A Manchester City a japán Urava Red Diamonds csapatával mérkőzött meg (és győzött simán), hogy elfoglalja helyét a 2023-as klubvilágbajnokság döntőjében, melybe elsőként a brazil Fluminense jutott be („áldozata” az egyiptomi al-Ahli volt). Kevésbé udvariasan: a Manchester City egy (viszonylag) keveseket érdeklő ellenféllel összecsapva jut be egy keveseket érdeklő torna döntőjébe, amelynek fináléja Dél-Amerikában még csak-csak érdekes lesz, de Európában jóval kevéssé. Még kevésbé udvariasan: a FIFA-klubvilágbajnokság jelen formájában csak nyűg, és kis túlzással senkit sem mozgat meg, leszámítva az idei ötödik nagy trófeájára hajtó manchesteri és a meglepetésre készülő riói csapatot és híveit.
Ez azért nem az igazi.
A klubvilágbajnokság problémáival már foglalkoztunk korábban: az év végére beszuszakolt torna néha csak plusz nyűgnek érződik, az érdeklődés nem kiemelkedő, a végkimenetel előre megjósolható. A legutóbbi tíz alkalommal – és a legutóbbi tizenhatból tizenötször – európai klub diadalmaskodott, izgalom leginkább csak abban van, hogy az aktuális BL-győztes dél-amerikai, ázsiai, közép/észak-amerikai, vagy afrikai csapatot ver meg a döntőben. A pénzdíj sem kiemelkedő – a nyitómérkőzés vesztese csak 500 000 amerikai dollárt kapott, a győztes 5, a döntő vesztese 4 millió dollárral gazdagodik, az összes pénzdíj 16 millió.
A FIFA-klubvébé eddig nem sikertörténet, ám 2025-ben jön az új, 32 csapatos, nyári szupertorna. A profi játékosok érdekvédelmi szervezete (FIFPro) már korábban aggályait fejezte ki a plusz meccsterhelés miatt, a 44 profi labdarúgóligát összefogó World Leagues Forum lobbicsoport (mely a Premier League-et, a La Ligát, a Serie A-t és a Bundesligát is tagjai között tudhatja) pedig hivatalos tiltakozó levelet küldött a FIFA-nak. A levélben a világszervezet kemény kritikát kap, mivel az aláírók álláspontja szerint:
- nem veszi figyelembe a nemzeti futballsorozatok érdekeit
- további mérkőzéseket visz be a nemzetközi meccsnaptárba, holott a játékosok már így is túlterheltek
- saját érdekeit mások (tagországai és azok versenysorozatai) érdekei elé helyezi, pedig ez világszervezetként nem szerencsés
Az európai topklubok többségét tömörítő European Club Association (ECA) ugyanakkor támogatja a FIFA kezdeményezését a klubvébé átalakítására.
Az ECA melegen üdvözli a FIFA tanácsának bejelentését az új klubvilágbajnoksággal kapcsolatban. Az új versenysorozat létrehozása fantasztikus hír a labdarúgóvilágnak és az európai kluboknak is, melyek 12 garantált helyet kapnak az első tornán
A FIFA hosszas várakozás után december 17-én közölte a 2025-re tervezett, 32 csapatos klubvilágbajnokság részleteit. Azt már eddig is lehetett tudni, hogy a helyszín az Egyesült Államok lesz, a formátum a 32 csapatos világbajnokságéhoz hasonló (bár bronzmeccs nem lesz), de a világszervezet most a korábbinál sokkal többet elárult. A kvalifikáció egy négyéves pontszámítás alapján dől el: kvalifikálják magukat a kontinentális Bajnokok Ligája győztesei, valamint a pontszámítás alapján a földrészük első számú sorozatában legjobban teljesítő csapatok. Országonként legfeljebb két csapat juthat ki, de ez a korlátozás a kontinentális BL győzteseire nem vonatkozik (tehát például ha az Arsenal megnyeri a 2023/24-es BL-t, akkor indulhat, de más angol klub már nem kvalifikálhatja magát). A klubmundiálon ezek alapján a következő csapatok indulhatnak:
AFRIKA (CAF, 4 hely):
- al-Ahli (egyiptomi, a 2020/21-es és 2022/23-as afrikai BL győztese),
- Vidad Casablanca (a 2021/22-es afrikai BL-győztese),
- a 2023/24-es afrikai BL-győztese*,
- a 4 éves pontszámítás legjobb afrikai csapata.
ÁZSIA (AFC, 4 hely):
- al-Hilal (szaúdi, a 2021-es ázsiai BL győztese).
- Urava Red Diamonds (japán, a 2022-es ázsiai BL-győztese).
- a 2023/24-es ázsiai BL győztese*.
- a 4 éves pontszámítás legjobb ázsiai csapata.
DÉL-AMERIKA (CONMEBOL, 6 hely):
- Palmeiras (brazil, a 2021-es Libertadores Kupa győztese),
- Flamengo (brazil, a 2022-es Libertadores Kupa győztese),
- Fluminense (brazil, a 2023-as Libertadores Kupa győztese),
- a 2024-es Libertadores Kupa győztese*,
- a 4 éves pontszámítás legjobb dél-amerikai csapata,
- a 4 éves pontszámítás második legjobb dél-amerikai csapata.
EURÓPA (UEFA, 12 hely):
- Chelsea (angol, a 2020/21-es BL győztese),
- Real Madrid (spanyol, a 2021/22-es BL győztese),
- Manchester City (angol, a 2022/23-as BL győztese),
- Bayern München (német, az UEFA 4 éves pontszámítás alapján),
- PSG (francia, az UEFA 4 éves pontszámítás alapján),
- Internazionale (olasz, az UEFA 4 éves pontszámítás alapján),
- Porto (portugál, az UEFA 4 éves pontszámítás alapján),
- Benfica (portugál, az UEFA 4 éves pontszámítás alapján),
- a 2023/24-es BL győztese*,
- a 4 éves pontszámítás legjobb európai csapata**,
- a 4 éves pontszámítás második legjobb európai csapata **,
- a 4 éves pontszámítás harmadik legjobb európai csapata**.
ÉSZAK-AMERIKA, KÖZÉP-AMERIKA ÉS KARIBI TÉRSÉG (CONCACAF, 4+1 hely):
- Monterrey (mexikói, a 2021-es CONCACAF BL győztese),
- Seattle Sounders (egyesült államokbeli, a 2022-es CONCACAF BL győztese),
- León (mexikói, a 2023-as CONCACAF BL győztese),
- a 2024-es CONCACAF BL győztese,
- házigazda hely (egy egyesült államokbeli csapatnak fenntartva).
ÓCEÁNIA (OFC, 1 hely):
- Auckland City (új-zélandi, a 4 éves pontszámítás legjobb óceániai csapata).
*: ha már kvalifikálta magát a klub, akkor a 4 éves pontszámítás következő, még nem kijutott csapatára száll a hely
**: a versenyben levő európai csapatok: Borussia Dortmund (német), Atlético Madrid (spanyol), RB Leipzig (német), Barcelona (spanyol), Juventus (olasz), Napoli (olasz), RB Salzburg (osztrák), Lazio (olasz)
Egy ilyen mezőnnyel azért már egészen más a leányzó (illetve a klub-vb) fekvése. Ott lesz a tornán már biztosan a világ – közösségi médiás követőtábor alapján – húsz legnépszerűbb klubjából nyolc (és ott lehet még további öt-hét); a legnagyobb bevételű klubokból hét (és ott lehet további négy). Az anyagi részletekről semmit sem tudni (legalábbis hivatalosan a FIFA nem kommunikált semmit): a világszervezet 2023–2026-os büdzséjében még nem számoltak az új tornával, a szponzori és közvetítési megállapodásokat még nem kötötték meg. A FIFA akár saját médiaplatformjával – ez a 2022-ben elindított FIFA Plus – is számolhat a közvetítések esetén. A nyárra áthelyezett, egyhónapos tornától joggal várhat a világszervezet jelentős bevételt, a klubokat ugyanakkor nagy pénzdíjakkal kellene édesgetnie, hogy azok elég komolyan vegyék a klub-vb-t. A Sky Sports
Amennyiben igaz a pénzdíj volumenének ekkora növekedése, akkor az új versenysorozat jelentős versenytorzító hatással is bírna: még a Porto vagy a Benfica esetében is jelentős egy plusz 50 millió fontos bevétel, de képzeljük el ezt az al-Ahli, a Vidad, a León, a Monterrey, az Urava Reds vagy pláne az Auckland City esetében.
A kibővített klub-vb főleg a CONCACAF-térségben okozhat problémát, mert 2025-ben a jelek szerint egyszerre lesz az Egyesült Államokban az Aranykupa (azaz a kontinensviadal), illetve a FIFA-klubvilágbajnokság. A zóna öt csapatát (Seattle Sounders, León, Monterrey, a 2024-es CONCACAF BL-győztes és a házigazda jogán szereplő klub) mindkét torna érinti, ahogyan a többi földrész klubvébére kvalifikált klubjaiban szereplő CONCACAF-játékosok státusza is kérdéses. Gyakorlati példával szemléltetve: hol játszik majd Jesús Corona, a Monterrey és a mexikói válogatott kulcsjátékosa, ha munkáltatója a klubvébén, válogatottja meg az Aranykupán érdekelt? Azt a nyár óta tudjuk, hogy a FIFA és a CONCACAF folyamatosan egyeztet a két torna ütközése miatt – a cél egy win-win szituáció elérése, ám ez makulátlanul aligha megvalósítható.
A legjobban (egyelőre) a FIFPro akadt ki a terveken. A játékosok érdekvédelmi szervezete éles hangú közleményben bírálta a FIFA-t, és jelezte azt is, hogy a világszervezet kommunikálni sem volt hajlandó velük bizonyos kérdésekben.
A FIFA tanácsának döntése bizonyítja, hogy a szervezet (…) nem törődik a résztvevő játékosok mentális meg fizikális egészségével, és azok magán- és családi életét sem veszi figyelembe. A kibővített torna aláássa a 2024/25-ös idény végi pihenőidőt (…) A játékosoknak 11 hónapos idény végén kell még egy tornán szerepelniük, és aligha lesz elegendő pihenőjük a következő évad kezdete előtt
– írta kommünikéjében a FIFPro.
„Elfogadom, hogy a futballnaptár zsúfolt, de ez a torna csak négyévente lesz, és természetesen tiszteletben kell tartani a kötelező, azt követő pihenőidőt. A tornának jelentős pozitív hatása lesz a résztvevőkre, mivel új forrásokhoz juttatja azokat, ennek hatására pedig fejlődhetnek és versenyképesebbek lehetnek. Mi, európaiak szerencsések vagyunk, de fontos, hogy a labdarúgásból tényleg globális játékot csináljunk, és segítsük más csapatok fejlődését” – jelentette ki erre a FIFA globális futballfejlesztési felelőseként dolgozó Arséne Wenger.
Az Arsenal exmenedzserének kétségtelenül igaza van abban, hogy a torna jelentős új bevételekhez juttatja majd a nem európai klubokat, amelyeknek nagy szükségük is van ehhez a jobb versenyképességhez. Mi több, azt is lehet mondani, hogy a FIFA feladata nem a status quo konzerválása, hanem a futballban rejlő (akár pénzügyi, akár szakmai) lehetőségek megnyitása a nem privilegizált helyzetű földrészek számára.
A szép szavak mellett azért az is kimondható, hogy
amely jelentős média- és közönségérdeklődést generál. A világszervezet bevételi mixét (nem meglepő módon) a férfi felnőtt-világbajnokság dominálja, és a FIFA-nak nincs nagy második tornája, szemben mondjuk az UEFA-val vagy a CONMEBOL-lal. A kibővített klubvébé egyértelműen sokkal vonzóbb, mint a jelenlegi: 32 klub versenyezhet, melyek többsége mögött hatalmas szurkolótábor áll, a nem európai csapatok (nekik mindig fontosabb volt a torna) lehetőséget kapnak arra, hogy téthelyzetben összemérhessék erejüket az öreg kontinens legjobbjaival. Az új torna jóval nagyobb szakmai kihívást is jelent, több meccsel, jobb ellenfelekkel; a négyévenkénti rendezés plusz presztízst adhat.
A nemzetközi klubfutball status quójának felrúgása leginkább az UEFA-nak fájhat, hiszen eddig a Bajnokok Ligája primátusát ép ésszel senki sem kérdőjelezhette meg. Az első számú európai kupasorozat sosem látott bevételeket, szakmai fejlődést és érdeklődést hozott a kontinens csapatainak, és persze a földrész szövetségének is. Az új klubvébé nem telepszik rá az európai BL-re, de – idővel? – megingathatja helyét a klubfutball trónján. Ehhez persze lehet, hogy évtizedek kellenek.
Ami egészen biztos: a klubvilágbajnokság átalakításával folytatódik a futballtornák expanziója. Minden – kontinentális vagy világszintű – torna nagyobb létszámú, grandiózusabb lesz, természetesen egyrészt a szélesebb reprezentáció, másrészt (és főként) a nagyobb bevételek elérésének szándéka miatt. A FIFA hangzatos, az új klubvébével kapcsolatos szólamait érdemes fenntartásokkal kezelni, de
és kifejezetten érdekes küzdelmeket is hozhat. Legfeljebb felesleges. De hát, ha valami igazán felesleges, akkor az a jelenlegi formátumú klubvilágbajnokság, amelyből 2024-től egy átalakított Interkontinentális Kupa lesz (a döntőben az európai BL győztese fix helyet kap).
A 2023-as kiírásban a ma esti Manchester City–Fluminense döntővel búcsúzott a régi típusú klubvilágbajnokság. Meglepetés lett volna, ha a fináléban nem jelenne meg az angol és a brazil klubfutball közti (főleg anyagiak tekintetében) szakadéknyi különbség, a City ennek megfelelően 4-0-ra simázta le a meccset. A 2025-ös klubvébén már egy maratoni torna végén feszül egymásnak két topklub: sokkal nagyobb lesz a hype, sokkal több a pénz, minden bizonnyal nagyobb az érdeklődés. A FIFA – az érthető fenntartások ellenére – nagyot húzhat az új tornával. Az, hogy rendesen meg tudja-e húzkodni a „BL-oroszlán” bajszát, majd elválik néhány kiírás alatt.