Új arc, régi gondok: Styles játéka biztató, a válogatotté olyan, mint amilyen eddig volt

Nehéz volt elhinni, hogy a Szerbia elleni, hazai mérkőzésen kimaradt az utolsó pillanatban a dupla magyar ziccer, ahogyan nehéz volt elhinni azt is, hogy Belfastban, Észak-Írország ellen nyerni tudott a válogatott a helyzetek sorát kihagyó, a bravúrokat bemutató Dibusz Dénesen rendre fennakadó házigazda bánatára. Egy 0–1 otthon, egy 1–0 idegenben, a kép gyakorlatilag ugyanaz, mint korábban, Marco Rossi csapatának erősségei és gyengéi ugyanúgy megmutatkoztak. Mostantól már csak nehezebb lesz ebben az évben. Legalábbis papíron, mert a gyakorlatban nem biztos…

Ennyi volt a „kísérletezésre megadatott” idő: a magyar labdarúgó-válogatott Szerbia (0-1 Budapesten) és Észak-Írország (1-0 Belfastban) ellen letudta két felkészülési mérkőzését az év elején. Legközelebb – júniusban – már Nemzetek Ligája-mérkőzéseken találkozunk Marco Rossi csapatával, amely az NL legfelső osztályában Angliával, Németországgal és a világbajnokságról nagy meglepetésre lemaradt Olaszországgal csap össze. Elméletileg a sokkal nehezebb mérkőzései jönnek az évnek, gyakorlatilag Rossi együttese a nagyok ellen gyakran nyújt kimagasló teljesítményt (reaktív játékának pont megfelel egy domináns ellenfél), s a gyengébb játékerejűek ellen szenved. Az év első két mérkőzése alapján arra számíthatunk, amire eddig is: a szövetségi kapitány válogatási lehetőségei korlátozottak, a játék óvatos és konzervatív, a stabilitás oltárán pedig gyakran a támadójáték lesz az áldozat. De kezdjünk egy újonccal!

Lehet egy honosítással több?

A magyar válogatott történetének 1018. újonca lett a Szerbia elleni találkozón a Barnsley játékosa, Callum Styles, aki felmenői révén (az egyik nagyszülő magyar) került a beválogatható labdarúgók közé, s el is fogadta az MLSZ invitálását. A Szerbia ellen bal oldali szárnyvédőként, Észak-Írország ellen a középpályán bevetett, több poszton is használható Styles jó benyomást keltett – remek rúgótechnikája különösen értékes lehet a pontrúgásaira erősen támaszkodó magyar válogatottnak –, és arról beszélt debütálása után, mekkora büszkeség számára a válogatott mez viselése.

A magyar szövetségi kapitányok közül Marco Rossi az első, aki igazán ki tudja használni a FIFA többször megváltoztatott, fokozatosan egyre megengedőbbé váló honosítási szabályozását.

 

A labdarúgás világszervezete először 1962-ben hozott honosítással kapcsolatos rendelkezéseket, ennek hatására vissza is esett az „országváltó” labdarúgók száma. Addig számos világklasszis játékos szerepelt több válogatottban (elég csak Puskás Ferencet vagy a három válogatottban is megfordult Kubala Lászlót említeni), a legextrémebb példa talán Luis Monti, aki az 1930-as világbajnoki döntőn argentin, az 1934-esben már olasz színekben szerepelt. Az eredeti FIFA-szabályozás három kritériumhoz kötötte az országváltást. A játékosnak meg kellett szereznie honosítással új hazája állampolgárságát; soha, semmilyen más válogatottban nem szerepelhetett korábban; illetve az egyetlen kivétel az első két pont alól az, ha politikai változások alapján megváltozott egy ország függetlenségének státusa (független lesz, beolvad más országba stb.).

A világszervezet a kétezres években elkezdte precízebben szabályozni a beválogathatóságra vonatkozó passzusokat, kialakítva egy meglehetősen bonyolult, más sportágakhoz viszonyítva elég szigorú, de a korábbinál azért lazább rendszert. Rossi 2018 júliusa óta van posztján, és kapitánysága alatt eddig 25 újoncnak adott lehetőséget. A 25 újoncból 5 – Willi Orbán, Holender Filip, Loic Nego, Könyves Norbert, Callum Styles – számít „honosított” játékosnak. Orbán, Holender, Nego és a már jóval régebben debütált Nikolics Nemanja volt a 2021-es Eb-keret azon négy tagja, aki más nemzeti csapatba is beválogatható lett volna. A „honosított” szót nem véletlenül írtuk idézőjelbe, hiszen ez az ernyőfogalom több mindent takarhat.

Rossi honosítottjai között három olyat is találunk (Orbán, Nego, Styles), aki a világelitbe tartozó futballhatalom növendéke (Németország, Franciaország, Anglia), és felmenői vagy honosítás révén lett tagja a keretnek. A szövetségi kapitány gyakran hangoztatja,

milyen szűk a merítési lehetősége,

s erre egyrészt megoldást jelenthet a határon túli magyar játékosok megfigyelése és meghívása (ezekben az esetekben erős konkurencia van a másik érintett ország labdarúgó-szövetsége képében), vagy azok tudatos keresése, akik felmenőik révén meghívhatók és gyerekkoruktól a legmagasabb szintű képzést kapták. Az, hogy a válogatott kijutott egymás után két Európa-bajnokságra, növeli a csapat vonzerejét a honosítás előtt állóknak.

Mohos Márton / 24.hu

Nemzetközi trend nyomában

A magyar válogatottnál megfigyelt jelenségek megfelelnek a nemzetközi gyakorlatnak és a trendeknek is. A 2018-as világbajnokság 32 csapata közül 22-ben szerepelt legalább egy olyan kerettag, aki nem az adott országban látta meg a napvilágot (Marokkó keretének háromnegyedét alkották a felmenőik révén beválogatható, de más országban született és képzett futballisták).  A 2021-es Eb-re nevezett játékosok minimum 28 százaléka volt „országváltó” vagy többszörös állampolgárságú futballista. A valós adat ennél is magasabb lehet, hiszen sokszor nem tudjuk a játékosok családi hátterét, főleg a nagyszülők esetében. A 24 csapatból 23-ban szerepeltek kettős (vagy még többszörös) állampolgárságú játékosok, az egyetlen kivétel – talán meglepő módon – Lengyelország, amely korábban maga is rendszeresen honosított.

A rotterdami Erasmus Egyetem kutatója, Gijsberg Oonk a futballmigrációval foglalkozó, 2021-ben megjelent tanulmánya szerint két markáns tendencia lesz a világ labdarúgásában:

Oonk úgy véli, hogy bár egy-egy válogatottat (Marokkót hozza példának) jelentősen megerősíthetnek a más országban elsőrangú képzést kapott, a diaszpórából származó játékosok, igazán mindig a tápláléklánc tetején járó futball-nagyhatalmak járnak jól.

Ha a diaszpórába tartozó játékosok, illetve az egykori gyarmatokról származó futballisták választásra kényszerülnek két válogatott között, akkor az erősebbet fogják a kettő közül választani – egészen addig, míg esélyt látnak arra, hogy beválogatják őket

– írja.

Ez is történt Orbán, Nego, most pedig Styles esetében. Orbán akkor fogadta el a magyar szövetség hívását, amikor nagyon valószínűvé vált, hogy a német válogatottba nem hívják meg, hiába fejlődött meghatározó Bundesliga-játékossá (még a lengyel csapatot is választhatta volna). Nego U19-es Európa-bajnok és U20-as vb-elődöntős volt a francia válogatottal, ám nem volt esélye bekerülni szülőhazája A-csapatába, így végül (már az NB I egyik legjobbjaként) igent mondott az MLSZ-nek. Styles is nyilván tudta, valószínűtlen, hogy ha 22 évesen még egy Championship-csapat tagja, akkor a későbbiekben eljusson az angol nemzeti tizenegyig. Megragadta hát a származása és a magyar válogatott kínálta lehetőséget.

Nem elképzelhetetlen, hogy a jövőben látunk olyan magyar válogatottat, amelynek akár négy-öt tagja nem magyar anyanyelvű, és más nyelven nyilatkozik a meccsek után.

Ettől viszont még ugyanúgy hajthat a játékos a pályán és ugyanúgy nyújthat kiváló teljesítményt, ahogyan azt Orbán vagy Nego is megmutatta. A kulcsszó: a teljesítmény.

Ha Styles kiváló produkcióval rukkol elő, és kirobbanthatatlanná válik, akkor aligha lesz téma, hogy két éve még nem is tudott részben magyar származásáról, amely alapján beválogathatóvá vált. A honosítható játékosok keresése akkor is érthető stratégia lenne, ha a rendkívüli módon támogatott hazai utánpótlás ontaná az A-csapatba könnyen beilleszthető játékosokat. De amíg ez nem történik meg, pláne érdemes nyitott szemmel járnia a stábnak és az MLSZ képviselőinek.

Új meccsek, régi problémák

A magyar válogatott legutóbb 2020. november 12-én, az Izland elleni Eb-pótselejtezőn (2-1) tudott fordítani, és három nappal később, Szerbia ellen tudott döntetlent kiharcolni, amikor ellenfele szerezte meg az első gólt egy találkozón. Azóta (az írek elleni 0-0-t figyelmen kívül hagyva) kétféle kimenetel van:

Sőt ha az ellenfél talált be először, akkor a nemzeti csapat képtelen volt a szépítésre, az említett 5 mérkőzést 0-10-es gólkülönbséggel zárta. Rossi csapatának helyzetkialakítási problémáit nem itt és most kell bemutatnunk – már többször foglalkoztunk a jelenséggel –, a fenti mutatók csak alátámasztják azt, hogy ha a stabil védőjátékot nyújtó válogatott előnybe kerül, akkor kiválóan tudja ezt kamatoztatni erősebb csapatokkal szemben is, viszont ha hátrányba, akkor könnyen kikaphat nála papíron gyengébb együttesektől.

 

Sokatmondó, hogy a legutóbbi 18 mérkőzésből kizárólag San Marino és Andorra ellen tudott a válogatott 1,2-esnél nagyobb xG-értéket összehozni, tehát

a kidolgozott helyzetek minősége alapján nagyjából meccsenként egy gólra „vagyunk jók”,

ha az ellenfél nem miniállam válogatottja. Ez általában egy ziccert jelent: az vagy bemegy (ld. Észak-Írország ellen Sallai Roland szemfülességét egy ellenféltől kapott passznál), vagy nem (ld. Szerbia ellen a meccset záró Schäfer-Szoboszlai helyzetet), és persze jöhetnek még az extra, valamint szerencsés megoldások is. Aggasztó, hogy megint a gyengébb képességű ellenfél (Észak-Írország) ellen játszott gyengébben a magyar válogatott – az önkritikával élő Rossi „elfogadhatónak” minősítette a teljesítményt, hozzátéve, hogy a támadójátékban többre számított –, és a vb-selejtezőkön pont egy hasonló „akna” (Albánia) mért végzetes csapást a továbbjutási esélyekre.

Az kevésbé valószínű, hogy éppen az angolok, az olaszok vagy a németek ellen lesz ugrásszerű javulás az előrejátékban (támadó passzopciók és ötletek, kulcspasszok, helyzetek kidolgozása), a védekezést viszont tovább lehet csiszolni. Ne feledjük, a magyar válogatottól – éppúgy, mint tavaly az Eb-n – nem lehet elvárni a bravúrsorozatot; ellenfelei közül Anglia és Németország már a vb-keretét fogja tesztelni, Olaszország meg momentán újjáépítésbe kezd. Motivációja alighanem mindhárom futballhatalom válogatottjának lesz. A magyar válogatottnak minden mérkőzésen bravúr lenne a pontszerzés – ezt az összeszokott alapcsapatnak kellene kivívnia, hiszen (Styles és a másik újonc, Ádám Martin pályára küldése ellenére) Marco Rossi most sem változtatott sokat, vagy próbált ki radikálisan új megoldásokat. Azt láttuk, amit 2020 óta szinte mindig:

stabilitást és viszonylag kevés „szikrát” az ellenfél kapuja előtt.

Csatlakozz a Sport24 közösséghez, mondd el véleményedet zárt Facebook-csoportunkban, és vegyél részt csak előfizetőknek elérhető exkluzív eseményeinken.

CSATLAKOZOM