Miután a selejtezőkön veretlenül kiesett, és sorozatban másodszor nem vehetett részt a világbajnokságon a magyar labdarúgó-válogatott, az MLSZ intézkedések sorát hozta ötven évvel ezelőtt.
A BT nyári torna volt, helyszínéül a Népstadiont jelölték ki, és a vetélkedőre meghívtak hét bajnokcsapatot – az Újpestet (az 1973/74-es bajnokságban 1. volt), az FTC-t (2.), a Győri ETO-t (3.), a Honvédot (6.), a Vasast (8.), az MTK-t (10.), a Csepelt (11.) –, valamint az előző évadban rajtuk kívül a legjobb helyezést (4.) elérő, NB I-es aranyérmet addig sosem nyerő Videotont.
A Képes Sport feltette a kérdést: „A Videoton játszhat a Vasassal augusztus 6-án? Miért ne?” A lap a jövőbe látott, a jelzett napon ez a két csapat vívta a döntőt.
A Népstadionban 1974-ben 76 329 férőhely volt, telt házra azonban senki nem számított, jóllehet az aggasztóan sikertelen 1974-es esztendőben 78 428 fizető néző tolongott az Újpest–Bayern München találkozón, amelyet a BEK-döntőbe jutásért vívtak április 10-én. (Magyar képviselő akkor játszott mindmáig utoljára tavasszal is az első számú európai klubtornán. Ez fél évszázada a legjobb négyet, a legfinomabb krémet jelentette.)
A Bajnokok Tornája premierjét július 30-án a Honvéd–Győr, FTC–Videoton kettős mérkőzéssel tartották. Az arénát 25 ezren keresték fel, a ferencvárosiak azonban súlyosan csalódtak, mert a Kovács László – Hartyáni, Nagy III, Fejes, Czeczeli – Kovács József, Karsai, Burka – Wollek, Nagy II, Tieber összetételű fehérvári együttes úgy nyert 3-1-re, hogy már 3-0-ra is vezetett.
Kiestek a zöldek, majd másnap a lilák is. A Csepel (15 000 néző előtt) 2-1-re legyőzte az Újpestet, amelyben Dunai Antal csak csere volt, az összeállítás így nézett ki: Szigethy (Rothermel) – Kolár, Harsányi, Horváth, Nagy László – Dunai III, Tóth András – Fazekas (Dunai II), Bene, Fekete, Zámbó.
A Magyar Ifjúság című hetilap utóbb megállapította: „A Bajnokok Tornáján nem volt könnyű ellenfél és előre lefutott mérkőzés, ezt bizonyítja a bajnok Újpesti Dózsa és a kupagyőztes FTC korai búcsúja.”