Elégedettség és csalódás. Ezekkel az ellentétes érzelmekkel zárhatta Magyarország és Anglia is a nyári Európa-bajnokságot. A magyar csapattól ugyan nem is lehetett reálisan elvárni, hogy az előző három nagy torna győztese mellett esélye lesz a továbbjutásra, a franciák és a németek elleni bravúros pontszerzés mellett mégis csak nagyon kevés hiányzott az igazán nagy csodához, az egyenes kieséses szakaszba való belépéséhez.
Az angolokat a 2018-as világbajnoki negyedik hely után, és az elmúlt években beépülő, vagy éppen nemrég berobbanó fiatal játékosok miatt sokan már a torna előtt is esélyesként tartották számon, de a korábbi évtizedek nagy várakozásait és bukásait követően a szurkolók jelentős része inkább csak reménykedett, mintsem elvárta a végső győzelmet. A döntőig, ha nem is látványos játékkal, de magabiztosan, egyetlen kapott góllal sikerült eljutniuk, de végül hazai pályán büntetőpárbajban maradtak alul Olaszországgal szemben.
A németek elleni müncheni döntetlen, illetve a Wembley-ben elszenvedett vereséget követően mindkét válogatott csütörtök este lépett pályára először, és ennek megfelelően viszonylag kevés személyi változás történt a csapatokban, és a mágnestáblán is hasonló elemeket rajzoltak fel, mint az Európa-bajnokságon.
Marco Rossinak eleve nincs akkor merítési lehetősége a keret és a kezdő tizenegy összeállítását illetően, mint Gareth Southgate-nek, így a magyar válogatott összeállítása is csak kényszerűségből, valamint egy örömteli visszatérés miatt változott az Eb-n látottakhoz képest.
Gulácsi Péter pozíciója továbbra is megkérdőjelezhetetlen a kapuban, a legnagyobb változtatásokat viszont máris észrevettük a védelem jobb oldalán. A nyáron a magát jobb oldali szárnyvédőként a kezdőcsapatba beverekedő Loic Nego koronavírusos megbetegedés miatt maradt ki a keretből, Lovrencsics Gergő pedig sérüléssel bajlódik, így a Wolverhamptonhoz, majd onnan kölcsönbe Svájcba szerződő Bolla Bendegúz kapta meg a bizonyítási lehetőséget a szövetségi kapitánytól.
A 3-5-2-es játékrendszerben a jobb oldali középhátvéd pozíciójában szintén egy sérülés miatt kellett változtatnia Rossinak: Botka Endre a meccset megelőző napon a társaitól külön edzett, így az ő helyét Kecskés Ákos vette át. A hátsó sorban ezen kívül a megszokott nevekkel, Willi Orbánnal, Szalai Attilával és Fiola Attilával találkozhattunk.
Nagy Ádám eltiltás miatt nem lehetett ott a csapatban az angolok ellen, így az ő szerepkörét az Eb-n egy sorral előrébb játszó Schäfer András vette át, akinek a korábbi helyén a sérüléséből végre felépülő, és a Bundesligában már két gólt is szerző Szoboszlai Dominik szerepelhetett Kleinheisler Lászlóval kiegészülve a pálya centrumában.
A csatársorban pedig szintén nem lehetett kérdéses a német bajnokságban egyaránt jól kezdő Sallai Roland és a csapatkapitány Szalai Ádám helye.
Az angolok az Európa-bajnokságon az ellenfelekhez alkalmazkodva egyaránt játszottak 4-2-3-1-es és 3-4-2-1-es alakzatban is. A fináléban az olaszok ellen Southgate az utóbbi játékrendszerben bízott, de a magyar csapat ellen ismét négy védővel, de ezúttal 4-3-3-ban álltak fel az angolok. Akárcsak Rossi, úgy az angolok szövetségi kapitánya sem szerette volna túlságosan felforgatni a csapatát rögtön az Eb utáni első világbajnoki selejtezőn,
Így az Eb-n önmagához képest jó teljesítményt nyújtó Jordan Pickford megőrizte a helyét a kapuban, ahogy a védelem közepén John Stones is, aki úgy szerepelt Harry Maguire mellett, hogy a Premier League első három fordulójában még egyetlen percet sem töltött a pályán. Az angol csapatnak a szélsőhátvéd pozíciókban szintén akad bőven opciójuk, de a nyáron kiemelkedő teljesítményt nyújtó Kyle Walker és Luke Shaw ezúttal is ott volt a kezdőtizenegyben.