Meg kellett nyernem ezt a döntőt a karrierem miatt. Kemény munkával pedig sikerült elérnem, hogy tisztelettel beszéljenek rólam, mert ezt nem mindig kaptam meg, főleg Angliában nem
– mondta a szombati, párizsi Bajnokok Ligája-döntő után Thibaut Courtois.
Nem szokványos, hogy egy kapus lopja el a show-t az európai kupaszezon legfontosabb mérkőzésén. Korábban ez csak Oliver Kahnnak (2001, Bayern München) és Edwin van der Sarnak (2008, Manchester United) sikerült, idén pedig a Real Madrid belga hálóőrét választották a meccs emberének.
Pedig az előzmények alapján nem pont erre lehetett számítani, ebben a szezonban ugyanis a Real Madridból mindenki mást elhomályosított az egészen káprázatos formában futballozó és Aranylabda-esélyes Karim Benzema, a magára találó Vinícius Jr., a meccsek alakulását egy-egy káprázatos passzal megfordító Luka Modric, vagy a legfontosabb pillanatokban a kispadról beszállva gólokat szerző Rodrygo, de a BL-döntőn Courtois mégis mindannyiukat túlragyogta a Liverpool ellen. Összesen kilenc védést mutatott be a az 1-0-s győzelem alkalmával, közte több igen komoly bravúrt, Mohamed Szalah erről hosszan tudna mesélni, annyiszor kibabrált vele. De a döntő csak a pont volt az i-re, a belgának egész tavasszal komoly szerepe volt abban, hogy a Real minden idők egyik legszürreálisabb menetelését bemutatva tizennegyedik alkalommal is megnyerte a legerősebb európai kupasorozatot.
Courtois a meccs utáni sajtótájékoztatón tisztázta, mire is utalt pontosan fenti nyilatkozatakor. Azt vette zokon, hogy márciusban nem szerepelt az első tízben a FourFourTwo legjobb kapusait felsoroló listáján. „Nyilván nem kötelező az első helyre tenniük, nem is várom el, de hogy az első tízben sem vagyok benne – az erős azért” – mondta.
Érdekes, hogy épp a Bajnokok Ligája-döntő utáni pillanatokat választotta arra, hogy beszéljen a sérelmeiről és tisztelet hiányáról, valamint, hogy a kritikusainak üzenjen. Eleve furcsa, hogy pont neki kell magyarázkodnia és számon kérnie, miért nem tartják számon a világ legjobbjai közt, ugyanis eddig bárhol megfordult, mindig nyert – ha nem is minden döntőben.
- Belga bajnok volt a Genkkel,
- majd leigazolta a Chelsea, de három szezont az Atlético Madridnál töltött kölcsönben, amellyel 2014-ben megnyerte a La Ligát, 2012-ben az Európa Ligát, 2014-ben pedig BL-döntőt játszott (azt épp a Real ellen veszítette el csapata).
- Vissza is rendelte magához a londoni klub, ahonnan két bajnoki cím és két kupagyőzelem után távozott.
- A Real Madriddal idén a második bajnoki címét zsebelte be, volt klubvilágbajnok is, összejött a hőn áhított BL-győzelem is.
- Ugyan a belga válogatottal nem sikerült hozni azt, amit a többség elvárt (egy nagy torna megnyerését), egy világbajnoki bronzérem azért csak összejött.
- A csapatsikerek mellett egyéni díjak sokaságát is fel tudja mutatni, a belga, a spanyol és az angol bajnokságban is választották a legjobbnak, volt már az év kapusa a FIFA-nál, az IIFHS-nél, 2018-ban ő kapta a vébé aranykesztyűjét.
Valahol viszont magának köszönheti, hogy az általa elvárt tiszteletért már topkapusként is évekig meg kellett dolgoznia. A megítélése ugyanis sosem volt makulátlan, leginkább a 2018 nyarán történtek miatt. Akkor közölte ugyanis a Chelsea vezetőivel, hogy bár még egy évig szerződés kötné őt a klubhoz, közelebb szeretne lenni a gyerekeihez, majd meghúzta azt, ami joggal vált ki ellenszenvet bárkiből: egyszerűen bojkottálta az edzéseket Londonban, hogy így kényszerítse ki az eladását. A Chelsea kivárt addig, míg megtalálta az utódját, aki a 80 millió euróért igazolt Kepa Arrizabalaga lett – az már egy másik cikk témája lehetne, hogy a baszk hálóőr mennyire nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Courtois mindenesetre azzal, hogy a Real Madridhoz igazolt, egy csapásra magára haragította két korábbi csapata, a Chelsea és az Atlético Madrid szurkolóit (mégiscsak a városi riválishoz szerződött), ráadásul a Real-drukkerek sem fogadták kitörő örömmel. Érkezésekor Keylor Navas volt a kapus, aki sorozatban három BL-t nyert a csapattal, és köztiszteletnek örvendett a madridisták körében. A Costa Rica-i a teljesítményével még a klublegendát, Iker Casillast is kitúrta korábban a kapuból. Courtois helyzetén az sem javított, hogy 2018 nyarán távozott a Juventushoz Cristiano Ronaldo is, a drukkerek pedig a támadósorba vártak sztárigazolást, helyette viszont „csak” egy kapust kaptak.
A hírek szerint a csapattársakat is megosztotta a személye. A csapatkapitány, az öltöző hangadója, Sergio Ramos jóban volt Navasszal, ebből kifolyólag diplomatikusan fogalmazva is hűvös volt a kapcsolata a belga kapussal.
Mindezek után Thibaut Courtois első madridi szezonja nem sikerült jól, igaz, sokáig még szétosztották a különböző sorozatok meccseit közte és Navas között, valamint három vezetőedző irányította a csapatot: Julen Lopetegui felsülése után beugrott Santiago Solari, majd a tavasszal visszatért Zinédine Zidane. A legkínosabb dolog a következő idényben történt vele, amikor a Club Brugge elleni BL-meccsen két hibája is gólhoz vezetett, Zidane pedig a félidőben lecserélte őt. Ekkor még nem volt ritka, hogy a mindig kritikus madridi közönség egyszerűen kifütyülte őt.
Mégis az a szezon hozta meg neki az áttörést. Addigra már Navast eladta a PSG-nek a Real Madrid, és bár érkezett mögé Alphonse Areola, Zidane egyértelműen első számú kapusként tekintett rá. Ezt a bajnoki hajrában hálálta meg: a koronavírus miatti leállást követően lehengerlően tért vissza a Real, amely tíz bajnokiját nyerte meg egy döntetlen mellett, ezzel a hajrával pedig meg is nyerte 2020-ban a bajnoki címet. Ebben hatalmas szerepe volt Courtois-nak, aki abban az időszakban tíz találkozón lépett pályára és mindössze négy gólt kapott, pedig az ellenfelek 7,02 várható gólnak megfelelő minőségű helyzetet (xG) dolgoztak ki összesen a Real ellen. Ekkorra már, egyik nagy személyes sikereként jegyezhetjük fel, Sergio Ramos is elfogadta őt.
A 2020/21-es szezonban a Real Madrid a bajnokságban második lett, a szuperkupában és a Bajnokok Ligájában az elődöntő jelentette a végállomást, a Király Kupában pedig már a 32 között kiesett, azaz csalódást keltő volt a szereplés. Thibaut Courtois viszont már klasszis teljesítményt nyújtott, közel tizenegy góllal kapott kevesebbet a bajnokságban és BL-ben együttesen (42-t), mint amire az ellenfelek helyzetei alapján számítani lehetett (52,89).
Ezt sokan azzal is magyarázzák, hogy visszatért a klubhoz Luis Llopis. Spanyolország egyik legjobb kapusedzője korábban már volt a Real Madrid alkalmazásában, neki tudják be azt is, hogy Navast az elitbe segítette, akivel egyébként már a Levanténál is együtt dolgozott. Most egy klasszis formában lévő kapust kapott kézhez, ám a Talking Tactics így is felhívta a figyelmet egy apró, de mégis nagyszerű változásra Courtois-val kapcsolatban a mostani szezont, valamint a chelsea-s éveket összehasonlítva: míg Angliában agresszívabb fellépést vártak a belgától, aki így majdnem az ötös vonalán állva várta a lövéseket, addig most már pár lépéssel hátrábbról követi a játékot, ezáltal pedig több ideje van reagálni a távoli lövésekre, ami ki is hozta a kétméteres kapus igazi klasszisát.
Courtois ugyan a bajnokságban is kiemelkedő számokat hozott, a bravúrjaira leginkább a Bajnokok Ligájában volt szüksége a Realnak. A BL-ben messze a belga nézett szembe a legtöbb lövéssel (77-szer tartott a labda a kapujára), ebből következik, hogy övé volt a legtöbb védés (63), és ugyan 19,1 várható gólt tettek ki az ellenfelek lövései, a belgának mindössze 14-szer kellett maga mögé nyúlnia az egész BL-szezon során.
Ha csak az egyenes kieséses meccseket nézzük, brutális nyomás nehezedett a kapujára, csak a PSG elleni visszavágó és a Chelsea elleni londoni mérkőzés volt olyan, amikor az ellenfeleket sikerült két xG alatti helyzeten tartani, míg például a döntőben a Liverpool két és fél gólnak megfelelő lehetőséget dolgozott ki magának.
- A Real kapusa azonban a többi közt kivédte Lionel Messi tizenegyesét a párizsiak ellen,
- lábbal kitolta a manchesteri Jack Grealish hosszú alsóba tartó, alighanem mindent eldöntő lövését,
- a fináléban Sadio Mané löketét a kapufára tolta, a hajrában pedig Szalah közeli próbálkozásának is útját állta.
Thibaut Courtois nem mindenben felel meg a modern kapusokkal szemben támasztott elvárásoknak, mert lábbal még sokszor esetlennek tűnik. A posztja alapjait ugyanakkor a legmagasabb szinten űzi, a hosszú évek során belefektetett kemény munka csúcspontja pedig egyértelműen a párizsi BL-döntőben bemutatott sokáig emlékezetes produkciója volt.
Sok kritikát kaptam a meccs előtt, hogy majd biztosan hibázom, meg nem vagyok elég jó. Pedig nagyszerűen teljesítettem, és ez jelentette a különbséget
– mondta Courtois.
A belgának igaza van, a Real Madrid elsősorban miatta nyerte meg a párizsi döntőt. Lehet, hogy a Chelsea drukkerei sosem feledik távozásának körülményeit, az Atlético szurkolói sem bocsátanak meg neki vélhetően (erre épp elég bizonyíték, hogy a napokban eltávolították a stadionnál lévő emléktábláját). De Thibaut Courtois, érje bármilyen kritika, nyugodtan felelheti, hogy a döntései eddig mindig bejöttek, megnyert szinte mindent – és joggal várja el, hogy tisztelettel beszéljenek róla.