Indul az utazás – egymás után harmadik Európa-bajnoki szereplésére készül a magyar nemzeti csapat. A 2016-os, tényleg csodával felérő kijutás és nyolcaddöntős szereplés régen látott eufóriát szabadított el, a 2021-es „halálcsoportból” – részben hazai pályán – ugyan nem sikerült továbbjutni, ám a szereplést így is csak dicsérni lehetett.
A 2024-es, németországi kaland már kicsit más lesz: a válogatott megnövelte ázsióját, és most már meglepetés sem lenne, ha Marco Rossi együttese továbbjutna az egyenes kieséses szakaszba. Most már nem játszhat a csapat az esélytelenek nyugalmával, ott a vállán a várakozások (édes) terhe is.
Szinte minden nemzetközi erősorrendben az első 16 között szerepelt a magyar csapat, és a Németország, Skócia, Svájc csoport ereje sem hasonlítható a legutóbbi, brutális kvartettéhez. Azért könnyűnek sem nevezhető – talán az összesből a legkiegyenlítettebb.
Erősorrendünk hét pilléren nyugszik:
- FIFA-világranglistás helyezés
- Élő-rangsorban elfoglalt hely
- Két, az európai sajtóban megjelent erősorrend (jelen esetben a Daily Telegraphé és a Goal.com-é)
- a bukmékerek várakozásai
- a Transfermarkt-keretérték
- saját várakozásunk
A hét rangsorban kapott helyezési pontszámokból alakul ki a végső lista. A csapatok listája nem teljes, hiszen három pótselejtezős hely még kiadó az Eb-n.
Az A ágon Wales–Finnország és Lengyelország–Észtország meccseket rendeznek, a B ágon Bosznia-Hercegovina–Ukrajna és Izrael–Izland találkozókat, a C ágon Grúzia–Luxemburg és Görögország–Kazahsztán mérkőzéseket. A találkozók győztesei mérkőznek meg az ágdöntőkben a kvalifikációért.
Forduljunk rá a rangsorra!
21. SZLOVÉNIA (2023-as mérlege: 7 győzelem, 1 döntetlen, 2 vereség)
Matjaz Kek mindent megcsinált, amit Szlovéniában edzőként megcsinálhatott: volt bajnok és kupagyőztes a Mariborral, első szövetségi kapitányi regnálása alatt kivívta a világbajnoki, most pedig az Európa-bajnoki kvalifikációt a válogatottal. A szövetségi kapitány szerződése az Eb-vel lejár, és Kek egy interjúban arra célzott, visszatérhet a klubfutballhoz – de előbb a kontinenstornán villantana csapatával.
Hátul (Jan Oblak) és elöl (Benjamin Sesko) egy rutinos és egy ifjú sztárja van az együttesnek, mely legutóbbi 16 mérkőzéséből csak kettőt vesztett el, igaz, nagyágyúval nem sokszor találkozott. A 2023-as rekordév volt: a független Szlovénia válogatottja még sosem aratott egy esztendőn belül ennyi győzelmet. Az Eb-felkészülés januárban egy amerikai túrával kezdődik meg, melyen Kek próbálgathatja kiegészítő embereit, hisz csak azokra számíthat, akiket a téli szünetben elenged klubjuk.
20. ROMÁNIA (6–4–0)
A románok 2015 és 2018 után ismét veretlenül zártak egy évet, 2016 után visszatérnek az Eb-re, összességében elégedettek lehetnek, még ha a mostani együttest nem is lehet az 1990-es évek bombaerős csapatához mérni. A válogatott legértékesebb játékosát, a középső védő Radu Dragusint (Genoa) állítólag a Newcastle United csábítja (a rebesgetett átigazolási díj rekord lehet román futballistáért).
A román védelem kitűnően teljesített a selejtezőkön, csupán öt gólt kapott – erre azért az Eb-n is lehet építeni. A nyitott kérdés ugyanaz, mint a szlovénok esetében: nem tudni, mire megy a válogatott egy valódi nagycsapat ellen (Svájc volt a legerősebb ellenfél az Eb-kvalifikáción).
19. SZLOVÁKIA (7–1–2)
A mi szurkolóink Marco Rossi nevét zengik, a szlovákok egy másik olasz szakembernek, Francesco Calzonának mondanak köszönetet a kijutásért. A szakvezetőként először dolgozó egykori kávékereskedő Calzona csapatával a selejtezőkön csak Portugália előtt hajtott fejet, a legutóbbi kilenc meccséből hetet megnyert.
A Skriniar–Hancko–Lobotka tengelyt igen sok csapat elfogadná; igazából egy valódi gólvágó hiányzik a válogatottból – a 17 selejtezős gólon 11 játékos osztozott. Calzona az olaszokat szerette volna elkerülni – ez a kívánsága teljesült, és a sorsolás nem kedvezőtlen.
18. ALBÁNIA (5–3–1)
Ha már védelem, akkor az albán retesz feltörése is igen kemény dió: Sylvinho csapata csak négyszer kapitulált a selejtezőkön. Ennél csak Portugália (2) és Franciaország (3) teljesített jobban, és erre méltán lehetnek büszkék az albánok. A Sasoknak a selejtezőkön minden bement – összesített xG-jük a gyengébbek között volt, de valószínűtlen gólok sorát szerezték, ötször találtak be a tizenhatoson kívülről –, kérdés, hogy marad-e még extra bennük a kontinenstornára.
A topligás játékosokkal megszórt játékoskeret ellen a legnagyobbak is vért izzadhatnak. A tűzerő azért nem az igazi – már csak ezért is kellene, hogy a térdsérülés okozta hosszú kálvária (közel egy év) után ismét játsszon Armando Broja, a Chelsea légiósa. A sorsolás elbánt az albánokkal, a spanyolok, horvátok és olaszok társaságából óriási bravúr lenne a továbbjutásuk.
17. CSEHORSZÁG (5–4–1)
A selejtezősorozat kijutással végződött, de az ég nem felhőtlen kék: Jaroslav Silhavy szövetségi kapitány és stábja lemondott az irdatlan nyomásra hivatkozva; az utolsó selejtező előtt meg az „éjszakába vesző” Jakub Brabec, Vladimir Coufal, Jan Kuchta triót kellett kirakni a keretből. A legutóbbi Eb-n remeklő Patrik Schick alig játszik a Leverkusenben, de a Häcken elleni EL-meccsen legalább megtörte több mint kilenchónapos gólcsendjét.
A csapatkapitány Tomás Soucek mellé másoknak is fel kell nőnie, ha a csehek megint el szeretnének jutni a negyeddöntőig, mint 2021-ben. Portugália erősebb náluk, de Törökország és a leggyengébb pótselejtezős ág továbbjutója legyőzhető.
16. SZERBIA (6–2–3)
A szerbek nem a legszebb arcukat mutatták a selejtezőkön, a magyarok elleni kettős vereséget különösen nehezen emésztették meg, de azért csak sikerült kicsikarniuk a továbbjutást. A meglehetősen elsőkerék-meghajtású szerb válogatott védelmi stabilitása nem az igazi, az elmúlt egy évben csak két olyan mérkőzés volt, amit kapott gól nélkül úszott meg.
Valahogy az az érzése támadt a nézőnek, hogy a sok kitűnő játékos – mert a szerb keret, különösen a támadóegység igen erős – jobb egyénileg, mint csapatként. Németországban bizonyíthatják, hogy nem így van.
15. TÖRÖKORSZÁG (6–2–2)
A törökök legutóbbi két Eb-jükön nem jutottak tovább a csoportból, most a legjobb 16 közé vágynak – pláne, hogy a diaszpóra támogatása miatt ők is szinte hazai pályát élvezhetnek Németországban. Új kapitányuk, Vincenzo Montella szeptember végén váltotta a népszerűtlen Stefan Kuntzot, és igen jól startolt: csapata nyert Horvátországban, lemosta Lettországot, idegenben legyőzte Németországot, majd ikszelt Walesben.
A török válogatott a 2021-es Eb óta 27 mérkőzést játszott és csak egyen maradt gólképtelen – ez biztató, ahogy a csapat felfelé ívelő periódusa is. Hisz ne feledjük: 2022 kora őszén a törökök még ikszeltek Luxemburggal és kikaptak Feröertől…
14. SKÓCIA (5–2–3)
Scott McTominay a selejtezőkön középszerű ütőgép helyett Európa-klasszis húzóember képét mutatta (a gólokat pedig megveszekedett módon szórta), ráadásul sikerült legyőzni a spanyolokat is, ami nem kis fegyvertény. Az év végére kicsit megrogytak a skótok, öt nyeretlen mérkőzéssel (2 döntetlen, 3 vereség) rondítottak bele mérlegükbe.
A csapat ezen az öt meccsen 14 gólt kapott – annyit, mint az azelőtti másfél évben összesen –, de Steve Clarke szövetségi kapitány kulcsemberek sorát nélkülözte, és saját bevallása szerint is kísérletezett a formációkkal és a csapat összetételével, mivel erre nagyon kevés lehetőség adódik a válogatott futballban. A skótok szívesen belekavarnának a német, magyar, svájci trió nyolcaddöntőről szőtt terveibe.
13. SVÁJC (4–5–1)
Döcög a svájciak szekere, a „Nati” a legutóbbi hét meccséből csak egyet nyert meg. A kereterősség és rutin alapján senki sem lepődne meg, ha a svájciak eljutnának az Eb-negyeddöntőig, de a kép nem állt össze az utóbbi időben. Nem csoda, hogy felvetődött a szövetségi kapitány Murat Yakin menesztése, főleg, hogy a pletykák szerint a tréner több meghatározó játékossal (Granit Xhaka, Manuel Akanji) sem jön ki jól.
A napokban a svájci szövetség hivatalos közleményben támogatásáról biztosította a kapitányt, és megerősítette pozíciójában Yakint. A futball álmoskönyve szerint ez a kirúgás előtti utolsó lépés… A magyar válogatott első csoportellenfele nagyon kemény dió lesz – a svájciak legutóbbi öt nagy tornájuk mindegyikén továbbjutottak a csoportból, és minimum egy ikszre bárki ellen jók, borzasztó nehéz legyőzni őket.
12. MAGYARORSZÁG (6–4–0)
Veretlen év, remeklő Szoboszlai Dominik, körülrajongott Marco Rossi, Eb-lázban égő szurkolók, mi kell még? Több játéklehetőség a kerettagoknak – mondhatnánk erre. Az Eb-ig az egyik legfontosabb feladat az alapemberek játékperceinek felturbózása klubjukban, persze erre Rossinak is csak minimális befolyása van. A tar olasz mester az összes Eb-résztvevőt figyelembe véve a negyedik legrégebben irányító kapitány (csak Didier Deschamps, Gareth Southgate és Zlatko Dalic előzi meg), bizalmi tőkéje szinte korlátlan, a csapat egységes és összeszokott.
Az első sor bizonyította, hogy bárkivel fel tudja venni a versenyt, a hiányok befoltozásában már nagy rutinja van a stábnak, de az Eb előtt nagyon rosszul jönne egy sérüléshullám. A sorsolással nem lehet elégedetlen a stáb, ám kőkemény csatákra kell készülni Kölnben (június 15., az ellenfél Svájc), illetve Stuttgartban (június 19., Németország és június 23., Skócia). Marco Rossi szerint a földön kell maradnunk, de az álom a továbbjutás a csoportból; Csányi Sándor MLSZ-elnök célként jelölte meg a nyolcaddöntőt.
11. DÁNIA (7–1–2)
A legutóbbi Eb-n nem vártak tőlük nagy menetelést, erre elődöntőbe jutottak. A katari világbajnokságon sokan tartották őket fekete lónak, erre már a csoportkörben elszálltak. Ezek után nehéz jósolni… A válogatott kiváló, topligás gerincre épül, a többször gyenge pontnak bizonyuló középcsatár posztra most már ott van Rasmus Höjlund. Kasper Hjulmand szövetségi kapitánynak kicsit elege lett a kritikákból (és a médiából) az északírek elleni zakó után, és hangot is adott ennek; a szövetség (DBU) is beszállt az üzengetésbe.
A dán szakértők középszerűnek minősítették a csapat játékát és eredményeit, a hangulat rosszabb, mint a legutóbbi két nagy torna előtt volt. A sorsolás trükkös; Anglia valamivel erősebb a dánoknál, a szerbek és a szlovének kiszámíthatatlanok.
10. AUSZTRIA (7–2–1)
Ralf Rangnick lassú kezdés után megtalálta a ritmust: a legutóbbi 12 mérkőzésen az osztrákok mérlege 9–2–1, az egyetlen vereséget a belgáktól szenvedték el. Közben sikerült legyőzni Olaszországot, Németországot, oda-vissza Svédországot, ez azért nem rossz… Szóval, van egy németajkú, jó formában levő és jól összerakott válogatott az Eb-n, csak épp nem a német, hanem az osztrák.
A 2023-as év a pont/meccs mutató alapján a valaha volt 8. legjobb az osztrák válogatott történetében, ez pedig az ország futballtörténelmét ismerve nem kis dolog. Azért Franciaországnak és Hollandiának nem fognak örülni a csoportban, de Rangnick együttesének erejét mutatja, hogy valószínűleg ez kölcsönös.
9. HORVÁTORSZÁG (6–1–3)
A horvátok idén kis híján megnyerték a Nemzetek Ligáját (tizenegyesekkel maradtak alul a spanyolok ellen), de érték őket kellemetlen meglepetések – pár napon belül kikaptak Törökországtól és Walestől is. Zlatko Dalicé egy valódi tornacsapat: lehet, hogy nem a legerősebb, de nagyon dörzsölt, és veteránjai vezérletével bárkire le tud csapni.
No és persze a friss vér (Gvardiol, Sutalo, Sucic, Baturina, Stanisic) sem tett rosszat a csapatnak. Katarban csak két meccset nyertek meg a rendes játékidőben, és így is bronzérmesek lettek, ezt az eredménysort az Eb-n is elfogadnák. Ha választhattak volna, azért nem Spanyolországot és Olaszországot (valamint Albániát) jelölték volna meg ellenfélül.
8. NÉMETORSZÁG (3–2–6)
A német válogatott a „This is fine” mém futballváltozata: lángokban áll a ház, de azért minden rendben… A rendező szövetségi kapitányt váltott (Hansi Flick helyére jött Julian Nagelsmann), mindennel és mindenkivel kísérletezett, az eredmények valahol a förtelmes és a vállalhatatlanul rossz között vannak. Az éves mérleg negatív, a 2023-as esztendő a Nationalelf történetének (holtversenyben) hatodik legrosszabbja… A kétségbeesésükben akasztófahumorhoz menekülő német drukkerek már ott tartanak, hogy ezzel az erővel a Bundesliga-újonc Heidenheimet is ki lehetne küldeni az Eb-n, nagyobb égést ők sem tudnának összehozni.
Hogy miért szerepelnek mégis a rangsor 8. helyén? Mert ők a házigazdák és mert ők a németek, és ennél racionálisabban nem lehet indokolni. Az évet stílusosan (a törökök, majd az osztrákok elleni vereséggel) záró házigazda legutóbbi 12 hónapjának egyetlen pozitívuma a franciák elleni győzelem volt. De ne feledjük: a 2006-os vb előtt is szenvedtek, aztán a tornán kimondottan jó teljesítményt nyújtottak. A csoportsorsolással nem lehetnek elégedetlenek, de nekik nem az ellenfelekre, hanem saját házuk tájára kell figyelniük elsősorban.
7. OLASZORSZÁG (5–2–3)
Szenvedés és kapitányváltás itt is volt: az olaszok foggal-körömmel küzdötték ki magukat címvédőként az Eb-re (az ukránoknak be nem fújt tizenegyes az utolsó csoportmeccsen deus ex machina lehetett…), Roberto Mancini összepakolt és elment Szaúd-Arábiába, Luciano Spalletti első feladatát kipipálta, kijuttatta a tornára a válogatottat. Igazán jó befejező csatára elődjéhez hasonlóan neki sincs (a 2002-es vb-n negyedik centeropciónak számító Marco Delvecchio ma díszlépésben vonulhatna be a kezdőcsapatba), a többi csapatrészben jobb a helyzet, már csak címvédésre képes csapatot kellene összerakni.
Amiben bízhatnak: topkategóriás edzőből kevés ül válogatott kispadon, és Spalletti az Eb-mezőnyben kétségtelenül egyike a legjobbaknak. A sorsolás elég durva: az albánok tele vannak Olaszországban légióskodó játékosokkal, Horvátországgal már többször megszenvedtek, Spanyolország meg senkinek sem hiányzik csoportellenfélként. Lehet, hogy a címvédő hadjáratnak már a csoportkörben vége lesz?
6. HOLLANDIA (6–0–4)
A holland válogatott nem zárt kiemelkedő évet: hat győzelmét a futballtörpe Gibraltár, illetve a mostanában nem túl acélos Görögország és Írország ellen aratta, közben minden erős ellenfelétől (Horvátország, Olaszország, Franciaország) kikapott. Az Eb-kvalifikáció így sem forgott veszélyben, de Ronald Koeman szövetségi kapitány tisztában van azzal, hogy ennél jobb minőségű játék kell.
Több területen is fejlődnünk kell, ha fel akarjuk venni a versenyt a legjobbakkal. De ha mindenki hadra fogható, akkor azért ez egy nagyon erős holland csapat lesz
– bizakodott.
A keret védőit térdsérülések kínozzák: Sven Botman (Newcastle) és Jurrien Timber (Arsenal) hosszú időre kidőlt, Matthijs de Ligt (Bayern München) a héten állt edzésbe. A csoport kimondottan kellemetlen, a franciák oda-vissza verték a selejtezőkön a hollandokat, az osztrákok is könnyen a banánhéj szerepét játszhatják.
5. BELGIUM (8–2–0)
Domenico Tedesco jött, látott, és eddig győzött: még veretlen szövetségi kapitányként, a válogatott valósággal eltiporta az ellenfeleket a selejtezőkön és a 2023-as évben 26 góllal terhelte meg ellenfelei hálóját. Romelu Lukaku az Eb-kvalifikáció gólkirálya lett 14 góllal, Jérémy Doku egy az egyben szinte megállíthatatlan, a csapat támadópotenciálja óriási. Ráadásul kulcsemberek (KevinDe Bruyne, Thibaut Courtois) hiányoztak.
Ha a kulcsjátékosok egészségesek lesznek, a katari letargia után újjáéledt belga válogatottat nem lesz könnyű megállítani az Eb-n. A sorsolás is kimondottan kedvező, Szlovákiánál, Romániánál és az egyik playoff-továbbjutónál biztosan magasabb szintet képviselnek a belgák.
4. SPANYOLORSZÁG (9–0–1)
Az utánpótlás-válogatottaktól előléptetett Luis de la Fuente személyében névtelen kapitánya van a spanyoloknak, nagy kérdés, mire lesz képes az Eb-n a felnőtt szinten általában jóval rutinosabb kollégái ellen. Egy trófeát (Nemzetek Ligája) már sikerült begyűjtenie, a válogatott közel tökéletes évébe a skótok elleni idegenbeli botlás rondított csak bele.
No meg Gavi sérülése: a Barcelona ifjú csillaga elülső keresztszalag-sérülése miatt legalább 9 hónapra kidőlt, a szakvezetőnek pedig azért kellett védekeznie, mert a grúzok elleni, már tét nélküli mérkőzésen játszatta őt. A keret Gavi nélkül is igen erős, Álvaro Morata legszebb napjait idézően játszik, keveseket lepne meg, ha a spanyolok az utolsó napig versenyben maradnának. Először azonban az Eb egyik legnehezebb csoportjából kell kinavigálniuk magukat.
3. PORTUGÁLIA (10–0–0)
Akárcsak a belgáknál, a portugáloknál is jót tett az edzőváltás: a pont Belgiumból érkezett Roberto Martínez eddig százszázalékos a válogatottal, mérlege 10 mérkőzés, 10 győzelem. Most először fordult elő a portugál válogatott történetében, hogy a nemzeti csapat százszázalékos maradt egy naptári évben, úgy, hogy kettőnél több mérkőzést vívott – azaz ennél jobb éve még sosem volt.
Szlovákia volt az egyetlen ellenfél, amely egyáltalán gólt tudott szerezni a portugálok ellen. Cristiano Ronaldót nem építette le a szaúd-arábiai kaland (6 válogatott gólt szerzett 2023-ban), Bruno Fernandes remekül irányítja a csapatot, a szürkeségbe fulladt Fernando Santos-éra után fel- és elszabadultak a játékosok. Fernandes szerint Martínez új ötleteket, új játékstílust hozott magával, és a csapat meg is vette elképzelését – az előjelek jók, a sorsolás sem rossz, az álom a 2016-os diadal megismétlése.
2. ANGLIA (8–2–0)
Az utóbbi nagy tornákon rendre kevés hiányzott az angoloknak, de mindig elcsúsztak egy banánhéjon – képes-e Gareth Southgate végre diadalra vezetni a válogatottat? Elvileg minden egyben van: Southgate pozíciója biztos, a keret nagyon erős, az összeszokottság megfelelő, az eredmények jók.
Harry Kane teljes pompájában virul a Bayern Münchenben; kérdés, hogy rutinos társai közül eljut-e Németországba a sokat kritizált Harry Maguire és a szaúdi bajnokságban játszó Jordan Henderson. Southgate kijelentette: csak egészséges játékosokkal számol, mert a 23 fősre csökkentett keretek esetében nem lehet kockáztatni. A csoportból nem illene kiesnie az angoloknak Dánia, Szerbia és Szlovénia ellen.
1. FRANCIAORSZÁG (8–1–1)
Nem is nagyon kérdés, hogy a francia válogatott a legnagyobb favorit az Eb-n. Didier Deschamps csapata tulajdonképpen egy ziccernyire volt világbajnoki címe megvédésétől, aztán a katari döntő csalódása után sem állt le: tíz meccséből nyolcat megnyert, tétmérkőzésen nem veszített, egyetlen vereségét az Eb-házigazda németektől szenvedte el. A keret mélysége és erőssége a legjobb a mezőnyben, Deschamps-nak luxusproblémái lesznek a válogatásnál.
A válogatott B-sorát a legtöbb csapat gondolkodás nélkül elfogadná első csapatnak. Ráadásul a franciák igen jó tornacsapatnak számítanak: a legutóbbi négy nagy tornából háromszor eljutottak a döntőbe, és csak két vereséget szenvedtek el. 1984 és 2000 után jöhet a harmadik Európa-bajnoki cím? A csoport kimondottan erős (Hollandia, Ausztria és az A-ág kijutója), de a franciák szintjén még ez is kötelező feladat.