Ki ez a 20 éves spanyol játékos, akiért sorban állnak Európa topklubjai?

Gabriel Veiga csereemberként kezdte a szezont a nem túl acélos Celta Vigo csapatában, azonban olyan kirobbanó formába került, hogy azzal felkeltette a sztárcsapatok érdeklődését, miközben sokan Jude Bellinghamhez hasonlítják a játékát.

Nem most éli a legszebb napjait a spanyol labdarúgó-bajnokság, mert noha a Real Madrid ismét bizonyította, hogy a világ egyik legjobb csapata és a Liverpool után a Chelsea-t kiejtve bejutott a legjobb négy közé a Bajnokok Ligájában, magán a La Ligán érezni némi minőségi visszaesést – és nemcsak azért, mert most nincsenek olyan klasszisok a ligában, mint a csúcson lévő Lionel Messi vagy Cristiano Ronaldo. Ebből kifolyólag a középmezőny csapataira is kevesebb figyelem irányul, így alighanem csak a spanyol foci fanatikusainak mond valamit Gabriel Veiga neve, aki a Celta Vigóban játszik.

Pedig a 21. életévét még csak májusban betöltő középpályás olyan szezont fut, hogy a Real Madriddal és az angliai topcsapatokkal hozzák hírbe hétről hétre, noha az ősszel még csak a kispadról rakosgatta be – a novemberben aztán menesztett – Eduardo Coudet. Az argentin edzőnél, majd utódjánál, a portugál Carlos Carvalhalnál is aztán

a kihagyhatatlan kategória lett, a hetedik forduló óta csak két meccsen nem kezdett – egyszer eltiltás, egyszer pedig sérülés miatt nem játszott –, miközben voltak elégedetlenkedő hangok, amiért az új spanyol kapitány, Luis de la Fuente nem válogatta be a legutóbbi Eb-selejtezős meccsekre.

A Celta Vigo 2007-ben csak a 18. helyen végzett a spanyol élvonalban, így kiesett, majd nem sokkal később a másodosztályban is a bennmaradásért kellett küzdenie, miközben a klub a csőd szélén egyensúlyozott. A kritikus pillanatban a vezetőség nem tehetett mást, mint a saját utánpótlása felé fordult, hogy a fiatal tehetségek felépítésével, majd értékesítésével maradjon életben – bejött.

A galíciai csapat 2012-ben jutott vissza az élvonalba és azóta rendre a vonal felett tudott maradni. Sőt, miután 2016-ban a hatodik helyen végzett a csapat és elindulhatott a következő szezonban az Európa Ligában, ahol már meg sem állt az elődöntőig, és csak 2-1-es összesítéssel bukott el a sorozatot aztán meg is nyerő Manchester Uniteddel szemben. Az ugyan egy kiemelkedő idény volt, ugyanakkor figyelemreméltó labdarúgók azóta is fel-felbukkannak a klubnál. A közelmúltban olyan játékosok jöttek ki a Celta akadémiájáról, mint Iago Aspas, a tavaly nyáron a Real Sociedadhoz igazoló Brais Méndez, vagy épp a spanyol válogatottban góllal debütáló Joselu. És ezt a sort folytatja Gabri Veiga is.

A fiatal középpályás eleinte a kosárlabdába volt szerelmes, de aztán egy idő után rájött, jobban szereti rúgni, mintsem pattogtatni a labdát. A galíciai O Porrinó szülöttjeként aztán bekerült a tartomány kiemelt klubja, a Celta Vigo utánpótlásrendszerébe, bár eleinte nem nyújtott olyan teljesítmény, hogy kitűnt volna. 2019-től kezdve kezdett el komolyabb játékperceket kapni a harmadosztályban szereplő tartalékok között, majd ezzel párhuzamosan jutott neki némi epizódszerep az élvonalban is – 2020 szeptemberében debütált a La Ligában.

Jose Manuel Alvarez/Quality Sport Images / Getty Images

Gabri Veiga alapvetően egy támadó szellemiségű középpályás, aki eredendően a csatár(ok) mögött, vagy valamelyik szélen szerepelt. Hogy benne van a játékában a gól, azt megmutatta már a legutóbbi harmadosztályú szezonban is, amikor kilencszer volt eredményes és kiosztott egy gólpasszt is. Ezzel sikerült is feltűnést keltenie, ugyanakkor majdnem elvágta magát a Celtánál, nem akart ugyanis hosszabbítani, ami miatt nem is nagyon erőltették a játékát az első csapatban. Ennek következménye, hogy az előző szezonban alig több mint 100 percet kapott csak hét bajnoki találkozón.

Nyáron aztán csak sikerült megegyeznie a klubbal, alá is írt egyből 2026-ig. Miután elhárult minden akadály, az időzített bomba működésbe lépett, a most futó szezon elején már rendre beállt csereként, majd, ahogy már említettük, kihagyhatatlanná vált az első csapat kezdőjéből a remek fizikai adottságokkal rendelkező, 185 centiméter magas játékos.

Idővel visszavontabb szerepkörbe került, berakták a támadó középpályások és a védők közé a pálya közepére. A változtatás hozta el aztán alighanem az áttörést számára, ugyanis nem egy a játékot sok passzal és elmozgással irányító, tipikus spanyol középpályás vált belőle, sokkal inkább egy lendületes, a labdát előszeretettel cipelő box-to-box játékos. Egy amolyan Jude Bellingham-klón.

Persze sok területen kell még fejlődnie ahhoz, hogy hasonló számokat produkáljon, mint a Borussia Dortmund klasszisa, aki több progresszív labdacipeléssel és passzal jelentkezik, és az angol játékost a társak is többet keresik, mint Veigát – bár ebben persze az is benne van, hogy Dortmundban majdhogynem csapágyasra játszatják Bellinghamet.

Gabri Veiga ugyanakkor van, amiben a sokkal ismertebb poszttársa fölé nő: kilenc gólt szerzett eddig (Bellingham négyet), és mindkettejüknek négy-négy asszisztja van, azaz csapata több góljában vállalt eddig részt. Ha már gólok, akkor egy mutatóban a komplett spanyol bajnokságból is kiemelkedik, méghozzá azzal, hogy 5,6-os xG-re tizenegyesek nélkül is szerzett kilenc gólt, ezen a téren az ő plusz-mínusz mutatója a legjobb a spanyol élvonalban (+3,5). 50 lövésével a második, 22 kaput találó kísérletével pedig az első a középpályások különversenyében a La Ligában.

A fentiek után nem lenne váratlan, ha még egy gólt valahogy összehozna. A The Analyst cikke szerint a 2008-2009-es szezon kezdete óta az európai topligákban mindössze öt olyan alkalom volt, hogy egy középső/védekező középpályás legalább tíz, nem büntetőből szerzett góllal zárta volna a szezont:

Ebbe az elittársaságba csatlakozhat be Gabri Veiga, és így talán jobban érthető az is, hogy miért állnak sorban az európai topcsapatok a játékjogának megszerzéséért. Ráadásul amíg Bellinghamet 150 millió euróért lehet csak mozdítani Dortmundból, addig a spanyol játékos kivásárlási ára 40 millió – alig fél év alatt nőtt 26-szorosára a piaci értéke.

Vannak azonban, akik még óvatosságra intik. A vezetőség szerint nem eladó, a klubikon, Aspas szerint is még egy évet maradnia kellene a Celtánál, már csak amiatt is, mert a következő lesz a klub történetének centenáriumi szezonja, amit kár lenne kihagyni. A Marca rádióadásában nyilatkozó spanyol fociszakértő, Miguel Quintana pedig azt hozta fel, hogy Veiga még csak pár hónapja játszik ilyen kiemelkedő szinten, egy nagy ugrás a karrierjében pedig akár törést is okozhat, ha esetleg nem robbanna be hirtelen új csapatánál.

Akárhogy is döntesz, Gabri, biztosan helyes lesz. Ez a te életed, a te karriered. De minden szeretetemmel és csodálatommal együtt, maradj még egy évet! Ne mások miatt, ne miattunk. Magad miatt maradj még egy évet

mondta Quintana.

Sok olyan példát láttunk már, hogy az egyszezonos csodafocisták eltűntek a süllyesztőben. Gabriel Veigában ugyanakkor megvan az a potenciál, hogy még sokszor találkozzunk a nevével a közeljövőben.