Puskás mesterhármasa is kevés volt Guttmann Benficájával szemben

Hatvan évvel ezelőtt, 1962. május 2-án különös érzések kerítették hatalmukba a Real Madridot: a királyi gárda az első olyan BEK-döntőjére készült, amelyet nem címvédőként játszott. Aztán az első BEK-döntős vereségét szenvedte el. Puskás Ferenc első félidei mesterhármasa is kevés volt Guttmann Béla szakvezető címvédő Benficájával szemben.

Az első öt kiadást 1956 és 1960 között szériában nyerő Fehér Balett hatvan őszén a madridi 2-2 után – Reg Leafe angol játékvezető botrányt kavaró közreműködésével – 2-1-es vereséget szenvedett a Barcelonától a legnagyobb európai klubtorna nyolcaddöntőjében, és kiesett. A Barca aztán eljutott a döntőig, amelyet a berni Wankdorf stadionban a Benficával vívott. A katalánok első Luis Suarezének beíveléséből Kocsis Sándor fejelte az első gólt, de a lisszaboni együttes 3-1-re fordított, miután 1-1-nél a barcelonai középhátvéd Enric Gensana magasba felfejelt labdája – Antoni Ramallets kapus passzív érdeklődése mellett – a bal kapufára hullott vissza, és onnan a gólvonalon túlra szédült. A folytatásban Kubala László lövése a jobb kapufáról a balra pattant, és kifelé perdült, majd Czibor Zoltán húszméteres bombája a felső lécről bevágódott.

Kocsis és Czibor az 1954-es vb-döntő után másodszor élt át 3-2-es vereséget a Wankdorfban…

A Real Madrid ezalatt kénytelen volt a bajnokságra összpontosítani, és meg is nyerte azt – a hatvanas években nyolcszor hódította el az elsőséget a La Ligában –, majd 1962. március 18-án, a Mallorca elleni 2-0-val biztossá vált, hogy megvédi címét. A döntőben a Sevillával szembeni 2-1-gyel – Puskás Ferenc két góljával – elnyerte a spanyol kupát is, Puskás továbbá elvitte a La Liga gólkirályának járó Pichichi-, José Araquistáin kapus pedig a legjobb kapust kitüntető Zamora-díjat.

Már csak a férfi szépségverseny fődíja és a Bajnokcsapatok Európa Kupája hiányzott a kollekcióból.

Úgy nézett ki, az utóbbi meglesz. Miguel Munoz edző Araquistáin – Casado, Santamaría, Pachín, Miera – Felo, Del Sol – Tejada, Di Stéfano, Puskás, Gento összetételű tizenegye a 23. percben már 2-0-ra vezetett; Puskás előbb kiugrott, és menthetetlenül a bal sarokba lőtt, majd távolról szúrta rá, Costa Pereira kapus pedig – ne szépítsük – benézte a jól megrúgott, de korántsem védhetetlen labdát. A Real Madridhoz közel álló Marca című sportlap tudósítói talán már kezdték megfogalmazni a hatodik BEK-győzelemről szóló diadaljelentést, ám tíz perccel később 2-2-re alakult az állás. Eusébio szabadrúgása a kapufáról kipattant, és José Aguas a hálóba passzolt, majd Domiciano Cavém irgalmatlanul nagy lövést küldött a jobb felsőbe. Jó, mondta Puskás, és a portugál védőkről hozzá pattanó labdával finom cselt csinált, aztán a jobb alsó saroknál tesztelte a háló szakítószilárdságát.

Keystone / Hulton Archive / Getty Images – Puskás első gólja a Benfica elleni BEK-döntőben

Szünet.

A második félidő fél kilenckor kezdődött a 61 257 nézővel zsúfolt amszterdami stadionban, addigra Araquistáin elálmosodott. A madridi kapus elaludt előbb Mario Coluna, majd Eusébio lövésénél, a kettő között pedig Pachín a tizenhatos oldalvonalánál felborította Eusébiót, aki értékesítette a fölösleges szabálytalanság miatt joggal megítélt büntetőt.

A Costa Pereira – Mario Joao, Germano, Cruz, Angelo – Cavém, Coluna – José Augusto, Eusebio, Aguas, Simoes összetételben játszó címvédő 5-3-ra nyert, az ötszörös győztes hoppon maradt.

Guttmann Béla a maga módján triumfált: „Nyerj egy nagy trófeát – említette –, és a kritikusok azt mondják, tiszta szerencse. Nyerj egy másikat, és már nem mondhatják, hogy mázli.” A trénerről a Record című portugál újság azt írta: „Megkerülhetetlen a futballban.” Hiába, két bajnoki és két BEK-diadalt aratott a Benficával, a bajnokságot 1961-ben egyetlen vereséggel zárta a csapat (szó szerint, mert az utolsó fordulóban kapott ki 2-1-re a Belenensestől).

A tréner azt hihette, korlátlan hatalma van. Leteremtette Eusébiót is, miután az együttes talizmánja ingerülten szólt José Aguashoz.

Lehetsz te a csapat legnagyobb sztárja – mondta neki –, de ha nem mutatsz tiszteletet a csapattársaid iránt, úgy kirúglak, hogy visszarepülsz Mozambikba!

Antonio Simoest meg arra figyelmeztette: tisztelje a családot, szexeljen legföljebb naponta egyszer, ne igyon meg egy sörnél többet, tegye be a pénzét a bankba, vegyen házat. „Minden szavát megfogadtam – szögezte le a balszélső. – Elvégre alig tizennyolc éves, de már BEK-győztes voltam.”

PA Images / Getty Images – Guttmann Béla

A második európai diadal után Guttmann fizetésemelést kért, ám nem kapott. A fáma szerint ekkor megátkozta a klubot – „a Benfica száz évig ne nyerjen nemzetközi trófeát!” –, ennek azonban ellentmond, hogy 1965-ben visszatért edzőnek a lisszaboniakhoz, majd 1974-ben az A Bola című portugál lapnak azt nyilatkozta: „A szívem háromnegyede a Benficáé.” Ami tény: 1962 óta nyolc európai döntőt vívott a portugál együttes, és mind a nyolcat elvesztette. Íme, az eredmények a BEK-ben és a BL-ben: Milan 1-2 (1963), Internazionale 0-1 (1965), Manchester United 1-4 (1968), Eindhoven 0-0, 11-esekkel 5-6 (1988), Milan 0-1 (1990). Az UEFA Kupában: Anderlecht 0-1, 1-1 (1983). Az Európa Ligában: Chelsea 1-2 (2013), Sevilla 0-0, 11-esekkel 2-4 (2014).

Az eddigi utolsó vesztes döntő évében a lisszaboni Luz stadion 18-as kapujánál felavatták Guttmann bronzszobrát.

A talapzaton akár az is állhatna: 162 mérkőzés, 113 győzelem, 27 döntetlen, 22 vereség. Hetvennyolc százalékos, kiváló mérleg. Ráadásul úgy tartják: a futball általános összefüggései szempontjából a világvándor magyar mester nyitotta meg az utat a modern kor leghíresebb edzői, Carlo Ancelotti, Pep Guardiola, Jürgen Klopp, José Mourinho előtt.

Nem csak a Benficánál tisztelik: pályafutása során 21 alkalommal cserélt klubcsapatot, és 14 országban élt. (A huszonkettedik váltás az osztrák szövetségi kapitányi poszt volt 1964-ben. Megjártuk: irányításával a „szomszédok” – Bécsben, 75 ezer néző előtt – 1-0-ra nyertek az évben Eb-bronzérmes honfitársaink ellen.) Miután a kibővített Honvéddal elment annak illegális dél-amerikai túrájára, még Brazíliában, az FC Sao Paulónál is edzősködött, ahogyan dirigálta az uruguayi Penarolt, továbbá az Újpesten, a Vasason, a Kispesten túl a Milant, a Portót, a Panathinaikoszt.

A legkevésbé szívesen nyilván a Milannál töltött időre gondolt vissza, mert 1955. április 2-án, hat héttel az után, hogy elköszönt a csapattól, az Internazionale nem hivatalos bundaügyi főbiztosának, a manőverei nyomán Európa-szerte, de kiváltképp Angliában megvetett Solti Dezsőnek a kocsiját jogosítvány nélkül vezetve elütött két fiatalt Milánóban, s az ifjak egyike életét vesztette. Ráadásul Guttmann és Solti cserbenhagyta az áldozatokat. Guttmannt emberöléssel vádolták, majd féléves, börtönben letöltendő szabadságvesztésre ítélték, ám az amúgy sem drákói büntetést – rejtélyes módon – pénzbírságra enyhítették, sőt az edző még 1955-ben állást kapott Vicenzában.

Szerencsés ember volt, nagyobb bajt is átvészelt: az újpesti Árpád és Virág utca sarkán egy padláson bujkálva elkerülte a deportálást. Nem úgy, mint Solti, akit Auschwitzba vittek, ám túlélte a haláltábor poklát. Manipulációi menthetetlenek, de magyarázhatók: annak, aki elszenvedője volt a láger páratlan borzalmainak, a legnagyobb visszaélés is semmiség.

A Benfica hatvan esztendeje nem nyert európai kupát (felnőttszinten, de az ifjúsági BL megnyerésére is mostanáig kellett várni). A Real Madrid a hatvanas évek után 1998-ban hódította el először (összességében hetedszer) a kontinens első számú klubserlegét. Hogy hol? A hatvankettes vesztőhelyen, Amszterdamban.

Csatlakozz a Sport24 közösséghez, mondd el véleményedet zárt Facebook-csoportunkban, és vegyél részt csak előfizetőknek elérhető exkluzív eseményeinken.

CSATLAKOZOM