllel.
A második gól előtti szituáció: egy felívelés után Wadji csúsztatja le a labdát Kadynak. A két szélsővédő fenn ragad, így a ferencvárosi védők eleve létszámhátrányból indulnak. A jelenet végén Kady centerezéséből Wadji megszerzi a második gólt.
A harmadik gól két képen. A Fradi védelme elvileg rendezett állapotban, mégis hét(!) játékos lohol a labda felé, hátul az azeri támadók három a kettő ellen jöhetnek. Teljes káosz és rendezetlenség a mérkőzés hajrájára.
A mérkőzés végén már hiába jött Traoré szépítése, ez csak a végeredmény kozmetikázására volt elég. A Qarabag megmutatta, hogy az elmúlt évek sikerei nem a semmiből jöttek: hosszú távú munkával tudtak szervezett, egységes csapatot felépíteni, amely a saját szintjéhez képest tényleg korszerű futballt próbál játszani. Ráadásul a keret értékének ellenére a visszavágón egyéni teljesítmények dolgában is az FTC fölé kerekedtek, gondoljunk csak a brazil Kady, vagy a szenegáli Ibrahima Wadji agilis játékára. A párharc egyértelműen rávilágított, hogy a Ferencváros szervezettsége – különösen a labdával való játékot illetően –
Mindemellett pedig a kispadon sincs olyan játékosminőség, különösen a védelemben, amely a sérült, vagy távozó alapembereket érdemben tudná pótolni.