„Il gol di Turone”
Juventus–Roma 0-0, 1981. május 10.
A Roma az 1940/41-es szezonban szerezte meg története első bajnoki címét, és az 1980/81-es idényben nagyon közel állt ahhoz, hogy meglegyen az újabb Scudetto. A két csapat közti mérkőzések egyik legemlékezetesebbike azonban nem a meccs – vagy legalábbis a foci – miatt maradt emlékezetes. 1981 tavaszán a bajnokság 28. fordulójában a Roma látogatott a Juventushoz, és a két csapat közti különbség egy pont volt a Juventus javára. A Roma számára az idegenbeli győzelem szinte biztos bajnoki aranyat ért volna: a Farkasok együttese ezt követően már csak két alsóházi csapattal találkozott (a már kiesett Pistoiesével és az Avellinóval), a Juventusra azonban még várt egy nápolyi kirándulás is. A meccs igazi sztárparádé volt: a Roma oldalán Conti, Di Bartolomei, Falcao, Ancelotti és Pruzzo; a Juventusnál a későbbi világbajnok olasz válogatott védőgigászai, Zoff, Gentile, Scirea, Cabrini.
a Furino kiállítása miatt emberelőnyben focizó rómaiak egy Conti-Pruzzo-Turone akció végén a védő fejesével szereztek vezetést, csakhogy Sancini partjelző lest jelzett, Bergamo bíró pedig érvénytelenítette a találatot. A játékvezető később azt mondta, hogy elsőre szabályosnak érezte a gólt, de a partjelző intése miatt „nem tehetett mást”, mint visszavonta azt. A videofelvételek alapján máig nem lehet biztosan eldönteni, szabályos volt-e a gól – egy, az eseményről készült tanulmány később megállapította a tízcentis les tényét. Azok számára, akik a meccsenkénti negyven kamera és a VAR világában nőnek fel, mindez alighanem felfoghatatlan.
Ezzel együtt az esetről negyven éve beszélnek, a megfogalmazásában az X-aktákat idéző „Turone-esetnek” külön Wikipédia-oldala van, és sokak szerint az olaszországi Észak–Dél futballellentétek elfajulásának egyik fontos pillanata volt ez a meg nem adott gól. Az idény végén a bajnoki címet egyébként a Juventus szerezte meg, amely az utolsó két találkozóján begyűjtötte a Scudettóhoz szükséges kötelező győzelmeket.
Nakata bombái
Juventus–Roma 2-2, 2001. május 6.
A Romának két évvel később összejött a bajnoki cím, a Niels Liedholm által irányított csapat 1983 tavaszán 4 ponttal előzte meg a tabellán a Juventust. Ezzel a Roma 42 év után szerezte meg a második Scudettóját, a harmadikra azonban nem kellett ennyit várni: 2001-ben újra a Farkasok csapata örülhetett.
A 2000/2001-es évad torinói mérkőzését nem nyerte meg ugyan a Roma, mégis ez volt az egyik legemlékezetesebb meccs a fővárosiak szurkolói számára. A Roma hat pont előnnyel érkezett Torinóba, ahol hamar kétgólos hátrányba került, és sokáig semmi nem mutatott arra, hogy a vendégek felállnak a padlóról.
A Totti helyére beállt Hidetosi Nakata előbb bombagóllal szépített, majd a 91. percben érkező lökete után (az ugyancsak csereként beállt) Montella vágta be közelről a Van der Sarról kipattanó labdát.
A mérkőzés éles ellentétben állt azzal, amit a Roma és a Juventus között az elmúlt évtizedekben megszoktunk: azon a találkozón a Juventus lefutballozta ellenfelét, a Roma viszont brusztolt, és a meccs utolsó negyedórájában kiharcolt egy pontot, amivel óriási lépést tett a bajnokság megnyerése felé. Nakata a mérkőzés utáni nyilatkozatában arról beszélt, hogy a Juventus elleni döntetlen után érezték: ezt az aranyérmet már nem veheti el tőlük senki. Érdekesség, hogy a meccs hőse, minden idők talán legjobb japán futballistája mindössze másfél évet töltött a Roma színeiben, és 29 évesen a futballal is felhagyott.
Mindig más a hibás
Roma–Juventus 3-4, 2022. január 9.
Az elmúlt két évtized nem az AS Romáról szólt az olasz futballban. A Farkasok gárdája Luciano Spalletti irányításával – kihasználva a Juventus Serie B-be sorolása utáni sötét éveit – a kétezres évek végén hatalmas versenyt futott az Interrel, de a bajnoki arany egyszer sem jött össze a csapatnak – mindössze két kupagyőzelem, valamint egy Szuperkupa-siker. Ezen kívül csak kaotikus idények, fellángolások, néhány csodameccs és megannyi kudarc. A Juventus eközben nyert sorozatban kilenc bajnoki címet, s bár a Zebrák az elmúlt években csak árnyékai önmaguknak, a Roma elleni meccsen ismét kiderült, hogy a győzelem a vérükben van.
A Roma hetven percig uralta a mérkőzést, 3-1-re vezetett, aztán jött a blackout: a Juventus 6 perc 10 másodperc alatt háromszor is betalált. A döntetlen akár még így is meglehetett volna, de Lorenzo Pellegrini – aki nem sokkal korábban parádés szabadrúgásgólt szerzett – gyatrán végezte el a Roma számára megítélt büntetőt, így maradt a 3-4. A Roma szerencséjéről sok mindent elmond, hogy a győztes gólt az a Mattia De Sciglio lőtte, aki 29 éves létére most másodszor talált a hálóba profi futballkarrierje során.
A lefújás után José Mourinho ismét a játékosait vette elő, ami aligha erősíti a csapatmorált. A tréner szerint a csereként beküldött Eldor Somurodov „mindent rosszul csinált”, a játékosok pedig „félnek és gyengék”, ez az akadálya a nagy eredmények elérésének. A Roma a 2022-es naptári évben kikapott a Milantól és a Juventustól, a hátránya pedig immár 9 pont a BL-indulást érő negyedik helyen álló Atalantával szemben (ráadásul a bergamóiak eggyel kevesebb mérkőzést játszottak). Lehet, hogy Mourinho napjai meg vannak számlálva a Roma kispadján: a Betfairnél 8/11 a valószínűsége annak, hogy a portugált még a szezon közben menesztik.