1. DUSAN VLAHOVIC (FIORENTINA – JUVENTUS)
A zebráké a nagy fogás, 81,6 millió euróért megvásárolták Dusan Vlahovicot a Fiorentinától. A szerb a 2021-es naptári évben 33 gólt szerzett a Serie A-ban, amivel beállította Cristiano Ronaldo rekordját. A „faék egyszerűségű csatár” játékstílusa leginkább Robert Lewandowskiéhoz hasonlítható, brutális fizikuma átlagon felüli technikai képességekkel és játékintelligenciával párosul. Erényei közé sorolják, hogy fiatal kora (22 éves) ellenére mentálisan is erős, a stressztűrő képessége jól vizsgázott a szerződéshosszabbítása és eligazolása körüli hercehurca során.
(2020 nyarán Federico Chiesát hozták el Firenzéből), ami kiváltja a lilák ultráinak haragját: Vlahovicot a Juventushoz történő igazolása után például „szardarabnak” nevezték. A Juventus számára ideális választásnak tűnik, Morata hozzá képest mindenből amolyan light-verzió, Kean pedig mintha minden képességét elveszítette volna, amivel néhány évvel ezelőtt berobbant. A torinói klub Vlahovic megszerzésével a Serie A megtépázott presztízsét is segíthet helyreállítani, miután a szerbet olyan klubok elől sikerült elhappolni, mint az Arsenal vagy a Tottenham.
2. AARON RAMSEY (JUVENTUS – GLASGOW RANGERS, KÖLCSÖNBE)
A Juventus a 2010-es években szinte tökélyre fejlesztette azt a stratégiát, hogy lejárt szerződésű futballistákat szerzett meg ingyen. Annak ellenére, hogy ezek a játékosok kiemelkedő fizetést kaptak, anyagilag nem jött ki rosszul ezekből a projektekből a Juve (Pogbát például 105 millió euróért adták el annak a Manchester Unitednek, amelytől négy évvel korábban ingyen szerezték meg), legutóbb mégis 2019-ben érkeztek lejárt szerződésű focisták Torinóba. Ez nem véletlen: az akkor megszerzett jó nevű játékosok nagy csalódást okoztak. Adrian Rabiot-nak voltak felvillanásai, ugyanakkor minden edzője évek óta elmondja azokat a sablonmondatokat, amelyektől a Juve szurkolói már hidegrázást kapnak: „hatalmas potenciál van benne, de ennek még csak a töredékét láthattuk tőle”. Rabiot egyelőre maradt, Aaron Ramsey-n viszont túladott a klub. Az Arsenaltól érkezett walesi játékostól a középpálya kreativitásának felturbózását várták – helyette egy
A Glasgow Rangersben talán újraépítheti magát, a skót bajnokságból a technikai képzettsége miatt magasan kilóg majd. De – fájdalmas ezt leírni – egy ideje már a Rangers a szintje, nem a Juventus.
3. RODRIGO BENTANCUR (JUVENTUS – TOTTENHAM)
Aligha túlzás azt mondani, hogy sok Juventus-drukker várta ezt a pillanatot: Bentancurt eladta a klub. A még mindig csak 24 éves uruguay-i négy és fél éve került a Juventushoz a Boca Juniorstól. Sarri 4-3-3-as rendszerében futotta a legjobb szezonját, ekkor főleg a középpálya jobb vagy bal oldalán jutott szóhoz. A Pirlo által favorizált 4-4-2-ben a belső középpályás posztján szerepelt, általában Arthur vagy Rabiot mellett. Minden meccsen voltak hasznos megmozdulásai, kulcsfontosságú szerelései, a támadásokat azonban leginkább csak hátráltatta. Rendszeres jelenet: agresszivitása, jó ütemérzéke révén
Ráadásul olyan ki nem kényszerített hibák is jellemezték a játékát, amelyek az ő posztján végzetesek. A Porto elleni blackoutja (amikor az első percben röviden adta haza a labdát Szczesnynek, megajándékozva egy góllal Taremit) alighanem megpecsételte a sorsát a Juventusnál. Ami azután jött: hosszú, szomorkás hattyúdal. „Minden alkalommal, amikor Bentancurhoz kerül a labda, izzadni kezdek” – írta az egy évvel ezelőtti, nyomasztó emlékű BL-meccs után egy Juventus-rajongó influenszer a Twitteren. Sokan éreztük így, a többi most már Conte és a Tottenham dolga.
4. DENIS ZAKARIA (MÖNCHENGLADBACH – JUVENTUS)
December óta cikkeznek arról a Manchester United háza táján, hogy a svájci középpályás milyen jól passzolna a csapatba – ehhez képest Zakariát is a Juventusnak sikerült megszereznie, ráadásul a mai árfolyamokhoz képest egészen potom összegért, 8,6 millió euróért.
A kivételes fizikai képességű játékos úgy erősítheti meg a csapat védekezését a középpályán, hogy azzal a nyáron leigazolt Manuel Locatellit tehermentesítheti, így az olasz jobban segítheti a Juventus támadójátékát. Zakaria ráadásul nem csak egy tank – gyors helyzetfelismerés és jó helyezkedés is jellemzi a játékstílusát. A kanadai táblázaton sem mutat rosszul a Bundesligából származó adata: a Mönchengladbach színeiben 125 mérkőzésen 11 gól mellett 8 gólpasszt is számlált. „Új harcos érkezett a Juventushoz” – így jellemezte magát a 191 centiméter magas Zakaria, és ezzel rögtön elnyerte a szurkolók szimpátiáját, akik ki vannak már éhezve az olyan mentalitású játékosokra, mint a svájci.
5. DEJAN KULUSEVSKI (JUVENTUS – TOTTENHAM, KÖLCSÖNBE)
A még mindig csak 21 éves játékost 2020-ban igazolta le a Juventus 35 millió euróért az Atalantától. Sokan emlékeznek a bemutatkozására: Pirlo edzői debütálásán, a Sampdoria elleni bajnokin már a 13. percben csodálatos gólt lőtt. Úgy tűnt, Kulusevski ott folytatja, ahol abbahagyta: 2020 őszéig tündérszép történet volt az övé. Stockholmban született macedón apától és svéd anyától, ahonnan 16 éves korában az Atalantához került. Középpályás létére tarolt a kanadai táblázaton, és nagy része volt abban, hogy a klub Primavera-csapata 21 év után ismét megszerezte a bajnoki címet. Az Atalanta ezután kölcsönadta a Parmának, amelynek már a felnőttcsapatában szerepelt. A 2019/20-as évadban 10 gól és 9 assziszt volt a mérlege Parmában, a Serie A kilométer-számlálóján második lett Marcelo Brozovic mögött, a 21 éven aluli játékosok közül pedig csak ketten mutattak be nála több sikeres cselt egész Európában. Ehhez képest a torinói folytatás nem sikerült túl fényesen.
– a Parma kontrajátéka jobban kidomborította az erényeit. Saját bevallása szerint a „trequartista” szerepet kedveli a legjobban, azaz a csatárok mögötti támadóként játszana – ehhez képest a pletykák szerint Antonio Conte amolyan Cuadrado-szerű jobb oldali futóembert szeretne faragni belőle, számos védőfeladattal. Ebből még bármi lehet, hamarosan akár a Juventusban is, mivel Kulusevski 2023 nyaráig, kölcsönben került a Tottenhamhez.