Varga Zoltán a kispadról nézte végig, ahogy az Ajax megalázó vereséget mért a Milanra

Majdnem napra pontosan ötven éve rendezték az első hivatalos európai Szuperkupa-párbajt a labdarúgó BEK és KEK védője között. A premieren a kontinens első számú klubtrófeáját sorozatban háromszor elhódító Ajax a milánói 0-1 után 1974. január 16-án, Amszterdamban 6-0-ra legázolta a Milant. Máig ez az olasz csapat legsúlyosabb veresége az UEFA égisze alatt rendezett találkozón. (Hat gólnál nagyobb különbségű csapás egész történetében nem érte, hattal is csak háromszor kapott ki.)

Az UEFA égisze alatt rendezett első európai Szuperkupa-párbaj 1974 januárjában zajlott. Előtte egy évvel – Anton Witkampnak, a De Telegraaf című holland napilap szerkesztőjének ötlete nyomán – már rendeztek egy párharcot a labdarúgó BEK és KEK védője, az Ajax és a Rangers között (3-1, 3-2), azt azonban a kontinens szövetsége nem ismerte el.

Az Ajax-Rangers párharc második meccse:

A glasgow-i Ibrox Parkban 57 ezren voltak 1973. január 16-án. A milánói San Siróban 15 ezren lézengtek 1974. január 9-én. A Milan–Ajax találkozót – a várható köd miatt – délután fél kettőkor kezdték, e miatt játszottak nagyrészt üres lelátók előtt a csapatok. Egyetlen gól esett, akárcsak az 1973-as KEK-döntőben Szalonikiben, ahol a Milan a Leeds Unitedot győzte le, és mindkét alkalommal Luciano Chiarugi talált a hálóba.

Hollandiában ironikusan írták a meccsről, hogy „Gerrie Mühren volt az egyetlen Ajax-labdarúgó, akinek gratuláltak a vereség után, a repülőn ugyanis közölték vele, hogy apa lett”. A Népsport azt a következtetést vonta le az itáliai 1-0-ból: „Nem lesz hosszú életű a Szuperkupa.” Hozzátette: „Az Ajax rengeteget vesztett Johan Cruyff távozásával.”

Az amszterdami „próféta” Barcelonába szerződött, és távozásában szerepet játszott, hogy a csapatkapitány-választáskor Piet Keizer 12, míg ő csak 7 szavazatot kapott. Átigazolása után a szériában háromszor győztes Ajax dominanciája megszűnt a BEK-ben: a címvédő együttes a második fordulóban kiesett a szófiai CSZKA ellenében (1-0, 0-2). Gerrie Mühren nem csodálkozott a meglepő búcsún: „Törvényszerű – említette –, hogy ha a futball már nem okoz örömöt, annak rossz vége lesz.”

A klasszikus Ajax a következő években felmorzsolódott: Johan Neeskens Cruyff után ment Barcelonába, Keizer visszavonult, Arie Haan 1975 márciusában az Anderlechthez szerződött, ugyanabban az évben Johnny Rep Valenciába, a német Horst Blankenburg a Hamburghoz igazolt. Heinz Stuy 1976 januárjában, Gerrie Mühren öt hónappal később távozott; előbbi az FC Amsterdamhoz, utóbbi a Betishez szegődött.

Helenio Herrera, a kétszeres BEK-győztes Grande Inter mestere már 1973-ban azt jövendölte: „Vége az Ajax-uralomnak.” A Real Madriddal vívott elődöntő előtt azt nyilatkozta: „Hajlandó vagyok nagy pénzt tenni a Real döntőbe jutására. A latin labdarúgás újra diadalmaskodik a hideg északi futball fölött.”

Nem így történt: az Ajax 2-1-re és 1-0-ra nyert. Majd 1974. január 16-án volt még egy hatalmas dobása.

A Szuperkupa amszterdami visszavágójára csak 15 350 néző váltott jegyet a nagy hidegben, ám a távollévők megbánták, hogy otthon maradtak. A Stuy – Suurbier, Blankenburg, Hulshoff, Krol – Haan, Neeskens, Gerrie Mühren – Rep, Mulder, Keizer összetételű Ajax 6-0-ra győzött!

Hogy ez milyen különleges diadal volt, arra jellemző: a Milant a Juventustól 1927-ben elszenvedett 2-8 óta nem érte ekkora kudarc. Hat gólnál nagyobb differenciával sosem kapott ki a csapat, amelynek történetében még egy 0-6 volt: 1925-ben, szintén a Juventus ellen.

Ebből következik, hogy máig ez a Milant érő legsúlyosabb csapás UEFA-mérkőzésen.

A VecchiSabadini, Anquilletti, Schnellinger, MalderaTurone, Dolci, Benetti, Rivera, Biasiolo (Tresoldi) – Chiarugi összeállítású olasz együttes közelről bámulta a gálaműsort, amely Jan Mulder bal kapufás szabadrúgásgóljával kezdődött az első félidő közepén. A szabadrúgásokkal bajban volt a Milan, mert Johnny Repé után Keizer is megzörgette a hálót.

Ez azonban csak ízelítőt nyújtott a hajrá milánói viszontagságaihoz: az utolsó húsz percben négyet vágott be vetélytársának az Ajax. Neeskens akrobatikus mozdulattal, vetődve lőtt a hálóba, aztán Rep küldte a labdát menthetetlenül a léc alá, majd Mühren értékesítette a Karl-Heinz Schnellinger szabálytalanságáért megítélt 11-est, végül – teljes Milan-káosz közepette – Haan bekotorta a hatodikat.

Itáliában felidézték, hogy már egy héttel korábban, a San Siróban is csak William Vecchi kapus bravúrjai mentették meg a Milant, amelyet aztán „megaláztak Amszterdamban”. A L’Unitá szerint az olasz csapatot „a milánói második félidőben elbarikádozták a saját térfelén”. Hát még Amszterdamban…

Itthon a Labdarúgás című szaklap sajátos szemszögből kommentálta a holland csapat felfutását: „A Tatabánya alig több mint egy évtizede, az akkoriban népszerű Rappan Kupában Tatabányán és Amszterdamban is vereséget mért az Ajaxra (2-1, 2-1). S bizony azt a kérdést, hogy hol tartanak ma a hollandok és hol a bányászok, bármelyik kisiskolás nevetve megválaszolja. Úgy jártunk, mint Dürrenmatt világhírű drámájának, Az öreg hölgy látogatásá-nak szereplői, a derék gülleni polgárok, akik sehogyan sem értették, miért nem áll már meg falujukban az a nemzetközi expresszvonat, amelyik hosszú éveken át Güllenben is megállt.

Mi is csak bámulunk az expressz után, és nem vesszük észre, hogy nem vesz fel bennünket

A találkozónak konkrét magyar vonatkozása is volt: Varga Zoltán az Ajax tartalékjátékosaként, a kispadról nézte végig a januári „jégrevüt”. A magyar csatár tizenhárom holland bajnoki mérkőzésen szerepelt az amszterdami csapatban, ötöt játszott végig, ötször csereként állt be. Meccsenkénti átlagban 54 percet töltött a pályán. Cruyff távozásával megnyílhatott volna az út előtte, de George Knobel edző Muldert állította a csatársorba.

A 6-0 alapján nem döntött rosszul, ám az Ajax csupán bronzérmes lett a holland bajnokságban 1974-ben. A Milan ennél is rosszabbul járt: a hetedik helyen kötött ki a Serie A-ban.