Kezdetnek egy kis visszatekintés: Huszti Szabolcsot és segítőjét, a megfelelő végzettséggel rendelkező, és ezért papíron vezetőedzőnek tekintett Toldi Gábort idén februárban nevezték ki a debreceni csapat élére.
Bár a másodosztály tavalyi idényét Kondás Elemér vezetésével a csapat jól kezdte, a tavaszi szezon első heteiben a Siófok elleni győzelmet zsinórban két vereség követte a Szolnok és a Gyirmót ellenében. A hirtelen edzőváltás általános meglepetést okozott, hiszen a hajdúságiak még ekkor is öt pont előnnyel vezették a Merkantil Bank Liga tabelláját a Vasas előtt.
A meglepő döntést a klub vezetése azzal indokolta: nem elég egyszerűen visszajutni az élvonalba, olyan játékot is kell produkálni, amely méltó a klubhoz, és a debreceni identitást szimbolizálja. A Loki végül az új stáb vezetésével két pont előnnyel megnyerte a másodosztályt, és a Gyirmóttal együtt feljutott a magyar futball első vonalába.
Nagyon érdekes kérdés persze, milyen játékstílus az, amely a debreceni identitást szimbolizálná, és amely képes megtölteni a lelátókat. Huszti Szabolcs egy május végén adott interjúban így beszélt saját edzői filozófiájáról:
Szeretem a rövidpasszos játékot, ha a csapatom a földön tartja a labdát. Dominálni akarok, a labdabirtoklás nagyon fontos, így lehet kezdeményező egy csapat, amelynek így több gólhelyzete is lehet. Sok gólt is szereztünk az idényben
Huszti nyilatkozatának tükrében már van honnan elkezdeni a vizsgálódást: miért nem tudta megvalósítani a DVSC a hőn áhított, domináns játékfelfogást?
Vessünk először egy pillantást a csapat személyi összetételére: a négyfős védelem tengelyében Baráth Péter és a francia Sylvain Deslandes helye állandónak mondható. A középpálya közepét legtöbbször a két ősdebreceni alkotja: Varga József szűr, Dzsudzsák Balázs pedig mélységből irányít.
A védelem szélein az utóbbi hetekben általában két támadóbb szellemű játékos, Ferenczi János és Bévárdi Zsombor kaptak helyet, illetve a bal oldalon még egy másik helyi kötődésű játékos, Korhut Mihály. Egy sorral előrébb, a szélső posztokra így Sós Bence, a szélsőként és irányítóként egyaránt bevethető Bódi Ádám vagy a fiatal Soltész Dominik került. Érdekesség viszont, hogy Huszti általában két középcsatárral játszatja a csapatot. Az utóbbi két mérkőzésen főleg Ugrai Roland, a fiatal Bárány Donát vagy a rutinos, friss igazolás, az exválogatott Németh Krisztián szerepelt.
Mint az imént szó volt róla, a Debrecen leggyakrabban 4-4-2-es felállásban lép pályára. Két csatárral és két belső középpályással a Lokinak nem meglepő módon nehéz dominálnia a pálya középső területeit és kellően folyékonyan, stabilan megtartani a labdát.
Ráadásul a két szélső is leginkább szélesen, az oldalvonalhoz közelebb játszva keresi a lehetőségét, a két szélsőhátvéd csak időszakosan, és általában nem optimális ütemben csatlakozik a támadáshoz. A két szélső emiatt csak időszakosan játszik befelé, így gyakran a két csatár egyikének kell visszalépnie összekötni a csapatrészeket. Mindezt védővel a nyakukon, hiszen a magyar csapatok többsége a kompakt, kollektív területvédekezés helyett még mindig gyakran játszik emberfogással, az eredeti pozíciókat elhagyva.
A képen azt látjuk, hogy Dzsudzsák lép vissza a labdáért, de el van szigetelve. Bévárdi túl korán lép fel az ellenfél térfelére, ráadásul három társával együtt a labdától elfelé mozog, egyikük sem megjátszható. Ugrainak kell visszamozogni, ráadásul a szél irányába, így könnyedén elszigetelik.
A debreceni játékosok között tehát gyakran túl nagyok a távolságok labdabirtoklás közben, ami igen nehézkessé teszi a sikeres labdakihozatalt, egy agresszívan letámadó ellenféllel szemben pedig ez különösen nagy gondot tud okozni. Ezt láthattuk az előző két mérkőzésen is, amikor a Puskás és a Mezőkövesd letámadása is komoly problémát okozott a hajdúságiaknak.
Bévárdi Dzsudzsákhoz passzol, akit a felcsútiak sikeresen körbevesznek. A csapattársak túl távol vannak, senki sem megjátszható, a csapakapitány így kénytelen előre ívelni a labdát.
Hasonló jelenet a Mezőkövesd ellen: Deslandes teljesen oldalra szorul, Jurina oldalra szorítja, Cseke és Vutov pedig szemből támadják. A Loki gyakorlatilag összes játékosa az ellenfelek árnyékában, senki nem tud a megfelelő ütemben passzsávot kialakítani.
A Debrecen a felállás természetéből adódóan tehát nehézkesen tudja megfelelő számban elfoglalni a pálya közepét, csak eseti jelleggel sikerül társakat találni az ellenfél védővonalai között.
Ilyen egy sikeres támadásépítés: Varga a védekező középpályás pozíciójából lép fel a vonalak közé, és passzol Barányhoz, aki a jelenet végén tizenhat méterről lő mellé.
Ezen a ponton érdemes megemlítenünk Dzsudzsák Balázs szerepét is: a válogatottból kimaradó, sok vitát kiváltó csapatkapitány immár nem a szélen, hanem a középpálya közepén kap szerepet, és keresztlabdái, hosszú indításai a folyamatos labdabirtoklás hiányában a csapat egyik első számú támadó fegyverévé lépnek elő. A debreceni ikon több nagyon hasonló gólpasszt is adott az idény elején: mélységben visszalépve, hosszan indította a magasan hagyott védelmi vonal mögé beinduló két csatár egyikét.
Kérdéses azonban, az ilyen indítások mennyire hatékonyak egy nemzetközi szintű védekezés ellen, amely a középpályán több nyomást helyez a labdás játékosra, a védősorban pedig a játékosok fegyelmezetten, vonalban helyezkednek a több emberfogás helyett.
Egy labdabirtoklásra épülő, domináns csapat általában labda nélkül magasan letámadja ellenfeleit, hiszen így tudja őket labdavesztésre kényszeríteni, hogy aztán a labda újbóli birtoklásával ismét a komfortzónáján belül játszhasson. A fizikailag megterhelő, egészpályás letámadást azonban nem lehet a mérkőzés egész ideje alatt fenntartani. Ráadásul a magyar csapatokra általában még ritkán jellemző a Liverpoolhoz vagy a Bayern Münchenhez hasonló kompakt, fizikailag intenzív letámadás, amikor a labda oldalára tolódva a labdás játékost ketten-hárman is körbeveszik.
A Debrecen labda ellen számos problémával küzd: a magas presszing alkalmával hiányzik az intenzitás, sokszor egyáltalán nincs nyomás az ellenfél labdabirtokló játékosán a megfelelő pillanatban, akinek így általában több helye és ideje marad a jó döntés meghozatalára.
A Loki-játékosok ugyanakkor a saját térfelükön is gyakran adósak maradnak a rendezett védekezéssel, a sebezhető letámadás ugyanis láncreakciót indít be, a játékosok gyakran nem tudnak kompaktan visszazárkózni a labda mögé, ráadásul a szélen beinduló ellenfeleket is gyakran emberfogással követik visszafelé, ami még reaktívabbá teszi a védekezést.
A letámadás problémái: Bárány kezdetben oldalirányba tereli Pillárt, majd hirtelen megszakítja mozgását, a kövesdi védőnek így elég ideje van a labdával. Bódi rossz szögből olvassa az eseményeket, Cseke így a mezőnnyel szemben, probléma nélkül fordulhat a labdával. Végül Karnickijhez passzol.
A folytatás: Varga lemarad a tolódással, pedig neki kellene kilépni a labdásra. Soltész visszafelé követi a felfutó balhátvédet, aki szabadon kapja a labdát, a DVSC csak reagálni tud az eseményekre.
A kétezres évek legsikeresebb csapatának vezetősége nemes célt tűzött ki maga elé azzal, hogy az elmúlt két év kudarca után a csapat ismét felismerhető identitást kapjon. Friss feljutó csapatként nyilván bátor vállalás volt a domináns futballt zászlóra tűzni, különösen egy viszonylag magas átlagéletkorú csapattal.
A célkitűzés ugyanakkor eddig nem bizonyult sikeresnek: a klasszikus, két szélsővel és két középcsatárral operáló 4-4-2-ben Huszti csapatának komoly nehézséget okozott a folyamatos labdabirtoklás, és se labdával, se labda ellen nem tűntek letisztultnak a Loki játékának legfontosabb alapelvei.
A következő mérkőzéseken átmenetileg megbízott edzőként Jeremiás Gergő, illetve pályaedzője, a debreceni legenda Dombi Tibor irányítja majd a csapatot, a végleges vezetőedző személyéről a következő hetekben várható döntés.