A Ferencváros 2019/20 (EL), 2020/21 (BL), 2021/22 (EL), 2022/23 (EL) után ismét bejutott egy európai kupasorozat csoportkörébe, ezúttal az Európai Konferencia Ligában (EKL). A nemzetközi szereplésüket a feröeri bajnok KÍ ellen felettébb kínos kudarccal (összesítésben 0–3, BL-búcsú) kezdő zöld-fehérek a menesztett Sztanyiszlav Csercseszov helyére leült Máté Csaba irányításával magukra találtak, és magabiztosan abszolválták az EKL-kvalifikáció akadályait.
Jól látszott a párharcokon két dolog: a bajnokcsapatoknak erősen kedvez az UEFA jelenlegi rendszere (azzal, hogy elszigeteli a BL-ből érkezőket a többiektől); valamint az, hogy az FTC elmúlt évei sikereinek köszönhetően viszonylag kényelmes, kiemelt pozícióból kapja az ellenfeleket. Így aztán sem a Shamrock Rovers (4–0, 2–0), sem a Hamrun Spartans (6–1, 2–1), sem a Zalgiris (4–0, 3–0) nem jelentett gondot. Bebizonyosodott, hogy az EKL mezőnyében a Fradi nagyhal, még ha nem is a legnagyobbak közül való. Az alapcél – újabb főtáblás szereplés – teljesült, de a KÍ elleni gigantikus, kijózanító pofon még kísértheti a csapatot.
Tegyük hozzá: egy ilyen drága és ilyen erős kerettől ez is volt az elvárható.
A többi magyar együttesnek esélye sem volt a csoportkör elérésére. A nemzetközi színtéren is jól megmutatkozik a szakadéknyi különbség az FTC és hazai riválisai között, amelyek továbbra sem tudják jó európai szereplésre váltani a futball itthoni privilegizált helyzetét. Az FTC bezzeg gyűjtögeti a rutint – 2019 óta 63 európai kupameccs! –, a pénzt, a presztízst, tartja a többi magyar fölé az esernyőt, és egyelőre nincs jele annak, hogy bárki a nyomába tudna lépni.
Pénzügyi és koefficiensszempontból az EKL-szereplés is jövedelmező lehet a Ferencvárosnak. Az EKL húsosfazeka (235 millió eurós összdíjazás) ugyan kisebb kondér az EL-hez (465 millió) képest, de a két kupa között nincs akkora hatalmas differencia, mint az EL és a BL (2,03 milliárd) között. A csoportkörbe jutás önmagában közel 3 millió eurót hozott, minden további győzelem félmilliót, minden döntetlen 166 ezret tesz hozzá a klubkasszához.
Ebben a sorozatban (elméletileg) könnyebb győzelmeket és pontokat gyűjteni, mint a BL-ben vagy az EL-ben, és nem elképzelhetetlen, hogy a Fradi megint állva marad tavaszig.
Akkor a Monaco, a Trabzonspor és a Crvena zvezda megelőzésével óriási bravúrt hajtott végre a magyar bajnok, amely most az EKL-ben sem kapott könnyű csoportellenfeleket. A Ferencváros ellenfelei az F-csoportban:
- az olasz Fiorentina
- a belga Genk
- és a szerb Cukaricki
Ez egy EL-csoportnak is tisztes erősségű lenne,
A szurkolói szlengben konfettiligának becézett EKL bizonyította, hogy azért itt is ki lehet fogni nagyon erős csapatokat.
A FIORENTINA az előző idényben EKL-döntőt játszott, ám hiába támadott sokat, 2-1-re elveszítette a prágai finálét a West Ham Uniteddel szemben. Jarrod Bowen egy kontra után a 90. percben döfte a képzeletbeli tőrt a firenzeiek szívébe. Az Olasz Kupa fináléjával sem volt szerencséje a csapatnak, mely az Interrel szemben maradt alul 2-1-re.
Vincenzo Italiano együttese, amely a Serie A előző idényét a 8. helyen zárta, az olasz élvonalban „csak” erős középcsapat, ám ez a Konferencia Ligában valódi csúcsragadozót jelent. Nyilván nem a keretérték játszik, de a Fiorentina két legértékesebb játékosát – a Copa América-győztes argentin Nicolás Gonzálezt és a brazil jobbhátvéd Dodót – többre taksálja a Transfermarkt, mint a Fradi teljes állományát.
A firenzeiek a topligás átigazolási időszak legvégén elszenvedtek egy nagy veszteséget: a katari világbajnokság egyik legjobb középpályása, Szofjan Amrabat kölcsönben a Manchester Unitedbe igazolt. A munkamániás marokkói rombolót – aki egyben a támadások hátulról felépítésében is kulcsszerepet kapott – nagyon nehéz lesz pótolni.