Ha a stílust és a teljesítményt nézzük, profilba illő edző váltja Kloppot a Liverpoolnál

Bár hivatalos bejelentés még nem történt, a nemzetközi sportsajtó kész tényként kezeli, hogy a Feyenoord vezetőedzője, Arne Slot váltja Jürgen Kloppot a Liverpool kispadján a szezon végén. Ennek apropóján összeszedtük, mit érdemes tudni a 45 éves holland trénerről és az ő stílusáról.

Arne Slot nem volt világklasszis futballista, holland válogatottságig sem jutott el soha, de tisztes pályafutást tudhat maga mögött: a Zwolle, a NAC Breda és a Sparta Rotterdam játékosaként összesen 462 meccsen lépett pályára és 100 gólt rúgott. 2013-ban vonult vissza a Zwollétól, ahol utána utánpótlás edzőként dolgozott egy évet. 2014-ben a Cambuur másodedzője lett, majd 2016 októberében megbízott vezetőedzőnek nevezték ki. A jó eredményeknek köszönhetően 2017 januárjában a klub véglegesítette, Slot pedig a harmadik helyig vezette a Cambuurt a másodosztályban, emellett a Holland Kupa döntőjébe is bejutott.

Még annak az évnek a nyarán elvitte őt az AZ Alkmaar, ahol John van den Brom segítője lett. A páros 2018-ban harmadik, 2019-ben negyedik helyet szerzett a bajnokságban. A 2019/2020-as szezonban már Slot irányított: ez volt az az idény, amit a Covid miatt a 25. fordulóban befejeztek. Az AZ ugyanannyi pontot szerzett, mint az Ajax, de rosszabb gólkülönbsége miatt csak második lett – igaz, abban az évben végül nem hirdettek bajnokot. Slot az Európa Ligában is szép sikereket ért el: 2019/2020-ban továbbjutott a csoportkörből, egy évvel később pedig legyőzte a Napolit idegenben, amit a holland szakember történelmi sikernek nevezett.

2020 végén azért rúgta ki az AZ, mert Slot nem a saját csapatával foglalkozott, hanem a háttérben egyeztetéseket folytatott a Feyenoorddal.

Néhány nappal később a Feyenoord be is jelentette új edzője érkezését, akinek vezetésével a rotterdami csapat 2023-ban bajnoki címet, 2024-ben Holland Kupát nyert. A Feyenoord emellett a 2021/2022-es szezonban döntőig jutott a Konferencia Ligában, ahol a Roma győzte le 1–0-ra. Slotról már a cambuuros éveiben is sejteni lehetett, hogy tehetséges edző, de azt valószínűleg kevesen gondolták, hogy ilyen rövid idő alatt ennyire sikeres lesz egy holland topcsapat élén. Feltehetőleg azonban nem csak az eredményeivel keltette fel a liverpooli vezetők figyelmét, hanem a stílusával is, amit jól adaptált a Feyenoordnál.

Mielőtt részletesen belemennénk a stílus- és teljesítmény-leíró adatok elemzésébe, Slot kapcsán ki kell emelni, hogy mennyire jól dolgozik együtt a fiatalokkal. 2020/2021-ben a Feyenoord volt a harmadik legmagasabb átlagéletkorú csapat a ligában (26,3 év), Slot érkezésével viszont nagyot fiatalodott a keret, és a mostani szezonra 24,7 évre csökkent az átlagéletkor – ami a negyedik legalacsonyabb. Slot olyan fiatal – mostanra abszolút meghatározóvá vált – játékosokat hozott a csapathoz mint Santiago Gimenez, Quinten Timber, Igor Paixao, Calvin Stengs vagy Mats Wieffer. Az utánpótlásból pedig felemelte többek között Quilindschy Hartmant, aki idén az elérhető bajnoki játékpercek 74 százalékán játszott. Az alábbi, keretprofilt bemutató ábrán is jól látszik, hogy ebben a szezonban mindössze két olyan játékos kapott szerepet, aki elmúlt 29 éves. A legtöbbet foglalkoztatott nyolc futballista közül Dávid Hancko a legidősebb a maga 26 évével.

A Liverpool keretének átlagéletkora 27,1 év volt a szezon elején, tehát Michael Edwardsék várhatóan megpróbálják majd fiatalítani a csapatot, és ebben a folyamatban Slotnak is nagy szerepe lehet.

Ezek után nézzük, mit hozott ki a holland tréner a fiatal Feyenoordból. A csapatstílusokat bemutató elemzésen az Eredivisie csapatainak 2023/2024-es számai láthatók, kiegészítve a Liverpooléval. A Feyenoord labdabirtoklásai idén átlagosan 3,74 passzból állnak, a támadásainak sebessége pedig 1,83 méter/másodperc. Ezzel a rotterdami csapat a lassan, sok passzal építkező együttesek közé tartozik. Slot Feyenoordja azonban amiatt is veszélyes, hogyha olyan a helyzet és az ellenfél, akkor nem dajkálja a labdát feleslegesen, hanem megpróbál néhány gyors passzal a védelem mögé kerülni. Ez a kettősség egyébként megmutatkozik abban is, hogy a Feyenoord támadásainak sebessége közelíti a ligaátlagot.

Ugyanez a jelenség igaz a Liverpool esetében is, vagyis ez alapján Slot focija illik az angol csapat profiljába.

Slot focijának másik jellegzetessége a magas letámadás, amiből a Feyenoord számos téren profitál. Egyrészt ezzel közelebb tartja a játékot az ellenfél kapujához, így labdaszerzés esetén a játékosok hamarabb kerülnek gólhelyzetbe. Másrészt labdavesztéskor azonnali visszatámadást tesz lehetővé, ami megnehezíti az ellenfél számára, hogy a középső vagy a támadó harmadba juttassa a labdát. Ezek az előnyök a számokban is látszanak. A Feyenoordnak 11,16 olyan támadása van meccsenként, amik az ellenfél kapujától maximum 40 méterre kezdődnek, és 0,35 olyan, ami aztán góllal ér véget. Jól látható, hogy a góllal végződő magas labdaszerzések számát tekintve senki meg sem tudja közelíteni a Feyenoordot, még a Liverpool sem a Premier League-ben. Sloték tehát mindenki másnál hatékonyabban játsszák le ezeket a helyzeteket, és minden harmadik meccsükön szereznek egy gólt magas labdaszerzésből. A Liverpool akkor volt igazán jó és sikeres, amikor élni sem hagyta az ellenfeleit, ezért Slot szempontjából kulcskérdés lesz, hogy az új csapatában mit tud megvalósítani ebből a nagyon intenzív és hatékony letámadásból.

Ahogy az a sikeres, modern európai klubokra jellemző, a Feyenoord is a kapustól kezdi a támadásokat. Slot elvárja a kapusaitól, hogy aktívan kivegyék a részüket az ellenfél első vonalának átjátszásából. 90 percre vetítve a Feyenoord kapusai 38,1-et passzolnak, ami a harmadik legtöbb a ligában (ebben a kirúgások nincsenek benne). A passzaik átlagosan 27 méter hosszúak, tehát alapvetően a védőket játsszák meg, nem a csatárokra rugdossák fel a labdákat. Mindenkire igaz egyébként, hogyha nem muszáj, akkor nem vállalják be a rizikós hosszú labdákat, hanem a legközelebbi elérhető passzopciót választják. Az egész Eredivisie-ben a Feyenoord játszik a legkevesebb hosszú átadással, 90 percre vetítve 66,2 ilyen passza van a rotterdamiaknak, ami tízzel kevesebb, mint a sorban utána következő Ajaxnak. (Hosszú passz alatt azokat értjük, amelyek maximum 27 méter hosszúak).

Slot a legtöbbször 4–2–3–1-et játszik, de ez a formáció csak papíron létezik, a pályán teljesen elmosódnak a posztok.

Kezdve azzal, hogy a szélső védőknek nem feladatuk a szélsők támogatása, leginkább akkor merészkednek előre, ha erre jelet kapnak a túloldali szélsőtől. Slot ugyanis tükörszélsőkkel játszik – emiatt sokszor teljesen hiányzik a szélesség a Feyenoord játékából –, akik befelé cselezve vagy a lövőhelyzetet keresik, vagy a tizenhatost lendületből támadó szélső védőt a hosszú oldalon. A következő ábra a Feyenoord játékosainak átlagos pozícióit és a leggyakoribb passzkapcsolatokat mutatja az első cseréig a Sparta Rotterdam elleni bajnokin. A jobbhátvéd Lutsharel Geertruida helyzete mindent elárul; gyakorlatilag harmadik belső középpályást játszik Wieffer és Ramiz Zerrouki mellett. Tény, hogy ilyenkor hátrányba kerül a Feyenoord a szélen, de a pálya közepén nyer egy embert, akivel létszámfölényt tud kialakítani, és megkönnyíti a labdajáratást. Az utóbbi időben Trent Alexander-Arnold is hasonló szerepkörben játszik a Liverpoolban, vagyis ez is egy közös pont a két együttes között.

Ennek hatása a Feyenoord támadásvezetésein is érződik. A rotterdamiak az esetek 32 százalékában középen támadnak, ami elsőre talán nem tűnik soknak, de egyetlen másik holland csapat sem erőlteti ennyire a pálya közepén való előre jutást. Szintén jó viszonyítási alap az Atalanta és az Athletic Bilbao, amely csapatok látványosan kerülik a pálya középső részét.

Slot nagy rajongója az úgynevezett 14-es zónának, ami a tizenhatos előtti terület; úgy tartják, hogy a tizenhatos után ez a pálya legértékesebb területe, ahonnan a legnagyobb veszélyt lehet teremteni.

Ennek főleg az irányítók korában volt jelentősége, amikor azt állapították meg, hogy azok a csapatok, amelyek több passzt játszanak meg ebben a zónában, sikeresebbek, mint a többiek. Ilyen volt például az 1998-ban világbajnokságot, 2000-ben Európa-bajnokságot nyert francia válogatott. A 14-es zóna mára veszített jelentőségéből, de még mindig az egyik legértékesebb terület, ami a labdabirtoklást és a gólhelyzetek kialakítását illeti. Slot pontosan emiatt kéri a játékosaitól, hogy a támadások során a lehető legnagyobb létszámban legyenek jelen ezen a területen.

Legvégül nézzük a kapu előtti teljesítményt. A PSV után a Feyenoord alakította ki a legjobb minőségű helyzeteket (84,3-as xG), ehhez képest azonban Slot csapata csak 78 gólt szerzett, vagyis több mint hat góllal maradt el a várható teljesítményétől. A 623 lövés szintén a második legtöbb, a 0,13-as xG/lövés-mutató viszont a legjobb. Emellett kiemelendő, hogy a Feyenoord tizenhárom gólt szerzett pontrúgást követően, ami szintén kiváló ajánlólevél Slotnak a Premier League-be – ott ugyanis egyre nagyobb hagyománya van a rögzített szituációk elemzésének és alapos begyakoroltatásának. A 78 gólból tíz született a tizenhatoson kívülről, ebben a tekintetben Paixao (4) és Timber (3) jár az élen csapaton belül.

Összegezve: Slot a labdabirtoklás-alapú foci híve, de ha a helyzet úgy kívánja, tud változtatni és alkalmazkodik az ellenfélhez. Nála a támadás a kapustól kezdődik, és fokozatosan fejlődik fel, felesleges és rizikós passzok nélkül. A támadóharmadba érve a pálya középső területének kontrollálása a cél, és az onnan való helyzetkialakítás. Labdavesztés esetén pedig azonnal vissza kell támadni, és lehetőleg még a támadó harmadban hibára kényszeríteni az ellenfelet, hogy a rendezetlen védelem ellen könnyebb legyen gólt szerezni.

Ez mind olyasmi, amit a Liverpool új menedzserétől is elvár az ember.

Ha csak a stílust és a teljesítményt nézzük, akkor jól profilozott a Liverpool (bár ebben semmi meglepő nincs), a kérdés, hogy miként bánik majd egy fiatal, még a pályája elején lévő edző a világ egyik topklubjának öltözőjével.

A szerző Kovács Gábor, a Ferencváros adatelemzője.

Kapcsolódó
Mekkora rizikót vállal a Liverpool Arne Slot kinevezésével?
Nagyon úgy tűnik, hogy Arne Slot veszi át Jürgen Klopp liverpooli örökségét, ami topligás, illetve a szuperkluboknál szerzett tapasztalat nélkül óriási feladat, és a választás is rizikósnak tűnik. Ám kevés az elérhető csúcskategóriás edző, érik a generációváltás.