Egy interjú, sok kérdés: lesz-e a démonaival végre szembenéző Dele Alliból újra sztárfocista?

Egyszerre volt megrázó, elgondolkodtató és tanulságos Dele Alli nagyinterjúja. Az Everton 37-szeres angol válogatott támadó középpályása Gary Neville-nek beszélt traumatikus gyermekkoráról, altatófüggőségéről, mentális problémáiról – melyek következtében nemrég hat hétre bevonult egy amerikai rehabilitációs intézetbe –, illetve arról, hogy mindezek hogyan befolyásolták pályafutását. A sokakat foglalkoztató Dele Alli-rejtély – üstökösszerű feltűnés, majd egészen meredek visszaesés – kulcsa alighanem megvan, de az elmondottak számos kérdést felvetnek. Médiáról, közönségről, valóságról.

Dele Alli hangja elfullad, megszakítja a mondatot, a könnyeivel küzd.

Félszeg mosoly.

„Elnézést” – mondja.

Egyszerre van felszabadító és pokoli nehéz helyzetben. Először beszél traumáiról és kisiklott karrierjéről a nagy nyilvánosság előtt, méghozzá Gary Neville-lel, akit ismer a válogatott stábjából, és volt profi játékosként, edzőként egy olyan figura, akiben megbízhat. Ugyanakkor nincs sok választása: azért vállalta az interjút, mert az angol bulvársajtó kinyomozta amerikai elvonulását, és várható volt, hogy előrukkol a sztorival. Akkor meg inkább előremenekül: elmondja maga, mi történt vele, és miért kellett hat hetet eltöltenie egy mentálklinikán.

Aki nem látta, annak érdemes végignéznie a mélyinterjút. Dele (az Alli nevet 2016 óta nem használja, mivel nem érez köteléket vér szerinti családjával) halk szavú, intelligens, jól beszélő, szépen fogalmazó interjúalany, aki súlyos traumáiról beszél, ugyanakkor nem bújik el saját felelőssége elől sem.

 

„Nem okolok senkit a problémáimért. Mindig is én küzdöttem önmagammal. Önmagam legnagyobb hőse és legnagyobb ellensége voltam” – mondja ki. Neville időnként kérdez és hozzásző a beszélgetés fonalához, de ez inkább aktív hallgatási és empátiás gyakorlat a számára. Az interjú közelebb áll egy terápiás beszélgetéshez, mint bármi máshoz. Ha pontokba szedjük a legfontosabb részeit:

Az interjú teljes átirata az Evening Standard honlapján olvasható el.

Oli SCARFF / AFP – Az interjút készítő Gary Neville.

Azzal kezdtük, hogy az interjú számos kérdést felvet. Az első ezek közül az, hogy korábban – mondjuk tíz éve – mekkora lett volna az esély egy ehhez hasonló, kitárulkozó interjúra?

Közismert, hogy a versenysport közegében a „gyengeség” kimutatása kerülendő, a mentális egészség témaköre pedig erősen tabusított téma volt. Ez megváltozott, a közönség reakciójával együtt. Az elmúlt bő másfél évtizedben a versenysportolók mentális problémái bekerültek a mindennapi sportdiskurzusba, egyre több a támogató szervezet, és egyre több sportoló tárulkozik ki a nyilvánosság előtt. Az idáig vezető utat sajnos tragédiák kísérték – gondoljunk Robert Enke vagy Gary Speed öngyilkosságára.

Immár megvannak azok a felületek, amelyeken a sportolók elmondhatják a történetüket és formálhatják saját narratívájukat – tegyük hozzá, úgy, hogy nem kell kritikus kérdésekre válaszolniuk. Ha saját közösségimédia-csatornáikat használják, nem kell a mainstream médiához fordulniuk, de világszerte megjelentek a sportot játékosszemszögből bemutató médiumok is (a legfontosabb ezek között a The Players’ Tribune). Dele mindkét megoldást választhatta volna, de inkább Gary Neville-lel ült le egy videóinterjúra – ez meg az ugyanabból a körben szocializálódott, majd médiaszemélyiséggé vált szereplők fontosságát mutatja.

Valószínűtlen, hogy Dele Alli leült volna erre a beszélgetésre egy újságíróval – többször is említi, mennyire nem bízik meg a médiában, és arról is beszél, a fiatal játékosok többsége így van ezzel –, de egy pályatárssal, kollégával (aki nem mellesleg profi tévés lett az évek során) leült.

Az már csak egy különös adaléka a mai futballvalóságnak, hogy a műsort, melyben a játékos függőségeiről vallott, a Sky Bet, azaz egy fogadóiroda támogatja.

Változott a közönség percepciója is. Valószínűleg ma jóval nagyobb empátiával kezelnek egy hasonló ügyet, mint korábban, egyszerűen azért, mert nagyobb a mentális egészséggel kapcsolatos tudatosság, a hasonló problémák nyilvánosság előtti megvitatása egyre kevésbé tabu. Nem véletlen, hogy elsöprően pozitív volt az interjú fogadtatása.

Ugyan most is megjelentek régisulis kommentek (minek sír, az a dolga, hogy focizzon; más is átélt ilyen traumát, és még csak nem is multimilliomos), de a döntő többség Dele bátorságát dicsérte, illetve sokan megjegyezték: hasonló terhet cipelnek magukkal. Ami pedig szintén elgondolkodtató: sok drukker azt írta, az interjú fényében szégyelli a korábbi, Dele Allira tett megjegyzéseit. Ritka önreflexió ez, pláne az interneten és a futballban.

Ahogy az várható volt, a játékos vér szerinti családja is reagált, hazugsággal vádolva a futballistát.

Kérdéseket vet fel a média viselkedése és szerepe is. Dele azt állította, azért kellett ennyire hamar (pár héttel a mentálhigiénés szünet) után elmondania a történetét, mert a bulvársajtó kiszagolta azt, és a maga tálalásában lehozta volna a sztorit, mielőtt ő elmesélte volna. Ez a hajszolás nem feltétlenül vet jó fényt a médiára, ahogy az Amazon eljárása sem az All or Nothing dokumentumsorozatban: az elhíresült lelustázós videó virálisan terjedt, és jócskán hozzájárult Dele Alli megítéléséhez, azt pedig már nem mutatták a kamerák, amikor Mourinho elnézést kért játékosától. Ez – és a hasonló dokumentumsorozatokban fellelhető számos példa – is mutatja, érdemes óvatosan bánni azzal, hogy készpénznek vesszük-e a népszerű tévés sportsorozatok valóságbemutatását. Az All or Nothingban bemutatott jelenetek formálták a futballistáról kialakult percepciót, ráadásul részleges magyarázatként szolgáltak hanyatlására. Ezt a narratívát könnyű volt „megvenni”, ám senki sem volt tisztában a háttérrel – Dele traumái és függőségei ismeretében már érthetőbb, miért siklott ki a karrierje.

Oli SCARFF / AFP – Dele Alli az Everton-Crystal Palace meccsen a Goodison Parkban 2022. május 19-én.

Szintén mélyebb kutatásra érdemes téma a függőségeké is. Az interjúban elhangzott, hogy valószínűleg nagyobb probléma ez a futballban, mint amennyire az emberek érzékelik. A The Athletic két éve készített tényfeltáró anyagot arról, hogy profi játékosok sora nyúl altatókhoz és szorongásoldó gyógyszerekhez (elsősorban lorazepám, temazepám és diazepám hatóanyagú szerekhez), sokszor a csapatorvosok tanácsa ellenére és mindennemű orvosi felügyelet nélkül. A cikkben említés esik arról, hogy „egy topkategóriás Premier League-klub elit futballistája” függősége miatt került ki csapatából egy időre.

„Eleinte felébredsz, és pompásan érzed magad. De igazából csak magad előtt terelgeted a problémát. Később ugyanis rettentően szarul fogod érezni magad. És ha szorongással küszködsz, ahogy én is, hát azt a gyógyszer sem oldja meg. Csak elleplezi a gondokat” – idézett a portál egy névtelenséget kérő profit.

Ahogy Dele Alli most fogalmazott:

Az a baj ezzel, hogy egy ideig működnek a szerek, aztán egyszer csak nem (…) Néha leálltam egy pár hónapra, de igazából a saját problémáimmal nem néztem szembe, nem kerestem meg azok gyökerét. Ezek mind a gyerekkoromból, a traumáimból eredtek, de magamba fojtottam az érzéseimet és megpróbáltam mindent egyedül megoldani. Nem akartam senkinek elmondani.

Talán ez az interjú is hozzájárulhat ahhoz, hogy a futballisták gyógyszerfüggőségének veszélyével – legyen szó nyugtatókról vagy fájdalomcsillapítókról – az eddiginél is komolyabban foglalkozzanak a támogató szervezetek. Szintén fontos szerepe lehet abban, hogy Dele Alli sorstársai közül többen segítséget kérjenek szakemberektől.

Futballszakmailag a kérdés leginkább az, hogy az önfeltárás és a professzionális kezelés hatására megfordul-e Dele karrieríve. Azt már bizonyította, hogy legjobb formájában világklasszis játékos. Az utóbbi évek azonban folyamatos vesszőfutást hoztak számára, ami a háttér ismeretében a legkevésbé sem meglepő. A támadó középpályás azt állítja: hosszú idő után ismét érzi a szenvedélyt és a futballszeretetet, amit a kálváriája szinte kiölt belőle. A mélypontról próbálja újjáépíteni magát és karrierjét, és még útja elején áll – démonaival és függőségeivel folyamatosan küzdenie kell.

Islam Yakut / Anadolu Agency / AFP – Dele Alli 2022. augusztus 25-én Törökországban.

Az Everton teljes mellszélességgel támogatja játékosát, és rá is szorulna az erősítésre, hiszen (újfent) épphogy bennmaradt a Premier League-ben. A liverpooli csapat anyagilag nincs jól eleresztve korábbi túlköltekezése miatt, és a hírek szerint Dele Alli játszatása a további súlyos összegek kifizetését jelentené a játékos korábbi csapatának, azaz a Spursnek (bizonyos mennyiségű mérkőzés után plusz pénzeket kell átutalni az eladó klub számlájára). Ezt nem biztos, hogy vállalja a vadonatúj stadionja építési költségeivel is terhelt egyesület. Ha az egyik legtehetségesebb angol futballista mentálisan és fizikálisan teljesen rendbe is jön, a játékhiány továbbra is problémát jelenthet neki. Az valószínűnek tűnik, hogy Mourinho mondata – meg fogja bánni, ha nem hozza ki magából rendkívüli talentumát – utólag igaznak bizonyul.

De ekkora mentális batyuval az is óriási tett lenne, ha stabil PL-játékossá küzdené vissza magát.